free html hit counter

نحوه صحیح خوابیدن مادر در دوران بارداری

[ آخرین بازنگری ۱۶ بهمن ۱۳۹۱ ] [ دفعات بازدید: ۲۷۸,۹۳۶ بازدید ] [ نسخه چاپی ]

در طی دوران بارداری متاسفانه نمیتوانید عادات همیشگی خوابیدن خود را داشته باشید و این یکی از معضلات خانم های باردار به خصوص در ماه های انتهایی است. چندین دلیل برای این امر وجود دارد ولی با این حال، بکارگیری چند وضعیت خواب میتواند این مشکل شما را حل نماید که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

چرا خوابیدن در دوران بارداری سخت میشود؟

هنگامی که شما باردار هستید تغییرات عمده ای در بدن شما رخ میدهد و این تغییرات نهایتا منجر به این میشوند که مجبور باشید برخی عادات را ترک کنید. برخی از این تغییرات که در دوران بارداری اتفاق می افتند عبارتند از :

  • بزرگ شدن محوطه شکمی
  • درد پشت و کمر
  • سوزش معده
  • کوتاه شدن تنفس
  • بی خوابی

این عوامل میتوانند باعث شوند شما نتوانید حالت یا پوزیشن خوابی را که در گذشته به آن عادت کرده اید را داشته باشید.

نحوه صحیح خوابیدن در دوران بارداری

بهترین پوزیشن یا وضعیت خوابیدن در دوران بارداری چیست؟

در مطالب قبلی حالات صحیح و ناصحیح خوابیدن را مورد بررسی قرار داده بودیم. اما در دوران بارداری بهترین وضعیت خواب حالت SOS ( مخفف Sleep On Side ) است که به معنی خوابیدن به پهلو است. یعنی در این صورت میتوانید به پهلوی راست و یا به پهلوی چپ بخوابید ولی بین این دو وضعیت، خوابیدن به پهلوی چپ بهتر است.

خوابیدن به پهلوی چپ در دوران حاملگی باعث افزایش خونرسانی به جنین و رسیدن مواد مغذی بیشتر به او میشود همچنین از لحاظ آناتومیکی باعث کاهش فشار به اندامهای داخلی بدن مادر شده و برای مادر و جنین بسیار بهتر میباشد. همچنین بهتر است پاها را کمی درون سینه جمع کنید و بین زانوها یک بالشت قرار دهید.

  • اگر  کمردرد احساس کردید، حتما از شیوه ی SOS استفاده کنید و یک بالشت کوچک نیز زیر شکم خود قرار دهید.
  • اگر در طی شب احساس درد در ناحیه قلب و یا سوزش معده داشتید، بالشتی را برای تکیه دادن بالاتنه ی خود به آن داشته باشید.
  • در اواخر دوران بارداری ممکن است با کوتاه شدن و کم شدن تنفس مواجه شوید، در این مواقع به پهلو بخوابید و یا بالاتنه را بر روی بالشت تکیه دهید تا بالاتر قرار گیرد.

ممکن است در ابتدا این حالات خواب برای شما راحت نباشند، به خصوص اگر شما عادت کرده باشید که بر روی شکم ( دمر ) و یا بر روی کمر ( طاق باز ) بخوابید ولی بکارگیری این شیوه ها به شما کمک زیادی در زمینه خوابیدن خواهد کرد. به خاطر داشته باشید لازم نیست حتما هرشب بر روی یک پهلو بخوابید.

* نکته بسیار مهمی که باید توجه کنید این است که تحت هیچ عنوان در ماه های انتهایی بارداری غلت نزنید. این کار ممکن است به چرخیدن بند ناف به دور جنین منجر شده و عواقب خطرناکی دارد. اگر طی شب نیاز داشتید جهت خوابیدن را تغییر دهید باید ابتدا بنشینید و سپس جهت را تغییر دهید.

از کدام وضعیت یا نحوه خوابیدن باید دوری کنم؟

سوال مهم دیگری که برای بانوان باردار پیش می آید این است که کدام پوزیشنهای خوابیدن نامناسب است و باید اجتناب شود؟ در پاسخ باید به دو وضعیت اشاره کنیم :

خوابیدن به پشت ( طاق باز ) : این حالت میتواند باعث کمردرد، مشکلات تنفسی، مشکلات گوارشی، هموروئید ( بواسیر )، کاهش فشار خون و کاهش گردش خون بین شما و جنین شود.

خوابیدن روی شکم ( دمر ) : با رسیدن به ماه های انتهایی بارداری و بزرگ شدن شکم، خوابیدن روی شکم کمتر مطرح میشود ولی به هرحال باید از این وضعیت و پوزیشن اجتناب کنید.

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

بارداری سالم با 5 توصیه طلایی
حالت صحیح و ناصحیح خوابیدن
عوامل تاثیرگذار در جنسیت نوزاد (1)
عوامل تاثیرگذار در جنسیت نوزاد (3)
عوامل تاثیرگذار در جنسیت نوزاد (2)

گفتگو پیرامون نحوه صحیح خوابیدن مادر در دوران بارداری

(منتشر شده: 66 | در انتظار تایید: 8)
نفیس

سلام مامانهای اینده
من دوهفته هست که سقط داشتم و کورتاژ کردم
خداروشکر اصلا اذیت نشدم و درد نداشت
اما از فکر بارداری بعدی ترس دارم
لطفا کمکم کنید از الان چیکار کنم که بارداری بعدیم موفق باشه
خواهشا جوابمو بدید

پاسخ دهید
ثریا

سلام عزیزان منم الان تو ماه شش هستم و تو هفته ۲۱ هستم حتما بهتون توصیه میکنم پیاده روی اروم با گامهای کم رو فراموش نکنید ممنون از این که هشدار دادین باید نشست بعد به سمت دیگه خوابید برا همتون ارزومیکنم به خوبی فارغ بشین برا منم دعا کنید

پاسخ دهید
کاربر گرامی، ارسال دیدگاه فقط برای اعضای عصرعلم امکان پذیر است. لطفا ثبت نام کنید و یا وارد شوید.