اشتراک گذاری فایل در شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس

سیستم عامل » اشتراک گذاری فایل در شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس
۲۰ مرداد ۱۳۹۳ چاپ

اشتراک گذاشتن فایلها و فولدرها بین کامپیوترها و لپ تاپها در محیط کار و حتی منزل از جمله مزیتهای شبکه کردن سیستم ها میباشد. در قسمت قبل نحوه ی شبکه کردن چند سیستم با استفاده از مودم وایرلس را توضیح دادیم ولی این تنها راه نیست. شاید شما بخواهید یک شبکه ی بیسیم محلی داشته باشید ولی به مودم wireless دسترسی نداشته باشید؛ در این صورت چکار باید کنید؟ آیا باید قید شبکه ی بیسیم را بزنید و در پی راه های دیگر باشید؟

پاسخ منفی است! اگر کامپیوتر و یا لپ تاپ شما دارای کارت شبکه ی Wireless باشد میتوانید بدون داشتن مودم وایرلس هم شبکه ی محلی خود را به صورت بیسیم راه اندازی کنید و فایلهای خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. در این مطلب قصد داریم نحوه ی راه اندازی شبکه بیسیم بدون مودم وایرلس را به صورت مرحله به مرحله توضیح دهیم.

راه اندازی شبکه ی بیسیم بدون داشتن مودم wireless

برای اینکه بتوانید بدون اتکا بر مودم وایرلس، یک شبکه ی بیسیم محلی داشته باشید باید از قابلیت Ad hoc ویندوز استفاده کنید. به این صورت که ابتدا در یک سیستم (سیستم اصلی که به عنوان ادمین شناخته میشود) یک شبکه ی ad hoc ایجاد میکنیم و سپس سایر سیستمها با متصل شدن به ادمین وارد شبکه خواهند شد.

راه اندازی شبکه Ad hoc

1 بر روی منوی Start کلیک کنید و در جعبه ی جستجو عبارت “Network and Sharing center” را وارد کنید. سپس بر روی گزینه ای با همین نام کلیک کنید تا وارد منوی مربوطه شوید.

2 در پنجره ی باز شده بر روی گزینه ی “Set up a new connection or network” کلیک کنید.

ایجاد یک کانکشن جدید

3 با کلیک بر روی گزینه ی فوق، پنجره ای گشوده خواهد شد. از بین گزینه های موجود عبارت “Set up a wireless ad hoc (computer-to-computer) network” را انتخاب کنید.

راه اندازی شبکه ad hoc بیسیم

سپس بر روی دکمه ی Next کلیک کنید. (دو بار!)

4 در این مرحله باید نام و تنظیمات امنیتی شبکه ی خود را انتخاب نمایید.

انتخاب نام برای شبکه

در فیلد مربوط به Network name نام شبکه ی خود را وارد نمایید. این نام توسط سایر افراد (تمام افرادی که در طیف برد شبکه ی شما قرار داشته باشند) قابل مشاهده خواهد بود.

از منوی Security type یک گزینه را انتخاب کنید. در صورتی که بخواهید شبکه ی شما هیچ رمزی نداشته باشد و تمام افراد موجود در ناحیه بتوانند به شبکه ی شما دسترسی داشته باشند میتوانید گزینه ی No authentication-open را انتخاب کنید ولی این مورد توصیه نمیشود. بهتر است از بین سایر گزینه ها یک گزینه را انتخاب کنید تا رمزی برای شبکه ی خود داشته باشید.

فیلد Security key همان رمز دسترسی به شبکه است. رمز را در این قسمت وارد کنید و بر روی گزینه ی Save this network کلیک کنید.

با کلیک بر روی دکمه ی Next ویندوز تنظیمات مربوطه را انجام خواهد داد و شبکه ی شما آماده است.

شبکه آماده است

در صورت ساخته شدن شبکه ی ad hoc پیامی همانند پیام فوق برای شما نمایش داده میشود که حاوی نام شبکه ی بیسیم و رمز آن می باشد. تنها افرادی میتوانند به شبکه ی شما وارد شوند که رمز (Security key) را داشته باشند. حال کافی است به شبکه ای که ساخته اید متصل شوید تا دیگر افراد نیز بتوانند به آن متصل شوند.

متصل شدن به شبکه وایرلس

* توجه داشته باشید: تا زمانی که ادمین (سیستمی که شبکه ی ad hoc روی آن ایجاد شده است) به این شبکه متصل نشده باشد (Connect نشده باشد) سایرین نمیتوانند این شبکه را پیدا کرده و به آن متصل شوند. هنگامی که به این شبکه متصل شوید عبارت “Waiting for users” را مشاهده خواهید کرد.

انجام تنظیمات برای اشتراک گذاری فایلها

تا این مرحله شبکه ی ad hoc را راه اندازی کردیم و میتوانید برای بازیهای شبکه ای از