نقش عوامل درون سازمانی در موفقیت بازاریابی و صادرات

توسعه کسب و کار » بازاریابی و مارکتینگ » نقش عوامل درون سازمانی در موفقیت بازاریابی و صادرات
۲۱ مرداد ۱۳۹۴ چاپ

تاثیر گذارترین مولفه های موفقیت در هر کسب و کار، مخاطبان و رقبای آن کسب و کار هستند. سلایق و علایق مشتریان در خصوص محصولات هر روز در حال تغییر و تحول است و اگر شرکت ها بتوانند آنها را شناسایی و پوشش دهند موفق می شوند.

از سوی دیگر رقبای هر شرکت در تلاشند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند، بنابراین تحلیل و بررسی تحقیقات بازار و مصرف کنندگان می تواند به رشد و توسعه مطلوب هر سازمان کمک به سزايي داشته باشد و به شناخت آن بازار منتهی خواهد شد، که این شناخت در بازاریابی، بازارگرایی نام دارد. در روش بازارگرایی، هسته اصلی فعالیت هر سازمان رضایت مشتری است و تمامی استراتژی های تعریف شده در سازمان جهت ارضای نیاز مشتریان است. طبق تحقیقاتی که پارک بازاریابی ایران در سازمان ها انجام داده است روابط درون سازمانی با بازارگرایی نقیض یکدیگرند، البته تحلیل و مقایسه این دو موضوع بسیار کار پیچیده ای می باشد. اما طبق تحقیقات بازار، روابط درون سازمانی به شرکت ها کمک می کند تا اطلاعاتی در زمینه بازار بدست آورند و خدمات و محصولات بهتر و متنوع تری را به مشتریان ارایه نمایند. همچنین بازار گرایی در سازمان ها باعث ایجاد روابط دراز مدت با مشتریان خواهد شد. در رده مدیریتی ارتباط مدیریت با سهامداران می تواند به شکل گیری بازار صادرات محصولات بیانجامد. شما می توانید با بررسی سوابق رشد و توسعه سازمان در سال های گذشته به شیوه ای درست به بازارگرایی مطلوبي دست پیدا کنید که این امر فقط مستلزم داشتن روابط درون سازمانی است تا شما بتوانید به هدف نهایی خود برسید. در اینجا تعریف روابط درون سازمانی به گونه ای که باید حاصل آن اعتماد، تعامل های کاری و اجتماعی، تعهد به سیستم باشد، مي پردازيم.

پارک بازاریابی ایران

در این مقاله سعی داریم تا تاثیر عوامل درون سازمانی بر صادرات را بررسی کنیم، مولفه های تاثیرگذار بر روابط درون سازمانی و شاخصه های صادرات، تعهد و اطلاعات موجود می باشد. مولفه ديگر اين مقوله، تعاملات اجتماعي است که ريشه اصلي فعاليت هاي دورن سازماني مي باشد.

این تعاملات به دو دسته تقسیم می شود:

  1. محتوا
  2. فرآیند

منظور از محتوا به عنوان یک بخش از تعاملات اجتماعی تاثیر گذار در روابط درون سازمانی، یعنی تبادل اطلاعات و اقتصاد می باشد و منظور از فرآیند به عنوان بخش دوم از تعاملات اجتماعی فراوانی و مدت زمان می باشد که هر دو با هم رابطه مستقیم دارند و دارای 4 ویژگی هستند:

  • تکرار پذير
  • تناسب
  • لذت بخش
  • کارا بودن

هر سازمان می تواند با تکیه بر تکرار پذیر بودن تعاملات اجتماعی خود به شیوه ای متناسب دانش موجود در سازمان را تبادل کرده و به سرمایه گذاری در این زمینه بپردازد و کلیه امور را به صورتی قدرتمند، کارا و لذتبخش پیش برد.

نحوه عملکرد و روابط هر سازمان در بازار صادرات

مولفه هایی که ذکر شد همگی می توان به توسعه بازار صادرات هر سازمان کمک به سزايي داشته باشد در این مقاله سعی داریم به تعریف پروسه سازمانی به نام صادرات بپردازیم که در آن سازمان اطلاعات مربوط به بازار صادرات و مشتریان را جمع آوری مي نماید و کلیه اطلاعات به دست آمده را به تمامی بخش های سازمانی انتقال مي دهد، تا آنها بتوانند پاسخگوی بازار صادرات باشند. سازمانها با بررسی بازار هدف صادرات و رفتارهای بازار گرایانه اطلاعات مربوط به نیازهاي مشتریان را جمع آوری می نمایند و محصولات و خدمات خود را طبق نیاز بازار صادرات طراحی و تقویت می نمایند. در مجموع سازمان ها برای بقا در بازارهای خارجی و صادرات باید در امر تحلیل بازار صادرات و رفتارهای بازارگرایانه اقدامات وسیعی انجام دهند تا نتیجه بهتری در صادرات محصولات و خدمات خود در مقایسه با رقبایشان حاصل گردد.

ایجاد شرکت های بین الملی، صادرات محصولات و خدمات به صورت مستقیم

لازم است بدانید ایجاد شرکت های بین الملی با استفاده از مفهوم توسعه شرکت ها میسر می باشد. شرکت ها با توجه به سیر رشد توسعه محصولات و خدماتشان بین الملی می شوند. شرکت ها می توانند با صادرات به صورت غیر مستقیم و به میزان کم به بازار صادرات وارد شوند یعنی می توانند محصولات خود را با استفاده از واسطه گران صادر کنند و بعد از کسب اطلاعات از بازار صادرات و نیازها و خواسته های کشور های مقصد به صادرات مستقیم روی آورند. البته ایجاد شرکت های بین المللی مستلزم تغییرات بسیار زیادی در بافت داخلی شرکت است، مثل ایجاد تغییرات در استراتژی داخلی شرکت و ایجاد تغییرات در روش های مدیریت و بازاریابی و سایر موارد.

ارسال شده توسط: پارک بازاریابی ایران

گفتگو پیرامون نقش عوامل درون سازمانی در موفقیت بازاریابی و صادرات

(منتشر شده: 4 | در انتظار تایید: 0)

بنظر من هر کسب و کاری باید بطور پیوسته نکات جدید و مطالب مفید را به کارکنان خود آموزش دهد و سعی کند همیشه آن‌ها را بروز نگه دارد.

پاسخ دهید

بنظر من برای داشتن یک کسب و کار خوب و موفق باید بادقت کارکنان خود را انتخاب کنید وروحیه و خلاقیتشان در کار را مدنظر قرار دهید.

پاسخ دهید
طراحی سایت

بسیار عالی و مفید ممنون از سایت خوبتون

پاسخ دهید
مهدی

به نظرم بهتره قبلا از شروع هر کسب و کار در مرحله اول تحقیقات بازار داشته باشیم و برا اساس نتایج پیش بریم تا نسبت به تغییر بازار شکست نخوریم

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین