کیست تخمدان و درمان آن

[ آخرین بازنگری ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ نسخه چاپی ]

کیست تخمدان ساختمان های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند. واژه کیست به ساختمانی پر از مایع اطلاق می شود. بنابراین تمام کیست های تخمدان حداقل حاوی مقداری مایع هستند.

چه عواملی سبب ایجاد کیست های تخمدان می شوند ؟

کیست های تخمدان به دلایل متعددی ایجاد می شوند. شایع ترین نوع، کیست فولیکولار است که از رشد یک فولیکول نتیجه می شود. فولیکول یک کیسه پر از مایع طبیعی است که حاوی یک تخمک است. کیست های فولیکولار هنگامی که فولیکول در طی چرخه قاعدگی بیش از حد طبیعی رشد می کند و برای آزاد سازی تخمک باز نمی شود تشکیل می شود.
معمولاً کیست های فولیکولار در طی چند روز تا چند ماه به خودی خود برطرف می شوند. کیست ها می توانند در اثر جراحت یا نشت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک حاوی خون باشند ( کیست های هموراژیک یا اندومتریوئید). گاه گاه بافت های تخمدان برای تشکیل بافت های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. کیست هایی با این بافت های غیر طبیعی کیست های درموئید نامیده می شوند.

 

علایم کیست تخمدان چیست؟

بیشتر کیست ها هرگز مشخص نمی شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست ها مبتلا هستند برطرف می شوند. هنگامی که یک کیست علایم ایجاد می کند، درد در شکم یا لگن شایع ترین علامت است. درد می تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود.

کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان – تخمدان بزرگ شده و حاوی مایع است

کیست تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

بیشتر کیست ها به وسیله اولتراسوند تشخیص داده می شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست های تخمدانی است. اولتراسوند یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان های درون بدن استفاده می کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد است و هیچ ضرری ندارد.
هم چنین می توان کیست ها را با روش های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI شناسایی کرد.

پزشک چگونه می تواند تصمیم بگیرد که یک کیست تخمدانی خطرناک است ؟

اگر زنی در دهه چهارم زندگی خود یا حتی جوان تر باشد و قاعدگی های منظم داشته باشد،، بیشتر توده های تخمدانی « کیست های تخمدانی عملکردی » خواهند بود که در حقیقت غیر طبیعی نیستند. این کیست ها با جریان تخمک گذاری که در چرخه قاعدگی رخ می دهد ارتباط دارند و معمولاً در طی چرخه قاعدگی بعدی خود به خود ناپدید می شوند.
بنابراین به خصوص در زنانی که در دهه دوم و سوم زندگی خود هستند این کیست ها در چند چرخه قاعدگی بررسی می شوند تا مشخص شود آیا از بین رفته اند یا نه. چون قرص های ضد بارداری خوراکی تا حدودی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند، پزشکان انتظار نخواهند داشت که زنان مصرف کننده ضد بارداری های خوراکی «کیست های تخمدانی عملکردی» داشته باشند.

بنابراین ممکن است به زنانی که در حین مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی به کیست های تخمدان مبتلا می شوند توصیه شود که به جای پایش از طریق اولتراسوند لگن یا جراحی، معاینه شوند.
عوامل دیگری نیز وجود دارند که در کنار سن زن یا مصرف ضد بارداری های خوراکی به ارزیابی کیست های تخمدانی کمک می کنند.

کیستی که در اولتراسوند شبیه یک کیسه ساده پر مایع به نظر می رسد، در مقابل کیستی با بافت سخت در داخل آن، به احتمال زیاد خوش خیم است. بنابراین اولتراسوند نیز در تشخیص این که تومور تخمدانی جدی است یا نه نقش دارد.
سرطان تخمدان در زنان جوان تر از ۴۰ سال نادر است. کیست های تخمدانی که پس از ۴۰ سالگی ایجاد می شوند نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند، اگرچه بیشتر کیست های تخمدان حتی پس از ۴۰ سالگی خوش خیم هستند.
آزمون خونی CA-۱۲۵ می تواند به عنوان مشخصه ای برای سرطان تخمدان به کار رود، اما غیر طبیعی بودن آن همیشه به معنی وجود سرطان نیست. اولاً بسیاری از بیماری های خوش خیم در زنان در سنین باروری می تواند سبب افزایش CA۱۲۵ شود، بنابراین CA-۱۲۵ یک آزمون اختصاصی به خصوص در زنان جوان نیست. عفونت های لگن، فیبروئید های رحم، بارداری، کیست های خوش خیم تخمدان (هموراژیک) و بیماری های کبد همگی بیماری هایی هستند که ممکن است در غیاب سرطان تخمدان سطح CA-۱۲۵ را افزایش دهند.

ثانیاً حتی در صورت ابتلا زن به سرطان تخمدان، تمام این سرطان های تخمدان سبب افزایش سطح CA-۱۲۵ نمی شود. علاوه براین، سطوح CA-۱۲۵در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس نیز به صورت غیر طبیعی بالا می رود.

کیست تخمدان چگونه درمان می شود؟

بیشتر کیست های تخمدان در زنان در سنین باروری کیست های فولیکولار هستند که به طور طبیعی در عرض ۱ تا ۳ ماه از بین می روند. اگرچه ممکن است این کیست ها پاره شوند، به ندرت علائم ایجاد می کنند. این کیست ها خوش خیم هستند و مشکلاتی ایجاد نمی کنند.
در زنانی که هیچ علائمی ندارند این کیست ها را می توان همزمان در طی آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در مقاطعی از زندگی به کیست های فولیکولار مبتلا می شوند.

در زنان در سنین باروری، معاینه کیست فولیکولار معمولاً در چند چرخه قاعدگی انجام می شود زیرا در این گروه سنی این کیست ها شایع و سرطان تخمدان نادر است. گاهی اوقات کیست های تخمدانی در زنان غیر یائسه حاوی مقداری خون است که کیست های هموراژیک نامیده می شوند. کیست های هموراژیک به سرعت برطرف می شوند.
به منظور تعیین استراتژی درمانی برای کیست های تخمدان از اولتراسوند استفاده می شود زیرا این روش می تواند به تشخیص این که این کیست، کیست ساده یا ترکیبی است کمک کند. کیست ساده که در بیماری های خوش خیم دیده می شود فقط حاوی مایع بوده و بافت جامد ندارند اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد که به پایش و احتمالاً جراحی نیاز دارد.
به طور خلاصه درمان ایده آل کیست های تخمدان به سن زن، اندازه کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.

درمان می تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون های خونی مانندCA-۱۲۵ باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می کند.

در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود یا مشکوک بودن تومور، می توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با لاپاراسکوپی باز خارج کرد. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می شود تا به منظور تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.

● کیست های تخمدان در یک نگاه

▪ کیست های تخمدان ساختمان های کیسه ای شکل پر از مایع هستند.
▪ کیست های تخمدان به دلایل مختلفی تشکیل می شوند.
▪ در صورت بروز علایم، درد در شکم یا لگن از شایع ترین علایم هستند.
▪ بیشتر کیست ها به وسیله اولتراسوند تشخیص داده می شوند.
▪ درمان کیست های تخمدان از معاینه و پایش تا جراحی متغیر است.

منبع:
مترجم دکتر نگار اصغربیک
محیا نیوز

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

افزایش سایز آلت، حقایقی که لازم است بدانید
قاعدگی نامنظم چیست و چه علت هایی دارد؟
آناتومی دستگاه تولید مثل و اندام جنسی زنان
روش محاسبه ی روز تخمک گذاری با استفاده از تقویم
چرخش بیضه در کیسه بیضه چیست و چطور درمان میشود ؟
درد قاعدگی چیست و چطور آنرا متوقف کنیم یا کاهش دهیم

گفتگو پیرامون کیست تخمدان و درمان آن

(منتشر شده: 558 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

سلآم من هم کیست دارم قرص ضد بارداری دادن رفتم سونگر گفتن ریخته ولی بازم درد دارم ممکنه سونگرا اشتباه کرده باشه

پاسخ دهید
نفس

سلام من ۱۵ سالمه در زمان پریود خیلی درد دارم امکان دارد که کیست داشته باشم

پاسخ دهید
شکوفه

سلام من کیست ۴۴میلیمتری دارم دکتر گفته شاید با اولین اقدام بچه داربشی بنظرشما میشه؟یا باید جراحی بشم لطفا راهنمائیم کنید

پاسخ دهید
مرضیه

سلام من دختری ۱۸ ساله هستم و مجردم یه سال پیش یکم درد شکم داشتم به پزشک مراجعه کردم گفتن کیست تخمدان سمت راست داری از اولین پریودمم تا الان حتی یه بارم نامنظم نشده پریودم همیشه منظمه دکتر برام قرص LD نوشت و چون ۵ روز بود از پریود تموم شده بودم گفت یه امپول برات میزنم که دوباره پری بشی ولی با زدن امپول پریود نشدم و موند همون وقت منظمش پری شدم قرصو مصرف کردم دکتر رفتم گفت برطرف شده ولی بازم درد احساس میکنم خواستم ببینم به آیندم ضرر نمیزنه باردار میشم راستی اضافه وزنم ندارم پرمویی هم ندارم پس چرا درد دوباره برگشته جواب بدین خواهشا ممنونم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام دختری ۲۴ ساله هستم طی سونو که انجام دادم متوجه شدم درتخمدان سمت راستم تصویر کیست بدونسپتوم واجزا نسج نرم به قطر تقرییبی ۴۱میلیمتر در تخمدان سمت راست مشاهده شده وعادتمم هم منظم نیست ایا من میتوانم باردار شوم لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
سيماا

سلام خانم بيست ساله هستم سه سال ميشه از ازدواجم ولي بار دار نشدم دكتر رفتم ميگن كيست داري ولي خيلي كوچك است وقابل تشويش نيست اگر نيست پس چرا سه سال ميشه من بار دار نشدم از شما خواهش ميكنم راهنمايم كنيد

پاسخ دهید
فاطیما

سلام منو۲۶سالمه و دوساله ازدواجوکردم چند وقتیه دچار دردهای زیر شکم و پهلو و در د شدید کمر شدم گاهی وقتا درد میگیره سونو دادم و کیست هموراژیک در تخمدان راستم ک ۳۵میلی هست دارم قسمت راست شکمم درد میکنه باید چکار کنم خیلی نگرانم ممنون

پاسخ دهید
ز ت

سلام من 25 سالمه و مدتی است درطرف راست شکمم درد شدید دارم. ک این درد بد از هر بار نزدیکی شدید تر میشود و حالا دو روز است که حالت تهوع و سرگیجه دارم .لطفا رهنماییکنید. باتشکر

پاسخ دهید
yekta

سلام من24سالمه و مجردم وجودتعداد زیادی فولیکول ریز در رحمم باعث تعویق دوماهه در دوران پریودیم شده 14روره که با تجویز پزشک دو تا آمپول پروژسترون استفاده کردم اما با وجود درد زیاد ذ ناحیه شکم لگن و کمر هنوز پریود نشدم حتی قرصهای زیترومایسین و مترانیدازول هم استفاده کردم اما هر روزی که میگذره عصبی تر و بیقرار تر میشم و هنوز که هنوزه پریود نشدم لطفا راهنمایبم کنید ممنون.

پاسخ دهید
شفیعی

سلام من دختری هستم 33 ساله ، چهار ساله که ازدواج کردم ، قاعدگیم فروردین ماه 18 و اردیبهشت ماه 17 شدم ولی توی خردادماه یکبار 5 خرداد شدم که سه روز خونریزی بینی داشتم و 31 خرداد ماه که دو رور خونریزی داشتم ، رفتم دکتر سونوگرافی کردم الان میگن کیست 26 میلی متر دارم ولی دکتر میگه مهم نیست میتونی باردار بشی ؟
ولی من میخواهم بپرسم آیا با کیست هم میشود باردار شد ؟ من میخواهم طبیعی زایمان کنم چکار کنم ؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به شفیعی

سلام
کیست مانع بارداری نیست، میتونید باردار بشید و ارتباطی هم با زایمان طبیعی ندارد. نگران نباشید.
از اینکه تصمیم درست را اتخاد کردید (زایمان طبیعی) به شما تبریک عرض میکنیم.

پاسخ دهید
اذين

سلام من ٤٦ سالمه و الان مدت چهار ساله كه همسرمو از دست دادم تا قبل از فوت همسرم من اصلا نميدانستم چه جورى قرص باردارى استفاده كنم اما بعد از فوت همسرم به تخمدان پلى كيستيك دچار شدم سوالى كه از شما دارم اينه كه من چكار كنم كه از شر اين معضل خلاص بشم موهام بشدت در حال ريزش هستن ، پوستم لك اورده در ضمن من كم كارى تيروئيد هم دارم كه تحت درمان هستم بمدت دوازده سال و طحال هم ندارم براثر تصادف . دكتر زنان براى كيست مراجعه كردم قوص ياسمين دادن سه دوره مصرف كردم خوب شد اما مجددا بعد دو دوره دچار شدم . لطفا منو راهنمايي بكنيد

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به اذين

سلام
تخمدان پلی کیستیک میتونه در دورهای متفاوتی ایجاد بشه و یا وجود داشته باشه که معمولا با دارو درمان میشود. بهتر است مجددا به پزشک زنان مراجعه فرمایید.

پاسخ دهید
ف2.از کردستان

سلام حدود دو ماه پیش به مدت سه روز خیلی لخته خون زیاد داشتم و دوران قاعدگیم هم مدت دو ماهه که نامرتبه ضمناً حدود 40 سال سن و مجردم سونوگرافی دادم گفات کیست داری و با اینکه قرص ld مصرف می کنم آیا برای آینده که ازدواج کنم مشکلی برایم برای بارداری بوجود نمیاد؟لطفا راهنماییم کنید. و ضمناً دلیل اون لخته خون زیاد چی بود ممنونم اگه راهنماییم کنید

پاسخ دهید
زینب

سلام توروخدادرموردکیست تخمدان عوارض ودرمانش بگیدبرای بارداری خطرداره بایدچکارکنم

پاسخ دهید
ستاتيرا

سلام من ١٥سالمه بريودام نامنظمه بعضي وقتا ترشح جسبناك دارم كه بهم جسبيده هستن وكشدار ميباشن اينا كيسته علايم دقيق كيست جيه؟

پاسخ دهید
M

سلام
میخواستم بدونم با وجود یه کیست 4 در 4 سانتی متر در تخمدان سمت راست میتونم رابطه ی جنسی داشته باشم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به M

سلام
کیست ارتباطی با ناتوانی در عمل جنسی ندارد.

پاسخ دهید
سمیه

سلام من30سالمه یک ماهه زیرشکمم درد میکنه دکتررفتم بهم گفتن عفونت دارم داروتجویزکردن یه هفته خوب بودم دوباره دلدردم شروع شده بعضی وقتهاپای سمت راستم خیلی درد داره.ممکنه کیست باشه لطفا پاسخ دهید.ممنون.

پاسخ دهید
مهسا*

سلام من حدود دوسال قبل از درد شدید ب دکتر مراجمه کردم و گفت تخمدان راستم کیست خونی داره.و برام قرصLdتجویزکرد.مصرف کردم و خوب شدم چندوقت بعد دوباره دردداشتم دکتر رفت گفت ک کیست دارم.دوباره قرص مصرف کردم خوب شدم الان گاهی درد دارم کیست گفتن ندارم ولی جای کیست قبلی خیلی درد میاد گاهی.علتش چیه ممنون میشم جواب بدین.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ببخشیدمیخواستم ببینم دارویی هست که کیست روکوچک ترکنه؟
ممنون میشم پاسخ بدید

پاسخ دهید
فاطمه م.

سلام به شما من 21 سال دارم ومجرد هستم و حدوداً 4 ماه قبل توسط معاینه سنوگرافی فهمیدم که کیست رحمی دارم و دکتور برام قرص ضد بارداری داد بعد از استفاده قرص زمانیکه پریود شدم کیست بشکل یک پرده از بدنم خارج شد که اندازش مثل یک گردو بود وخیلی سوزش داشتم من میترسم از این که در هنگام پایین شدن به پرده بکارت آسیب نرسانده باشد لطفا خواهش میکنم جوابمو بدین .سپاس.!

پاسخ دهید
فاطمه محمدی

سلام من 21 سال دارم ونامزد هستم .4 ماه قبل به بهانه تکرار ادرار که داشتم معاینه سنوگرافی مثانه دادم و در نتیجه معلوم شد که کیست دارم که در لوله های رحمی ام در دو طرف قرار دارد و با استفاده از ادویه تکرار ادرارم خوب شد ودر اوایل کیستها 5 سانت بودن و حالا 3 سانت اند و آیا این کیست ها و ادویه های زیاد که استفاده کردم باعث نازایی نمیشه خیلی نگرانم لطفا چکار کنم

پاسخ دهید
فاطمه

سلام من 27 سالمه تقریبا هفت سال پیش دکتر گفت کیست تخمدان سمت راست دارم که خونریزی هم داره بشدت هم درد داشتم دارو دادن گفتن کیست با دارو میره و برمیگرده هرچقدر هم دارو مصرف کنم میره و برمیگرده و نیازی هم به عمل نیست تا چهار سال پیش 3سانت بود. از اون به بعد مواقع عادت ماهانه سمت راستم زیر دلم خیلی درد میکنه تازگیا مدام درد میادو میره. حدود سه ماه بطور عجیبی و بدون تغییر در برنامه غذایی شش کیلو اضافه وزن پیدا کردم بیشتر شکمم بزرگ شده دوماهه کمردرد ناحیه سمت راست پشت کمرم به صورت خیلی شدید پیدا کردم که درد به سمت راست شکم هم میاد احتمال دیسک دادن که ام ار ای نرمال بود. احتمالش هست اضافه وزن و درد شدید کمرم مربوط به کیست باشه؟ممنون از وقتی که برام گذاشتین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به فاطمه

سلام
باید بررسی بشه، کیست به تنهایی نمیتونه عامل افزایش وزن باشه ولی تغییرات هورمونی میتوانند. باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه کنند.

پاسخ دهید
نادیا

سلام من ۲۰سالمه ۲ساله ازدواج کردم ۴ماهه پریودنشدم وباردارهم نیستم دکترهاگفتن کیست داری و۲بسته قرص روکین بهم دادن ایامشکل کیستم حل میشه بعداتمام قرص هاومیتونم بارداربشم لطفاجواب بدید

پاسخ دهید
مرجان

سلام.من 24دارم.از اول پریود شدنم نامنظم بوده.الانم که 4ماهه پریود نشدم.خارش شدیدم دارم.یه راه درمان بهم بگید .مرسی

پاسخ دهید
حانیه

سلام من 17 سالمه و مجردم .امروز برای دردی که سمت راست شکمم داشتم رفتم سونو گرافی و گفتن که شما کیست هموراژیک داشتید وپاره شده جواب درستی به من ندادند وگفتن مشکلی نیست ولی من دلم شور میزنه میخواستم بدونم واقعا مشکلی نیست؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من در دوران پریودیم دردهای خیلی شدیدی دارم به خصوص در روزهای اول با اینکه ازدواج کردم ولی این دردها از بین نرفته اند به نظر شما علت آن می تونه کیست باشه؟

پاسخ دهید
سحر

سلام من 28 سالمه من هیچ وقت پریود نمیشم مگر با قرص سیپروترون کامپاند.الان 12ساله دارم قرص میخورم .پی سی او هستم.چون خیلی وقته قرص مصرف میکنم برام خطرناک نیست؟
دکتر بهم گفته باید همیشه بخوری چون نخوردنش ضرر داره
6ماه دیگه عروسیمه استرس اینکه باردار نشم بیچارم کرده.
6ماه متفورمین مصرف کردم اما باعث چاقیم شد دیگه مصرف نکردم خواهش میکنم راهنماییم کنین یعنی میشه بچه دار شم؟

پاسخ دهید
نگار

با عرض سلام و خسته نباشید
قصد باردار شدن داشتم و در این حین دچار لکه بینی شدم. با انجام سونوگرافی متوجه شدم کیست تخمدان (PCO) دارم. چند روزه در حال مصرف دارو زیر نظر پزشک هستم و هنوز لکه بینی دارم. خواستم بپرسم این لکه بینی تا کی ادامه داره؟ و این که از 3 ماه پیش شروع به خوردن قرص اسیدفولیک کردم و با توجه به این که هنوز باردار نشدم خوردن این قرص را ادامه بدم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ دهید
عسل

سلام من 16 سالمه من دارای کیست فونکسیونل در سمت چپ به اندازه 2سانتی مترهستم دکترم برای درمان قرص روکین داده ایا در اینده مشکلی نخواهم داشت

پاسخ دهید
ناشناس

سلام.دوماهه که پرویودنشدم…بین این دو ماه که پریود نشدم یه بارکه وقته پریودم بودمتوجه لکه بینی شدم.اماپریودنشدم..الانم یه هفتس که احساس درد در واژن وناحیه تناسلی وزیرشکم وناحیه لگن دارم .یه بارم حالت تهوع داشتم.یه ماهه که هرروز قرص ال دی میخورم ولی هنوزپریودنشدم.قبلنم یه بار3ماه پریودنشدم رفتم سونوگرافی کیست در دو تخمدان چپ وراست به ضخامت 2تا3میلیمترداشتم که دکتر قرص ال دی تجویز کرد با خوردن 3قرص سریع پریود شدم.اکثره اوقات پریودم با تاخییره چن روزه هم هست…مجردم و25 سال دارم.لطفا راهنماییم کنیدشرایطه مراجعه به پزشک رو ندارم.ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

يك زن 22 ساله كه برا اثر درد كليه وسمت چپ به دكتر وسونو تجويز شده است كه جواب سونو به اين صورت كه داخل مثانه اينترنال اكو ديده مي شود چك A/U توصيه مي شود. تخمدان چپ داراي ابعاد بزرگتر ازحدنرمال 53*51*39و حجم 55 سي سي مي باشد اكوي ان افزايش يافته وبوده و فوكوس كلسيفيكاسيون در ان ديده مي شود مجموع شواهد فوق مي تواند طرح كننده كيست در موئيد در تخمدان چپ باشد لطفا جواب مي دهيد؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید,مامانم یه ماهه که چند روز پریود میشه و دوباره بعد چند روز تکرار میشه ولی قبل ازیه ماه دو ماه پریود نشده بود. تا این که سونوگرافی رفت.جواب آزمایش مامانم ازسونوگرافی اینطوربوده:دررحم فیبروم اینترامورال به قطر10و8 م م مشاهده شد.درتخمدان راست کیستی به قطر 42م م مشاهده شد.مایع آزاد مشاهده نشد.
ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدید.

پاسخ دهید
همتی

سلام خدمت دوستان، بنده دانشجوی دکتری ژنتیک بیومتری هستم .مدت 15 سال است که در کار طب سنتی مشغول هستم. بیماری های: انواع کیست های تخمدان، کنترل میگرن، زخم پپتیک(معده و دوازدهه)، کولیت روده ، عفونت سینوس ها، کاهش وزن در خانم ها( هر ماه 3 کیلوگرم چربی)، واریکوسل، ترشح عفونت در خانم ها، کبد چرب و چربی خون، شوره سر، سرفه های مزمن، یبوست های شدید و مزمن، نفخ روده و معده، آفت دهان و خونریزی لثه ها و ریفلاکس را بصورت تضمینی درمان می کنم.www.Dr-hemmati.com 09183855546

پاسخ دهید
نسیم

سلام من یه بار دچار کیست شدم اما با خوردن قرص ضد بارداری خوب شد اما الان دوباره احساس درد در ناحیه زیر شکم میکنم الان دوروزه درد گرفته و دکترم گفته که احتمال کیست است ایا ممکنه کیست دوباره ایجاد بشه

پاسخ دهید
مراد

خیلی خوبه اگه بیشتر توضیح بدهید ممنون می شویم

پاسخ دهید
همتی

لطفا برای درمان تضمینی کیست تخمدان و زخم معده به سایت دکتر همتی http://www.Dr-hemmati.com مراجعه بفرمایید.

پاسخ دهید
افسانه

سلام 14 سالمه و 1 سال و 1 ماه می شه که پریود شدم اما الان 3 ما هست که هنوز پریود نشدم میشه بگین عادیه یا نه
متشکرم

پاسخ دهید
محموده

سونوگرافی نوشته . ( فولیکول دومینانت مشاهده نشد) یعنی چه؟

پاسخ دهید
حميده

سونوگرافی نوشته . ( فولیکول دومینانت مشاهده نشد) یعنی چه؟

پاسخ دهید
marzieh

سلام ممنون از مطالب خوبتون ، من سوالی خدمتتون داشتم لین که من 22 ساله هستم که جدیدا با رفتن به سونو گرافی برای درد بین قفسه سینه متوجه شدم یک کیست 54*64 میلیمتری در تخمدان چپم وجود داره که دکترم گفت با توجه به مشکل دریچه میترال قلبت نمیتونم قرص هورمونی مثل ld برات تجویز کنم ممکنه خطرناک باشه از طرفی هم من شدیدا استرس گرفتم که آیا این کیست باا این اندازه خطرناک هست یا نیاز به جراحی دارم یا خیر ؟ لازم به ذکر که من دوران قاعدگیم منظم و سروقته از موهای زائد و جوش هم در بدنم خبری نیست وبعد از با خبر شدن از وجود کیست احساس سوزش در زیر شکمم میکنم خواهش میکنم سریعا راهنماییم کنید آیا راه دیگه ایی داره ؟؟؟
ممنون از شما

پاسخ دهید
سارا

سلام آیا کیستهای اندومتروئید هم مرکب محسوب میشن و برای درمان آن نیاز به جراحی هست؟ گفتید که تنها علائم بروز کیست تخمدان دردهای لگنی یا عقب افتادگی زمان قائدگی است ایا جلو افتادن زمان قائدگی (قائدگی بیش از یکبار در ماه) هم میتونه یکی از علائم باشه؟

پاسخ دهید
فرانك

با سلام و خسته نباشيد
من ٣٧ سالمه ، مدت ٦ ماه است كه پريود هام نامنظم شده. تا قبل از اين ٦ ماه ، هميشه پريودهاي مرتب داشتم، در اين مدت ٢ بار دوره ٢٨ روزه به ٢١ روزه تبديل شد ، بعدش خوب شدم و سه ماه پشت سر هم در وسط سيكل به مدت ٣ روز لكه بيني داشتم، اين هم خوب شد و اينبار كه پريود شدم بعد از اتمام پريودم هنوز لكه بيني به مدت ١٠ روز دارم. هيچ درد يا علامت خاصي هم ندارم. كلاً پريودهام بدون درد ميباشد و قبل از اين هم منظم بود. ١٦ ساله ازدواج كرده ام، و خيلي ادم استرسي و ترسويي هستم مخصوصاً در مورد همين بينظمي پريود. هميشه نسبت به اين پريود حساسم و خيلي فكر ميكنم كه مشكلي پيش نياد.

پاسخ دهید
نوروزی

در پاسخ به فرانك

سلام من خانمی 33ساله هستم همیشه عادتم نا منظم چند بار سنوگرافی رفتم گفتن کیست دارم وبعد قطع دارو دوباره دچار کیست میشم همیشه با امپول پرو ژسترون عادت میشم جدیدا ریزش شدید مو هم گرفتم لطفا راهنمایم کنید تشکر

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام

32 سال سن دارم و متاهل هستم. بدون هیچ گونه درد و خونریزی یا علایم دیگری در مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی متوجه شدم که در تخمدان سمت چپ کیست 40 میلیمتری دارم. برای درمان دکترم قرص ضدبارداری تجویز کردند. از شروع پریودم قرص را مصرف می کنم. اما متاسفانه دروه پریودم طولانی تر از دوره های قبلی که همیشه 6 روز بود شده است. آیا این نشانه خطرناکی است؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
خیر، از عوارض مصرف قرصهای ضدبارداری است.

پاسخ دهید
مینا

سلام
من 25 سال دارم و مجرد هستم، سال پیش 3 روز بخاطر پارگی کیست تخمدان سمت راستم بستری بودم(البته دکتر با سونو متوجه نشدن، سی تی اسکن کردم). دکتر تشخیص دادن ک احتیاجی به تخلیه تخمدان نیست. الان 7 ماه ک دردای شدید دارم تا حدی ک نمیتونم تکون بخورم(دردها مقطعی هستن). 4 ماه پیش سونو کردم مشکل همه چیز نرمال بوده.
ولی واقعا دردای ک دارم طاقت فرسا هستن.
لطفا راهنماییم کنید…
متشکرم

پاسخ دهید
بهاره

سلام من ۲۱ساله هستم صورتم جوش های چرکی فراوانی میزند سیکل دوره ی قاعدگی من هم منظم نیست ایا احتمال وجود کیست هست؟ برای تشخیص کیست نیاز به آزمایش خون هست؟ اخیرا پزشکی در تلوزیون میگفتند آزمایش خون برای افراد زیر شصت کیلو توصیه نمیشه و وزن بنده هم ۳۹ کیلو هست
باید چه اقدامی کنم راهنمایی کنید .باسپاس

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به بهاره

سلام
اهدای خون برای افرادی که دارای کمبود وزن هستند توصیه نمیشه ولی آزمایش خون مانعی ندارد. برای تشخیص کیست سونوگرافی انجام میشود و آزمایش خون نیاز نیست.

پاسخ دهید
ناشناس

باعرض سلام من دوسال قبل برای بارداری اقدام کردم ول متوجه شدم که یک کیست 3سانتی درتخمدان چپم دارم به مدت 5ماه بادستورپزشک داروهای مختلفی ازجمله قرص های مختلف جلوگیری استفاده کردم که خوب نشدولی همان زمان دکترگفت تخمدانهات هردوفعالندوتخمکگذاری انجام میشه .درمردادامسال به علت تعدادکم اسپرمهای شوهرم وبی تحرکی ivfکردیم تخمدانام به آمپولهای تحریک تخمدان واکنش خوبی داده بود.که متاسفانه نتیجه نگرفتیم .شوهرم بعدازانجام ivfناموفق به دستورپزشکش عمل واریکوسل انجام دادالان 3ماه ازعملش میگذره ولی بعدازانجام آزمایش اسپرم بهبودی حاصل نشده.به نظرشماچیکارکنیم؟وازطرفی نگرانم به خاطرآمپولهای تحریک تخمدان که برای ivfبهم تزریق شده باشه علاوه بروجودکیستی که درتخمدانم بوده الان تخمدان هام تنبل هم شده باشن.ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ دهید
مریم

من دختری 24 ساله هستم. چند روزی است که سمت راست پایین شکمم یک دفعه تیر میکشد و احساس میکنم به سمت عضلات ران کشیده میشه. ممکن هست مربوط به کیست تخمدان باشد؟ این درد در روزای قاعدگیم هم بود.

پاسخ دهید
مریم گلی

سلام. من حدود سه هفته هست برای اولین بار باردار شدم . چهل ساله هستم. دردهای فشاری بدی داشتم سونو کردم گفتند کیست سی در بیست و پنج میلیمتر دارم . البته خونریزی نکرده . خیلی نگرانم. با وجود این کیست چه اتفاقی برای بارداری من می افتد؟ آیا راه درمانی دارد؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مریم گلی

سلام
وجود کیست در یکی دو ماه نخست بارداری محتمل است و بخودی خود طی ماه های بعدی بارداری از بین خواهند رفت. معمولا کیستهایی با اندازه ی بالاتر از 40 میلیمتر نگران کننده هستند و نیازمند جراحی با اینحال اگر تحت نظر پزشک زنان باشید بهتر خواهد بود.

پاسخ دهید
انیسا

در پاسخ به عصرعلم

سلام من 26سالمه ازدواج کردم یه بچه یکساله دارم الان یه ماهه پریود نشدم زیر دلم خیلی تیر میکشه دردش یهو میگیره با ادارمکرر دارم دل دردمم یک ماه شروع شده.دکترم رفتم سونوگرافی نوشته برام خواستم قبل از سونو بدونم علایمش اینه یا نه چون دکتر گفت شاید ممکنه عفونت ادرار باشه.دوتا دکتر رفتم یکیش میگه علائم کیست یکی دیگه گفته عفونت

پاسخ دهید
29 ساله هستم از تهران

باسلام 29 ساله هستم از تهران. سوال : هر دو تخمدان حاوی فولیکولهای ریز و متعدد می باشد(PCOD )
( LTO=27*44mm & mm 42*24 =RTO )
قصد بارداری دارم دکترهم هیچ قرصی تجویز نکرده پریودم دو ماه عقب افتاده امپول زدم پریود بشم ولی باز پریود نشدم.باردارهم نیستم.راهنمایی کنید لطفا چکار کنم.

پاسخ دهید
م

سلام من 28 سالمه 1 سال و2ماهه ازدواج کردم 2 بار اقدام به بارداری کردم امانشد و 1هفته درد خیلی شدید زیر شکمم سمت چپ داشتم رفتم سونو گفت کیست هموراژیک دارم آیا احتمال بارداری من وجود داره؟

پاسخ دهید
آزی

سلام دختری 20ساله هستم ده روز پیش بهانه ی درد کلیه به سونوگرافی رفتم که متوجه وجود یک کیست 4 سانتیمتری با دیواره ی زخیم و سپتا های ضریف داخلی در تخمدان چپم دارم الان 10روزه که به تجویز پزشک قرص hd مصرف میکنم درد سمت چپم بهتر شده ولی چند روزه کشاله ران و پاهام درد میکنه میشه کیست من بدون عمل جراحی خوب بشه؟آیا این علایم عادین؟

پاسخ دهید

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)