نحوه صحیح خوابیدن مادر در دوران بارداری

سبک زندگی » بهداشت و سلامت » نحوه صحیح خوابیدن مادر در دوران بارداری
۱۶ بهمن ۱۳۹۱ چاپ

در طی دوران بارداری متاسفانه نمیتوانید عادات همیشگی خوابیدن خود را داشته باشید و این یکی از معضلات خانم های باردار به خصوص در ماه های انتهایی است. چندین دلیل برای این امر وجود دارد ولی با این حال، بکارگیری چند وضعیت خواب میتواند این مشکل شما را حل نماید که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

چرا خوابیدن در دوران بارداری سخت میشود؟

هنگامی که شما باردار هستید تغییرات عمده ای در بدن شما رخ میدهد و این تغییرات نهایتا منجر به این میشوند که مجبور باشید برخی عادات را ترک کنید. برخی از این تغییرات که در دوران بارداری اتفاق می افتند عبارتند از :

  • بزرگ شدن محوطه شکمی
  • درد پشت و کمر
  • سوزش معده
  • کوتاه شدن تنفس
  • بی خوابی

این عوامل میتوانند باعث شوند شما نتوانید حالت یا پوزیشن خوابی را که در گذشته به آن عادت کرده اید را داشته باشید.

نحوه صحیح خوابیدن در دوران بارداری

بهترین پوزیشن یا وضعیت خوابیدن در دوران بارداری چیست؟

در مطالب قبلی حالات صحیح و ناصحیح خوابیدن را مورد بررسی قرار داده بودیم. اما در دوران بارداری بهترین وضعیت خواب حالت SOS ( مخفف Sleep On Side ) است که به معنی خوابیدن به پهلو است. یعنی در این صورت میتوانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید ولی بین این دو وضعیت، خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است.

خوابیدن به پهلوی چپ در دوران حاملگی باعث افزایش خونرسانی به جنین و رسیدن مواد مغذی بیشتر به او میشود همچنین از لحاظ آناتومیکی باعث کاهش فشار به اندامهای داخلی بدن مادر شده و برای مادر و جنین بسیار بهتر میباشد. همچنین بهتر است پاها را کمی درون سینه جمع کنید و بین زانوها یک بالشت قرار دهید.

  • اگر  کمردرد احساس کردید، حتما از شیوه ی SOS استفاده کنید و یک بالشت کوچک نیز زیر شکم خود قرار دهید.
  • اگر در طی شب احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده داشتید، بالشتی را برای تکیه دادن بالاتنه ی خود به آن داشته باشید.
  • در اواخر دوران بارداری ممکن است با کوتاه شدن و کم شدن تنفس مواجه شوید، در این مواقع به پهلو بخوابید و یا بالاتنه را بر روی بالشت تکیه دهید تا بالاتر قرار گیرد.

ممکن است در ابتدا این حالات خواب برای شما راحت نباشند، به خصوص اگر شما عادت کرده باشید که بر روی شکم ( دمر ) و یا بر روی کمر ( طاق باز ) بخوابید ولی بکارگیری این شیوه ها به شما کمک زیادی در زمینه خوابیدن خواهد کرد. به خاطر داشته باشید لازم نیست حتما هرشب بر روی یک پهلو بخوابید.

* نکته بسیار مهمی که باید توجه کنید این است که تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی بارداری غلت نزنید. این کار ممکن است به چرخیدن بند ناف به دور جنین منجر شده و عواقب خطرناکی دارد. اگر طی شب نیاز داشتید جهت خوابیدن را تغییر دهید باید ابتدا بنشینید و سپس جهت را تغییر دهید.

از کدام وضعیت یا نحوه خوابیدن باید دوری کنم؟

سوال مهم دیگری که برای بانوان باردار پیش می آید این است که کدام پوزیشنهای خوابیدن نامناسب است و باید اجتناب شود؟ در پاسخ باید به دو وضعیت اشاره کنیم :

خوابیدن به پشت ( طاق باز ) : این حالت میتواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید ( بواسیر )، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود.

خوابیدن روی شکم ( دمر ) : با رسیدن به ماه های انتهایی بارداری و بزرگ شدن شکم، خوابیدن روی شکم کمتر مطرح میشود ولی به هرحال باید از این وضعیت و پوزیشن اجتناب کنید.

گفتگو پیرامون نحوه صحیح خوابیدن مادر در دوران بارداری

(منتشر شده: 85 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

سلام دوستان منم هفته ششم بارداری هستم کمردرد شدید دارم موقع خواب به همگی خداقوت میگم همه این سختیا به ماما ن شدن و دیدن لبخند کوچولوتون می ارزه

پاسخ دهید
ناشناس

من روشکمم میخوابم ولی بالش میذارم لای پام به نظرشمااشکالی داره

پاسخ دهید
ناشناس

سلام نینا عزیز اصلا نگران نباش طبیعی همه اینا

پاسخ دهید
نینا

سلام به مامانای خوشکل
من تازه متوجه شدم نی نی دارم
اشتهام زیاد شده خواب شبم کم ولی روز اراده کنم میخوابم
دعا کنید این دوران رو به خوبی بگذرونم
همچنین دعا میکنم برای همه ی مامانا

پاسخ دهید
سمیه

سلام منم باردارم بچه دومم هست سراولی چیزی ندونستم ولی این خیلی اذیت میکنه میشه راهنمایی کنیدببینم چیکارکنم که اشتهام خوب بشه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من در هفته نهم بارداری ام و این اولین بارداریم هست هیچ چیزی نمیدونم تنهام خیلی سخته

پاسخ دهید
گیتی

سلام من هفته هفتم هستم خیلی درد دارم زیر شکمم اشتهامو از دست دادم غذا نمیتونم بخورم خوابم خوبه فقط راحت نیستم
امیدوارم همگی بسلامت فارغ بشین

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام من ۲۸هفته بارداری رومیگذرونم وواقعا خوابیدن به پهلو برام سخته

پاسخ دهید
سمیه

سلام نمی دونم گفتنش فایده داره یا نه الان ساعت یک و نیم نصف شب هس هفته ۲۳ بارداری هستم خابیدن واسم مشکل شده تا جایی که گریه میکنم دیگه بدتر که شوهرمم بیرون شهر کار میکنه، سمت راستم و زیر دلم میوم دارم خداروشکر واسه جنین مشکلی نداره ولی خابیدن به پهلوی چپ بسیار مشکله واسم چون حس میکنم سر بچه به همین سمت هس وقتی روش میخابم دل دل میکنه به پهلوی راست که بیشتر وقتها خابیدم الان کتفم خیلی درد گرفته طوری که مشت می زنم توی دست و کتفم تا اروم شه از درد من همیشه عادت داشتم طاق باز بخابم چیکار کنم وضعیت من نکنه خدای ناکرده بدتر ازین شه دعا کنید .

پاسخ دهید
sisi

سلام به مامانا.منم دلم برای رو شکم خوابیدن حسابی تنگه

پاسخ دهید
ناشناس

ازته دلم میگم خدا صبر بده ب تمومه مادرهای دنیا و همینطور خانم های باردار چون واقعا سخته?

پاسخ دهید
يكي مثل تو

توكل بر خدااااااا

پاسخ دهید
الهه

سلام من ۱۸سالم ودر ماه پنم هستم آیا خوابید ن به روبه بالا خطر داره

پاسخ دهید
مامانا

تا هفته ۲۶ اگه مشکل خاصی نداشته باشید به هر طرف میتونید بخوابید اما بعد ازون نه، بهتره که از همون ماه های اولیه به کمک بالش تمرین خوابیدن به پهلو رو بکنید

پاسخ دهید
مونا

من دارم میرم تو ۳ ماه . خیلی بد خاب شدم.کلی پهلو ب پهلو میشم خابم نمیبره. تا دمر میشم بیهوش میشم. خیلی سخته تغییرحالت خاب. بد خاب شدن اونم شاغل باشی صبح زود بری سرکار فاجعس…

پاسخ دهید
زهرا

چقدر دلم تنگه رو شكم خوابيدنه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشید توهفته ۱۵هستم خیلی زیاد غلت میخورم کمردردشدیدم دارم برای دمر میخوابم واسه بچم خطرداره بعد۴سال حامله شدم خیلی میترسم التماس دعا

پاسخ دهید
تینا

من ۱۸سالمه ۲۶ هفته دارم اما شکمم اصلا معلوم نیس ک حامله ام دوست دارم بچم تپلی بشه غذا باید خیلی بخورم لطفا جواب بدین ممنونم.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من هفته ششم بارداريمه ولي من هيچ لكي بابت لانه گزيني نديدم
خواستم بدونم مشكلي پيش نمياد
ممنون

پاسخ دهید
نفیس

سلام مامانهای اینده
من دوهفته هست که سقط داشتم و کورتاژ کردم
خداروشکر اصلا اذیت نشدم و درد نداشت
اما از فکر بارداری بعدی ترس دارم
لطفا کمکم کنید از الان چیکار کنم که بارداری بعدیم موفق باشه
خواهشا جوابمو بدید

پاسخ دهید
ثریا

سلام عزیزان منم الان تو ماه شش هستم و تو هفته ۲۱ هستم حتما بهتون توصیه میکنم پیاده روی اروم با گامهای کم رو فراموش نکنید ممنون از این که هشدار دادین باید نشست بعد به سمت دیگه خوابید برا همتون ارزومیکنم به خوبی فارغ بشین برا منم دعا کنید

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین