هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟

حیوانات خانگی » هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟
۱۷ آذر ۱۳۹۵ چاپ
علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات

بیماری هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می کند ایجاد می شود. ویروس هاری در بزاق پنهان شده و معمولا توسط گازگرفتن حیوان یا انسان آلوده به فرد سالم منتقل میشود. فرم انتقال دیگر که چندان شایع نمی‌باشد ریخته شدن بزاق آلوده بر روی زخم باز، مخاط چشم، بینی و یا دهان است. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود.

تنها پستانداران به بیماری هاری مبتلا می‌شوند. پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و دوزیستان مبتلا نخواهند شد.

در بیشتر مواقع هاری در حیوانات وحشی و عمدتا در اسکانک‌ها، راکون، خفاش، کایوت و روباه رایج است. در سال‌های اخیر، در میان حیوانات خانگی، گربه‌ها بیشترین آلودگی را به ویروس هاری داشته‌اند و آن به این خاطر است که صاحبان گربه‌هایی که با محیط بیرون در ارتباط هستند آن‌ها را در برابر بیماری هاری واکسینه نمی‌کنند. این بیماری همچنین در سگ‌ها و گاوهای شیری در تعداد قابل ملاحظه‌ای رخ می‌دهد و با شیوع کمتر در اسب، بز، گوسفند، خوک و راسو تشخیص داده می‌شود.

بهبود برنامه‌ی واکسن هاری و کنترل حیوانات ولگرد در پیشگیری از این بیماری در حیوانات خانگی بسیار مؤثر است. واکسن‌های تایید شده‌ی بیماری هاری برای گربه، سگ، راسو، اسب، گاو و گوسفند موجود می‌باشد. واکسن‌های خوراکی تایید شده هم برای ایمن سازی جمعیت حیات وحش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علائم بیماری هاری در حیوانات چیست؟

هنگامی که ویروس وارد بدن می‌شود، از طریق اعصاب به مغز مهاجرت می‌کند.  علائم بیماری هاری در سگ‌ها، گربه‌ها و راسوها ممکن است متفاوت باشد که عمدتا شامل ترس، حالت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج است.

علائم بیماری هاری در حیوانات وحشی مبتلا ممکن است تنها شامل اختلالات رفتاری باشد. برای مثال حیوانی که به طور معمول فقط در شب‌ها دیده می‌شود به صورت سرگردان در طول روز دیده می‌شود. علاوه بر علائم هاری ذکر شده در سگ و گربه، اسب، گاو، گوسفند و بز ممکن است گوشه گیر شوند، به خود آسیب برسانند و یا به نور حساس شوند.

علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات

ریسک و احتمال ابتلا به هاری در انسان چقدر است؟

واکسن هاری و برنامه کنترل حیوانات، همراه با درمان بهتر افرادی که گازگرفته شده‌اند به صورت چشمگیری تعداد مبتلایان جمعیت انسانی را در ایالات متحده کاهش داده است. تعداد اندک مبتلایان که اخیرا مشاهده شده‌اند به دلیل گازگرفته شدن توسط خفاش‌ها بوده است. تعداد کمی هم از طریق پیوند قرنیه یا ارگان/بافت از اهداکننده مبتلا دریافت کرده‌اند که بسیار نادر می‌باشند. سگ ها هنوز منبع بزرگ بیماری هاری در سایر کشورها هستند بنابراین مسافران باید از این مساله هنگامی که به خارج از ایالات متحده سفر می‌کنند آگاه باشند.

برای کنترل بیماری هاری چه کمکی می‌توانم بکنم؟

 • حیوانات خانگی خود را نزد دامپزشکتان برده تا واکسن مناسب را بر حسب منطقه‌ای که در آن هستید تزریق کند.
 • از در معرض تماس قرار گرفتن حیوان خانگیتان با سایر حیوانات جلوگیری کنید. گربه‌ها را درون منزل نگهدارید و بر سگ هایتان هنگامی که خارج از منزل هستند نظارت داشته باشید. حیوانات خانگی خود را عقیم کنید تا از تولد نوزاد ناخواسته آن‌ها و پرخاشگری در آن‌ها جلوگیری کنید.
 • غذای حیوان خود را بیرون از منزل قرار ندهید. این کار باعث جذب حیوانات وحشی و ولگرد می‌شود.
 • حیوانات وحشی نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند. این کار نه تنها غیرقانونی است بلکه این حیوانات پتانسل مبتلا کردن صاحبان خود و سایرین را به بیماری هاری دارند.
 • حیوانات وحشی را از فاصله دور مشاهده کنید. حیوان وحشی هار ممکن است رام به نظر آید و علائم بیماری هاری را نداشته باشد ولی هرگز به آن نزدیک نشوید. به کودک خود بیاموزید که “هرگز” به حیوانات ناآشنا نزدیک نشود، حتی در مواردی که حیوان آرام به نظر می‌رسد و در ظاهر علائم بیماری هاری را ندارد.
 • در صورتی که احساس می‌کنید یک حیوان غیرمعمول به نظر می‌رسد آن را به سازمان دامپزشکی استان اطلاع دهید.
 • اگر در مناطقی هستید که خفاش زیاد دارد، منزل خود را عایق بندی کنید تا از ورود خفاش به خانه جلوگیری شود.

اگر حیوان خانگی ام کسی را گاز گرفت چکار کنم؟

 • بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و گفته‌های او را انجام دهید.
 • با دامپزشک خود تماس بگیرید و از بروز بودن واکسن حیوان خود مطمئن شوید.
 • گاز گرفتگی را با انجمن سلامتی و کنترل حیوانات منطقه در میان بگذارید. آنها برای مدت ۱۰ روز سگ، گربه یا حیوان خانگی شما را تحت نظر خواهند داشت و در صورت عدم مشاهده علائم بیماری هاری (مرگ حیوان) آن را به شما باز می‌گردانند. (نکته از عصرعلم: توجه کنید که هر گازگرفتگی توسط حیوانات مبنی بر هار بودن حیوان نمی‌باشد. تنها آن دسته از گاز گرفتن‌ها مشکوک هستند که حیوان رفتار نامتعارف از خود بروز دهد.)
 • رفتار غیر عادی حیوان خود را بلافاصله به دامپزشکتان اطلاع دهید.

اگر حیوانی من را گاز گرفت چکار کنم؟

 • آرامش خود را حفظ کنید ولی گاز گرفتگی را نادیده نگیرید. زخم را با قدرت و با آب و صابون بشویید.
 • بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و مساله را با وی در میان بگذارید و به گفته‌های وی عمل کنید.
 • در صورت امکان حیوانی که شما را گازگرفته به دام اندازید و یا اگر این امکان وجود ندارد رنگ و اندازه و ظاهر و … او را به خاطر بسپارید تا شناسایی کنید.
 • اگر حیوان وحشی یا ولگرد است تنها سعی کنید بدون اینکه مجددا گازگرفته شوید آن را به دام اندازید و اگر نمی‌توانید و یا اگر مجبور به کشتن حیوان شدید بدون به آسیب رساندن به سر، این کار را انجام دهید چرا که برای تشخیص و آزمایشات به سر حیوان نیاز است.

باید بدانید:

مهمترین راه انتقال هاری به انسان گاز گرفته شدن توسط حیوان هار است. بنابراین لمس و نوازش، ضربه زدن، لیس زدن پوست سالم، بوسیدن و یا هر روش دیگر، امکان انتقال هاری وجود نخواهد داشت. حتی اگر حیوانی شما را گاز گرفت، تنها در صورتی احتمال ابتلا به هاری وجود دارد که حیوان حامل ویروس هاری باشد و ویروس به سیستم عصبی و بزاق حیوان وارد شده باشد. بنابراین هر گاز گرفتگی به معنی انتقال بیماری هاری نیست با اینحال اقدامات درمانی و پیشگیرانه پس از گاز گرفته شدن و یا تخریش عمیق ضروری است. (حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند.)

درمان بیماری هاری چگونه است؟

درمان بیماری هاری پس از گازگرفته شدن توسط حیوان هار صورت میگیرد و شامل دوزهای گلوبولین ایمنی هاری انسانی (HRIG) می‌باشد و باید در اولین فرصت تزریق شود. دوز اول در همان لحظه و یا حداکثر در روز اول و سپس در روزهای ۳، ۷ و ۱۴ دوزهای بعدی برحسب روز اول تزریق خواهند شد. از آنجایی که حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند بنابراین اگر پس از ۱۰ روز حیوان زنده ماند نیازی به تزریق دوز چهارم واکسن برای فرد گزیده شده وجود ندارد و همان ۳ دز کفایت می‌کند. (زنده ماندن حیوان پس از ۱۰ روز به این معنی است که حیوان مبتلا به هاری نبوده است.)

افرادی که قبلا واکسن هاری را دریافت کرده اند در صورت گزیده شدن توسط حیوان هار باید دو دوز واکسن بوستر (تقویتی) در فاصله ۳ روز بعد از گزیده شدن دریافت کنند و نیازی به تزریق HRIG نخواهند داشت.

پی نوشت:

توجه کنید تا هنگامی که ویروس هاری وارد مغز و بزاق حیوان نشود قابلیت انتقال را نخواهد داشت. بنابراین این امکان وجود دارد که گزیده شدن توسط حیوان هار منجر به هاری نشود. پس از ورود ویروس به مغز و بزاق، حیوان حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند و به همین دلیل اگر حیوان پس از ۱۰ روز زنده ماند پس هار نبوده و دوز چهارم (روز ۱۴) لزومی ندارد ولی اگر حیوان پس از ۱۰ روز تلف شود دوز چهارم و بعضا در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، دوز پنجم نیز ضروری است.

این مطلب بر اساس آخرین تغییرات و اطلاعات در زمینه هاری و با استناد به مقالات سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ تهیه گردیده است.

منابع برای اطلاعات بیشتر

www.cdc.gov
www.nyhealth.gov
American Veterinary Medical Association
www.avma.org
www.worldrabiesday.org

گفتگو پیرامون هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟

(منتشر شده: 140 | در انتظار تایید: 2)
نىما

سلام ببخشىد امروز ىک سگ ولگرد من را گاز گرفت و من بلافاصله به بىمارستان رفتم و واکسن هارى و کزاز تزرىق کردم و بعد با اب و صابون شستم و گاز گرفتگى در ناحىه ى ساق پاست .
اىا امکان دارد من به هارى مبتلا شوممم؟؟؟
لطفا جواب بدىد بسىار.نگرانم😱

پاسخ دهید

در پاسخ به نىما

سلام
شرط ابتلا به هاری اینه که اون حیوان هار بوده باشه، سگ ها که به طور پیشفرض هار نیستن!
با اقداماتی که انجام دادید نگران نباشید و دوره‌ی واکسیناسیون را تکمیل کنید.

پاسخ دهید
ارشیا

سلام ی توله سگ تمیز ولی حیابونی رو داشتم ناز میکردم و اونم استخونوشو میجوید ناگهان دستم رو گاز گرفت ولی بعدش بلافاصله دستم رو با لبایم خشک کردم و بعد از خسک کرونش از دستم مقداری بسیار کم خون اومد میخواستم ببینم آیا ممکن است من مبتلا شده باشم ، زخم سوزش ندارد و بعد از ۱۰ دقیقه ضدعفونی شده ، سگ نیز بعد از گزش به خوردن غذا ادامه داد

پاسخ دهید
ناشناس

من امروز لباسم با سگ برخورد کرد ایا احتمال هاری هست

پاسخ دهید
ناشناس

لباس من با سگی ولگرد برخورد کرده ایا احتمال انتقال هاری وجود دارد باید با لباس چه کرد

پاسخ دهید
حسین

سلام خسته نباشید دست من توسط جوجه تیغی خانگی گاز گرفته شد و بغل انگشت اشاره زخم شد سریع با مایع و اب شستشو دادم و بعد از ان با بتادین ضد عفونی کردم ایا ممکن هست دچار هاری بشوم؟اگ اره چکار باید بکنم لطفا سریعا جواب بدین ممنونم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام امروز یه توله سگ پای پسرم رو خراش انداخته نیاز به پزشک داره

پاسخ دهید
Muhammmad

سلام چند روز پیش یه بچه گربه انگشتمو گاز گرفت ولی دستم دستکش بود میگفتن برو واکسن بزن وقتی منو گاز گرفت زود دستمو شستم واقعا واکسن لازمه؟

پاسخ دهید
زهرا اصفهانی

سلام ، عذر میخوام بابت این سوال ، ما حدود ۶ ماه هستش که یک سگ نژاد دوبرمن رو نگهداری میکنیم ، حدودا هفته پیش سگ به من حمله کرد و ناحیه واژن من رو شدیدا گاز گرفت ، فورا به بیمارستان رفتم اما روم نشد که جریان رو با پزشک در میون بگذارم … آیا ممکن هستش که در اون ناحیه باعث بشه که هاری بگیرم ؟

پاسخ دهید
مونا

سلام تورو خدا جواب منو سریع بدین من سگم دستمو گاز گرفت خیلی خیلی کم ب حدی ک خودم متوجه نشدم بعد ک دستمو شستم دیدم میسوزه و بعد با بتادین شستم و سگم هم علائم هاری نداشت و داشت بازی میکرد ک گاز گرفت روی زخمم یکم قرمز شده ک حس میکنم قرمزیش دارع کمتر میشه ایا نیاز داره ک برم واکسن بزنم؟

پاسخ دهید
حمید

سلام ،یک روز پیش دستم رو یه گربه ولگرد چنگ زد ،محل خراش رو با بتادین و اب و صابون شستم و واکسن کزاز هم تزریق کردم
آیا لازم واکسن هاری هم بزنم ؟؟؟

پاسخ دهید

در پاسخ به حمید

سلام
در صورتی که رفتار گربه مشکوک بوده و به شما حمله کرده و چنگ انداخته حتما واکسن بزنید.

پاسخ دهید
علی

با سلام ببخشید آیا هاری در الاغ هم ممکنه وجود داشته باشد با تشکر

پاسخ دهید

در پاسخ به علی

سلام
بله بیماری هاری در تمام پستانداران امکان رخدادش وجود دارد، فقط توجه داشته باشید که الاغ حتما باید توسط یک حیوان هار گازگرفته شده باشد تا به بیماری هاری مبتلا شود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من دست پرم سگ چنگ زده احتیاج به واکسن داره یانه؟ خیلی نگرانم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام دست پسرم رو سگ چنگ زده احتیاج به واکسن داره یا خیر؟

پاسخ دهید
سجاد

سلام وقت بخیر گاوی توسط سگ هار گاز گرفته شده بود و ما نمیدونیستیم ک سگ هار بود و الان بعد دو ماه اون گاو هار شد و ما هم شیر اون گاو رو میخوردیم . خیلی نگرانیم چیگار باید بکنیم ؟

پاسخ دهید

در پاسخ به سجاد

سلام
هاری از طریق مصرف مواد خوراکی قابل انتقال نیست.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام مایه گربه توپخونه داریم که هاری نداری ولی واکسن هاری رونیز نزدیم گربه دیروز بایه گربه نر ناشناس تماس جنسی داشته میخواهم بدانم
ز این طریق میتونه هاری بگیره آخه گربه ی خودمون دست برادرم رو گاز گرفته الان ممکنه برادرم هاری بگیره تورو خدا جواب بدید

پاسخ دهید
علی

سلام
اگه بچه ای موقع بازی کردن در کوچه که سگ و گربه هم اونجا ها هست به زمین بخوره و دستش زخمی بشه ممکنه بیماری هاری بگیره؟

پاسخ دهید
حمیدرضا

باعرض سلام وخسته نباشید
بنده یه توله سگ تقریبا دوماهه دارم حدودایک هفته پیش رفتم بهش غذابدم به دستم گرفتم یهوازدستم گرفت تنهااندازه دومیلیمتر خراش برداشت که اول خون نیومدبعدش خون اومدمنم جدی نگرفتم…توله هم هیچ کدوم ازعلائمونداره به نظرشمابایدواکسن میزدم؟؟؟؟؟الان استرس گرفت وقتی مطالبوخوندم

پاسخ دهید

در پاسخ به حمیدرضا

سلام
خیر، حیوانی دچار هاری میشه که توسط حیوان هار گاز گرفته شده باشه.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام وقت بخیر من یه سگ خریدم که واکسناشو زده ولی واکسن هاریشو باید چند روز دیگه بزنه هنوز سه ماهش نشده امروز زمان بازی و تمرین یه گاز گرفت که خون اومدو من بلا فاصله با صابون شستم و با الکل ضدعفونی کردم علایمی هم که گفته شدسگ من نداره آیا باید نگران هاری باشم ؟ و به دکتر مراجعه کنم یااصولا سگها قبل از سه ماهگی هاری میگیرن ؟

پاسخ دهید
امیر

سلام
از علائم انتقال هاری به انسان میتونه جنون باشه مثل خود حیوان؟

پاسخ دهید

در پاسخ به امیر

سلام
بله، جنون و ترس از نور و عدم توانایی در بلع از علایم هاری در انسان است.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من روچند روز بیش یه گربه خیابانی گاز گرفت ممکنه که ایدز گربه ایی بگیرم

پاسخ دهید
reza

سلام دکتر ببخشید من ۶ روز پیش سگم گازم گرفت اما واکسن هاری نزدم الان میتونم واسه واکسناسیون اقدام کنم . اثری داره؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام يكس از سگ هام يكي ديگه از سگهام رو گاز گرفت و بعد از چند روز مرد
سگي كه گاز گرفته شد واكسن نخورده بوده
امكان دارد سگي كه گاز گرفته از هاري مرده باشه؟

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
حتما باید نمونه از مغز حیوان تلف شده به آزمایشگاه ارسال و بررسی شود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام اگه یه انسان هار باشه از چه راه هایی به اطرافیانش منتقل میشه باید چکار کنن

پاسخ دهید
مينا

با سلام و تشكر ار شما
چنگ زدن گربه در حد گزش آيا باعث بيمارى هارى ميشود
و من يك سال قبل توسط يك سگ گاز گرفته شدم و به علت اينكه سگ بعد از ١٠ روز ديده نشده مجبور به زدن پنج دوز واكسن شدم آيا اگر باز توسط حيوانى ديگر دوچار گاز گرفتگى بشم آيا بدن من به ويروس هارى ايمن هست يا خير
من چون هر روز به اين حيوانات غذا ميدم جواب اين سوأل برام مهم هست ممنون

پاسخ دهید

در پاسخ به مينا

سلام
ایمنی مداومی ایجاد نمی‌شود.
در صورتی که رفتار حیوان مشکوک باشد و گزش یا تخریش رخ دهد حتما مجددا واکسن بزنید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
ببخشيد مدت زماني ك ويروس ميتونه روي لباس يا وسايل قابل انتقال باشه رو ميشه بگيد هرجا ميگردم پيدا نميكنم اينجا هم نگفتيد عمر ويروس خارج از دهان چقدره ؟ ميشه لطفا بگيد🙏🏽

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
اطلاعات زیادی در مورد بقای ویروس هاری خارج از بدن موجود زنده در دست نیست و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است. اما چیزی که مشخص شده است عمر کم ویروس هاری در خارج از بدن میزبان است (به طور متوسط ۷۲ساعت).
البته توجه داشته باشید که ویروس هاری یک ویروس پوشش دار (enveloped virus) است و به همین دلیل ویروسی حساس محسوب می‌شود. از طرفی عمر ویروس هاری خارج از بدن میزبان بستگی به عوامل مختلفی مثل دمای محیط، جنس محیط و سطح (فلز، شیشه، خاک و…)، میزان رطوبت، در معرض نور آفتاب بودن و… دارد که می‌تواند مدت زمان ماندگاری ویروس را تغییر دهید.
با این تفاسیر عبارت “ویروس هاری عمر کمی خارج از بدن میزبان دارد” منطقی‌ترین پاسخ به سوال شما خواهد بود.
موفق باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

جواب منو نداديد ميشه لطفا بگيد بزاقي ك روي لباس ريخته شده اگر گربه هار باشه بعد از چهار ماه بدون شستن اون لباس هارو بپوشيم امكان اينكه ويروس بعد از اين مدت زنده باشه هست؟؟؟

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

ویروس هاری عمر کمی (حدود چند روز) خارج از بدن میزبان دارد.

پاسخ دهید
شفیق

سلام روز بخیر
به پسر من تنها واکسین هاری را تذریق کردن و (گلوبولین) را تذریق نکردن پس آیا واکسین هاری بدون (گلوبولین) مفید است یا خیر ؟
لطفآ جواب بدهید چون خیلی نگران هستم .
تشکر.

پاسخ دهید
دنيا

سلام
چند ماه پيش ي بچه گربه ك مريض بود رو آوردم و دكتر بردمش و گذاشتمش تو اتاقي ك كمتر ميريم ولي كمد لباسامون اونجا بود اين گربه وقتي نبودم رفته بود تو كمد و ما هم چون نميدونستيم بزاقش ممكنه آلوده باشه و ب لباس ها خورره باشه دو سه ماه بعدش لباس هارو نشسته پوشيديم ميخام بدونم امكان انتقال هاري بعد از چند ماه امر ب لباسا باشه وجود داره . ويروس تو فضاي داخل كمد زنده ميمونه؟؟
ميشه خوااااهش كنم جواب بديد واقعا نگرانم

پاسخ دهید
ل

سلام مایه توله گربه که ازناحیه باش مصدوم بود رو برای مداوا اوردیم خونه من دستکش دستم بود حدودا روزدویاسه شنبه دست منو چنگ زد من دستم روحدود ۱دقیقه شستم وواکسن هاری رو روز بنجشنبه تزریق کردم ودوز بعدیش روروزیکشنبه من مطمین نیستم از دستم خون امده باشه الان این واکسنی که زدم برای من ضررنداره توروخدا جواب بدید من چند روزه زنگی ندارم

پاسخ دهید
شفیق

سلام وقت بخیر .
آیا واکسین ربیس بدون (هیمونوگلوبیولین) مفید است یا خیر؟ چو به پسرم (هیمونوگلوبیولین) تزریق نکردن تنها برایش واکسین ربیس را تزریق کردن و من خیلی نگرانش هستم اگر پاسخ بدهید ممنون میشم .

پاسخ دهید
درسا

سلام تورو خدا کمکم کنید سگم ۶۰ روزشه دیروز با دندونش یه خراش انداخت که خون نیومد واکسنم هنوز نشده الان یعنی هاری گرفتم

پاسخ دهید
مسعود

سلام. ی جا خوندم وابستگی شدید گربه ب انسان از علایم هاریه .ایا صحت داره و اینکه گربه ای تقریبا تمام روزو مشغول بازیه میتونه هار باشه ؟

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به مسعود

سلام
خیر، هاری علائم مشخصی دارد که در مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

پاسخ دهید
رسول
رسول

سلام من يك سگ ولگرد تازه بدنيا امده رو كه مادرش اون رو رها كرده جلو منزلم ديدم و اوردمش خونه و با شيشه شير بچه بهش شير ميدم ولي موقه شير خوردن بطور خيلي شديد دستو پا ميزنه و حركاتش زياده تا موقعي كه سير ميشه و ايندفه كاملا اروم دور خودش ميپيچه و ميره يه گوشه خر خر ميكنه و اينكه هنوز چشمهاشم باز نكرده ميخوام بدون اين شدت عماش ربط به هار بودنش داره يا عاديه ممنون كه بهم جواب بدين

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید
من امروز دستم خراش با چاقو برداشت بعد هم پشت گوش سگم رو خاروندم ولی زخم من لخته کرده بود و اب دهن سگم بهش نخورد میگم امکانش هست ویروس هاری منتقل بشه
خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام اقای دکتر میشه بگید علائم بیماری هاری کی خودش رو نشون میدهد لطفا جواب بدید

پاسخ دهید

در پاسخ به ناشناس

سلام
به فاصله‌ی زمانی که انسان یا حیوان در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا زمانی که علائم بیماری ظاهر شود، دوره‌ی کمون گفته می‌شود.
برای بیماری هاری، دوره‌ی کمون بسیار متغیر است و می‌تواند از ۲ هفته تا چند سال تغییر کند. اما به طور متوسط بین ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند.

حتما توجه داشته باشید که امکان انتقال بیماری در دوره‌ی کمون و قبل از ظاهر شدن علائم آن وجود ندارد.

پاسخ دهید
م

اگه فردی مورد گزش سگ قرار بگیرد و۴دوره ی واکسیناسون را گذرانده باشد ایا ممکن است به هاری مبتلا باشد؟فرد به ار ۲۰ روز بر اثر درد شدید در ناحیه گزش فوت شده.

پاسخ دهید

در پاسخ به م

چنین موردی باید در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گیرد. مغز برای نمونه برداری و وجود ویروس مورد آزمایش قرار گیرد.

پاسخ دهید
محمد نجاری کارشناس هاری دانشگاه علوم پزشگی کناباد

با سلام و احترام خدمت خوانندگان عزیز:
لازم به توضیح است که هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار نیاز به گزارش فوری تلفنی به مراکز هاری شهرستانها یا مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت دارد وبایستی ابتدا با آب و صابون به طور کامل شستشو داده شود وبا الکل ۷۰درجه ضد عفونی گردد ودر صورتی که حیوان پس از ۱۰ روز از گاز گرفتگی زنده بود نیاز به ادامه واکسیناسیون نمیباشد

پاسخ دهید

در پاسخ به محمد نجاری کارشناس هاری دانشگاه علوم پزشگی کناباد

با سلام
جسارتا در تکمیل فرمایشات شما، هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار واکسینه نشده و غیراهلی که بدون دلیل مشخص جهت گاز گرفتن حمله می‌کنند (رفتار مشکوک) نیاز به واکسیناسیون جهت هاری دارد و گاز گرفتگی توسط حیوانات خانگی که واکسینه شده اند و یا در تماس با دیگر حیوانات نیستند تقریبا نیازی به واکسن هاری نیست.

پاسخ دهید
حسین

سلام. من سگم امرور با یه سگگه دیگه ایدفوا کرده است و زیر گوشش خونی شده است و رخورده دور لبهاش فک کنم خون دور لبهاش را خورد ایا این سگ هار میشود؟/:؛

پاسخ دهید
یاسر

سلام.بچه گربه رو داشتم غذا میدادم اشتباهی همراه غذا دشتم رو ی .از کوچک گرفت ومن سریع جای گاز گرفتگی که به اندازه نوک سوزن بود را محکم فشار دادم وخونشرا شستم بعد دستم دا با مایع شستم.ایا نیاز به واکسن دارم.

پاسخ دهید
یاسر

سلام بچه گربه ای دستم را گاز گرفت اندازه نوک سوزن هم خون امد.ولی گربه حرکات مشکوک به هاری رو نداره.واقعا نیاز هست که واکسن بزنم.

پاسخ دهید
الناز

سلام .شبتون بخير.من در ٤ روز پيش بچه گربه اي دستم راو گاز گرفت .و بعد از اون رفتم واكسنه نوبت اولم را زدم
ولي براي نوبته دومم كه ديروز بود رفتم واكسن را نداشتند و تموم شده بود.و امروزهم نزدم و براي واكسن دومم ٢ روز تاخير افتاده خواستم بدونم براي بدنم خطري داره يا نه .؟؟
درضمن اين گربه وقتي كه گرفتمش و خواستم از اون جايي كه هست بيرونش كنم به ناچار دسته منو گاز گرفت .اين گربه هار هست يا خير ،؟؟
ممنون ميشم راهنمايي كنيد
با تشكر .

پاسخ دهید

در پاسخ به الناز

سلام
زمانی که گربه‌ای را بگیرید طبیعی است که برای دفاع از خودش گاز بگیرد و یا چنگ بیاندازد. در صورتی که رفتار حیوان مشکوک باشد باید واکسن زده شود.

پاسخ دهید
شفیق

سلام شفیق هستم از افغانستان لطفآ به سوال من جواب بدهید چون خیلی نگران هستم .
سگ من سر پسرم را ۳۸ روز قبل خیلی کم خراش کرد و خون نیامد و بعد از ۱۰ روز همسایه من را گزید که همان شب به او واکسین زدیم ولی بعد از ۱۰ روز به پسرم واکسین زدم ولی ۵ روز بعد متوجیح شدم که از دهن سگ من بزاق خیلی کم میریزد و بعد از دوروز کف خیلی کم را در دور دهن سگ مشاده کردم ولی یک هفته میشه که کف وجود ندارد و سگ هنوز زنده است اما قابل یاد آوری است که پسرم سرماخوردگی خیل شدید پیداکرده است آیا جای نگرانی است یا خیر لطفآ من را رهنمایی کنید.
یا داشت : سگ هار انسان را در چند روز از بین میبرد .

پاسخ دهید
مارال

سلام
شیش روزی هست گربه محله انگشته دستم رو گاز گرفته و خراشه کوچیک برداشته… روزه چهارم گاز گرفتگی دوتا آمپول زدم در این رابطه مراحله بعد که گویا پنج مرحله است رو به تاریخی دیگه انداخت د‌کتر … الان بعد از اون گاز گرفتگی شبا بدنم زیاد عرق میکنه و دچاره یه خارشه گلو شدم که بی سابقه بوده…ترسِ ناگهانی و پریشونی و بی حوصلگی ام همراهش هست آیا میتونه از علائم این بیماری باشه !؟

پاسخ دهید
داوود

سلام دکتر
خسته نباشید
من یه چند وقتی هست همستر گرفتم و روزای اول خوب و اروم بود و باهاش بازی میکردم الان تازگیا انگشتمو جلوش میبرم میخواد گاز بگیره و امروز گاز گرفت و خون اومد
دو سری اینطوری شده در صورتی ک قبلا اینطوری نبود
نیاز هست واکسن بزنم؟

پاسخ دهید

در پاسخ به داوود

سلام
حیوانات خانگی که با حیوانات دیگری در ارتباط نیستند، مبتلا به هاری نمی‌شوند.

پاسخ دهید
مرتض

همستر منو گاز‌گرفته انگشتمو‌خون‌اومدبا‌بتادین شوستم۶دقیقهی‌بعدش . الان۸ ساعته میگزره ‌چیکار‌کنم‌‌میترسم‌

پاسخ دهید
محمد

با سلام ، بنده یک توله سگ تقریبا دو ماهه دارم ، میخاستم بدونم آیا امکان داره یه توله قبل از سه ماهگی که زمان واکسن هاری هست مبتلا به بیماری هاری بشه ؟ با توجه به اینکه حیوان در محیط خانه و به دور از حیوانات دیگه ای قرار داره ، با تشکر

پاسخ دهید

در پاسخ به محمد

سلام
حیوانات خانگی که با حیوانات دیگر در ارتباط نیستند، به هاری مبتلا نمی‌شوند.

پاسخ دهید
سيما

سلام
من هشت ماه پيش ك يك گربه ك بيمار بود بردم دكتر موقعي ك داشت آمپول ميزدش دستم رو گاز گرفت و من پنج نوبت واكسن رو خودم زدم و دقيقا يك ماه پيش ي گربه ديگه چنگم زد و دو نوبت واكسن زدم دو روز پيش ك انزلي بودم يك سگ اونجا ميخاست بياد طرف سگ من ك منم سگم رو بغل كردم و اون اومد پشت پام و چنگش رفت تو پام اومدم خونه نگاه كردم ولي نميدونم اين زخمي ك پشت پام هست واسه اونه يا نه الان ك يك ماه پيش دو دوز واكسن زدم باز احتياج هست بزنم؟ و اينكه ناخون سم هم مثل گربه ممكن هست آلوده باشه؟

پاسخ دهید
فرانك

واقعا يه سري انگار عقل ندارن ، اين مطلالب رو ميزارين كه حيوانات رو ترسناك نشون بدين ، همينحوريش مردم ما حيوان ستيز هستن ، شما هم بيشترش كنين ،ما صبح تا شب داريم سگ هاي بيابون و گربه هاي بيرونو غذا ميديم و درمان ميكنيم ، بيشتر از هزار بار هم گازمون گرفتن هم چنگ زدن ، تا حالا توي اين پونزده سال حتي يك مورد هم براي هيچ كدوممون پيش نيومده كه هاري بگيريم نه چيزي ،نه واكسن ميزنيم نه حتي توي اون لحظه ميتونيم استريل كنيم ،مردمم كه يه سري واقعا نميدونم واقعا مغز دارن يا نه سوالاي مسخره و اراجيف

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به فرانك

با سلام و تقدیم احترام
دوست عزیز، این مطلب برای ترسناک نشان دادن حیوانات نیست و حیوان ستیزی جامعه هم ارتباطی به این مطلب ندارد.
شرط نخست خدمت کردن به خلق (اعم از انسان و حیوانات) حفظ سلامتی خود فرد خدمت کننده است. اینکه شما ۱۵ سال در دسته‌ی High Risks قرار داشته اید و اقدامی پیشگیرانه نکردید دلیل بر شجاعت و یا عمق خدمت رسانی و یا دوست داشتن حیوانات نیست، بلکه تنها نشان دهنده‌ی این است که چقدر برای خودتان و سلامتی خود اهمیت و ارزش قائل هستید.
ایمنی شرطی است که تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شود و این مساله منافاتی با کمک به حیوانات و محترم شمردن حقوق آن‌ها نداشته و نخواهد داشت.
یکی از دلایل حیوان ستیز بودن جامعه‌ی ما، عدم اطلاعات و آگاهی مردم در خصوص حیوانات و بیماری‌های مشترک است. راه حل نیز آگاهی رسانی است. اگر مردم اطلاعات کافی در خصوص بیماری‌ها و راه‌های انتقال و پیشگیری از آن‌ها داشته باشند راحت تر و دقیق‌تر امنیت خودشان را تضمین می‌کنند و لذا لزومی نخواهند دید برای حفظ سلامتی خود حیوانات را به مخاطره بیندازند.
این سوالاتی که از نظر شما بسیار پیش پا افتاده هستند خود حاکی از این دارد که جامعه سواد کافی در این خصوص ندارد. لذا بجای مسخره و اراجیف نامیدن آن‌ها بهتر است فعالان این عرصه به صورت دقیق و صحیح اطلاع رسانی انجام دهند نه اینکه با به خطر انداختن جان خود و اقدامات نابخردانه سعی در بی‌اهمیت جلوه دادن موضوع نمایند. بهتر است نخست خود فعالان اصول اولیه را رعایت نموده و سپس راه درست را برای سایر افراد جامعه تشریح نمایند.
به یاد داشته باشیم که برگزیدن مسیر تعادل و دوری کردن از افراط و تفریط شرط داشتن جامعه‌ای سالم است.
ارادتمند

پاسخ دهید
احسان

سلام،
پسرم حدود سه هفته پیش توی پارک داشت با یه گربه بازی میکرد، ظاهرا داشته با چوب زیر گردنش رو قلقلک میداده که گربه یه خراش روی دستش میندازه، خراش خیلی سطحی بود، و طی دو سه روز کاملا خوب شد، خیلی جدی نگرفتیم، و به حساب عادت و اخلاق گربه‌ها گذاشتیم، البته حدود یک هفته بعد هم به دکترش نشون دادیم ولی چیز خاصی نگفت، آیا ممکنه واقعا در معرض بیماری هاری باشه؟ با خوندن این مطالب نگران شدم 🙁 بعد از سه هفته من باید چکار کنم؟! 🙁

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به احسان

سلام
خراش‌های سطحی نگران کننده نیستند.
همانطور که در مقاله ذکر شده است، هر حیوانی که گاز بگیرد یا تخریش ایجاد کند هار نیست. هاری علائمی دارد و باید از رفتار نرمال حیوانات تفریق داده شود.

پاسخ دهید
سبحان

داداش من امروز یه سگ می خواست دستمو گاز بگیره دستمو کشیدم ولی یه خط کوچیک افتاد اندازه یه جوش خون اومد من الان باید چیکار کنم الان ۱ساعت از ماجرا گذشته
بعدش علائم بعد چند روز نشون داده میشه

پاسخ دهید
ناشناس

سپاس از پاسخ هاتون.من بدون مطرح کردن سوالم جوابم رو گرفتم
اینکه هر حیوان آلوده ب هاری پس از ده روز حتما میمیره
باز هم ممنون
ایام به کامتون

پاسخ دهید
نرگس

سلام ي گربه دسته منو ي خراش خيلي كوچيك زد دو ساعت بعدش هاري و كزاز زدم و فردا بايد نوبت سوم هاري رو بزنم ، ولي ي روزه ك ترشح بزاقم زياد شده ربطي داره ؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من خودم سگ دارم ،امروز دوستم با سگش خانه ما بودن که سگش منو گاز گرفت، واکسناشو مرتب نزده ولی علائم هاری هم نداره حیوان، من دستم خون مردگی شده و کمی خون اومد آیا لازمه واکسن بزنم؟

پاسخ دهید
سهیل

سلام
چند روز پیش سگای گله به یکی از اشنایان حمله کردن و باعث خراشیده شدن پوستش شدن ولی شواهد نشون میداد که گاز نگرفتن و بیشتر چنگ انداختن
وقتی که می خواستیم به بیمارستان انتقال بدیم قسمت زخم دستم به به لباس برخورد کرد ایا نیازی به واکسن هست یا نه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام پسرم رو۳روز پیش سگی محلی ونگهبان گاز گرفته وجای یه دندونش عمیق بود وبلافاصله به پزشک مراجعه شد و واکسن تزریق شد و با آب صابون چندین بارشستیم وظاهرا زخمش طبیعیه وامروز نوبت دومش رو زدیم آیاباز نیاز به شستو شو باصابون هست ممنون میشم توصیه ای باشه راهنمایی کنید

پاسخ دهید
علی نجفی

سلام
گربه من تا دیشب سالم بود ولی از خانه خارج شد و صبح بی رمق بود و توانایی بلع نداره و تا الان که هجده ساعت گذشته نه بدتر شده نه بهتر
بخاطر سختی بلع هیچی نخورده
لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به علی نجفی

سلام
لازم است به دامپزشک مراجعه کنید تا معاینه و بررسی کنند.

پاسخ دهید
سوگند

مایه سگ چهارماهه توخونه داریم واکسنشم زدیم دیروزدخترمو گاز گرفت ولی زخمش عمیق نیست روپوستیه نیاز هست که ببرم دکترو واکسن هاری روبزنم

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به سوگند

سلام
حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند، در صورتی که با حیوانات [وحشی یا واکسینه نشده‌ی] دیگری در ارتباط نباشند و واکسن دریافت کرده باشند معمولا جزو عوامل خطر محسوب نمی‌شوند.

پاسخ دهید
ناشناس

یکی از دوستان مارا یک سگ از قسمت جمجمه گاز گرفته و پوست سرش چند جا باز شده و الان در حال بسته شدن است دوم فروردین ایا نیازی هست که روزی چندین با محل گاز گرفتگی شستشو داده شود.

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به ناشناس

سلام
تعویض پانسمان کفایت می‌کند.
پوست بخیه شده نیاز چندانی به شستشو ندارد.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
سگ خواهرزاده م دوروز پيش از روى لباس منو گاز گرفت گفتن حدود دو ماه پيش واكسناشو زدن رفتم دكتر گفت چون خونگى بوده آمپول كزاز كافيه و چرك خشك كن قوى داد ولى زخمم خونى شده بود
من الان خيلى نگرانم آيا درصد مبتلا به هارى وجود دارد

پاسخ دهید
محمد جواد

سلام اگه گربه موهاشو لیس زده باشه ،دستمون زخمی باشه و لمس کنیم ممکنه هاری بگیریم ؟
اگه زخم دست خوب شده باشه و فقط یه خراشیدگی یا اثر بریده شدن از باشه و گربه رو لمس کنیم که حالا خودش رو لیس زده باشه یا ن ممکنه هاری بگیریم؟
واینکه اگه بدن گربه زخم باشه دست بهش بزنیم چی ممکنه؟ دست یه خراش داشته باشه که البته زخم نیس فقط اثر و جاشه

پاسخ دهید
سحر

سلام ممنون ك پاسخ دادين ولي اون بچه گربه همون روز مرد ب ده روز نكشيد

پاسخ دهید

در پاسخ به سحر

علت هر مرگی که هاری نیست. از طرفی شما خداروشکر الان صحیح و سالم هستید و مدت زمان زیادی از این واقعه گذشته، جای نگرانی نیست.

پاسخ دهید
سحر

سلام ممنون ميشم اگه جواب سوال منو بدين
تو پرسشايي ك ازتون شده جواب داديد امكان هاري داشتن نوزاد گربه تنها در صورتيه كه مادرش ليسش زده باشه
ميشه خواهش كنم بگيد امكان اينكه خونش هم ب ويروس آلوده باشه هست يا خير

پاسخ دهید

در پاسخ به سحر

سلام
در مطلب عنوان کردیم که هاری طی ۱۰ روز منجر به مرگ حیوان خواهد شد. پس از گذشت ۶ ماه جایی برای نگرانی نیست.

پاسخ دهید
سحر

سلام شش ماه پیش ی بچه گربه تقریبا سه روزه که تنها بود مجبور شدم بیارم خونه متاسفانه وقتی داشتم بهش شیر میدادم سگم پاشو گاز گرفت و خونریزی کرد و مرد .
من اون زمان نمیدونستم وقتی خونش رو پاک میکنم و خونش ب بدنم خورده باید واکسن هاری بزنم .
هاری فقط از راه بزاق منتقل میشه یا از خون هم هست ب انیسیتو زنگ زدم گفتن اگه دستم زخم بوده باید میزدم یادم نیست دستم زخم داشت یا نه الان دیگه هیچ پیشگیری نمیشه کرد و من خیلی ترسیدم اگه لطف کنید ممنون میشم جواب بدید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ببخشيد همسر بنده رو گربه گاز گرفت ديروز
وانروز رفت و همه ي واكسن ها رو زد ولي بعدش باهم بوديم امكان داره به من هم منتقل بشه؟ هنوز ١٢ساعت از زدن واكسنش نميگذشت

پاسخ دهید
سپیده

سلام.
حدود چهار یا پنج ماه پیش دوتا بچه گربه ک حدود یک یا دو هفتشون بود رو آوردم تو تراس ک هیچ راهی هم برای تماس با بیرون نداشتن نگه داشتم.
یک ماه پیش یکیشون مریض شد بردم دکتر وقتی داشت آمپول میزد دستمو گاز گرفت و من واکسن هاری رو پنج دوره کامل زدم .
میخام بدونم این پنج دوره واکسن ک زدم باز هم امکان ابتلا برام هست؟
و این بچه گربه ها ک با بیرون اصلا تماس نداشتن امکان هاری گرفتنشون بوده؟

پاسخ دهید
مانا

سلام.سگ خانگی دوستم از روی لباس پامو گاز گرفت ولی زخمش سطحیه و کمی خون اومد.البته دوستم میگه ۶ماه پیش بهش واکسن زدن الان ۵روز میگذره گفتن نیاز به واکسن نیست منم نرفتم ولی خیلی نگرانم الانم که ۵روز شده حال سگه خوبه.سگ رو تو خونشون نگه میدارن نه بیرون.ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم که واکسن نزدم.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام.سپاسگذارم از پیج خوبتون.هیچکجا اینطور کامل و اصولی راهنمایی نکرده بودن من رو…پس این درسته که اگر سگی ویروس به بزاقش راه یافته باشه ناقل هاری هست و اون هم بدون استثنا در مدت ۱۰ روز خواهد مرد؟یعنی همه سگها ناقل نیستند….

پاسخ دهید
y.b

سلام
سگ من چند وقت( حدود یک ماه) است که حالت تهاحمی گرفته و مارو گاز میگرد. سه روز پیش دست منو گاز گرفت و دستم ورم کرد و به شدت درد میکنه.رفتم دکتر و ازم ازمایش گرفتن گفتن عفونت کرده . فمر نمیکنم سگم هاری داشته باشه چون واکسیناسیون شده.اما بهم گفتن باید برای عفونت کمی کع داره بستری بشم و قبلش آمپول کزاز بزنم.من هم کزاز رو زدم ولی بستری نشدم.ممکنه خطری داشته باشه؟

پاسخ دهید
هلما

سلام امروز گربه دست منو چنگ انداخت و از محل چنگ خون اومد آیا امکان مریضی وجود داره؟البته بلا فاصله با بتادین شستشو دادم

پاسخ دهید
ناشناس

اگر توسط حیوانی دست ادم خراشیده بشه و قسمت خراشیده شده متورم نلاشد احتمال هاری است؟

پاسخ دهید
مصطفی

سلام
من چند روز پیش یه نوزاد گربه تو خیابون پیدا کردم خیلی نحیف و ضعیف بود. با قطره چکان بهش شیر می دادم ولی خیلی نمی خورد و ناله هم زیاد می کرد. فکر کنم هشت یا نه روزش بود. هنوز چشم باز نکرده بود بردمش دامپزش دیدش و یه سرم زیر پوستی بهش تزریق کرد و چندتا توصیه واسه زنده نگه داشتنش بهم کرد ولی همون شب تموم کرد. متاسفانه روز قبلش پسر نه ماهه من قطره چکان گربه رو کرد تو دهانش. می خواستم بپرسم آیا احتمال هار بودن نوزاد مزبور وجود داشته؟ آیا امکان انتقال آن به پسرم وجود دارد. الان ۴ روز از اون تاریخ می گذره خداروشکر پسرم علائم بیماری نداره. لطفاً راهنمایی کنید.
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مصطفی

سلام
امکان هاری برای نوزاد گربه تنها در صورتی ممکنه که مادرش به هاری مبتلا بوده باشه و بعد از زایمان در اثر لیس زدن نوزادش، ویروس را به بچه گربه منتقل کرده باشه. البته این احتمال چندان شایع نیست ولی چون اطلاعاتی در مورد این بچه گربه و مادرش در دست نیست لذا مراجعه به پزشک برای بررسی بیشتر و دقیقتر احتیاطی است که انجام آن توصیه میشود.

پاسخ دهید
فرهاد

سلام سگ من امروز قاطی کرده فقط دلش میخواد یچیزو گاز بگیره ۵٫ ۶ بار دستمو گاز گرفت ولی خون نیومد مشکلش چیه هاری نیست

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به فرهاد

سلام
گاز گرفتن و تغییر رفتار علل مختلفی داره و طبیعی است. گاز گرفتن سگهای ولگرد و غیرواکسینه معمولا نگران کننده است.

پاسخ دهید
دکتر

در پاسخ به فرهاد

اگر واکسیناسیون شده باشد مشکلی ندارد در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کنی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من می خوام همستر بخرم چه قدر ریسک داره که به بیماری هاری مبتلا بشم؟

پاسخ دهید
دکتر

در پاسخ به ناشناس

از دیدگاه من دامپزشک تا حدی که امکان داره از جوندگان و یا حیواناتی مثل سگ و نظایر آن دوری کنید در غیر این صورت باید واکسیناسیون شوند تا گاز گرفتگی آن نگران کننده نباشد

پاسخ دهید
علی

سلام
برادر من دو روز پیش توسط دو سگ مورد حمله قرار گرفت و آسیب خیلی جدی دید و تازه از بستری ولش کردن بهش واکسن و سرم ضد هاری زدن اما امروز بعد از پایان بستری بودنش خودش به یک درمانگاه رفت و شکستگی رو سرش رو بخيه زد از اونجا که بیشتر منابع ميگن باید محل گاز گرفتگی باز باشه اگر برادرم واکسن هايش را کامل بزند به دلیل اینکه زخمش را بخيه کرده ممکن که هاری بگيره. ممنون میشم که جوابم رو بدید

پاسخ دهید
سيما

سلام من يك هفته گذشته مورد حمله سگ ولگرد قرار گرفتم، بعد از گاز گرفتن پوستم خراش برداشته ولى از روى لباس و لباسم پاره نشده ، الانم زخمم قرمزيش رفته ولى دورش كبود شده…
نميدونم چكار كنم! الان مبتلام يا نه؟

پاسخ دهید
ida

سلام، گربه من چند هفته است که بسیار عصبی و کم اشتها است و چندین بار من را چنگ یا گاز گرفته که در حد خراشیدگی بوده و خون نیامده، گربه من عقیم شده وبا هیچ حیوانی هم در تماس نیست.
متوجه شدم که واکسن هاری را که سالیانه میزند فراموش کردم و با ۱۵ روز تاخیر واکسن را برایش زدم، الان ۳روز از زدن واکسن میگذره و خیلی آرامتر شده، می خواستم بدونم اون حالتهای عصبی ربطی به هاری داره یا نه؟ لزومی داره که خودم هم واکسن بزنم یا نه؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ida

سلام
مساله هاری بیشتر برای حیوانات خارج از منزل مطرح است. اگر حیوانی مبتلا به هاری باشد قطعا! ظرف مدت ۱۰ روز خواهد مرد. عصبی بودن و کم اشتها بودن گربه ی شما دلیل دیگری داشته است.

پاسخ دهید
وحید

سلام دیروز دوست منو سگ گاز گرفت البته اون امپول هار تزریق کرد من که متوجه این موضوع نبودم با قاشق دهنی اون غذا خوردم الان چیکار کنم من هم امپول باید بزنم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
يكي از دوستان من دستش زخم بود و يك گربه خياباني را بغل كرد و گربه دست او را ليسيد،خودش محض احتياط واكسن هاري زد ولي من كه قبل از واكسن زدن از دهني دوستم خورده ام آيا ممكن است در صورت هار بودن آن گربه و انتقالش به دوستم، اين بيماري به من نيز منتقل شده باشد؟آيا لازم است من هم تا ٢٤ ساعت نشده واكسن بزنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

من اشتباه ي لقمه اي كه به سگ ماليده شده بود خوردم ايا من هاري گرفتم؟

پاسخ دهید
خ

سلام با تشکراز شما اگه سوالمو جوتب بدبد ممنون میشم . یه سگ ولگرد پامو گاز گرفت و سریع هم فرار کرد و منم حدودا دوازده ساعت بعد واکسن تزریق کردم ایا اگر سگ دچار بیماری هاری باشد اون واکسنق که تزریق کردم تاثیری داره یا نه

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به خ

سلام
باید دوزهای بعدی هم تزریق شوند. واکسن مؤثر است.

پاسخ دهید
احسان

سلام. وزارت بهداشت میگه از راه چنگ انداختن و سایر راه هایی که باعث بشه ویروس به خون فرد برسه لنتقال داده میشه.
مثل گربه که ویروس هاری در بزاقش وجود دارد و همیشه چنگولهاشو لیس میزنه .
باتشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به احسان

سلام
بله، انتقال از طریق تماس مستقیم ویروس با خون ممکن است ولی رخدادش احتمال خیلی کمی داره. در مورد چنگ انداختن (البته زخم عمیق) هم همینطوره و بیشتر برای انتقال از خفاش به انسان مطرحه و در برخی از منابع deep scratch ذکر شده و در برخی نشده. روش انتقال از طریق ذرات ریز هوایی (آئروسل) هم در خیلی از جاها مطرح شده ولی از لحاظ بالینی تابحال شواهدی براش پیدا نکردند و تنها به عنوان احتمال (در غارها) مطرح شده.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
توی ویکی پدیاگفته ازراه پوست هم منتقل میشه
ضمنا ازراه شیردام نیزکه جوشونده شده هم منتقل میشه وهمینطورازراه تنفس؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
لطفا لینک ویکی پدیا را ارسال کنید. اگر در ویکی پدیا چنین چیزی گفته شده باشد نیازمند ویرایش و اصلاح است.
برای کسب اطلاعات باید به منابع معتبر و رفرانس مراجعه کنید نه به سایت ویکی پدیا که فاقد اعتبار علمی است و صرفا یک دانشنامه ی عمومی محسوب میشود که مطالب آن توسط هر فرد قابل ویرایش است.

پاسخ دهید
وحید

سلام
من یه سگ ولگرد رو گرفتم و سعی کردم یه سیم رو که دور پاش پیچیده بود باز کنم پاش زخم و پاره شده بود دستم هم به قسمت زخمی و خونی پاش مالیده شد و همینطور بزاقش هم به دستم مالید اما دستم زخمی نبود و پوست دستم سالمه می شه راهنماییم کنید که آیا باید اقدامی می کردم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به وحید

سلام
اگر پوست دست شما سالم بود و زخمی نبود و حیوان هم شما را گاز نگرفته نیاز به هیچگونه اقدامی نیست.

پاسخ دهید
مسعود

سلام گربه پای مرا چنگ انداخت و من ۱٫۵ روز بعد به مرکز واکسن رفتم و با دوز ۲ برابر به دست چپ و راستم واکسن زد . اگر حیوان ویروس هاری داشته بوده باشد و به من انتقال داده باشد واکسن اثری خواهد داشت و در عیر اینصورت چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ ممنون

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به مسعود

سلام خدمت آقا مسعود عزیز،
۲ نکته وجود داره که باید بهش توجه کنید:
۱) احتمال انتقال هاری از راه چنگ زدن بسیار پایین است و راه اصلی از طریق بزاق و به شرط هار بودن حیوان است.
۲) حتی اگر گاز هم میگرفت فقط در صورتی دچار بیماری میشدید که حیوان مبتلا به بیماری هاری بوده باشد. پس هر گاز گرفتنی منجر به هاری نخواهد شد. (حیوان هار حداکثر طی ۱۰ روز خواهد مرد) اگر مشکوک به هاری بوده باشد و گاز گرفته باشد نیاز به واکسن است در غیر اینصورت نیازی نیست.

پاسخ دهید
امیرحسین

سلام خسته نباشید اگه زبون سگ به دهان انسان بخورد ابتلا به بیماری وجود دارد ۲ واگه با پنجه اش به دست یا پا انسان بخوره با عث هاری میشه

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به امیرحسین

سلام
خیر! باعث انتقال بیماری (در صورتی که وجود داشته باشد) نمیشود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۱۸ خرداد يه همستر ماده خريدم از همون موقع عادت داشت گازم بگيره ولي هيچ وقت دستم خون نمي اومد يكي دو روز روزقبل زايمانش چند بارمحكم گازم گرفت دستم خون اومد ۸ شهريور بچه هاشو به دنيا آورد ۴ ،۵روز پيش باز گازم گرفت دستم يه كم خون اومد امايه كم طول كشيد برم دستموبشورم حالا سه روزه سرما خوردگي دارم دارم بهتر ميشم ولي ميترسم دچار هاري شده باشم چي كار كنم لطفا راهنماييم كنيد.ممنونم

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به ناشناس

سلام
هاری در همستر، موش، سنجاب و خوک گینه دیده نشده و در صورتی که همستر شما رفتار غیرعادی نشون نمیده ریسک ابتلا به هاری وجود نداره.
گاز گرفتن همستر در زمان بارداری و بعد از زایمان کاملا طبیعی است و نباید به بچه همسترها دست بزنید. این کار باعث میشه تا مادر به بچه ها آسیب برسونه.
سرماخوردگی شما هم ارتباطی با گاز گرفتگی نداره و جای هیچ گونه نگرانی وجود نداره.

پاسخ دهید
حمید

ممنون
من از شیر آبی که سگ های اهلی پناهگاه کوهستانی درکه هم از آن آب می خورند آب نوشیدم و لحظه ای زبانم با شیر تماس پیدا کرد. دست کم تا یک دقیقه قبل از تماس هم سگی آن حوالی نبود که از شیر آب خورده باشد. آیا جای نگرانی وجود دارد؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به حمید

سلام
وقتی توسط حیوانی گزیده نشده اید (حیوانی شما را گاز نگرفته است) جای نگرانی ندارد.

پاسخ دهید
نامی

خرگوشم پرید روی دستم و کمی دستم خراشیده شد البته خرگوشم هاری نداره. جای خراشیدگی هم متورم نیست فقط یک خط قرمز شده، امکان ابتلا به هاری هست؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به نامی

سلام
اگر خرگوش شما دارای بیماری نباشد احتمال بیمار شدن شما وجود ندارد.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین