هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟

حیوانات خانگی » هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟
۱۷ آذر ۱۳۹۵ چاپ
علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات

بیماری هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می شود. ویروس هاری در بزاق پنهان شده و معمولا توسط گازگرفتن حیوان یا انسان آلوده به فرد سالم منتقل میشود. فرم انتقال دیگر که چندان شایع نمی‌باشد ریخته شدن بزاق آلوده بر روی زخم باز، مخاط چشم، بینی و یا دهان است. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود.

تنها پستانداران به بیماری هاری مبتلا می‌شوند. پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و دوزیستان مبتلا نخواهند شد.

در بیشتر مواقع هاری در حیوانات وحشی و عمدتا در اسکانک‌ها، راکون، خفاش، کایوت و روباه رایج است. در سال‌های اخیر، در میان حیوانات خانگی، گربه‌ها بیشترین آلودگی را به ویروس هاری داشته‌اند و آن به این خاطر است که صاحبان گربه‌هایی که با محیط بیرون در ارتباط هستند آن‌ها را در برابر بیماری هاری واکسینه نمی‌کنند. این بیماری همچنین در سگ‌ها و گاوهای شیری در تعداد قابل ملاحظه‌ای رخ می‌دهد و با شیوع کمتر در اسب، بز، گوسفند، خوک و راسو تشخیص داده می‌شود.

بهبود برنامه‌ی واکسن هاری و کنترل حیوانات ولگرد در پیشگیری از این بیماری در حیوانات خانگی بسیار مؤثر است. واکسن‌های تایید شده‌ی بیماری هاری برای گربه، سگ، راسو، اسب، گاو و گوسفند موجود می‌باشد. واکسن‌های خوراکی تایید شده هم برای ایمن سازی جمعیت حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علائم بیماری هاری در حیوانات چیست؟

هنگامی که ویروس وارد بدن می‌شود، از طریق اعصاب به مغز مهاجرت می‌کند.  علائم بیماری هاری در سگ‌ها، گربه‌ها و راسوها ممکن است متفاوت باشد که عمدتا شامل ترس، حالت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج است.

علائم بیماری هاری در حیوانات وحشی مبتلا ممکن است تنها شامل اختلالات رفتاری باشد. برای مثال حیوانی که به طور معمول فقط در شب‌ها دیده می‌شود به صورت سرگردان در طول روز دیده می‌شود. علاوه بر علائم هاری ذکر شده در سگ و گربه، اسب، گاو، گوسفند و بز ممکن است گوشه گیر شوند، به خود آسیب برسانند و یا به نور حساس شوند.

علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات

ریسک و احتمال ابتلا به هاری در انسان چقدر است؟

واکسن هاری و برنامه کنترل حیوانات، همراه با درمان بهتر افرادی که گازگرفته شده‌اند به صورت چشمگیری تعداد مبتلایان جمعیت انسانی را در ایالات متحده کاهش داده است. تعداد اندک مبتلایان که اخیرا مشاهده شده‌اند به دلیل گازگرفته شدن توسط خفاش‌ها بوده است. تعداد کمی هم از طریق پیوند قرنیه یا ارگان/بافت از اهداکننده مبتلا دریافت کرده‌اند که بسیار نادر می‌باشند. سگ ها هنوز منبع بزرگ بیماری هاری در سایر کشورها هستند بنابراین مسافران باید از این مساله هنگامی که به خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند آگاه باشند.

برای کنترل بیماری هاری چه کمکی می‌توانم بکنم؟

 • حیوانات خانگی خود را نزد دامپزشکتان برده تا واکسن مناسب را بر حسب منطقه‌ای که در آن هستید تزریق کند.
 • از در معرض تماس قرار گرفتن حیوان خانگیتان با سایر حیوانات جلوگیری کنید. گربه‌ها را درون منزل نگهدارید و بر سگ هایتان هنگامی که خارج از منزل هستند نظارت داشته باشید. حیوانات خانگی خود را عقیم کنید تا از تولد نوزاد ناخواسته آن‌ها و پرخاشگری در آن‌ها جلوگیری کنید.
 • غذای حیوان خود را بیرون از منزل قرار ندهید. این کار باعث جذب حیوانات وحشی و ولگرد می‌شود.
 • حیوانات وحشی نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند. این کار نه تنها غیرقانونی است بلکه این حیوانات پتانسل مبتلا کردن صاحبان خود و سایرین را به بیماری هاری دارند.
 • حیوانات وحشی را از فاصله دور مشاهده کنید. حیوان وحشی هار ممکن است رام به نظر آید و علائم بیماری هاری را نداشته باشد ولی هرگز به آن نزدیک نشوید. به کودک خود بیاموزید که “هرگز” به حیوانات ناآشنا نزدیک نشود، حتی در مواردی که حیوان آرام به نظر می‌رسد و در ظاهر علائم بیماری هاری را ندارد.
 • در صورتی که احساس می‌کنید یک حیوان غیرمعمول به نظر می‌رسد آن را به سازمان دامپزشکی استان اطلاع دهید.
 • اگر در مناطقی هستید که خفاش زیاد دارد، منزل خود را عایق بندی کنید تا از ورود خفاش به خانه جلوگیری شود.

اگر حیوان خانگی ام کسی را گاز گرفت چکار کنم؟

 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و گفته‌های او را انجام دهید.
 • با دامپزشک خود تماس بگیرید و از بروز بودن واکسن حیوان خود مطمئن شوید.
 • گاز گرفتگی را با انجمن سلامتی و کنترل حیوانات منطقه در میان بگذارید. آنها برای مدت ۱۰ روز سگ، گربه یا حیوان خانگی شما را تحت نظر خواهند داشت و در صورت عدم مشاهده علائم بیماری هاری (مرگ حیوان) آن را به شما باز می‌گردانند. (نکته از عصرعلم: توجه کنید که هر گازگرفتگی توسط حیوانات مبنی بر هار بودن حیوان نمی‌باشد. تنها آن دسته از گاز گرفتن‌ها مشکوک هستند که حیوان رفتار نامتعارف از خود بروز دهد.)
 • رفتار غیر عادی حیوان خود را بلافاصله به دامپزشکتان اطلاع دهید.

اگر حیوانی من را گاز گرفت چکار کنم؟

 • آرامش خود را حفظ کنید ولی گاز گرفتگی را نادیده نگیرید. زخم را با قدرت و با آب و صابون بشویید.
 • بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و مساله را با وی در میان بگذارید و به گفته‌های وی عمل کنید.
 • در صورت امکان حیوانی که شما را گازگرفته به دام اندازید و یا اگر این امکان وجود ندارد رنگ و اندازه و ظاهر و … او را به خاطر بسپارید تا شناسایی کنید.
 • اگر حیوان وحشی یا ولگرد است تنها سعی کنید بدون اینکه مجددا گازگرفته شوید آن را به دام اندازید و اگر نمی‌توانید و یا اگر مجبور به کشتن حیوان شدید بدون به آسیب رساندن به سر، این کار را انجام دهید چرا که برای تشخیص و آزمایشات به سر حیوان نیاز است.

باید بدانید:

مهمترین راه انتقال هاری به انسان گاز گرفته شدن توسط حیوان هار است. بنابراین لمس و نوازش، ضربه زدن، لیس زدن پوست سالم، بوسیدن و یا هر روش دیگر، امکان انتقال هاری وجود نخواهد داشت. حتی اگر حیوانی شما را گاز گرفت، تنها در صورتی احتمال ابتلا به هاری وجود دارد که حیوان حامل ویروس هاری باشد و ویروس به سیستم عصبی و بزاق حیوان وارد شده باشد. بنابراین هر گاز گرفتگی به معنی انتقال بیماری هاری نیست با اینحال اقدامات درمانی و پیشگیرانه پس از گاز گرفته شدن و یا تخریش عمیق ضروری است. (حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند.)

درمان بیماری هاری چگونه است؟

درمان بیماری هاری پس از گازگرفته شدن توسط حیوان هار صورت میگیرد و شامل دوزهای گلوبولین ایمنی هاری انسانی (HRIG) می‌باشد و باید در اولین فرصت تزریق شود. دوز اول در همان لحظه و یا حداکثر در روز اول و سپس در روزهای ۳، ۷ و ۱۴ دوزهای بعدی برحسب روز اول تزریق خواهند شد. از آنجایی که حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند بنابراین اگر پس از ۱۰ روز حیوان زنده ماند نیازی به تزریق دوز چهارم واکسن برای فرد گزیده شده وجود ندارد و همان ۳ دز کفایت می‌کند. (زنده ماندن حیوان پس از ۱۰ روز به این معنی است که حیوان مبتلا به هاری نبوده است.)

افرادی که قبلا واکسن هاری را دریافت کرده اند در صورت گزیده شدن توسط حیوان هار باید دو دوز واکسن بوستر (تقویتی) در فاصله ۳ روز بعد از گزیده شدن دریافت کنند و نیازی به تزریق HRIG نخواهند داشت.

پی نوشت:

توجه کنید تا هنگامی که ویروس هاری وارد مغز و بزاق حیوان نشود قابلیت انتقال را نخواهد داشت. بنابراین این امکان وجود دارد که گزیده شدن توسط حیوان هار منجر به هاری نشود. پس از ورود ویروس به مغز و بزاق، حیوان حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند و به همین دلیل اگر حیوان پس از ۱۰ روز زنده ماند پس هار نبوده و دوز چهارم (روز ۱۴) لزومی ندارد ولی اگر حیوان پس از ۱۰ روز تلف شود دوز چهارم و بعضا در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، دوز پنجم نیز ضروری است.

این مطلب بر اساس آخرین تغییرات و اطلاعات در زمینه هاری و با استناد به مقالات سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ تهیه گردیده است.

منابع برای اطلاعات بیشتر

www.cdc.gov
www.nyhealth.gov
American Veterinary Medical Association
www.avma.org
www.worldrabiesday.org

گفتگو پیرامون هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟

(منتشر شده: 138 | در انتظار تایید: 0)
ارشیا

سلام ی توله سگ تمیز ولی حیابونی رو داشتم ناز میکردم و اونم استخونوشو میجوید ناگهان دستم رو گاز گرفت ولی بعدش بلافاصله دستم رو با لبایم خشک کردم و بعد از خسک کرونش از دستم مقداری بسیار کم خون اومد میخواستم ببینم آیا ممکن است من مبتلا شده باشم ، زخم سوزش ندارد و بعد از ۱۰ دقیقه ضدعفونی شده ، سگ نیز بعد از گزش به خوردن غذا ادامه داد

پاسخ دهید
ناشناس

من امروز لباسم با سگ برخورد کرد ایا احتمال هاری هست

پاسخ دهید
ناشناس

لباس من با سگی ولگرد برخورد کرده ایا احتمال انتقال هاری وجود دارد باید با لباس چه کرد

پاسخ دهید
حسین

سلام خسته نباشید دست من توسط جوجه تیغی خانگی گاز گرفته شد و بغل انگشت اشاره زخم شد سریع با مایع و اب شستشو دادم و بعد از ان با بتادین ضد عفونی کردم ایا ممکن هست دچار هاری بشوم؟اگ اره چکار باید بکنم لطفا سریعا جواب بدین ممنونم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام امروز یه توله سگ پای پسرم رو خراش انداخته نیاز به پزشک داره

پاسخ دهید
Muhammmad

سلام چند روز پیش یه بچه گربه انگشتمو گاز گرفت ولی دستم دستکش بود میگفتن برو واکسن بزن وقتی منو گاز گرفت زود دستمو شستم واقعا واکسن لازمه؟

پاسخ دهید
زهرا اصفهانی

سلام ، عذر میخوام بابت این سوال ، ما حدود ۶ ماه هستش که یک سگ نژاد دوبرمن رو نگهداری میکنیم ، حدودا هفته پیش سگ به من حمله کرد و ناحیه واژن من رو شدیدا گاز گرفت ، فورا به بیمارستان رفتم اما روم نشد که جریان رو با پزشک در میون بگذارم … آیا ممکن هستش که در اون ناحیه باعث بشه که هاری بگیرم ؟

پاسخ دهید
مونا

سلام تورو خدا جواب منو سریع بدین من سگم دستمو گاز گرفت خیلی خیلی کم ب حدی ک خودم متوجه نشدم بعد ک دستمو شستم دیدم میسوزه و بعد با بتادین شستم و سگم هم علائم هاری نداشت و داشت بازی میکرد ک گاز گرفت روی زخمم یکم قرمز شده ک حس میکنم قرمزیش دارع کمتر میشه ایا نیاز داره ک برم واکسن بزنم؟

پاسخ دهید
حمید

سلام ،یک روز پیش دستم رو یه گربه ولگرد چنگ زد ،محل خراش رو با بتادین و اب و صابون شستم و واکسن کزاز هم تزریق کردم
آیا لازم واکسن هاری هم بزنم ؟؟؟

پاسخ دهید

در پاسخ به حمید

سلام
در صورتی که رفتار گربه مشکوک بوده و به شما حمله کرده و چنگ انداخته حتما واکسن بزنید.

پاسخ دهید
علی

با سلام ببخشید آیا هاری در الاغ هم ممکنه وجود داشته باشد با تشکر

پاسخ دهید

در پاسخ به علی

سلام
بله بیماری هاری در تمام پستانداران امکان رخدادش وجود دارد، فقط توجه داشته باشید که الاغ حتما باید توسط یک حیوان هار گازگرفته شده باشد تا به بیماری هاری مبتلا شود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من دست پرم سگ چنگ زده احتیاج به واکسن داره یانه؟ خیلی نگرانم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام دست پسرم رو سگ چنگ زده احتیاج به واکسن داره یا خیر؟

پاسخ دهید
سجاد

سلام وقت بخیر گاوی توسط سگ هار گاز گرفته شده بود و ما نمیدونیستیم ک سگ هار بود و الان بعد دو ماه اون گاو هار شد و ما هم شیر اون گاو رو میخوردیم . خیلی نگرانیم چیگار باید بکنیم ؟

پاسخ دهید

در پاسخ به سجاد

سلام
هاری از طریق مصرف مواد خوراکی قابل انتقال نیست.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام مایه گربه توپخونه داریم که هاری نداری ولی واکسن هاری رونیز نزدیم گربه دیروز بایه گربه نر ناشناس تماس جنسی داشته میخواهم بدانم
ز این طریق میتونه هاری بگیره آخه گربه ی خودمون دست برادرم رو گاز گرفته الان ممکنه برادرم هاری بگیره تورو خدا جواب بدید

پاسخ دهید
علی

سلام
اگه بچه ای موقع بازی کردن در کوچه که سگ و گربه هم اونجا ها هست به زمین بخوره و دستش زخمی بشه ممکنه بیماری هاری بگیره؟

پاسخ دهید
حمیدرضا

باعرض سلام وخسته نباشید
بنده یه توله سگ تقریبا دوماهه دارم حدودایک هفته پیش رفتم بهش غذابدم به دستم گرفتم یهوازدستم گرفت تنهااندازه دومیلیمتر خراش برداشت که اول خون نیومدبعدش خون اومدمنم جدی نگرفتم…توله هم هیچ کدوم ازعلائمونداره به نظرشمابایدواکسن میزدم؟؟؟؟؟الان استرس گرفت وقتی مطالبوخوندم

پاسخ دهید

در پاسخ به حمیدرضا

سلام
خیر، حیوانی دچار هاری میشه که توسط حیوان هار گاز گرفته شده باشه.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام وقت بخیر من یه سگ خریدم که واکسناشو زده ولی واکسن هاریشو باید چند روز دیگه بزنه هنوز سه ماهش نشده امروز زمان بازی و تمرین یه گاز گرفت که خون اومدو من بلا فاصله با صابون شستم و با الکل ضدعفونی کردم علایمی هم که گفته شدسگ من نداره آیا باید نگران هاری باشم ؟ و به دکتر مراجعه کنم یااصولا سگها قبل از سه ماهگی هاری میگیرن ؟

پاسخ دهید
امیر

سلام
از علائم انتقال هاری به انسان میتونه جنون باشه مثل خود حیوان؟

پاسخ دهید

در پاسخ به امیر

سلام
بله، جنون و ترس از نور و عدم توانایی در بلع از علایم هاری در انسان است.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من روچند روز بیش یه گربه خیابانی گاز گرفت ممکنه که ایدز گربه ایی بگیرم

پاسخ دهید
reza

سلام دکتر ببخشید من ۶ روز پیش سگم گازم گرفت اما واکسن هاری نزدم الان میتونم واسه واکسناسیون اقدام کنم . اثری داره؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام يكس از سگ هام يكي ديگه از سگهام رو گاز گرفت و بعد از چند روز مرد
سگي كه گاز گرفته شد واكسن نخورده بوده
امكان دارد سگي كه گاز گرفته از هاري مرده باشه؟

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
حتما باید نمونه از مغز حیوان تلف شده به آزمایشگاه ارسال و بررسی شود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام اگه یه انسان هار باشه از چه راه هایی به اطرافیانش منتقل میشه باید چکار کنن

پاسخ دهید
مينا

با سلام و تشكر ار شما
چنگ زدن گربه در حد گزش آيا باعث بيمارى هارى ميشود
و من يك سال قبل توسط يك سگ گاز گرفته شدم و به علت اينكه سگ بعد از ١٠ روز ديده نشده مجبور به زدن پنج دوز واكسن شدم آيا اگر باز توسط حيوانى ديگر دوچار گاز گرفتگى بشم آيا بدن من به ويروس هارى ايمن هست يا خير
من چون هر روز به اين حيوانات غذا ميدم جواب اين سوأل برام مهم هست ممنون

پاسخ دهید

در پاسخ به مينا

سلام
ایمنی مداومی ایجاد نمی‌شود.
در صورتی که رفتار حیوان مشکوک باشد و گزش یا تخریش رخ دهد حتما مجددا واکسن بزنید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
ببخشيد مدت زماني ك ويروس ميتونه روي لباس يا وسايل قابل انتقال باشه رو ميشه بگيد هرجا ميگردم پيدا نميكنم اينجا هم نگفتيد عمر ويروس خارج از دهان چقدره ؟ ميشه لطفا بگيد🙏🏽

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
اطلاعات زیادی در مورد بقای ویروس هاری خارج از بدن موجود زنده در دست نیست و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است. اما چیزی که مشخص شده است عمر کم ویروس هاری در خارج از بدن میزبان است (به طور متوسط ۷۲ساعت).
البته توجه داشته باشید که ویروس هاری یک ویروس پوشش دار (enveloped virus) است و به همین دلیل ویروسی حساس محسوب می‌شود. از طرفی عمر ویروس هاری خارج از بدن میزبان بستگی به عوامل مختلفی مثل دمای محیط، جنس محیط و سطح (فلز، شیشه، خاک و…)، میزان رطوبت، در معرض نور آفتاب بودن و… دارد که می‌تواند مدت زمان ماندگاری ویروس را تغییر دهید.
با این تفاسیر عبارت “ویروس هاری عمر کمی خارج از بدن میزبان دارد” منطقی‌ترین پاسخ به سوال شما خواهد بود.
موفق باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

جواب منو نداديد ميشه لطفا بگيد بزاقي ك روي لباس ريخته شده اگر گربه هار باشه بعد از چهار ماه بدون شستن اون لباس هارو بپوشيم امكان اينكه ويروس بعد از اين مدت زنده باشه هست؟؟؟

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

ویروس هاری عمر کمی (حدود چند روز) خارج از بدن میزبان دارد.

پاسخ دهید
شفیق

سلام روز بخیر
به پسر من تنها واکسین هاری را تذریق کردن و (گلوبولین) را تذریق نکردن پس آیا واکسین هاری بدون (گلوبولین) مفید است یا خیر ؟
لطفآ جواب بدهید چون خیلی نگران هستم .
تشکر.

پاسخ دهید
دنيا

سلام
چند ماه پيش ي بچه گربه ك مريض بود رو آوردم و دكتر بردمش و گذاشتمش تو اتاقي ك كمتر ميريم ولي كمد لباسامون اونجا بود اين گربه وقتي نبودم رفته بود تو كمد و ما هم چون نميدونستيم بزاقش ممكنه آلوده باشه و ب لباس ها خورره باشه دو سه ماه بعدش لباس هارو نشسته پوشيديم ميخام بدونم امكان انتقال هاري بعد از چند ماه امر ب لباسا باشه وجود داره . ويروس تو فضاي داخل كمد زنده ميمونه؟؟
ميشه خوااااهش كنم جواب بديد واقعا نگرانم

پاسخ دهید
ل

سلام مایه توله گربه که ازناحیه باش مصدوم بود رو برای مداوا اوردیم خونه من دستکش دستم بود حدودا روزدویاسه شنبه دست منو چنگ زد من دستم روحدود ۱دقیقه شستم وواکسن هاری رو روز بنجشنبه تزریق کردم ودوز بعدیش روروزیکشنبه من مطمین نیستم از دستم خون امده باشه الان این واکسنی که زدم برای من ضررنداره توروخدا جواب بدید من چند روزه زنگی ندارم

پاسخ دهید
شفیق

سلام وقت بخیر .
آیا واکسین ربیس بدون (هیمونوگلوبیولین) مفید است یا خیر؟ چو به پسرم (هیمونوگلوبیولین) تزریق نکردن تنها برایش واکسین ربیس را تزریق کردن و من خیلی نگرانش هستم اگر پاسخ بدهید ممنون میشم .

پاسخ دهید
درسا

سلام تورو خدا کمکم کنید سگم ۶۰ روزشه دیروز با دندونش یه خراش انداخت که خون نیومد واکسنم هنوز نشده الان یعنی هاری گرفتم

پاسخ دهید
مسعود

سلام. ی جا خوندم وابستگی شدید گربه ب انسان از علایم هاریه .ایا صحت داره و اینکه گربه ای تقریبا تمام روزو مشغول بازیه میتونه هار باشه ؟

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به مسعود

سلام
خیر، هاری علائم مشخصی دارد که در مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

پاسخ دهید
رسول
رسول

سلام من يك سگ ولگرد تازه بدنيا امده رو كه مادرش اون رو رها كرده جلو منزلم ديدم و اوردمش خونه و با شيشه شير بچه بهش شير ميدم ولي موقه شير خوردن بطور خيلي شديد دستو پا ميزنه و حركاتش زياده تا موقعي كه سير ميشه و ايندفه كاملا اروم دور خودش ميپيچه و ميره يه گوشه خر خر ميكنه و اينكه هنوز چشمهاشم باز نكرده ميخوام بدون اين شدت عماش ربط به هار بودنش داره يا عاديه ممنون كه بهم جواب بدين

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید
من امروز دستم خراش با چاقو برداشت بعد هم پشت گوش سگم رو خاروندم ولی زخم من لخته کرده بود و اب دهن سگم بهش نخورد میگم امکانش هست ویروس هاری منتقل بشه
خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام اقای دکتر میشه بگید علائم بیماری هاری کی خودش رو نشون میدهد لطفا جواب بدید

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
به فاصله‌ی زمانی که انسان یا حیوان در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا زمانی که علائم بیماری ظاهر شود، دوره‌ی کمون گفته می‌شود.
برای بیماری هاری، دوره‌ی کمون بسیار متغیر است و می‌تواند از ۲ هفته تا چند سال تغییر کند. اما به طور متوسط بین ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند.

حتما توجه داشته باشید که امکان انتقال بیماری در دوره‌ی کمون و قبل از ظاهر شدن علائم آن وجود ندارد.

پاسخ دهید
م

اگه فردی مورد گزش سگ قرار بگیرد و۴دوره ی واکسیناسون را گذرانده باشد ایا ممکن است به هاری مبتلا باشد؟فرد به ار ۲۰ روز بر اثر درد شدید در ناحیه گزش فوت شده.

پاسخ دهید

در پاسخ به م

چنین موردی باید در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گیرد. مغز برای نمونه برداری و وجود ویروس مورد آزمایش قرار گیرد.

پاسخ دهید
محمد نجاری کارشناس هاری دانشگاه علوم پزشگی کناباد

با سلام و احترام خدمت خوانندگان عزیز:
لازم به توضیح است که هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار نیاز به گزارش فوری تلفنی به مراکز هاری شهرستانها یا مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت دارد وبایستی ابتدا با آب و صابون به طور کامل شستشو داده شود وبا الکل ۷۰درجه ضد عفونی گردد ودر صورتی که حیوان پس از ۱۰ روز از گاز گرفتگی زنده بود نیاز به ادامه واکسیناسیون نمیباشد

پاسخ دهید

در پاسخ به محمد نجاری کارشناس هاری دانشگاه علوم پزشگی کناباد

با سلام
جسارتا در تکمیل فرمایشات شما، هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار واکسینه نشده و غیراهلی که بدون دلیل مشخص جهت گاز گرفتن حمله می‌کنند (رفتار مشکوک) نیاز به واکسیناسیون جهت هاری دارد و گاز گرفتگی توسط حیوانات خانگی که واکسینه شده اند و یا در تماس با دیگر حیوانات نیستند تقریبا نیازی به واکسن هاری نیست.

پاسخ دهید
حسین

سلام. من سگم امرور با یه سگگه دیگه ایدفوا کرده است و زیر گوشش خونی شده است و رخورده دور لبهاش فک کنم خون دور لبهاش را خورد ایا این سگ هار میشود؟/:؛

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین