چطور بهتر تمرکز کنیم و مطالعه مؤثرتری داشته باشیم؟

توسعه مهارتهای فردی » یادگیری و مطالعه » چطور بهتر تمرکز کنیم و مطالعه مؤثرتری داشته باشیم؟
30 نوامبر 2018 چاپ
افزایش تمرکز حین مطالعه با نت نویسی

افزایش تمرکز هنگام مطالعه بر روی متنی که نیاز به درک کردن و فهمیدن دارد بسیار مهم و حیاتی است. درس خواندن برای آزمونهای تستی، آزمونهای تشریحی و حتی مطالعه مفهومی برای پیدا کردن کار و… همگی جزو مواردی هستند که نیازمند تمرکز می‌باشند.

اگر شما جزو افرادی هستید که هنگام مطالعه کردن تمرکز ندارید، مجبور می‌شوید یک متن را بارها و بارها بخوانید و یا پس از مطالعه کردن، آن‌ها را به خاطر نمی‌آورید، باید مهارت افزایش تمرکز کردن را در خود تقویت کنید.

چندین راهکار برای تقویت و افزایش تمرکز در زمان مطالعه کردن وجود دارد که به طور عمده در دو دسته قرار می‌گیرند:

  1. عوامل محیطی مؤثر بر تمرکز
  2. عوامل فردی (ذهنی) و نوع مطالعه

محیط مناسب برای افزایش تمرکز جهت مطالعه مؤثر

محیط خوب و مناسب برای درس خواندن، محیطی است که در آن آرامش داشته باشید. برای فراهم کردن چنین محیطی می‌توانید اقدامات و موارد زیر را مدنظر داشته باشید.

تمیز و خلوت کردن محیط مطالعه

خرت و پرت‌ها و لوازمی را که با دیدن آنها حواستان پرت می‌شود را از محیط مطالعه دور کنید. در مکانی مطالعه کنید که وسایل اضافی در آنجا نباشد و همچنین لوازمی که شما را به یاد سایر کارها می‌اندازد نیز در دسترس نباشد.

همچنین محیط باید دور از تحرک باشد، برای مثال جایی نباشد که راه رفتن دیگران و یا حرکت اتومبیل‌ها قابل مشاهده باشند. (مثلا کنار پنجره، مکان مناسبی برای مطالعه نیست.)

میزکار تمیز بدون وسایل اضافه

اجتناب از محرک‌های شنوایی برای افزایش تمرکز

هنگامی که برای مطالعه به تمرکز احتیاج دارید از محرک‌های شنوایی اجتناب کنید. ممکن است صداهای بسیار خفیف و ضعیف از طبیعت و یا موسیقی بدون کلام با صدای کم به افزایش تمرکز شما کمک کند، ولی گوش دادن آهنگ (با کلام)، مکالمات و یا برنامه‌های تلویزیون و یا هر صدایی که در آن گفت‌و‌گویی انجام شود، موجب حواس پرتی شما می‌شود.

آرامش محیط

هنگام مطالعه کردن باید در محیط و شرایطی باشید که احساس آرامش داشته باشید. گرسنگی، تشنگی، خیلی سرد یا گرم بودن محیط از عواملی هستند که می‌توانند موجب از بین رفتن تمرکز شما بشوند. همچنین استرس نیز باعث عدم تمرکز می‌شود.

در کنار عوامل محیطی، باید به شرایط درونی و ذهنی خود نیز توجه داشته باشید و از راهکارهای پویا برای برقرار کردن ارتباط مؤثر با متن استفاده کنید.

برقرار کردن ارتباط مؤثر با متن کتاب درسی

برای اینکه بتوانید بهتر با متن مورد مطالعه ارتباط برقرار کنید و آنها را به خاطر بسپارید، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

پیش مطالعه بر یادگیری بهتر درس

انجام پیش‌مطالعه و فعالیت‌های مربوط به آن برای درگیر شدن با متن و افزایش تمرکز، بسیار کمک کننده است. برای مثال، پیش از شروع مطالعه و بر اساس سرتیترها و موضوعات، سوال طرح کنید.

همچنین برقرار کردن ارتباط بین مطالبی که در حال مطالعه‌ی آنها هستید با مطالبی که قبلا مطالعه کرده‌اید بسیار مفید است. انجام فعالیت‌های پیش‌مطالعه، ذهن شما را برای درک کامل مطالبی که می‌خوانید آماده می‌کند.

استفاده از تصاویر و نمودارها

مغز خود را درگیر مطالب کنید و فقط به خواندن (روخوانی) اکتفا نکنید. سعی کنید با استفاده از رسم تصاویر، نمودارها و اطلاعات، آنها را به یکدیگر مربوط کنید.

سوالاتی که در قسمت پیش‌مطالعه طرح کرده‌اید را پاسخ دهید. نت‌برداری و خلاصه نویسی انجام دهید و کلمات کلیدی متن را برجسته و هایلایت کنید.

خلاصه نویسی و نت برداری

روخوانی با صدای بلند و یا لب‌خوانی

با صدای بلند مطالعه کنید و یا لب‌خوانی کنید. اینکار ممکن است باعث کاهش سرعت مطالعه شود، ولی عمق آنرا افزایش می‌دهد و کمک می‌کند راحت‌تر مطالب را درک کنید و به حافظه بسپارید.

اجتناب از مطالعه‌ی بدون استراحت

مطالعه به صورت پیوسته را کنار بگذارید. مغز شما برای تحلیل اطلاعات جدید و به خاطر سپردن آنها به زمان نیاز دارد. تقریبا معادل نصف مدت زمانی که برای مطالعه‌ی هر جمله و پاراگراف صرف کرده‌اید را برای استراحت مغز تعیین کنید.

برای مثال اگر خواندن این جمله ۱۰ ثانیه از شما زمان گرفت، هنگامی که به نقطه‌ی پایان جمله رسیدید، ۵ ثانیه تامل کنید. این کار را در انتهای هر پاراگراف و بخش نیز انجام دهید.

همچنین در انتهای هر بخش (جایی که مبحث تمام شده و تیتر جدیدی آغاز می‌شود)، در یک و نهایتا دو جمله، خلاصه‌ای از متن را با جملات خودتان یادداشت کنید و ارتباط بین مطالب خوانده شده را بررسی کنید.

داشتن تمرکز هنگام مطالعه بسیار مهم و ضروری است و این کار تنها با تمرین و تکرار بدست خواهد آمد. در این مطلب راهکارهای مؤثری برای افزایش تمرکز حین مطالعه ارائه شد ولی همیشه راهکارهای دیگری نیز پیدا می‌شوند.

راهکارهای افزایش تمرکز برای مطالعه ممکن است در اوایل، کمی سرعت مطالعه‌ی شما را کند کنند، ولی پس از اینکه راهکارها را فراگرفتید، با کاهش تعداد دفعات مطالعه، سرعت خود را چند برابر خواهید کرد و مطالعه‌ی بهتر مؤثرتری خواهید داشت.

گفتگو پیرامون چطور بهتر تمرکز کنیم و مطالعه مؤثرتری داشته باشیم؟

(منتشر شده: 5 | در انتظار تایید: 0)
ششمی

با سلام خواستم بپرسم راه رفتن در حین درس خوندن هم می تونه تو فراگیری بهتر مطالب کمک کنه ممنون میشم اگه جوابم رو بدید

پاسخ دهید
عارفه

سلام من دانش اموز پايه دهم هستم و رشته تجربي رو انتخاب کردم حجم کتابهام زياده و من نميدونم تو اين يکماهي که فرصت دارم چيجوري براي خرداد مرورشون کنم

پاسخ دهید
فامیلاکالا

بهترین روش برای افزایش تمرکز برای من اینه که میز رو حداقل از وسایل خالی کنم.
بسیار این روش کاربردیه.

پاسخ دهید
مهدیه

بسیار عالی و مفید .من یک کلاس ششمی هستم .چگونه برای تابستانم بهترین برنامه ریزی را داشته باشم؟زیرا پایه ی بعدی من نیز بسیار حساس است و قرار است به امید خدا در مدرسه ی نمونه دولتی تحصیل کنم. آیا در این رابطه مطلب در سایت خود دارید ؟زیرا نمیخواهم در کلاس هفتم کم بیاورم.مرسی از سایت بی نظیر تون ^_^

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین