افزایش قد ، تبلیغات فریبنده یا واقعی؟

[ آخرین بازنگری ۲۵ دی ۱۳۹۵ ] [ نسخه چاپی ]

در مطالب گذشته در رابطه با افزایش قد و تمرینات ورزشی مرتبط با افزایش قد با یوگا صحبت کرده بودیم و به تبلیغات ماهواره ای و محصولات افزایش قد که به صورت قرص ، کپسول ، دمپایی!! و … هم اشاره ای داشتیم . در این مطلب قصد داریم مکانیسم و عوامل مؤثر بر افزایش قد را بررسی کنیم و ببینیم آیا ادعای این تبلیغات صحت دارند یا تنها در حد ادعایی فریبنده برای فروش محصولات هستند؟

دکتر مسعود رحمانیان ، متخصص بیماریهای داخلی و فلوشیپ غدد درون ریز و متابولیسم در این باره میگوید: افرادی که برای بلندتر شدن قدشان به پزشک مراجعه میکنند ، اول باید با تعریف کوتاهی قد آشنا شوند ، چرا که ممکن است اصلا قدشان کوتاه نباشد و بی دلیل خودشان را به دردسر بیاندازند.به گفته این پزشک قد افراد با توجه به عوامل ژنتیکی و بر اساس قد والدینشان متفاوت است.بنابراین همه افرادی که با شکایت از کوتاهی قد به پزشک مراجعه میکنند،واقعا کوتاه نیستند و ممکن است اصلا به درمان خاصی نیاز نداشته باشند.

 

متخصصان بر این باورند که داروهای تبلیغی در شبکه های ماهواره برای افزایش قد ، فریبنده و دروغین است

 

چرا قد بعضی ها کوتاه است؟

والدین باید از دوران نوزادی فرزندشان متوجه اندازه قد او باشند و در صورتی که قد نوزاد بر اساس منحنیهای استاندارد نباشد نسبت به بررسیهای بیشتر اقدام کنند. تا زمانی که علائم بلوغ ظاهر میشود ، میتوان برای درمان مشکلات کوتاهی قد اقدام کرد بنابراین والدین باید برای فرزندان پسرشان تا سن ۱۶ – ۱۵ سالگی و برای فرزندان دخترشان تا سن ۱۴ – ۱۳ سالگی به پزشک مراجعه کنند.

کوتاهی قد علل متفاوتی دارد ، شایعترین و مهمترین علت کوتاهی قد ، مشکلات تغذیه ای است.علاوه بر این مشکلات ، بعضی از بیماریها مانند کم خونی و نارسایی کلیه یا کبد نیز میتواند به کوتاهی قد منجر شود. البته جالب است بدانید حتی افرادی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند نیز ممکن است با این مساله روبرو شوند.

 

تبلیغات افزایش قد،از واقعیت تا فریب

 

مسائل هورمونی مانند کم کاری تیروئید و کمبود هورمون رشد نیز از دیگر مشکلاتی است که سبب کوتاهی قد افراد میشود و فقط این گروه از افراد میتوانند از داروهای هورمونی استفاده کنند. کوتاهی قد ناشی از مشکلات هورمونی را میتوان به کمک درمانهای هورمونی تا حد زیادی بهبود بخشید ، اما زمانی که کوتاهی قد به علل دیگری ایجاد شده باشد،با مداخله های هورمونی کار خاصی نمیتوان انجام داد.

چکار باید کرد؟

اگر به فکر افزایش قد هستید و میخواهید حداقل چندسانتی قدتان بلندتر شود،اول به پزشک متخصص مراجعه کنید،زیرا پزشک باید قد شما را بر اساس عوامل ژنتیکی و منحنیهای رشد بررسی کند و با توجه به آن درباره کوتاه یا طبیعی بودن قدتان تصمیم گیری کند.آزمایشات خاصی نیز وجود دارد که به کمک آنها سن استخوانی فرد محاسبه میشود و بر اساس تمام این عوامل ، پزشک میتواند درباره شیوه درمان مناسب نظر دهد.

خرید کتاب آموزش تمرینات افزایش قد

پزشک متخصص با تشخیص علت اصلی کوتاهی قد،میتواند درمان مناسب را شروع کند،به عنوان مثال در صورتی که کوتاهی قد به علت کم کاری تیروئید باشد ، با استفاده از هورمون تیروئید میتوان این مشکل را بهبود بخشید. هورمون رشد که از غده هیپوفیز ترشح میشود ، باید به مقدار مشخصی در بدن وجود داشته باشد ؛ در واقع همانطور که کمبود آن میتواند دردسرساز باشد ، ترشح بیش از حد آن نیز سبب بروز مشکلاتی میشود.

در کوتاهی قد مهمترین مشکل کمبود هورمون رشد است که خوشبختانه امروزه این هورمون ساخته شده و در بازار وجود دارد.

گول تبلیغ را نخورید!

شما هم حتما در شبکه های ماهواره تبلیغات مربوط به افزایش قد را دیده اید که مدعی اند چنین محصولاتی برای افزایش قد وجود دارد و در هر سن و سالی میتواند قد فرد را به میزان دلخواه برساند! البته اگر بیشتر دقت کنید حتما متوجه میشوید که این حرفها نمیتواند پایه و اساس علمی داشته باشد و تغییر قد در هر سنی و به هر میزانی ، فقط تبلیغی برای فروش بیشتر است. داروها و روشهای درمانی جدید ، برای ورود به بازار نیازمند گذر از مراحلی است که بی خطر بودن و همچنین اثرگذاری آنها را تایید کند ، در حالی که اثربخشی هیچ یک از این محصولات تاکنون اثبات نشده است و درواقع نمیتوان از آنها بعنوان یک روش علمی افزایش قد یاد کرد. همچنین باید توجه داشت بسیاری از این شرکتهای سازنده بدلیل عدم کسب مجوز سلامتی و بی خطر بودن اقدام به تبلیغ و فروش این محصولات در کشورهای درحال توسعه میکنند تا هم مخارج صرف شده در تحقیقات را تامین کنند و هم نتایج طولانی مدت را بر روی انسانهای دیگر بررسی کنند و درواقع جوامع درحال توسعه محیطی برای آزمایشهای آنها محسوب میشوند.

شیوه های ساده ولی مهم برای افزایش قد

ورزش کردن موجب استحکام استخوانها و بهبود رشد نوجوانان میشود و افراد باید به مقدار کافی تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند تا با اضافه وزن روبرو نشوند. برای رسیدن به این هدف نباید از نقش ورزش و تغذیه صحیح غافل شد بنابراین توصیه میشود کودکان و نوجوانان به مقدار کافی از محصولات لبنی و بخصوص شیر استفاده کنند ، گوشت و تخم مرغ حتما در وعده غذاییشان وجود داشته باشد و مصرف میوه جات و سبزیجات را نیز نادیده نگیرند.

همچنین مصرف بیش از حد مواد حاوی کربوهیدرات مانند نان ، برنج ، شیرینی و … باعث مشکل اضافه وزن خواهد شد.

باید توجه داشت که گاهی کوتاهی قد ناشی از مسائل ژنتیکی است ، اگر پدر و مادر با مشکل کوتاهی قد روبرو هستند و فرزندشان هم چنین مشکلی دارد ، حتما باید برای بررسیهای بیشتر به پزشک مراجعه کنند بنابراین بهتر است زمانی که کودک سن کمی دارد،برای مشورت با پزشک اقدام کنید تا اگر بیماری خاصی وجود دارد ، روند درمان زودتر آغاز گردد.

 

» دکتر مسعود رحمانیان – متخصص بیماریهای داخلی و فلوشیپ غدد درون ریز و متابولیسم

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

خرید کتاب آموزش تمرینات افزایش قد
تمرینات افزایش قد به صورت طبیعی
افزایش قد با ورزش و یوگا
برای افزایش قد بعد از ۲۵ سالگی چه باید کرد؟

گفتگو پیرامون افزایش قد ، تبلیغات فریبنده یا واقعی؟

(منتشر شده: 102 | در انتظار تایید: 25)
حسن

سلام من ۱۷سالمه قدم ۱۵۲سانت چیکار کنم قدم بلندشه تورا خدا جواب بدین

پاسخ دهید
پدرام

سلام داداش و آبجیای گلم گول تبلیغات و نخوریم من پسری هستم ۱۸ساله قدم ۱۶۶سانته پارسال هم قرصارو استفاده کردم هم هر مکمل و قرصی و کوفتی که توصیه کردن با قرصا هیچ فرقی نکردم و یه ماه هم پدرم از حالت تهوع دراومد بالای یه تومنم پول خرجیدم لطفا شما دیه گول نخورید

پاسخ دهید
مسعود

سلام آقا سعید مگه میشه قدت بلند شه وبعد کوتاه شی دوباره تو بدنسازی خیلی عجیبه

پاسخ دهید
کوروش

با سلام خدمت اون دست از عزیزانی که واقعا با مشکل کوتاهی قد مواجه اند ،دوستان باور کنید که خیلی از مشکلات فیزیکی انسانها بر میگرده به اصالت وپیشینه خانوادگی هر فرد، شاید تو دنیای امروزی بشه با جراحی کاری کرد اما نه اونکاری که دوامی در حد رضایت ما داشته باشه ،من حدودا ۴۰سالم در سن وسال اکثر شما ها بودم ،در موقعیتهای بودم که دست به کارهای زدم تا فقط تا ۵سانت قدم بلند بشه 🙁 دلیلشم دختری بود که دوسش داشتم وشرطشو بلندی قدم گذاشت:-) اما صد افسوس،بخدا که سلامتی بهترین عشق که از طرف خدا به انسان عاشق هدیه میشه ،قدرشو بدونید وبا این تبلیغات سو وحرف یه دختر یا ی پسر فیزیکتون رو دستکاری نکنید،سلامتی بالاترین عشقهاست ،همیشه عاشق وسلامت باشید ،با احترام به دوستان

پاسخ دهید
حسن

دختر غمگین زیادی نگران نباش منم ۱۷۰قدم هست منم کوتاهم از قدم ناراضیم اما الان دست به ورزش کششی میکنم .
خداقوت

پاسخ دهید
ناشناس

ایادرسن۳۷ سالگی این قرصاتاثیرگذارهستن

پاسخ دهید
طاها

سلام من ۲۹ سالمه ، قدم ۱۶۴دوست دارم قدم بشه ۱۷۰ ،چکار کنم ،واقعا این قرصا حقیقت داره

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۲۰سالم هست وزن ۴۷ قد ۱۵۴میخوام قد بلند شوم تو را خدا قرص خوب که واقعا نتیجه بدهد برام معرفی کنیدپاسخ بدهید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من پسری ۱۷ساله هستم قدم ۱۵۹خیلی ناراحتم از قدم میشه ی داروی برای افزایش قد بهم بگی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۱۵ سالمه قدم خیلی داره بلند میشه الان ۱۸۵ سانت قد دارم چی کار کنم که یکم متوقف بشه. لطفا سریع جواب بدید

پاسخ دهید
Arta

پسری هستم ۳۰ساله قدم ۱۷۶سانت،هيکلم هم لاغر آقا برای قد بلند شدن بدنم هم تاثیر دارد یا همینطور لاغر قد می کشم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من دختر ١٧ ساله هستم با قد١٧١ راهي هست بشم ١٨٠ ؟واقعا واسم مهمه چون اون ورزشيو كه به صورت حرفه ايي ميخوام انجام بدم قد بلند ميخواد وبه نظرم من كوتاهه قدم

پاسخ دهید
محمد

سلام من به تو که قدت کوتاهه ال آرژنین توصیه میکنم چون من رشتم ورزش هست میدونم از طرف محمد

پاسخ دهید
سعید

سلام خدمت دوستان عزیز و آقای دکتر
همینطور که آقای دکتر ذکر کردند در زمان رشد بچه ها( پسرها ۱۴ تا ۱۶ و دخترها ۱۴ تا ۱۵) میشه کاری کرد اما در اوج بلوغ متاسفانه کاری نمیشه که چون صفحات رشد بسته میشه مگر با جراحی که اون هم عوارض خواصی خودشو داره من تو سن ۱۹ سالگی همه کارها رو کردم کلی خرج کردم روزی ی ساعت حرکات کششی انجام دادم خیلی طاقت فرسا بود بعد سه ماه رفتم پیش پزشکم اندازه گرفت ۵ سانت بلند شدم اما وقتی رفتم بدنسازی پرس پا زدم بعد دو هفته به حالت قبلی برگشتم خلاصه میگم تمام سایتها را رفتم حتی کتابهای در موردش خریدم به این نتیجه رسیدم دیگه دیر شده…. این متنو بخونید این قرصهای که تبليغ میشه تو هر رسانه یی چه ماهواره چه داخلی باور نکنید فقط برای کسب درآمده وقتی دکترهای این نوع تبلیغات رو میبینن واقعا خنده شون میگیره!….. درباره این مطلب بحث علمش طولانیه اما من خیلی مختصر گفتم.
موفق و پیروز باشید

پاسخ دهید
ریحان

سلام وقت بخیر من دچار کم کاری تیروئید هستم و قرص لووکسین مصرف میکنم خواستم ببینم چه قرصی برای افزایش قد میتونم استفاده کنم که هورمون بدنم رو برای افزایش قد تحریک کند؟

پاسخ دهید
علی

سلام نگران نباش من باهاتم😘😘😘

پاسخ دهید
افشین

سلام کسی هست که از این داروها نتیجه گرفته باشه .جون مادرتون راستشو بگید

پاسخ دهید
ოiss_ŋgr

واقعااا؟؟؟؟اخه مگ میشه مگ نمیگن این تبلیغا دروغه؟ :/

پاسخ دهید
میلاد

۲۱سالمه قدم۱۷۳ امیدی هست به ۱۸۰ برسم دارم دیونه میشم بخدا

پاسخ دهید
ناشناس

سلام سنم ۱۵وقدم۱۸۵راهی هست که قدم بشه ۱۹۵؟؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

خداکنه واقعیت باشه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام .. لطف ميفرماييد يه دكتر خوب براى افزايش قد معرفى كنيد دوستان …

پاسخ دهید
ناشناس

چی هست؟ چند سالتونه؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام. من ۳۶ سالمه وزنم ۷۲ و قدم ۱۵۳ خيلي مشكل روحي دارم براي اين قضيه راهي هست قدم بلند تر بشه. خانوادم غير از مادرم همه قد بلندن

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من به شما پیشنهاد میدم
Lارژنینگ رو مصرف کنید .تبلیغ نیست من ۴سانت به قدم اضافه شد بعد از مصرف

پاسخ دهید
حصین

سلام دختر غمگین نگران نباش ورزش های کششی رو فراموش نکن ورزش کن

پاسخ دهید
یه دختر غمگین:(

سلام.من یه دختر 23 ساله م که قدم 152 و وزنم 45 هست.به شدت از کوتاهی قدم ناراحتم و احساس سرخوردگی دارم.با اینکه با بهترین رتبه در دانشگاه تهران و مقطع کارشناسی ارشد درس میخونم اما همیشه احساس بدی به خودم دارم.آیا هییییچ راهی برای افزایش قد من وجود نداره؟؟:-(

پاسخ دهید

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)