اشتراک گذاری فایل در شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس

سیستم عامل » اشتراک گذاری فایل در شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس
11 آگوست 2014 چاپ

اشتراک گذاشتن فایلها و فولدرها بین کامپیوترها و لپ تاپها در محیط کار و حتی منزل از جمله مزیتهای شبکه کردن سیستم ها میباشد. در قسمت قبل نحوه ی شبکه کردن چند سیستم با استفاده از مودم وایرلس را توضیح دادیم ولی این تنها راه نیست. شاید شما بخواهید یک شبکه ی بیسیم محلی داشته باشید ولی به مودم wireless دسترسی نداشته باشید؛ در این صورت چکار باید کنید؟ آیا باید قید شبکه ی بیسیم را بزنید و در پی راه های دیگر باشید؟

پاسخ منفی است! اگر کامپیوتر و یا لپ تاپ شما دارای کارت شبکه ی Wireless باشد میتوانید بدون داشتن مودم وایرلس هم شبکه ی محلی خود را به صورت بیسیم راه اندازی کنید و فایلهای خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. در این مطلب قصد داریم نحوه ی راه اندازی شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم.

راه اندازی شبکه ی بیسیم بدون داشتن مودم wireless

برای اینکه بتوانید بدون اتکا بر مودم وایرلس، یک شبکه ی بیسیم محلی داشته باشید باید از قابلیت Ad hoc ویندوز استفاده کنید. به این صورت که ابتدا در یک سیستم (سیستم اصلی که به عنوان ادمین شناخته میشود) یک شبکه ی ad hoc ایجاد میکنیم و سپس سایر سیستمها با متصل شدن به ادمین وارد شبکه خواهند شد.

راه اندازی شبکه Ad hoc

1 بر روی منوی Start کلیک کنید و در جعبه ی جستجو عبارت “Network and Sharing center” را وارد کنید. سپس بر روی گزینه ای با همین نام کلیک کنید تا وارد منوی مربوطه شوید.

2 در پنجره ی باز شده بر روی گزینه ی “Set up a new connection or network” کلیک کنید.

ایجاد یک کانکشن جدید

3 با کلیک بر روی گزینه ی فوق، پنجره ای گشوده خواهد شد. از بین گزینه های موجود عبارت “Set up a wireless ad hoc (computer-to-computer) network” را انتخاب کنید.

راه اندازی شبکه ad hoc بیسیم

سپس بر روی دکمه ی Next کلیک کنید. (دو بار!)

4 در این مرحله باید نام و تنظیمات امنیتی شبکه ی خود را انتخاب نمایید.

انتخاب نام برای شبکه

در فیلد مربوط به Network name نام شبکه ی خود را وارد نمایید. این نام توسط سایر افراد (تمام افرادی که در طیف برد شبکه ی شما قرار داشته باشند) قابل مشاهده خواهد بود.

از منوی Security type یک گزینه را انتخاب کنید. در صورتی که بخواهید شبکه ی شما هیچ رمزی نداشته باشد و تمام افراد موجود در ناحیه بتوانند به شبکه ی شما دسترسی داشته باشند میتوانید گزینه ی No authentication-open را انتخاب کنید ولی این مورد توصیه نمیشود. بهتر است از بین سایر گزینه ها یک گزینه را انتخاب کنید تا رمزی برای شبکه ی خود داشته باشید.

فیلد Security key همان رمز دسترسی به شبکه است. رمز را در این قسمت وارد کنید و بر روی گزینه ی Save this network کلیک کنید.

با کلیک بر روی دکمه ی Next ویندوز تنظیمات مربوطه را انجام خواهد داد و شبکه ی شما آماده است.

شبکه آماده است

در صورت ساخته شدن شبکه ی ad hoc پیامی همانند پیام فوق برای شما نمایش داده میشود که حاوی نام شبکه ی بیسیم و رمز آن می باشد. تنها افرادی میتوانند به شبکه ی شما وارد شوند که رمز (Security key) را داشته باشند. حال کافی است به شبکه ای که ساخته اید متصل شوید تا دیگر افراد نیز بتوانند به آن متصل شوند.

متصل شدن به شبکه وایرلس

* توجه داشته باشید: تا زمانی که ادمین (سیستمی که شبکه ی ad hoc روی آن ایجاد شده است) به این شبکه متصل نشده باشد (Connect نشده باشد) سایرین نمیتوانند این شبکه را پیدا کرده و به آن متصل شوند. هنگامی که به این شبکه متصل شوید عبارت “Waiting for users” را مشاهده خواهید کرد.

انجام تنظیمات برای اشتراک گذاری فایلها

تا این مرحله شبکه ی ad hoc را راه اندازی کردیم و میتوانید برای بازیهای شبکه ای از آن استفاده کنید اما برای اشتراک گذاری فایلها تنظیمات دیگری نیز لازم است.

به صورت پیشفرض، پرینترها و فولدر Users برای افرادی که به شبکه متصل شده اند قابل دسترسی است. اما اگر بخواهید فولدر خاصی را با دیگران به اشتراک بگذارید باید تنظیمات مربوط به آن را انجام دهید. در اینجا ما به عنوان مثال فولدری با نام AsreElm را به اشتراک خواهیم گذاشت.

بر روی فولدر مورد نظر (در اینجا AsreElm) کلیک راست کنید تا منوی ویندوز برای شما گشوده شود. از منوی باز شده گزینه ی Share With را انتخاب کنید تا زیرمنو برای شما نمایش داده شود. سپس بر روی یکی از گزینه های Homegroup Read یا Homegroup Read/Write کلیک کنید.

اشتراک گذاری فولدر

Homegroup Read: افراد متصل به شبکه فقط به محتویات پوشه دسترسی دارند و امکان تغییر در محتوا را ندارند.

Homegroup Read/Write: افراد متصل به شبکه میتوانند محتویات پوشه را دستکاری کنند. فایلی را حذف و یا فایلی را به آن اضافه کنند.

اکنون پوشه ای با نام AsreElm در شبکه ی شما به اشتراک گذاشته شده است و سایر افراد متصل به شبکه قادر هستند تا محتویات آن را مشاهده کنند. اگر هر فرد دیگری در شبکه بخواهد فولدری را به اشتراک بگذارد باید این مراحل را طی کند.

دسترسی به پوشه ی اشتراک گذاشته شده

برای اینکه به فولدری که به اشتراک گذاشته شده است دسترسی داشته باشید باید وارد محیط My Computer شوید (همان Computer در ویندوز 7 و 8). سپس از منوی سمت چپ بر روی گزینه ی Network کلیک کنید تا لیستی از کامپیوترهای موجود در شبکه ی شما نمایش داده شوند.

مشاهده تمام سیستمها در شبکه

با کلیک بر روی آیکن هر کدام از کامپیوترها قادر خواهید بود تا فولدرهای اشتراک گذاشته شده را مشاهده کنید.

در صورت بروز خطا نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  1. اتصال به شبکه و شناسایی آن ممکن است تا چند دقیقه طول بکشد، تا شناسایی کامل شبکه توسط ویندوز صبر کنید.
  2. فعال بودن آنتی ویروس و فایروال ممکن است دسترسی به فایلهای به اشتراک گذاشته شده را محدود کند. بنابراین هنگامی که میخواهید فایلی را با دیگران به اشتراک بگذارید موقتا آنتی ویروس خود را غیرفعال کنید و بعد از اتمام کار، مجددا آنتی ویروس/فایروال را فعال کنید.
  3. ممکن است هنگام دسترسی ادمین به سایر سیستم ها خطایی رخ دهد و با پیامی مواجه شوید مبنی بر اینکه امکان دسترسی به دیگر سیستم ها را ندارید. در این مواقع باید در دیگر سیستم ها گزینه ی “Turn off password protected sharing” را فعال کنید. برای این منظور در منوی سمت چپ بخش Network and sharing center بر روی گزینه ی Change advanced sharing setting کلیک کنید و از بین موارد موجود آن را فعال کنید. گرچه بهتر است یک فولدر یا درایو را در سیستم ادمین مخصوص اشتراک گذاری فایلها قرار دهید (به صورت Homegroup Read/Write) و از سایر کاربران بخواهید فایلها را در این فولدر برای سایرین به اشتراک بگذارند تا همه ی افراد متصل به شبکه از این فایلها استفاده کنند.

همچنین در صورتی که به مودم وایرلس دسترسی داشته باشید میتوانید طبق آموزش ذکر شده در مطلب زیر اقدام کنید:

» شبکه کردن چند کامپیوتر با استفاده از مودم وایرلس (wireless)

منبع: عصرعلم.کام

گفتگو پیرامون اشتراک گذاری فایل در شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس

(منتشر شده: 23 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

سلام
من کامپیوترهای یک مدرسه رو به صورت وایرلس شبکه کردم
میخواستم بدونم چطوری میتونم یه کاری کنم که جز خود ادمین بقیه یوزرها اجازه خارج شدن از شبکه رو نداشته باشن
لطفا کمکم کنید
چون خیلی مهمه
ممنون……

پاسخ دهید
حمیدرضا

سلام خیلی ممنون

پاسخ دهید
mohammad

سلام من گزینه ی set up a wireless ad hoc رو ندرم. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ دهید
saman

سلام
برای اتصال دو کامپیوتر به صورت بی سیم میتونید از نرم افزار wipeer استفاده کنید.به این سایت یه سر بزنید

پاسخ دهید
رحیم

سلام
ضمن تشکر از انتشار مطالب خوبتان، نیاز به یک راهنمایی دارم:
مودم من معمولی است و میخواهم سرویس اینترنت رار از طریق کارت شبکه وایرلس به اشتراک بگذارم از طریق موبایل از آن استفاده کنم.
ممنون خواهم شد تا دراین مورد راهنمایی فرمایید.
باتشکر

پاسخ دهید
سعید

سلام من این قسمت set up a wireless ad hoc ندارم چیکار کنم لطفا به من کمک کنید

پاسخ دهید
صابر

در پاسخ به سعید

سلام سعید جان
باید سیستمتون قابلیت وایرلس یا همان امکانات بیسیم داشته باشد

پاسخ دهید
سعید

سلام خیلی ممنون بسیار آموزش مفیدی بود
تشکر 😉

پاسخ دهید
حمید

سلام.من یه لب تاب دارم که به صورت بیسیم از یه مودم وایرلس اینترنت میگیره.میخواستم بدونم چطور میتونم با گوشی موبایل به اینترنت لب تابم وصل بشم؟
ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به حمید

با سلام
شما می توانید با نصب نرم افزاری مثل connectifypro از کارت شبکه وایرلس که در لبتاپتان هست استفاده کنید و لب تاب را تبدیل به مودم وایرلس کنید

پاسخ دهید
masiha

سلام.مودم بنده دارای وایرلس و وای فای هست.
اما در کامپیوتر فقط میتونم از وای فایش استفاده کنم.
و برای اینکه اینترنتم رو به اشتراک بزارم در ایکس باکس نیاز به لب تاب هست که وایرلس داره و من لب تاب ندارم.
آیا با وجود اینکه مودمم ایسوس هست باید کارت وایرلس دانگل بخرم؟
یا در pc هم میشه شیرینگ کرد.
من در pc تب شیرینگ ندارم.
بخاطر همین نیاز به لب تاب هست.
کامپیوترم رو چجوری وایرلس دار کنم جهت اشتراک گذاری؟

پاسخ دهید
میلاد

سلام
من میخام فیلم های کامپیوترم را با لپ تاپ اشتراک بگذارم چطوری انجام بدم؟
از طریق ad hoc که نمیشه .(مودم adsl wifi دارم)

پاسخ دهید
بابک

سلام میخواستم ی فایلی رو از لب تاب و از طریق مودم وای فای بفرستم روی کامپیوتر واسه پرینت یعنی جوری باشه ک وقتی از لب تاب پرینت رو میزنم پرینترمو ک به pc وصل هست شناسایی کنه و پرینت بگیره
اگه راهی هست لطفا راهنمایی کنید ممنون

پاسخ دهید
حـــــامــــــد

ببخشید یادم رفت بگم این کارو برای این میخوام که از طریق مودم های وایرلس باهم فایل های روی سیستمونو به اشتراک بزاریم

پاسخ دهید
حـــــامــــــد

با سلام
من میخواستم با دوستم که همسایه هم هستیم
ارتباط برقرار کنم اونم بین دو سیستم pc که کارت شبکه بی سیم نداریم فقط دوتا سیستم ها مودم وایرلس داریم آیا امکان این کار وجود داره
اره راهی هست منو راهنمایی کنید بصورت کامل
مرسی ممنون

پاسخ دهید
aristotle

با سلام و تشکر فراوان
یعنی میشه گفت کامپیوتری که یک workgroup رو ایجاد کرده به عنوان سرور شبکه محسوب میشه؟
کامپیوترها یا لپ تاپ ها خوب بدون روتر و با استفاده از AD HOC به هم شبکه شده اند آیا میشود که همگی با یک روتر بی سیم از اینترت یک isp استفاده کنند؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به aristotle

سلام
اگر سیستم ها به صورت وایرلس از اینترنت استفاده میکنند باید برای شبکه کردن از کابل استفاده کنید و برعکس.

پاسخ دهید
ضیایی

متشکرم
مطالب بسیار واضح و سبک آموزش داده شده بود .

پاسخ دهید
محسن

سلام خسته نباشید
چطوری میشه 4تا لپ تاپ روبه وسیله وای فای خودشون شبکه کرد طوری که اینترنت داشته باشن و هم اینکه شبکه باشن البته اینترنت از طریق مودم وایمکس هست و شبکه هم جهت نرم افزار حسابداری که یکی سرور میشه و بقیه کلاینت؟
من از روش اد هاک استفاده کردم آی پی دستی دادم الان شبکه هستن اما اینترنت ندارن اگه یکی شون هم اینترنت داشته باشه کافیه البته بدون سیم چون اگه مودم وایمکس رو نزدیک بیارم و بالن وصل بشه آنتن نمیده
اگه هم بخوام با مودم وایمکس شبکه کنم تا وقتی مودم روشنه شبکه برقراره وباتوجه به اینکه مودم دوره خوب آنتن نمیدهد آیا راهی هست که هم شبکه باشن و هم ایننرنت داشته باشن
ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید
چطوری میشه 4تا لپ تاپ روبه وسیله وای فای خودشون شبکه کرد طوری که اینترنت داشته باشن و هم اینکه شبکه باشن البته اینترنت از طریق مودم وایمکس هست و شبکه هم جهت نرم افزار حسابداری که یکی سرور میشه و بقیه کلاینت؟
من از روش اد هاک استفاده کردم آی پی دستی دادم الان شبکه هستن اما اینترنت ندارن اگه یکی شون هم اینترنت داشته باشه کافیه البته بدون سیم چون اگه مودم وایمکس رو نزدیک بیارم و بالن وصل بشه آنتن نمیده
اگه هم بخوام با مودم وایمکس شبکه کنم تا وقتی مودم روشنه شبکه برقراره وباتوجه به اینکه مودم دوره خوب آنتن نمیدهد آیا راهی هست که هم شبکه باشن و هم ایننرنت داشته باشن
ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
اگر لپ تاپ ها به صورت وایرلس با هم شبکه هستند، برای اشتراک گذاری اینترنت باید لپ تاپ سرور، به صورت lan اینترنت را دریافت کنه. این امکان وجود نداره که هم اینترنت و هم شبکه به صورت بیسیم باشند. یکی باید به صورت کابلی باشه و بقیه به صورت وایرلس.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

سلام شما یک راه داری برای این مشکل .این که از دوتا کارت شبکه استفاده کنی .یکی برای اتصال به شبکه اینترنت و یکی برای اتصال به شبکه بی سیم داخلی .با این روش مشکل شما حل خواهد شد

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین