آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل مرد

[ آخرین بازنگری ۲۷ اسفند ۱۳۸۹ ] [ نسخه چاپی ]

مردان در سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی،مدتی بعد از بلوغ به حداکثر تکامل جنسی خود میرسند.از آنجاییکه مردان بعد از بلوغ قادرند بطور مداوم اسپرم تولید کنند ، بنابراین برای دوره بیشتری نسبت به زنان بارور باقی میمانند به طوری که برخی از مردان در سنین ۷۰ سالگی یا بیشتر میتوانند پدر شوند.اسپرم ها در بیضه ها تولید میشوند و در طی مقاربت جنسی، آلت تناسلی اسپرم ها را به دستگاه تناسلی مؤنث منتقل مینماید.دستگاه تولید مثل مرد هورمون های جنسی تولید میکند.هورمون ها برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در طی بلوغ ضروری هستند.تکامل دستگاه تولید مثل جنس مذکر قبل از تولد آغاز میشود.قسمت های قابل مشاهده دستگاه عبارتند از آلت و کیسه های بیضه.درون بدن شبکه پیچیده ای از مجاری،غدد و بافت های دیگری وجود دارند که امکان تولید و انتقال اسپرم را فراهم میسازند.

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل مرد

آناتومی دستگاه تولید مثل مرد

 

تولید اسپرم

با فرارسیدن بلوغ ، اسپرم ها به طور مداوم در هر دو بیضه به تعداد تقریبی ۱۲۵میلیون عدد در روز تولید میشوند از آنجائیکه تولید اسپرم در درجه حرارت بدن غیر مؤثر است،بیضه ها خارج از بدن در کیسه پوستی به نام اسکروتوم (Scrotum) آویزان هستند تا خنک نگه داشته شوند.اسپرم بالغ از بیضه وارد اپیدیدیم میشود.اپیدیدیم یک لوله دراز مارپیچ است که در بالا و پشت هر بیضه قرار میگیرد.اسپرم ها در اپیدیدیم ذخیره شده و در آنجا قبل از رسیدن به مجرای منی بر  (Vas deferens) رسیده میشوند.مجرای منی بر لوله ای است که اپیدیدیم را به مجرای انزالی ارتباط میدهد.طی فعالیت جنسی،مجرای منی بر منقبض شده و اسپرم ها را به سمت پیشابراه هدایت میکند.پیشابراه لوله ای است که ادرار توسط آن از مثانه به خارج منتقل میریزد.اسپرم ها طی فعالیت جنسی تخلیه شده و یا اینکه دوباره جذب بدن میشوند.بعضی قطرات از انتهای فوقانی مجرای منوی وارد پیشابراه شده و بعدا با ادرار شسته میشوند.
اسپرم ها در مایع مترشحه از چندین غده منتقل میشوند بیشتر ترشحات توسط غددی بنام کیسه منوی تولید میشوند.زمانیکه اسپرم مجرای منوی را ترک میکند ترشحات غدد پروستات نیز به این مایع اضافه میشوند،مایع منی وسیله حمل و نقل اسپرم است و اسپرم میتواند در آن شنا کند.مایع منی مواد غذایی جهت سالم نگهداشتن اسپرم را نیز تامین میکند.در هر میلی لیتر مکعب مایع منی ۵۰ میلیون اسپرم وجود دارد.
برای تولیدمثل،اسپرم باید وارد دستگاه تولید مثل زن شود.طی تحریک جنسی، آلت سفت و بزرگ میشود.انقباضات عضلانی قاعده آلت باعث میشود که اسپرم،در اوج لذت جنسی مرد از پیشابراه مرد وارد مهبل زن شود.

آناتومی و ساختار بیضه

آناتومی و ساختار بیضه

آناتومی بیضه ها

آناتومی بیضه ها

 

هورمونهای مردانه

اصلی ترین هورمون جنسی مردانه تستوسترون (Testosterone) است که در سراسر عمر تولید میشود.تستوسترون نقش مهمی در تکامل اندام های جنسی و بروز صفات جنسی مردانه دارد.طی بلوغ افزایش چشمگیری در سطح تستوسترون بوجود می آید.این افزایش،محرکی برای رشد اندام های جنسی و تکامل صفات ثانویه مردانه است.صفات ثانویه مردان شامل رویش موهای صورت و بدن ، بم شدن صدا و رشد عضلات است.

بلوغ

بلوغ،مرحله تکامل جنسی است.در پسرها ، بلوغ از سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی شروع میشود و سه تا چهار سال طول میکشد.هورمونهای مترشحه هیپوفیزی موجب افزایش هورمون جنسی مردانه تستوسترون میگردند.تستوسترون،تغییراتی مثل رشد اندام های جنسی و تکامل صفات ثانویه جنسی را تحریک میکند.
در تکامل جنسی طی بلوغ : آلت ، کیسه بیضه و بیضه ها بزرگ میشوند و موهای ناحیه شرمگاهی (Pubic) رشد میکنند.موهای صورت و سایر قسمتهای بدن ظاهر میشوند.رشد بدن سریع شده،توده عضلانی افزایش یافته و صدا بم میشود.

قسمت ها دستگاه تولید مثل مرد

دستگاه تولیدمثل مرد شامل آلت،کیسه بیضه و دو بیضه است.بیضه ها در کیسه بیضه آویزانند.اپیدیدیم در بالا و پشت هر بیضه قرار دارد. اپیدیدیم لوله مارپیچی است که به لوله دیگری به نام مجرای منی بر (وازدفران) متصل میشود.انتهای فوقانی مجرای منوی به مجرای زهکشی کننده کیسه منی متصل میشود.این دو مجرا با هم مجرای انزالی را تشکیل میدهند.دو مجرای انزالی در دو طرف به پیشابراه وارد میشوند.پیشابراه در این قسمت توسط پروستات احاطه شده است سپس،پیشابراه از آلت به خارج از بدن ارتباط می یابد.

 

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

چرخش بیضه در کیسه بیضه چیست و چطور درمان میشود ؟
افزایش سایز آلت، حقایقی که لازم است بدانید
رابطه انزال زودرس و اعتماد به نفس
واریکوسل چیست و درجات آن چگونه تعیین میشوند؟
آزمایش آنالیز اسپرم چیست و چگونه انجام میشود؟
سرطان پروستات چیست و چه علائمی دارد؟

گفتگو پیرامون آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل مرد

(منتشر شده: 11 | در انتظار تایید: 0)
شایان

بهترین درمان بزرگ شدن آلت تناسل مرد بصورت بلند مدت

پاسخ دهید
جاسم

من به یک بیماری مبتلا شدم نمی دونم چیه
من قبلا در روز 3یا 4 بار خود ارزای می کردم و تا چند سال ادامه دادم الان بیضیه هام بزرگ شدن و هیچ دردی ندارند البته چند ماهی دیگه خود ارزای نمی کنم
لطفا کمک کنید باید چی کارکنم آیا درمانی داره 🙁

پاسخ دهید
sarin

سلام می خواستم بدون آلت مرد باید اندازه اش در چه حد باشد برای برقرای رابطه ی جنسی با جنس مونث؟
اگر آلت جنسی تا سن 20 سالگی به اندازه ی 10 سانت برسد آیا امیدی هست برای افزایش اندازه ی آن؟
ممنون میشم اگه جواب بدین….

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به sarin

سلام
رسیدن به بلوغ در هر فرد متفاوت هست و میتونه زودتر یا دیرتر اتفاق بیافته و رشد و بزرگ شدن اندازه آلت هم به سن بلوغ بستگی داره .
در صورتی که اندازه ی آلت کوچکتر از 6 تا 7 سانتی متر باشه فرد عقیم محسوب میشه و اندازه ی بزرگتر از این مقدار در صورتی که مشکلی در اندازه ی بیضه ها وجود نداشته باشد جای نگرانی از این بابت نیست.

پاسخ دهید
.........

در پاسخ به sarin

برو بابا

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به عصرعلم

بیشعور اخه چه کاری بوده ک میکردی

پاسخ دهید
IMCR

سلام ممنون بابت مطلبتون یه سوال داشتم اگه بهم جواب بدید خیلی ممنون میشم_ارضا شدن (چه با خود ارضایی چه با نزدیکی) تاثیری توو سطح تستوسترون داره؟
یعنی با خروج اسپرم سطح تستوسترون کم میشه؟

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به IMCR

سلام در موارد ارضا شدن سطح تستسترون افزایش پیدا میکنه این اتفاق به صورت ناگهانی رخ نمیده و در طولانی مدت هست و به همین دلیل مردها بعد از ازدواج چاق میشن چون به خاطر نزدیکی منظم سطح تستسترون به مرور زمان در خون افزایش پیدا میکنه.ارضا شدن و تحریک شدن به سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک مربوط میشن و میزان استیل کولین ، دوپامین و سروتونین در خون تغییر میکند.

پاسخ دهید
احمد امید

سلام عالی است
اما هنوز ما تابو داریم که دانش و آگاهی خود ودیگران را درمورد رفتارهای جنسی ارتقادهیم وآدرس سایت شمارا در اختیار دوستان بگذاریم به امید اینکه هر فرد یک کامپیوتر دا شته باشد و وصل به اینترنت باشد

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به احمد امید

سلام ، البته اینترنت پرسرعت واقعی و بدون سانسور!:)

پاسخ دهید

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)