آموزش powerpoint – جلسه سوم – شروع یک ارائه

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت پاورپوینت » آموزش powerpoint – جلسه سوم – شروع یک ارائه
12 فوریه 2013 چاپ

در جلسات گذشته نحوه بازکردن یک فایل پاورپوینت را فرا گرفتیم و دانستیم نماهای مختلف چه کاربردهایی را در برنامه پاورپوینت دارند. از این درس به صورت عملی کار با نرم افزار powerpoint را آغاز خواهیم کرد و در طی هر درس به معرفی بخشهای متفاوت محیط نرم افزار خواهیم پرداخت تا با استفاده از گزینه های موجود به صورت عملی، به درک درستی از نحوه بکارگیری آنها دست پیدا کنید.

همانطور که در جلسه دوم گفته بودیم، با گشودن یک فایل جدید پاورپوینت، نمای معمولی به صورت پیشفرض برای شما نمایش داده میشود که قالبی ساده دارد. شما میتوانید برای ارائه ی خود، قالبهای دیگری را نیز مورد استفاده قرار دهید. برخی از این قالب ها به صورت پیشفرض بر روی سیستم همزمان با نصب برنامه Office نصب شده اند و برای برخی دیگر اتصال به اینترنت نیاز است.

انتخاب تم برای ارائه پاورپوینت

نرم افزار powerpoint را در سیستم فراخوانی کنید تا محیط نرم افزار برای شما گشوده شود، سپس از منوی آفیس موجود در گوشه ی بالا و سمت چپ ( یا File در ورژن 2010 ) بر روی گزینه ی New کلیک کنید. در اینجا میتوانید الگو و تم پیشفرض را برای ارائه ی خود تعیین کنید:

گشودن پرونده جدید در پاورپوینت

تصویر 1 – گشودن پرونده جدید در پاورپوینت

انتخاب تم جدید برای ارائه

تصویر 2 – انتخاب تم جدید برای ارائه

همانطور که در تصویر 2 ملاحظه میکنید، در پنجره باز شده، از منوی سمت راست بر روی گزینه ی Installed Themes کلیک کنید تا لیستی از تم های نصب شده بر روی سیستم شما نمایش داده شود. بعد از انتخاب تم مورد نظر، بر روی گزینه ی Create کلیک کنید تا تنظیمات دلخواه شما اعمال شود.

بعد از انتخاب تم مورد نظر، میتوانید شروع به اعمال تغییرات در اسلایدها کنید و مطالب مورد نیاز خود را وارد کنید. در صورتی که نیاز داشته باشید نیز میتوانید ساختار قاب بندی صفحه را برای تم مورد نظر تغییر دهید؛ برای این منظور در منوی Home و شاخه ی Slides بر روی گزینه ی Layout کلیک کنید تا لیستی از قاب بندی های موجود برای شما نمایش داده شود:

انتخاب قاب بندی صفحه اسلاید

تصویر3 – انتخاب قاب بندی اسلاید

انتخاب Layout به هر اسلاید به صورت جداگانه اختصاص پیدا میکند و اینطور نیست که وقتی یک لی اوت را انتخاب میکنید، تمام اسلایدهای موجود در یک ارائه تحت تاثیر آن قرار بگیرند. به همین شیوه میتوانید بر حسب نیاز برای اسلایدهای مختلف، قابهای مختلفی را در نظر بگیرید بدون اینکه سایر اسلایدها دستخوش تغییرات شوند.

حال همه چیز آماده است و میتوانید شروع به وارد کردن اطلاعات کنید، کافی است در کادرهایی که با نقطه چین مشخص شده اند کلیک کنید و با استفاده از صفحه کلید، تایپ را آغاز نمایید:

شروع به تایپ و وارد کردن اطلاعات

تصویر 4 – شروع به تایپ و وارد کردن اطلاعات

به این ترتیب نخستین اسلاید خود را در نرم افزار پاورپوینت ایجاد کرده اید ولی تا زمانی که تغییرات اعمال شده را ذخیره نکنید، این اطلاعات دوام نخواهند داشت و با بسته شدن نرم افزار، اطلاعات نیز از بین خواهند رفت.

ذخیره کردن یک ارائه

برای اینکه بتوانید ارائه ی ساخته شده را ذخیره کنید، از منوی Office بر روی گزینه ی Save as کلیک کنید تا پنجره ای برای شما نمایش داده شود. در این پنجره، مانند سایر محصولات مایکروسافت آفیس، این امکان در اختیار شما قرار داده شده است که نامی برای فایل مورد نظر انتخاب کنید و همچنین مسیر دلخواه را برای ذخیره سازی تعریف نمایید.

ذخیره کردن فایل پاورپوینت

تصویر 5 – ذخیره کردن فایل پاورپوینت

در نهایت بر روی گزینه ی Save کلیک کنید. حال هر وقت بخواهید میتوانید فایل ذخیره شده را باز کنید، تغییرات دلخواه را در آن اعمال کرده و فایل را ذخیره کنید.

گفتگو پیرامون آموزش powerpoint – جلسه سوم – شروع یک ارائه

(منتشر شده: 3 | در انتظار تایید: 0)

با سلام
چگونه می توان به یک فایل پاورپوینت پسورد داد که فقط قابل مشاهده باشد نه دستکاری
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به اسماعیل موسایی

سلام
برای این منظور فایل پاورپوینت رو به صورت Kiosk منتشر کنید، بدون نیاز به پسورد امکان دسترسی از سایر افرادی که استفاده میکنند صلب میشه. البته همیشه روشهایی برای دستکاری هست (حتی اگر پسورد گذاشته باشید) ولی لااقل بسیاری از افراد نمیتونند تغییراتی رو در اون ایجاد کنند.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین