خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » آنچه که درباره بیماری مننژیت باید بدانید

آنچه که درباره بیماری مننژیت باید بدانید

بیماری مننژیت در واقع التهاب پرده غشایی است که اطراف مغز و نخاع را پوشش داده است . عوامل عفونی زیادی میتوانند باعث ایجاد مننژیت شوند که از جمله آنها میتوان به ویروسها و باکتریها اشاره کرد . انواع مننژیت و همچنین تشخیص عامل ایجاد کننده آنها تنها توسط پزشک و با استفاده از تستهای آزمایشگاهی ممکن است .

مننژیت ویروسی

همچنین با عنوان مننژیت ضدعفونی شده نیز نامیده میشود ، شایع ترین نوع مننژیت میباشد و نسبت به مننژیت باکتریایی حدت و شدت کمتری دارد . این نوع بیماری بیشتر در اواخر تابستان و اوایل پاییز مشاهده میشود و علت اصلی ایجاد آن انتروویروس ( Entrovirus ) است که می تواند در معده و روده ایجاد بیماری کند . از سایر عوامل معدود ایجاد کننده مننژیت ویروسی ، آربوویروسها ( arbovirus ) هستند که از طریق پشه منتقل میشوند . مننژیت ویروسی به ندرت کشنده است و معمولا بیمار بهبود پیدا می کند .

 

مننژیت باکتریایی

 

معمولا نسبت به مننژیت ویروسی ، بسیار شدیدتر است و معمولا در نوزادان و سالخوردگان مشاهده میشود . پیش از زمانی که آنتی بیوتیکها به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرند ، این نوع مننژیت تا ۷۰% باعث مرگ در بیماران میشد ولی با فراگیر شدن آنتی بیوتیکها امروزه میزان مرگ و میر در اثر این بیماری به کمتر از ۱۵% رسیده است . مننژیت باکتریایی در زمستان و بهار شیوع بیشتری دارد و سه باکتری عامل اصلی ایجاد آن میباشند که عبارتند از هموفیلوس انفلوانزا ( Heamophilus influenzae ) ، نیسریا مننژیتایدیس ( Niesseria meningitidis ) و استرپتوکوکوس پنومونیه ( Streptococcus pneumoniae ) .

 

آنچه که درباره بیماری مننژیت باید بدانید

 

 • ممنژیت هموفیلوسی که عمدتا توسط Haemophilus influenzae تیپ B ایجاد میشود به عنوان Hib نیز شناخته میشود . پیش از اینکه واکسیناسیون علیه این بیماری فراگیر باشد ، بیشتر رخداد مننژیت در کودکان ۵ سال و کوچکتر ، توسط این نوع بوده است . میزان درصد مرگ و میر در اثر مننژیت ایجاد شده توسط این باکتری در حدود ۵% است و کاهش این میزان مرگ و میر مدیون واکسیناسیون گسترده میباشد .
 • مننژیت مننژوکوکال ، که باعامل Neisseria meningitidis ایجاد میشود ، بیشتر در کودکان ایجاد بیماری میکند به گونه ای که درصد رخداد آن در کودکان بالای یکسال کاهش میابد . این نوع بیماری بیشتر در زمستان و بهار مشاهده میشود . در بعضی افراد ، باکتری میتواند عفونت شدید خون که مننژوکوکسمی ( meningococcemia ) نامیده میشود را سبب شود و حدود ۱۰% بیماران مبتلا شده را خواهد کشت .
 • مننژیت پنوموکوکال که توسط باکتری استرپتوکوکوس پنومونیه ایجاد میشود بطور کلی نوزادان ، سالخوردگان و افراد با بیماریهای مزمن خاص را هدف قرار میدهد . معمولا بین ۵ تا ۱۰% بیماران جان خود را از دست خواهند داد و در افراد با ضعف سیستم ایمنی و بیماریهای خاص این عدد تا ۴۰% هم میرسد .

