آموزش فتوشاپ – درس اول – مقدمه و آشنایی

ابزارهای تولید محتوا » ادوبی فتوشاپ » آموزش فتوشاپ – درس اول – مقدمه و آشنایی
۱۳ آذر ۱۳۹۵ چاپ

مدت ها بود در سایت آموزش های فتوشاپ در قالب مثال های عملی و تمرینات ارائه میشد ( و ارائه خواهد شد ) ولی خیلی از علاقه مندان در بخش های دیدگاه ها و یا از طریق تماس با ما ، نظرشون بر این بود که بصورت پایه ای و مقدماتی فتوشاپ آموزش داده بشه تا افراد مبتدی که حوصله خوندن و یادگیری از روی کتاب رو ندارند ( واقعا هم کسل کننده است ) و دوستانی که میخواهند فتوشاپ رو یاد بگیرند بدون اینکه به کلاس های آموزشی بروند ( چراکه عمدتا هزینه های سنگینی رو باید متحمل بشوند) از این سری آموزشی استفاده کنند.

پنجره اصلی و آشنایی با عناصر فتوشاپ

بعد از نصب و فراخوانی نرم افزار فتوشاپ در سیستمتون صفحه ای باز میشه که به صورت پیش فرض دارای محتویاتی است.هر کدوم از این بخش ها نام خاص خودش رو داره که بهتره این اسم ها رو که آسون هم هستند یاد بگیرید چون تو هر آموزشی از این اسم ها زیاد نام برده خواهد شد.

پنجره اصلی فتوشاپ و آشنایی با عناصر

برای مشاهده در اندازه بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید.

البته به غیر از بخش های نام برده در تصویر بالا ، بخش های دیگری هم هستند که در ادامه (و درس های بعدی) با اونها آشنا خواهید شد.

۱ ) نوار منو

بالاترین نواری که در فتوشاپ مشاهده میکنید نوار منوها نامیده میشه که شامل ۱۱ منو هست ( ممکنه بیشتر یا کمتر باشه ، ما بر اساس ادوبی فتوشاپ CS4 آموزش میدیم ولی بقیه نسخه ها تفاوت چندانی نخواهند داشت) که عبارتند از : file,edit,image,layer,select,filter,analysis,3d,view,window,help

هر کدوم از این منو ها دارای گزینه هایی هستند که این گزینه ها ۳ نوع رو شامل میشوند.

نوع اول : گزینه هایی که بلافاصله بعد از انتخاب اجرا میشوند ( مثل گزینه ی undo از منوی edit)

نوع دوم : گزینه هایی که دارای ۳ نقطه (…) هستند که بعد از انتخاب اونها یک کادر محاوره ای باز میشه (مثل گزینه ی new از منوی فایل)

نوع سوم : گزینه هایی که دارای یک فلش سیاه رنگ هستند که دارای زیر منو هستند (مثل گزینه ی mode از منوی image).

البته زیاد نگران این نوع گزینه ها نباشید چون در آینده اینقدر با اینها کار داریم که به صورت خودکار یاد میگیرید 🙂

 

۲ ) نوار ابزار گزینه

یکی از پارامتر های متغیر در فتوشاپ ، نوار ابزار گزینه است.این نوار ابزار با انتخاب هریک از ابزار های موجود در جعبه ابزار تغییر میکنه و گزینه های مختلفی رو در اختیار شما قرار میده.

نوار ابزار گزینه | فتوشاپ

۳ ) جعبه ابزار فتوشاپ

جعبه ابزار فتوشاپ به صورت پیش فرض در سمت چپ پنجره اصلی برنامه قرارگرفته است.برای انتخاب هر ابزار کافی است بر روی آن کلیک کنید.در کنار بعضی از این ابزار ها یک فلش سیاه رنگ وجود دارد که در صورت کلیک راست کردن (یا کلیک چپ و نگه داشتن کلیک) مجموعه ابزارهای زیرمجموعه قابل دسترس خواهند بود.

جعبه ابزار فتوشاپ | فتوشاپ

۴ ) بوم

بوم در فتوشاپ مانند یک بوم واقعی نقاشی است و کلیه ترسیمات و تصاویر شما در این بوم ها انجام میشود.

۵ ) چشمی پالتها

یکی از قسمت های کارآمد که تاثیر زیادی در سرعت عمل دسترسی به پالتها و وسعت فضای کاری فتوشاپ دارد چشمی پالتها میباشد.شما بسادگی میتوانید پالت های مختلف را به این چشمی بکشید و در زمان مورد نیاز از آن ها استفاده کنید.

چشمی پالتها | فتوشاپ

۶ ) پالت ها

در برنامه ی فتوشاپ پالت های زیادی وجود دارند که میتوانید آنها را از منوی window فعال کنید.برای اینکار کافیه بر روی نام پالت مورد نظر کلیک کنید تا تیک کنارش روشن بشه.پالت هایی که تیک کنارشون روشن نیستند فعال نیستند.

خوب فکر میکنم برای شروع همین اندازه کافی باشه ، در درس آینده بر روی جعبه ابزار نگاه دقیقتری خواهیم داشت و کار با بوم رو یاد خواهیم گرفت.در صورتی که از مرورگر فایرفاکس استفاده میکنید میتونید با استفاده از لینک زیر در خوراک مطالب بخش فتوشاپ عضو بشید و مطالب این بخش رو پیگیری کنید و یا در منوی سمت راست ایمیل خودتون رو وارد کنید و جدیدترین مطالب سایت رو در ایمیل خودتون داشته باشید.

 

عضویت در خوراک سری آموزشی فتوشاپ | عصرعلم

گفتگو پیرامون آموزش فتوشاپ – درس اول – مقدمه و آشنایی

(منتشر شده: 1 | در انتظار تایید: 0)
مجتبی

سلام. لطفا بگویید چگونه عکس را وارد بوم کرده وتصویر ایجاد شده را ذخیره کنیم.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین