کیست تخمدان و علت بوجود آمدنش چیست؟

[ آخرین بازنگری ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ ] [ نسخه چاپی ]

کیست تخمدان ساختمان‌های کیسه مانند پر از مایع در تخمدان هستند. واژه کیست به ساختمانی پر از مایع اطلاق می‌شود. بنابراین تمام کیست های تخمدان حداقل حاوی مقداری مایع هستند.

علل ایجاد کیست های تخمدان

کیست های تخمدان به دلایل متعددی ایجاد می‌شوند. شایع‌ترین نوع کیست تخمدانی، کیست فولیکولار است که از رشد یک فولیکول نتیجه می‌شود. فولیکول یک کیسه پر از مایع طبیعی است که حاوی یک تخمک است. کیست های فولیکولار هنگامی که فولیکول در طی چرخه قاعدگی بیش از حد طبیعی رشد می‌کند و برای آزاد سازی تخمک باز نمی‌شود تشکیل می شود.

معمولاً کیست های فولیکولار تخمدان در طی چند روز تا چند ماه به خودی خود برطرف می شوند. کیست می تواند در اثر جراحت یا نشت عروق خونی کوچک به درون کیسه تخمک حاوی خون باشند که در این صورت به آن کیست تخمدان هموراژیک یا اندومتریوئید گفته می‌شود.

گهگاه بافت های تخمدان برای تشکیل بافت های دیگر بدن مانند مو یا دندان به صورت غیر طبیعی رشد می کنند. کیست هایی با این بافت های غیر طبیعی کیست تخمدان درموئید نامیده می شوند.

علایم کیست تخمدان چیست؟

بیشتر کیست های تخمدانی هرگز مشخص نمی شوند و بدون اینکه زنان بدانند که به این کیست ها مبتلا هستند برطرف می شوند. هنگامی که یک کیست علایم ایجاد می کند، درد در شکم یا لگن شایع ترین علامت است. درد می تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست در اطراف منبع خونی آن ایجاد شود.

کیست تخمدان چیست

کیست تخمدان – تخمدان سمت راست بزرگ شده و حاوی مایع است

تشخیص کیست تخمدانی

بیشتر کیست ها به وسیله اولتراسوند (سونوگرافی) تشخیص داده می شوند که بهترین تکنیک تصویربرداری برای شناسایی کیست های تخمدانی است. سونوگرافی یک روش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از ساختمان های درون بدن استفاده می کند. تصویربرداری اولتراسوند بدون درد است و هیچ ضرری ندارد.

هم چنین می توان کیست ها را با روش های دیگر تصویربرداری مانند اسکن CAT یا اسکن MRI شناسایی کرد.

آیا کیست های تخمدانی خطرناک هستند؟

اگر زنی در دهه چهارم زندگی خود یا حتی جوان تر باشد و قاعدگی های منظم داشته باشد، بیشتر توده های تخمدانی «کیست های تخمدانی عملکردی» خواهند بود که در حقیقت طبیعی هستند. این کیست ها با جریان تخمک گذاری که در چرخه قاعدگی رخ می دهد ارتباط دارند و معمولاً در طی چرخه قاعدگی بعدی خود به خود ناپدید می شوند.

بنابراین به خصوص در زنانی که در دهه دوم و سوم (تا ۳۰ سالگی) زندگی خود هستند این کیست ها در چند چرخه قاعدگی بررسی می شوند تا مشخص شود آیا از بین رفته اند یا نه. چون قرص های ضد بارداری خوراکی تا حدودی با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند، پزشکان انتظار نخواهند داشت که زنان مصرف کننده ضد بارداری های خوراکی «کیست های تخمدانی عملکردی» داشته باشند.

بنابراین ممکن است به زنانی که در حین مصرف قرص ضد بارداری خوراکی به کیست تخمدانی مبتلا می شوند توصیه شود که به جای پایش از طریق سونوگرافی لگن یا جراحی، معاینه شوند. عوامل دیگری نیز وجود دارند که در کنار سن زن یا مصرف ضد بارداری های خوراکی به ارزیابی کیست های تخمدان کمک می کنند.

تخمدان طبیعی و تخمدان کیستیک - کیست تخمدان

تصویر بالا- تخمدان طبیعی   تصویر پایین- تخمدان کیستیک

کیستی که در سونوگرافی شبیه یک کیسه ساده پر مایع به نظر می رسد، در مقابل کیستی با بافت سخت در داخل آن، به احتمال زیاد خوش خیم است. بنابراین سونوگرافی نیز در تشخیص این که تومور تخمدانی جدی است یا نه نقش دارد.

سرطان تخمدان در زنان جوان تر از ۴۰ سال نادر است.  آن دسته از کیست تخمدانی که پس از ۴۰ سالگی ایجاد می شود نسبت به قبل از آن شانس بالاتر سرطانی بودن را دارند، اگرچه بیشتر کیست های تخمدان حتی پس از ۴۰ سالگی خوش خیم هستند.

آزمون خونی CA-۱۲۵ می تواند به عنوان مشخصه ای برای سرطان تخمدان به کار رود، اما غیر طبیعی بودن آن همیشه به معنی وجود سرطان نیست. اولاً بسیاری از بیماری های خوش خیم در زنان در سنین باروری می تواند سبب افزایش CA۱۲۵ شود، بنابراین CA-۱۲۵ یک آزمون اختصاصی به خصوص در زنان جوان نیست. عفونت های لگن، فیبروئید های رحم، بارداری، کیست های خوش خیم تخمدان (هموراژیک) و بیماری های کبد همگی بیماری هایی هستند که ممکن است در غیاب سرطان تخمدان سطح CA-۱۲۵ را افزایش دهند.

ثانیاً حتی در صورت ابتلا زن به سرطان تخمدان، تمام این سرطان های تخمدان سبب افزایش سطح CA-۱۲۵ نمی شود. علاوه براین، سطوح CA-۱۲۵در زنان مبتلا به سرطان سینه، ریه و پانکراس نیز به صورت غیر طبیعی بالا می رود.

روند درمان کیست های تخمدان

بیشتر کیست های تخمدان در زنان در سنین باروری کیست های فولیکولار هستند که به طور طبیعی در عرض ۱ تا ۳ ماه از بین می روند. اگرچه ممکن است این کیست ها پاره شوند، به ندرت علائم ایجاد می کنند. این کیست ها خوش خیم هستند و مشکلاتی ایجاد نمی کنند.

در زنانی که هیچ علائمی ندارند کیست تخمدان را می توان همزمان در طی آزمایش لگن تشخیص داد. تمام زنان در مقاطعی از زندگی به کیست های فولیکولار مبتلا می شوند.

در زنان در سنین باروری، معاینه کیست فولیکولار معمولاً در چند چرخه قاعدگی انجام می شود زیرا در این گروه سنی این کیست ها شایع و سرطان تخمدان نادر است. گاهی اوقات کیست های تخمدانی در زنان غیر یائسه حاوی مقداری خون است که کیست های هموراژیک نامیده می شوند. کیست های هموراژیک به سرعت برطرف می شوند.

به منظور تعیین استراتژی درمانی برای کیست های تخمدان از اولتراسوند استفاده می شود زیرا این روش می تواند به تشخیص این که این کیست، کیست ساده یا ترکیبی است کمک کند. کیست ساده که در بیماری های خوش خیم دیده می شود فقط حاوی مایع بوده و بافت جامد ندارند اما کیست ترکیبی بافت جامدی دارد که به پایش و احتمالاً جراحی نیاز دارد.
به طور خلاصه درمان ایده آل کیست های تخمدان به سن زن، اندازه کیست (و تغییر اندازه) و ظاهر کیست در اولتراسوند بستگی دارد.

درمان کیست تخمدان می تواند شامل معاینه ساده یا ارزیابی آزمون های خونی مانندCA-۱۲۵ باشد که به تشخیص پتانسیل ابتلا به سرطان کمک می کند.

در صورت ایجاد درد شدید، از بین نرفتن خود به خود کیست تخمدانی و یا مشکوک بودن تومور، می توان آن را با لاپاراسکوپی یا در صورت نیاز با لاپاراسکوپی باز خارج کرد. به مجرد خارج کردن کیست، تومور به یک پاتولوژیست ارجاع داده می شود تا به منظور تشخیص نهایی نوع کیست موجود، بافت را در زیر میکروسکوپ آزمایش کند.

کیست تخمدان در یک نگاه

  • کیست های تخمدانی ساختمان های کیسه ای شکل پر از مایع هستند.
  • کیست های تخمدان به دلایل مختلفی تشکیل می شوند.
  • در صورت بروز علایم، درد در شکم یا لگن از شایع ترین علایم هستند.
  • بیشتر کیست ها به وسیله سونوگرافی تشخیص داده می شوند.
  • درمان کیست تخمدانی از معاینه و پایش تا جراحی متغیر است ولی عموما خود به خود خوب می‌شوند.

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

آناتومی دستگاه تولید مثل و اندام جنسی زنان
قاعدگی نامنظم چیست و چه علت هایی دارد؟
روش محاسبه ی روز تخمک گذاری با استفاده از تقویم
افزایش سایز آلت، حقایقی که لازم است بدانید
انزال زودرس (زود هنگام) چیست؟
چرخش بیضه در کیسه بیضه چیست و چطور درمان میشود ؟

گفتگو پیرامون کیست تخمدان و علت بوجود آمدنش چیست؟

(منتشر شده: 579 | در انتظار تایید: 212)
ناشناس

سلام من چندسال کیست تخمدان دارم قرص خوردم ،خوب شدم دوباره ایجاد شدن ا گه میشه بگید قرص روکین بخورم من ب این قرص حساسیت دارم ،

پاسخ دهید
زهرا

سلام من نوزده سالمه سه ساله خونه دارم وای زمان قاعدگیم خیلی خیلی نا مرتبه فولیکول هام هم یکی ۷یکی۱۲ تورو خدا چی کار کنم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من رفتم دكتر گفته يك كيسر ٣ سانتي دارم دارو داده گفته مراقب خودت باش محبت كني راهنماي كنيد احتمال پارگي هست خطر داره ؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
درصورتیکه که کیست تخمدان پاره بشه خطری ایجاد میکنه ؟

پاسخ دهید
زهرا

سلام من یه هفته هستش شکمم درد میکنه آیا احتمال بارداری هست یا نه

پاسخ دهید
زهرا

سلام من ۲۱سالمه و متاهلم یه ماه پیش سنوگرافی انجام دادم که گفتن در هردو تخمدان سمت راست۲۷م م سمت چپ ۳۰م م هستش که نوشته بود سادس ، سنگ کلیه ۱۴میلی هم در حالب کلیه سمت چپم هستش که باعث عفونت و تب لرز استفراغ شدم سنگ شکنی کردم ولی الان برا کیستم نگرانم به قرص ال دی حساسیت دارم دکتر تجویز کرده بود یه مدت خوردم حالم به هم میخورد لطفا نظرتونو بگین کمکم کنین 🙏

پاسخ دهید
ناشناس

من ۱۷سالمه کیست تخمدان در سمت چپم دارم گفتا کیست ساده است آیا درمان می شه

پاسخ دهید
مهسا

سلام من یه کیست ۲۰سانتی تو تخمدانم دارم ولی تا الان درد نداشتم فقط به خاطر بزرگ و سفت شدن شکمم رفتم دکتر که فهمیدم کیست به این بزرگی دارم که باید عمل کنم من یه دخترم ایا من می تونم دیگه باردار بشم تو رو خدا جواب منو بدید

پاسخ دهید
والیه

ایا کسی رحم در بیاورد تخم دان چپ یک کیست ۴۰میلی بادارو رفع میشه یا جراحی
سن۵۰

پاسخ دهید
Yali

سلام من ماه پیش یه نزدیکی داشتم و هیچ کدوم از علائم حاملگیو ندارم فقط زیر شکمم تیر میکشه و نزدیک به ۳ ساله قرص های ضد بارداری خوردم و الان ۶ ماهه نمیخورم ۱ ماه عادت نشدم تخمدان هامم کیست سازه.من الان حاملم یا دوباره کیست دارم؟

پاسخ دهید
نگار

نه باباانشاله جیزی نیست

پاسخ دهید
نگار

سلام من بیست ونه سالمه الان یک هفته درد زیرشکم گرفتم میگیره شدید و ول میکنه رفتم سونوکردم گفتن کیست خونی دارم هموراژیک هفت سالم هست باردارنشدم حالام اینه وضعیتم کسی گرفتاره این کیست شده لطفا بگیداگه کسی هست که بایدجیکارکنم آیامیتونم بارداربشم کیستم جه طوری خوب میشه

پاسخ دهید
ناشناس

من دختری ۱۵ سال هستم که در سمت راست تخمدانم کیسته ۱۸ میلی دارم من باید چکار کنم

پاسخ دهید
آیدا

سلام . من یه دختر۲۳سالم که سنگ کلیه هم دارم سنوگرافی گرفتم علاوه برسنگ کلیه توی تخمدان راستم یه کیست ۳۰میلی هستش که ازشدت دردی که داشتم خونریزی داخلی, کرده کیست. الان پریودهم شدم. بنظرتون کیستم درمان شده که پریود, شدم؟ یااینکه ربطی نداره؟ این خونریزی کیست خطرناکه؟ چیکاربایدانجام بدم کمکم کنین ممنون.

پاسخ دهید
Nilofar

سلام…٢١ سال سن دارم …من نه اكنه دارم و نه پرمويي بدن و نه ريزش موي سر و عادت ماهانه مرتبي دارم ولاغر هستم ولي الان بر اثر درد ماهانه سونو انجام دادم و متوجه شدم كه در تخمدان چپ من يه كيست هموراژيك در ابعاد ٣٤ ميلي متر وجود دارد ….و بعد ازمايش خون دادم همه چي در ازمايش خون من نرمال بود و هيچ مشكلي از نظر تيروييدي و يا ديابت و…. نداشتم فقط هورمون DHEA So4 من ۴۹۹,۳۰ بود و الان قرص ال دي مصرف ميكنم …به نظر شما من در وضعيت حادي هستم ؟,،…من از بابت خود كيست نگراني ندارم ولي از افزايش اين هورمون در بدنم واقعا ميترسم

پاسخ دهید
ناشناس

کیست هموراژیک دارم که سایزش ۱۲ در ۲۰ میلیمتر دکترم گفته نیاز به درمان خاصی نداره و در عرض یک تا سه ماه از بین می ره،،لک بینی دارم که ۳ روز شد که از حالت قهوه ای به حالت قرمز تبدیل شد،،درد زیر شکم هم دارم که البته خیلی آزار دهنده نیست،،لک بینی من بلافاصله بعد از اتمام دوران پریودیم شروع شد،بیشتر از ۱۵ روز هستش که مشکل لک بینی من ادامه داره،،لازم به ذکر که من قصد بارداری دارم و بیشتر از یک ماه که دیگه جلوگیری انجام نمیدیم،،سوالم آینه که آیا کیست مانع از حاملگی میشه؟؟از لک بینی خسته شدم،،میشه بفرمائید درمانش چی هست که دیگه لک بینی نداشته باشم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ایا نفخ شکم باعث کیست می شود

پاسخ دهید
کمک کنید تورو خدا

سلام. با دختر خانمی ۲۷ ساله آشنا شدم جهت ازدواج. کیست داره. دارو مصرف میکنه. تکرر ادرار و پرموئی هم داره میگفت که یکی از سینه هاش کشیده تر شده خارش داره و ترشح داشته از نوکش. مادرش هم همینطور بوده. خیلی ترسیدم. این چقد خطرناکه کمک کنید خواهش میکنم تورو قرآن.
احتمال زبونم لال سرطلان هست؟
کمک کنید تورو قرآن

پاسخ دهید
فشته ملکی

سلام در سمته راستم بقله مجرای ادرارم باد کرده در حد شدید از دردش دارم میمیرم یعنی جلویه مجرای ادرارمم داره بسته میشه .رفتم دکتر گفت غده کیست داری .از اسمش خیلی ترسیدم از اون روز گریه شده خوراکم .میشه بگید درمانش چیه.اصلا راحته .یا باز سال به سال در میاد .سوزش خارش تب لرزم دارم ..ترو خدا فقط بگیی منظور از غده سرطانه .یعنیاحتماله مرگ داره.

پاسخ دهید

در پاسخ به فشته ملکی

سلام
همانطور که در مطلب عنوان شده است، کیست (که با غده متفاوت است) به طور طبیعی می‌تواند در هر زمانی در بدن ایجاد شود بدون اینکه فرد متوجه آن بشود. کیست‌ها ذاتا خطرناک نیستند ولی گاها می‌توانند اختلالاتی در عملکرد بدن ایجاد کنند که باید مورد درمان قرار بگیرند.

پاسخ دهید

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)