 

راه های مبتلا شدن به بیماری مننژیت

بیماری مننژیت معمولا واگیردار نیست . هر دونوع ویروسی و باکتریایی بیماری از طریق تماس مستقیم و ترشحات دهان و بینی توانایی انتقال را دارند . افراد سالم که علائمی از بروز بیماری را ندارند میتوانند حامل باکتری یا ویروس باشند و آنرا به دیگران منتقل کنند . استفاده از ظروف غذاخوری مشترک ، سرفه و عطسه کردن بدون گرفتن جلوی دهان یا حتی استفاده از سیگار مشترک میتواند این بیماری را منتشر کند . مننژیت ویروسی میتواند از طریق تماس با مدفوع نیز منتقل شود .

 

علائم مننژیت چیست ؟

مننژیت علائم خفیف تا ملایمی نظیر سردرد، تب با درجه پایین ، خستگی در حدود ۲ تا ۳ روز را در بیماران نشان میدهد . در سایر بیماران علائم میتواند شدیدتر باشد و با تب ناگهانی آغاز شود ، سپس سردرد و سرفه خشک به آن اضافه میشود . برخی دیگر از نشانه های بیماری شامل کاهش اشتها ، حالت تهوع و استفراغ ، حساسیت به نور ، گیجی و خواب آلودگی می باشند .

در نوزادان و کودکان تازه متولد شده علائمی مانند تب ، سردرد و سرفه خشک ممکن است وجود داشته باشند یا نداشته باشند . در نوزادان علائم دیگری غیر از آنچه ذکر شد دیده نمیشود . در مننژیت مننژوکوکال ممکن است جوشهای قرمز رنگ نیز در سطح پوست مشاهده شود .

 

مننژیت چطور تشخیص داده میشود ؟

مایع مغزی نخاعی برای تعیین نوع مننژیت اخذ میشود تا عامل اصلی ایجاد کننده علائم شناسایی شوند . این روش تشخیصی از این جهت دارای اهمیت میباشد که آنتی بیوتیک مناسبی برای درمان انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد .

 

چطور مننژیت درمان میشود ؟

درمان افراد مبتلا به نوع ویروسی معمولا شامل کاهش تب و دریافت حجم زیاد مایع است ولی هر سه فرم باکتریایی بیماری ، نیاز به توجه و نظارت پزشک دارند و درمان با تجویز آنتی بیوتیک های مختلف همراه است . انتخاب داروی مناسب احتمال مرگ و میر را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد و این میزان را به حدود ۱۰% خواهد رساند . این عدد در نوزادان و سالمندان و بیماران با شرایط خاص بیشتر میباشد .

بیماری مننژیت ، نشانه ها ، پیشگیری و درمان

راه های پیشگیری کردن از مننژیت

برای جلوگیری و پیشگیری از بیماری کافی است از عوامل ویروسی و باکتریایی ایجاد کننده آن دوری کنید . ممکن است فردی که علائم بیماری را نشان ندهد ، خود منتقل کننده بیماری به سایر افراد باشد . مهمترین راه برای پیشگیری از بیماری شستن دستها به شیوه درست است .

افراد با رعایت کردن اصول اولیه بهداشت تا حد زیادی میتوانند از این بیماری پیشگیری کنند . برای مثال ، پوشاندن دهان در حین سرفه و عطسه با دستمال کاغذی ، استفاده از وسایل شخصی مثل حوله ، مسواک ، لیوان آب و ظرف غذا و …

بزرگسالان باید از بوسیدن نوزادان ( بخصوص بوسیدن صورت و پیشانی ) خودداری کنند .

در خصوص مننژیت مننژوکوکال ، سایر افراد موجود در منزل باید از آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری استفاده کنند ، آنتی بیوتیک انتخابی در این موارد ریفامپین ( Rifampin ) است که باکتریهای موجود در محوطه بینی را نابود میکند ولی ممکن است در شرایط خاص آنتی بیوتیکهای دیگری توسط پزشک تجویز شوند . ولی حتی باوجود مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری افراد سالمی که با فرد بیمار رابطه نزدیک دارند ، رعایت نکات بهداشتی ذکر شده ضروری و واجب است و در صورت مشاهده علائم مشکوک باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید .

همچنین در بسیاری از کشورها واکسناسیون علیه مننژیت در دوماهگی انجام میگیرد که عامل پیشگیری کننده بسیار مهمی تلقی میشود . واکسن مننژوکوکال نیز تنها در شرایطی که به برخی کشورها سفر کنید لازم است تزریق شوند .

 

گردآوری : عصرعلم.کام

11 دیدگاه دربارهٔ «آنچه که درباره بیماری مننژیت باید بدانید»

 1. سلام دختر یازده سالم که مبتلا به بیماری سندرم الپس بود یک ماه پیش بطور ناگهانی تب بالا لرز شدید کرد وتو بیمارستان تشنج کرد بعد ازتشنج اسهال خونی شد وصورتش واندامش بصورت روی پوستش خونمردگی شد کفتن پی تی خونش مختلشده توی سونوگفتن رودهاش پرشده که بعد هم خونریزی مغزی شد وفوت شد گفتن مننژیت منگو بوده پس این یعنی عفونت روده باعث شده یانه باکتری دیگری وارد بدنش شده ممنون پاسخ بدهید

 2. کونانی از کوهدشت

  خیلی خوب بود.ممنون ازشما.من یه دختر دارم یک ساله بعد از تب های مقطعی دیروزدکترتشخیص داد مننژیته ازدیروز داروهاشوشروع کردن هیچ تشنجی نداشته به نظر شمابهمغزش آسیبی نرسانده‌

 3. خوب بود.ممنون.من یه خانم ۲۴ساله هستم که یک سال پیش بخاطرسردردشدیدنصف شب به بیملرستان مراجعه کردم….بعد از چندروز آزمایش و گرفتن آب نخاع متوجه شدن که مننژیت سلی دارم.۲۱روز بستری یودم،هیییچ بو و نوری روتحمل نمیکردم….حتی نمیشد بشینم…هیییچی نمیخوردم .بدترین نوع بیماریه….
  اما خدا رو شکر باکمک دکتربابک صیاد و بهزادمهدویان متخصص های عفونی شهر کرمانشاه،دوباره به زندگی برگشتم…
  الان ۹ماهه ازدواج کردم و هر روزخداروطر لطفش شاکرم که زود متوجه بیماریم شذم.لطفا سردرد و کم اشتهایی رو نادیده نگیرید چون یک روز هم مهمه برا این بیماری….

 4. سلام من چندروزپیش به مسافرت رفتم وبه علت تکونای ماشین حالت تهوع گرفتم ونزدیک ۲روز بالااوردم توی مسافرتم که بودم کم اشتهایی فراوان داشتم و سردرد وبیحالی و۲رزی هم که توراه برگشت بودیم بازم تهوع واستفراغ بادرد شدید در ناحیه شکم وکلیه داشتم وچندبارم دکتر رفتم اما بیفایدس….دیشب که به پزشک مراجعه کردم گفت اگه این داروهارو مصرف کردی وخوب نشدی حتما برو بیمارستان تا بررسی بشی مشکوک به مننژیت ..نزدیک چندماهه که معده درد دارم و یبارم پزشک گفت اسید معدم زیاده ولی همیشه بیحالم و خسته چندوقتیه که احساس ضعق بیناییی دارم یعنی وقتی به مانیتور یا چیزی نگاه میکنم احساس میکنم از درون سرم داره میلرزه و حالت تعادل ندارم واحساس میکنم اون شی در حال حرکته .بدنم خیلی خیلی ضعیف شده وهمیشه دچار لرزشه ….تاحالا تهوع نداشتم بجز این چندروزه و۲روزه سرم خیلی درد داره
  دکتر قرص امورل و سیپرو فلکساسین نوشته باامپول ضدتهوع یعنی اگه بعدمصرف خوب نشدم دچار مننژیت شدم؟؟؟؟گرفتن اب نخاع عوارض نداره؟؟؟میتونه علت این عدم تعادل درونی وسرگیجه ها علت چیزدیگه ای باشه چون خونواد پدرم سردردشون ارثیه ؟؟؟
  مرسی اگه جواب بدین

  1. سلام
   یکی از علائم مننژیت سرد درد است ولی افراد مبتلا به مننژیت معمولا تحمل نور را ندارند اگر نور خورشید یا لامپ (نه فقط مانیتور) برای شما آزار دهنده است و احساس سفتی در ماهیچه های گردنی دارید میشه به مننژیت مشکوک شد. ولی با اینحال بهتره تحت مراقبت باشید تا خدای نکرده اتفاقی نیوفته و اگر موردی بود به موقع درمان بشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن