آموزش فتوشاپ – درس نهم – ابزار سطل رنگ و الگوها

ابزارهای تولید محتوا » ادوبی فتوشاپ » آموزش فتوشاپ – درس نهم – ابزار سطل رنگ و الگوها
۲۴ اسفند ۱۳۹۷ چاپ

ابزار سطل رنگ و الگوهای آن ابزاری است که در ادامه‌ی بحث رنگ آمیزی (بعد از یادگیری ابزار گرادیان (gradient tool)) به آن خواهیم پرداخت.

در این درس قصد داریم ابزار سطل رنگ یا Paint Bucket رو معرفی کنیم و همچنین یادبگیریم چطور با استفاده از الگوهای موجود در فتوشاپ زمینه ی کارمون رو رنگ آمیزی کنیم.

ابزار سطل رنگ یاPaint Bucket در فتوشاپ

در واقع این ابزار معروف هست به ابزار رنگ افراد بی حوصله! چون با یک کلیک کل بوم رو رنگ میکنه و نقاشهای ساختمانی هم آرزو داشتند که چنین ابزاری رو در اختیار داشته باشند 🙂

در اینجا میتونید این درس را به صورت ویدیویی ببینید (و همچنین در انتهای مطلب دانلود کنید) و یا در صورتی که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارید متن آموزش را پیگیری کنید.

فتوشاپ عزیز! رو در سیستم اجرا کنید و با استفاده از کلید میانبر ctrl+n یک بوم جدید ایجاد کنید.(حتما میدونید که برای ایجاد بوم جدید میتونید از مسیر file>New هم اقدام کنید).

اندازه ی این بوم و  اینکه سفید، رنگی و یا شفاف باشه برامون مهم نیست.

از جعبه ابزار فتوشاپ، ابزار سطل رنگ رو که نام اون Paint Bucket Tool هست ( paint bucket tool ) رو انتخاب کنید.

اگر نتونستید پیداش کنید خیلی ساده کلید shift+G رو از صفحه کلید فشار بدید تا این ابزار انتخاب بشه.

**این کلیدهای میانبر رو که در طی درسها میگیم رو برای خودتون یادداشت کنید و باهاشون کار کنید تا ملکه ذهن بشه براتون، با اینکار میتونید سرعتتون رو تا دوبرابر بیشتر کنید!!

حالا رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید و بر روی بوم یک کلیک کنید، به همین سادگی میبینید که کل بوم به رنگی که انتخاب کرده بودید تغییر رنگ میده!

در این تصویر من از کد رنگ 6cf استفاده کردم (در واقع این کد رنگ مخفف 66ccff هست).

کار با ابزار سطل رنگ در فتوشاپ

نکته ای که باید به شما یادآوری کنم ایجاد یک لایه جدید هست!

البته در بعضی از کارها لازم هست در همون لایه قبلی کار رو انجام بدیم ولی حالا که دارید فتوشاپ رو از ابتدا یاد میگیرید بهتر هست که خودتون رو عادت بدید تا برای هر کار کوچکی یک لایه ایجاد کنید تا اگر وسط کار خواستید در یک بخشی از کارتون تغییر ایجاد کنید مجبور نباشید از ابتدا کار رو شروع کنید!

کار با ابزار سطل رنگ همینجا تموم نمیشه، اجازه بدید یک نگاهی هم به نوار ابزار گزینه ی این ابزار بیاندازیم و ببینیم چه امکاناتی در اختیار ما قرار میده :

نوار ابزار گزینه ابزار سطل رنگ در فتوشاپ

به صورت پیشفرض، ابزار سطل رنگ از رنگ پیش زمینه برای اعمال رنگ آمیزی استفاده میکنه ولی شما میتونید بعد از انتخاب این ابزار، از نوار ابزار گزینه به جای گزینه ی Foreground از گزینه ی Pattern استفاده کنید.

Pattern یا همون الگو در واقع نقشهایی هستند که میتونند جلوه های زیبایی رو به کار شما بدهند.

قبل از اینکه در مورد الگوها صحبت کنیم اجازه بدید در مورد بقیه گزینه ها توضیح رو تکمیل کنیم و بعد با خیال راحت به الگوها بپردازیم.

در گزینه ی Mode که یک منوی کشویی است میتونید حالات مختلف رنگ رو انتخاب کنید و با استفاده از گزینه ی Opacity هم میزان غلظت رنگ رو به صورت درصد تعیین میکنیم ، هرچه درصد بالاتری رو انتخاب کنید ، رنگ بیشتری استفاده میشه و در نتیجه کار پررنگتر خواهد بود.

و اما کار با الگوها!

رنگ آمیزی با الگو (pattern) در فتوشاپ

برای اینکه بتونیم یک بوم رو با استفاده از یک الگو (مثلا الگوی کاغذ دیواری و یا الگوی تخته سنگ و یا هرچیز دیگه) رنگ کنیم، یکی از راه ها انتخاب ابزار سطل رنگ هست و سپس انتخاب مقدار pattern از نوار ابزار گزینه است.

رنگ آمیزی با استفاده از الگو در فتوشاپ

در کنار منوی بازشو یک مربعی رو میبینید که یک فلش داره (اگر گزینه ی Pattern رو انتخاب کنید این مربع فعال میشه) و با کلیک بر روی فلش، یک پنجره شبیه پنجره بالا برای شما به صورت منوی بازشو نمایش داده میشه.

البته ممکن هست که الگوهایی که برای شما نمایش داده میشه با تصویر بالا تفاوت داشته باشه، ولی شما هم این الگوها رو دارید، کافیه بر روی فلشی که با شماره 2 در تصویر مشخص شده کلیک کنید تا منوی دیگری برای شما نمایش داده بشه.

در این منو، آخرین گروهی که قرار دارند، لیستی از الگوها هستند و در واقع الگویی که تصویرش رو در بالا میبینید، الگویی با نام color paper هست.

یکی از الگوها رو انتخاب کنید و بر روی بوم (که یک لایه جدید هم ایجاد کردید) کلیک کنید. مشاهده میکنید که نوع رنگ آمیزی برحسب نوع الگویی که تعیین کردید انجام میشه.

اعمال رنگ با استفاده از الگو در فتوشاپ

الگوهای مختلف رو امتحان کنید و به خاطر بسپارید چون در درسهای بعدی با الگوها بیشتر کار خواهیم کرد و کاربردهای جالب و دوستداشتنی الگوها رو مرور خواهیم کرد.

امیدوارم از این درس استفاده کرده باشید و خوشحال میشم مثل همیشه، نکاتی رو که به ذهنتون میرسه و یا نظرتون رو در بخش دیدگاه ها بیان کنید تا در درسهای بعدی بتونیم مطالب رو بهتر بیان کنیم .

فایل‌های ضمیمه
عنوانآموزش ویدیویی کار با ابزار سطل رنگ و رنگ آمیزی با الگوها در فتوشاپ
محتویات ۲ دقیقه و ۲۶ ثانیه ویدیوی آموزشی
سایز۶ مگابایت
دانلود
حمایت از عصرعلم
گزارش اشکال در لینک

گفتگو پیرامون آموزش فتوشاپ – درس نهم – ابزار سطل رنگ و الگوها

(منتشر شده: 4 | در انتظار تایید: 0)