آموزش پارتیشن بندی و ایجاد درایو جدید در ویندوز ۷

سیستم عامل » آموزش پارتیشن بندی و ایجاد درایو جدید در ویندوز ۷
۱۳ آذر ۱۳۹۵ چاپ

هنگامی که یک هارد با حجم متوسط یا زیاد داشته باشید بهتر این است که آن را به چند درایو مختلف تقسیم کنید. به این ترتیب میتوانید اطلاعات را راحت تر طبقه بندی کنید و از پر شدن زود هنگام درایوی که ویندوز بر روی آن نصب شده (معمولا درایو C) جلوگیری کنید. پارتیشن بندی و ایجاد یک درایو جدید در ویندوز ویستا و ویندوز ۷ (و نسخه های بعدی) برخلاف ویندوز XP بسیار ساده تر شده است ولی هنوز محدودیتهایی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. در این مطلب، نحوه ی ایجاد یک درایو جدید و همچنین تغییر سایز درایوهای موجود را آموزش خواهیم داد و ابزارهای مناسب برای اینکار را به شما معرفی خواهیم کرد.

پارتیشن بندی با استفاده از Windows Disk Management

همانطور که گفته شد از ویندوز ویستا به بعد، ابزاری با عنوان Disk Management در ویندوز تعبیه شده است تا با استفاده از آن کاربران بتوانند راحت تر کارهای مربوط به پارتیشن بندی را (حتی پس از اتمام نصب ویندوز) انجام دهند. برای راه اندازی و دسترسی به این ابزار، بر روی منوی Start کلیک کنید و در کادر جستجو عبارت “Partition” را تایپ نمایید و از میان نتایج جستجو بر روی عبارت “Create and format hard disk partitions” کلیک کنید.

دسترسی به ابزار Disk Management

با کلیک بر روی گزینه ی فوق، لیستی از درایوها و پارتیشنهای موجود بر روی هارد و یا هاردهای سیستم برای شما نمایش داده میشود. در زیر نمایی از این پنجره را ملاحظه میکنید.

محیط Disk Management در ویندوز7

همانگونه که در تصویر قابل مشاهده است، ۳ درایو بر روی هارد ایجاد شده است که عبارتند از D,C و E و یک بخش از فضای هارد نیز به صورت تخصیص نیافته یا Unallocated با فضای تقریبی ۱۰ گیگابایت وجود دارد.

تبدیل یک درایو با فضای زیاد به دو درایو با فضای دلخواه

تصور کنید که سیستم شما دارای یک درایو است (درایو C) که ویندوز نیز بر روی همین درایو نصب شده است و میخواهید این درایو را به دو یا چند درایو (مثلا درایو D) با حجم کمتر تقسیم کنید. ولی قبل از اینکه بتوانید یک درایو جدید ایجاد کنید، باید مقداری از فضای خالی درایو C را آزاد کنید. به این معنی که باید مقدار فضای مورد نظر را به صورت تخصیص نیافته یا Unallocated تبدیل کنید. برای اینکار بر روی درایو C (و یا درایوی که قصد دارید آن را به چند درایو تقسیم کنید) کلیک راست کنید و گزینه ی Shrink Volume را انتخاب نمایید. بعد از گذشت اندکی زمان، ویندوز فضای جدید را ایجاد خواهد داد.

ایجاد درایو جدید در ویندوز 7

بهتر است برای درایو ویندوز (C) فضای کافی باقی بگذارید. این فضا برای آپدیتهای جدید، برنامه هایی که بر روی ویندوز نصب میکنید و همچنین سریع بودن سیستم ضروری است. همچنین به یاد داشته باشید که ۱ گیگابایت در واقع ۱۰۲۴ مگابایت است. پس از اینکه عملیات مربوط به Shrink شدن درایو توسط ویندوز انجام شد، یک درایو درست در سمت راست درایو قبلی با رنگ مشکی با نام Unallocated برای شما نمایش داده می شود. بر روی این درایو کلیک راست کنید و گزینه ی New Simple Volume را انتخاب کنید.

ایجاد یک پارتیشن جدید در ویندوز 7

پنجره ی Wizard برای انتخاب میزان فضا، نام درایو و نوع فایل سیستمی برای شما نمایش داده میشود که با استفاده از آن میتوانید تعیین کنید که چه میزان از فضای تخصیص داده نشده (Unallocated) به درایو یا پارتیشن جدید تخصیص داده شود.

پنجره ی Wizard برای ایجاد درایو جدید

در انتها بر روی Finish کلیک کنید. بهتر است سیستم را Restart نمایید تا تغییرات به صورت کامل اعمال شوند. در اینحالت یک درایو جدید در بخش My Computer (همان Computer) ایجاد شده است که میتوانید اطلاعات خود را در آن ذخیره نمایید.

تغییر دادن میزان فضای درایوهای موجود

در این حالت، قبلا درایوهای مختلفی (برای مثال C و D) بر روی سیستم شما ایجاد شده اند و شما قصد دارید از فضای یک درایو کم کرده و فضا را به درایو دیگری اختصاص دهید. مراحل انجام این کار تاحدود زیادی شبیه حالت قبلی است که گفته شد با این تفاوت که پس از ایجاد فضای تخصیص نیافته یا Unallocated نباید یک پارتیشن جدید بسازید بلکه باید این فضا را به درایو دیگری که مورد نظر است اختصاص دهید.

قاعدتا هنگامی که یک فضای تخصیص نیافته داشته باشید (که با رنگ مشکی نمایش داده میشود) انتظار دارید که بتوانید آن را به سایر فضاهای موجود اختصاص دهید. برای اینکار باید بر روی درایوی که میخواهید فضای آن را گسترش دهید کلیک راست کنید و گزینه ی Extend Volume را انتخاب کنید. ولی در کمال تعجب مشاهده میکنید که این گزینه به رنگ خاکستری نمایش داده شده است و بنابراین قابل انتخاب شدن نیست!

افزودن فضای تخصیص نیافته به درایو دیگر

این مساله یکی از محدودیتهای Disk Management ویندوز است. شما تنها مجازید فضای اختصاص داده نشده را برای درایوهایی که سمت چپ این فضا قرار دارند مورد استفاده قرار دهید. به عبارت دیگر اگر درایوی در سمت راست فضای Unallocated قرار داشته باشد، شما قادر نخواهید بود حجم آن درایو را با Disk Management ویندوز افزایش دهید. محدودیت دیگر ویندوز این است که شما تنها قادر خواهید بود درایوهایی با فرمت NTFS و یا درایوهای فرمت نشده را به چند درایو یا پارتیشن کوچکتر تقسیم کنید.

البته جای نگرانی نیست، نرم افزارهای واسط خوبی برای این منظور طراحی شده اند که البته رایگان نیز می باشند. یکی از این نرم افزارها EASEUS Partition Master Home Edition نام دارد. همانطور که گفته شد نسخه ی فردی این نرم افزار رایگان است و نیازی نیست برای استفاده از آن هیچ هزینه ای پرداخت کنید. کافی است آن را بر روی سیستم خود نصب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از نرم افزار EASEUS Partition Master – Home Edition

به طور کلی، ساختار نرم افزارهای پارتیشن بندی، مشابه Disk Management ویندوز می باشند ولی امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهند داد. به عنوان نمونه، در این نرم افزار تفاوتی ندارد که درایو مورد نظر سمت راست فضای تخصیص نیافته قرار گرفته باشد یا سمت چپ آن. شما به سادگی میتوانید این فضای تخصیص داده نشده (Unallocated) را به درایو یا پارتیشن مورد نظر تخصیص دهید. برنامه ی EASEUS Partiton Master را از لینک فوق و یا از اینجا  دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و سپس مراحل زیر را طی نمایید.

بر روی درایوی که میخواهید فضای آن را افزایش دهید کلیک راست کرده و گزینه ی Resize/Move Partition را انتخاب نمایید.

افزایش فضای درایو با نرم افزار پارتیشن بندی EASEUS

در پنجره ای که برای شما گشوده میشود، میتوانید میزان فضای دلخواه را به صورت دستی وارد نمایید و یا با چپ و راست بردن محوری که در نظر گرفته شده است این کار را انجام دهید.

افزایش فضای یک پارتیشن

هنگامی که کار انجام شد و فضای مورد نیاز را به درایو مورد نظر تخصیص دادید، بر روی دکمه ی OK کلیک کنید. با اینکار مشاهده خواهید کرد که فضای تخصیص نیافته (Unallocated) از لیست حذف خواهد شد و فضای درایو مورد نظر افزایش خواهد یافت.

افزایش فضای درایو با EASEUS

به منظور اعمال تغییرات بهتر است سیستم را یکبار Restart نمایید. توجه داشته باشید که به دلیل اینکه فضای درایو یا پارتیشن باید از نو در سیستم نوشته و تعریف شود بنابراین ممکن است این عملیات کمی زمانبر باشد، لذا صبور باشید و اجازه دهید سیستم عملیات را به طور کامل انجام دهد. هرچند در صورتی که درایو مورد نظر شما خالی نیست و حاوی اطلاعات مهم است، بهتر است قبل از انجام این مراحل، از اطلاعات خود نسخه ی پشتیبان تهیه کنید تا اگر مراحل طبق روال پیش نرفت، اطلاعات خود را از دست ندهید.

آموزش پارتیشن بندی در ویندوز 7

کتاب آموزش پارتیشن بندی در ویندوز۷ را از بازارچه ی عصرعلم دانلود نمایید

گفتگو پیرامون آموزش پارتیشن بندی و ایجاد درایو جدید در ویندوز ۷

(منتشر شده: 45 | در انتظار تایید: 0)
سید ابوالفضل امینی

سلام علیکم
آقا واقعا دم شما گرم بهترین آموزش بود.من ماه ها بود نمیتونستم یه برنامه رو کامپیوترم نصب کنم،همش درایو C ارور (low disc) میداد،تا اینکه سایت شما پیدا کردم.واقعا ممنونم

پاسخ دهید
فرشید

بسیارساده ومفیدتوضیح داده شده وممنون از لطف شما. اما دلم بعضی وقتا میگیره از این که عده ای از هموطنان عزیز برای یک راهنمایی کوتاه و ساده شماره حساب میدن و بی اهمیت به سفارش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هستند که فرمود :”زکات علم نشر آن است “ونمی دانند که زکات فقط بخشش مال و دارایی نیست! . متشکر و سپاس

پاسخ دهید
فرزاد

سلاممنون بابت تو ضیحاتتون خدا شمارو از ما نگیره اقا من ی وندوز نصب کردم الان درایو fیا ۴نیستش وتمام اطلاعاتش تو درایو Eچکارش کنم ممنون

پاسخ دهید
امیر

چرا وقتی که نرم افزار را باز میکنیم از ما کد میخواهد

پاسخ دهید
آسا

سلام .من اصلا ازکامپیوترسردرنمیارم اما اینقدررررررر توضیح دادید که راحت همه چیزرا انجام دادم .خیلی ممنونم خیلی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام و خسته نباشید خدمت شما
سال نو هم برای همه اعضا مبارک
هارد من ۵۰۰ گیگ هست و ۴ درایو دارم.درایو c حجم ۳۰۰ گیگ هست. درایو D حجم ۱۳۷ گیگ هست. درایو E حجم ۲۰ گیگ هست و درایو Fحجم ۱۰ گیگ هست.باقی مانده به SYSTEM اختصاص داده شده.اول ۱۰۰ گیگ ار درایو C گرفتم و به درایو D ریختم.بعد ۱۲ گیگ از درایو D گرفتم و به هیچ چیزی اختصاص ندادم.بعدا خواستم که ۵ گیگ از این ۱۲ گیگ رو به درایو F و باقی مانده را به درایو E بریزم ولی فقط میشه به درایو E بریزم.حتی با برنامه ای که شما معرفی کردید هم کردم ولی اون گیره چپ و راست نمی رفت.
لطفا راهنمایی کنید واقعا کمک می خواهم
التماس دعا

پاسخ دهید
محمد

سلام من از یکی از درایو هایم ۳تا۲۰ گیگ برای ایجاد ۳ درایو برداشتم .
حالا یک درایو ۶۰گیگی با رنگ مشکی ایجاد کرده .و اجازه ایجاد درایو بهم نمیدهده و خطاومیزنه.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون از توضیحات خوبتون اما من الان ۷۹GB allocated رو ایجاد کردم اما نمیتونم اون رو به درایو c انتقال بدم

پاسخ دهید
حسین

من در موقع نصب ویندوز در مرحله سوم که درایو ها می آیند واسه من داری ها نمی آیند چی کار کنم

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام من موقع نصب ویندوز در مرحله سومش که درایو هامی آیند و در یکی ویندوز را نصب می کنیم یا فرمت میکنیم آن درایو ها برایم نمی آیند و نمیتوانم نصب ویندوز را ادامه بدهم لطفا کمک کنید هر چه زود تر بهتر.؟

پاسخ دهید
نیاز محمد

اگر من پارتیشن را نصب کنم حافظه قبلی حذف می شود یا نه؟

پاسخ دهید
Ania

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت توضیحاتتون.من ویندوز سیستمم رو عوض کردم بعد از دو روز ک سیستم رو روشن کردم ویندوز به هیچ نحوی بالا نمیومد و وقتی دوباره سی دی ویندوز رو تو درایو گذاشتم و خواستم ویندوز جدیدی نصب کنم به مرحله پارتیشن بندی ک میرسید نمیشد پارتیشن بندی کنم.یعنی هیچ درایوی وجود نداشت که بخام داخلش پارتیشن بندی انجام بدم گزینه newو deleteو بقیه گزینه ها هم غیر فعال بود.میتونید بگید مشکل کجاست ممنون میشم اگه سریعتر جواب رو به ایمیلم بفرستید

پاسخ دهید
امید

سلام
من این جوری که گفتین یه داریو‌ رو به داریو تغییر دادم اما یکشون اصلا بالا نمیاد ولی در قسمت disk managementهست اما نه حذف میشه و‌نه میشه یه داریو باهاش درست کرد ؟؟؟؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

پاسخ دهید
رضا

سلام
آیا میتوانم از درایوهای دیگر به درایو C که ویندوز در آن نصب هست اضافه کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام روی سیستم من فقط درایو c هست. میخوام تقسیم کنم فضاشو به چندتا درایو دیگه. اینو چجور انجام بدم؟ راهی داره؟؟؟

پاسخ دهید
س

سلام
آیا در این نرم افزار امکان جا به جایی درایو وجود دارد؟ بنده قصد دارم دو فضای اشغال نشده را یکی کنم ولی میان این دو فضا یک درایو است.

پاسخ دهید
مهدي

عالي بود ممنون

پاسخ دهید
H

سلام،در پنجره باز شده shrink volum نهایت ۱۷mb قابل انتخابه با اینکه ۳۹gb فضای خالی داره!!! لطفا بگین چکار کنم؟

پاسخ دهید
علی

دمت گرم

پاسخ دهید
مجید

من خواستم درایوی که ویندوز روی اون نصبه حجم اضاف کنم اما نشد!از نرم افزار EAseus هم استفاده کردم اما بازم نشد
راه حلی وجود داره؟

پاسخ دهید
محمد

سلام خسته نباشید.من ۳تا درایو دارم که حجم هرکدوشون ۳۹گیگ هست و همشون هم خالی هست. میخوام این سه تارو با هم ادغام کنم.یعنی به جای ۳تا درایو ۳۹ گیگی یک درایو ۱۱۷گیگی داشته باشم.این کارو با نرم افزار مجیک انجام میدم منتها وقتی تک تک درایوها رو پاک میکنم و یک پارتیشن جدید می سازم موقع سیو کردن تنظیمات با مشکل مواجه می شم و هیچ تغییر رخ نمی ده لطفا راهنمایی کنین.ممنون میشم پاسخ رو به ایمیل بفرستید.این هم عکس های مراحل…
مرحله اول
مرحله دوم
مرحله سوم
ممنون میشم پاسخ رو به ایمیل بفرستید
بعد yesرو می زنم و تغییری نمی کنه

پاسخ دهید
سجاد پناهی

در پاسخ به محمد

سلام
فکر می‌کنم اگر از طریق Disk Management ویندوز اقدام کنید راحت‌تر باشه براتون.
پارتیشن‌هایی که نمی‌خواهید را پاک کنید و سپس Expand Volume کنید.

پاسخ دهید
علی رحیمی?

عالی بود دستتون درد نکنه همیشه همینجوری راحت و واضح توضیح میدید?

پاسخ دهید
علی پایز

خیلی ممنونم ولی برای تغییر حجم درایو سی که ویندوزم توش نصبه به درد نخورد

پاسخ دهید
محمد

سلام . من وقتی روی گزینه ی shirk volume میرم و مقدار حجم برای انتقال رو انتخاب میکنم بعد کن گزینه ی finish رو میزنم نمیاد . لطفا راهنماییم کنید کارم گیره.

پاسخ دهید
علی

وااای پسر واقعا دمت گرم. اینقدر دنبال این مسله بودم که داشتم کم کم نا امید میشدم. خیلی راحت و واضح توضیح دادین. دمت گرررررم. کارت درسته.

پاسخ دهید
سجاد

سلام واقعا ازتون ممنونم با این وب خوبتون و مطالب مفیدتون!!!
من حدود ۲۵۰GB از هاردم به چیزی اختصاص داده نشده بود ولی با کمک شما و معرفی برنامتون تونستم حداکـثر استفاده رو از هاردم ببرم. ممنونم ازتون.موفق باشین

پاسخ دهید
Alireza

وقتی از درایوایه دیگه حجم کم میکنی تا بعدش به درایو c که درایو اصلیه حجم اضافه کنی اصلا نمیشه!,منکه نفهمیدم این برنامه به چه درد میخوره!

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی ممنون آموزش خوبی بود.

پاسخ دهید
شیدا

سلام خسته نباشید
من سیستمم دوتا درایو داره روی رم ۱ گیگم
یه رم ۲ هم خریدم و به سیستم اضافه کردم الان وقتی روی mycomputer
کلیک راست میکنم حجم رم من و ۳ میزنه ولی متاسفانه توی قسمت پارتیشن بندی رم ۲ رو نشون نمیده ممنون میشم کمکم کنید و جواب رو به ایمیلم بفرستید

پاسخ دهید
ناشناس

از راهنمایی تون ممنون خلاصه ومفید بود

پاسخ دهید
محمد حسین

آقا دمت گرم خدایی راحتم کردی

پاسخ دهید
nasim

خیلی ممنون من تو گسترش فضای درایو مشکل داشتم که رفع شد.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به nasim

Zhooonz

پاسخ دهید
ali

سلام
ببخشید من به سوال داشتم .
من الان از درایو e حجم برداشتم وحالا می خوام وارد g کنم اما وارد نمیشه و فقط بر روی e می تو نم انجام بدم .کمکم کنید.

پاسخ دهید
فرزاد

تورو خدا کمک کنید کلا سیستمم پاک شد
چطوری بازگردانی کنم حالا هم ازم ویندوز میخواد ویندوزو زدم نصب بشه ولی همه چیم پاک شد تورو خدا کمک کنید

پاسخ دهید
سیجانی

راهنمای خوبی بود، من خیلی دنبال این راهنما واسه پارتیشن بندی لپتاپم بودم. هرچند الآن دیگه دارم از ویندوز ۸ استفاده می‌کنم.

پاسخ دهید
بهشتی

با سلام و خسته نباشید
وقتی میخوام عمل پارتیشن بندی رو انجام بدم و مقدار فضایی رو از یکی از درایوهام برداشته و به درایو دیگه ام اختصاص بدم یک مشکلی هست ، شما گفتین گزینه Extended(اضافه کردن حافظه)فقط برای درایوهای سمت چپ فعاله ، در صورتی که برای من فعال نیست و نمیتونم به عنوان مثال از درایو F ام بردارم و به درایو قبل از اون (که در سمت چپ درایو F قرار داره)بریزم.
در صورتی که این عمل قبلا برام مقدور بود و به راحتی انجام میدادمش.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به بهشتی

سلام
تعداد پارتیشنهای primary محدود هستند و ویندوز اجازه نمیده شما بیش از فکر میکنم ۳ تا بسازید و بقیه ی درایوها باید مشتق شده از این پارتیشنها باشند. احتمالا در حال حاضر محدودیت اعمال شده برای شما هم به همین خاطر است.

پاسخ دهید
علی

خیلی ممنون

پاسخ دهید
mortaza

دادش خیلی ممنون واقعا خیلی تلاش کردم تا هارد رو به چند قسمت تبدیل کنم ولی الان که خوندم تونستم هارد یک ترابایتی رو به پنج فسمت تقسیم کنم خیلی خیلی ممنون از سایتتون قربونتون برم.

پاسخ دهید
porya

khob bod mamnon

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین