آموزش فتوشاپ – درس سوم – ابزار قلم مو

ابزارهای تولید محتوا » ادوبی فتوشاپ » آموزش فتوشاپ – درس سوم – ابزار قلم مو
۴ آبان ۱۳۹۰ چاپ

در دو درس گذشته در مورد محیط کلی فتوشاپ صحبت کردیم و تقسیم بندی جعبه ابزار رو بررسی کردیم و یادگرفتیم یک بوم رو با ویژگی هایی که مناسب هست ایجاد کنیم.در این درس با هم کار اولیه با ابزار قلم مو رو یاد خواهیم گرفت.

ابزار قلم مو

ابزار قلم مو یا Brush Tool (ابزار قلم مو) در جعبه ابزار فتوشاپ و در بخش ابزارهای ترسیمی قرار گرفته و با کلیک بر روی اون میتونید این ابزار رو انتخاب کنید و مانند یک قلم موی واقعی بر روی بوم فتوشاپ نقاشی بکشید و هنر خودتون رو به رخ سایرین بکشید!

انتخاب رنگ قلم مو

برای اینکه بتونید رنگ قلم مو رو انتخاب کنید باید بر روی دو مربع رنگی روی هم که در پایین جعبه ابزار قرار دارند ( انتخاب رنگ ) کلیک کنید تا پنجره انتخاب رنگ برای شما نمایش داده بشه.شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده که چرا دو مربع برای انتخاب رنگ قرار داده شده؟ خوب باید بدونید که مربع رویی ، رنگ پیش زمینه (foreground) رو تعیین میکنه و مربع زیری رنگ پس زمینه (background) که رنگ بوم هست رو تعیین میکنه.

بر روی مربع رویی کلیک کنید تا یک پنجره باز بشه ، اسم این پنجره ، “پنجره انتخاب رنگ” یا color picker هست و با استفاده از این بخش رنگ مورد نظر رو انتخاب کنید.تنها نکته ای که در اینجا وجود داره دو تا علامت هستند که باید معنی اونها رو بدونید:

 علامت تعجب ( علامت تعجب ) : وقتی در هنگام انتخاب رنگ این آیکن ظاهر بشه به این معنی هست که رنگی که انتخاب کردید برای چاپ مناسب نیست و ممکنه اون رنگی که شما انتخاب کردید با رنگی که چاپ میشه متفاوت باشه.

علامت مکعب ( علامت مکعب ) : وقتی در هنگام انتخاب رنگ این آیکن ظاهر بشه به این معنی هست که رنگ که انتخاب کردید برای نمایش در صفحات وب مناسب نیست.برای اینکه در طراحی های صفحات وب خیالتون راحت باشه میتونید تیک پایین این پنجره (Only Web Colors) رو فعال کنید.

 

تنظیم ضخامت

نوع قلم مورد استفاده شما تاثیر زیادی بر نقاشی میگذارد.برای اعمال تنظیمات مورد نظر بر روی نوک قلم،ابزار قلم مو را انتخاب کنید و در نوار ابزار گزینه ی قلم مو بر روی پیکان کنار گزینه ی Brush کلیک کنید تا پنجره ای به صورت کشویی در صفحه باز شود.

تنظیم ضخامت قلم مو در فتوشاپ

در پنجره بالا اشکال مختلف قلم مو رو هم میبینید ، بر روی اونها کلیک کنید و حالات مختلف رو امتحان کنید.همچنین میتونید بر روی پیکان مشکی رنگ که در گوشه بالای سمت راست این پنجره قرار گرفته کلیک کنید و قلم های مختلف رو انتخاب کنید.

تصحیح اشتباه

اینکه شما در حین کار با ابزار قلم مو اشتباه کنید غیرقابل اجتناب هست برای همین نیاز دارید تا اشتباهات رو تصحیح کنید.برای این کار کافیه از دستور Edit → Undo استفاده کنید.بهتره از همین اوایل ، کار با کلیدهای میانبر رو هم یادبگیرید تا سرعت شما زیاد بشه.کلید میانبر برای تصحیح یک اشتباه CTRL+Z هست و در صورتی که بخواهید چندتا اشتباه پیاپی رو تصحیح کنید از کلید های ctrl+alt+z استفاده کنید.

 

گفتگو پیرامون آموزش فتوشاپ – درس سوم – ابزار قلم مو

(منتشر شده: 1 | در انتظار تایید: 0)
سما

با سلام و تشکر از سایت خوبتون
من تازه شروع به یادگیری مطالبتون کردم .بسیار مفیدن
با تشکر

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین