نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی

توسعه مهارتهای فردی » یادگیری و مطالعه » نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی
۱۰ آذر ۱۳۹۷ چاپ

با نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان و دانشجویان مشاهده میشود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها میگیرد. در این مطلب قصد داریم نکات طلایی و مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی را که میتواند امتحانات پایان ترم دانش آموزی یا امتحانات دانشجویی باشد با شما در میان بگذاریم تا در مدت زمان امتحانات با رعایت این نکات نتیجه بهتری در امتحان کسب کنید.

مطلب پیشنهادی دیگر:

» ۱۵ نکته برای گرفتن نتیجه ی بهتر در روز امتحان

۱- برای مدیریت زمان وقت بگذارید

برای اینکه در امتحانات موفق شوید باید خوب مطالعه کنید، ولی نه اینکه بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتابها شیرجه! بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه کردن طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟ مسلما اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است. اگر بخاطر داشته باشید در مطالب گذشته نحوه صحیح انجام برنامه ریزی آموزشی را شرح دادیم که توصیه میکنم حتما مشاهده کنید.

۲- اهداف واقع بینانه داشته باشید

در بخش ۱ گفتیم که مهمترین گام تعیین هدف است، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید. اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای خودتان با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید. همه چیز را برای شب امتحان نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید.

7 نکته طلایی برای موفقیت در امتحان نهایی

۳- به ذهن و جسم خود فرصت استراحت کافی بدهید

مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید. این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلا تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت ۱۰ دقیقه باید چشم ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خواندید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزئیات فکر کنید.

۴- از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید

مکان مطالعه را تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی است، باعث میشود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.

۵- اطراف خود خوراکی قرار ندهید

اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب میشوند این است که در کنار خودشان خوراکی قرار میدهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید. خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام مطالعه است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران میکنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.

برای مقابله با حواس پرتی در حین مطالعه توصیه میکنم به مطلب “راه های مقابله با حواس پرتی” نگاهی بیاندازید.

۶- به خودتان جایزه بدهید

درس ها و مباحث را به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید! برای غذا خوردن با یک دوست به بیرون بروید یا یک فیلم کوتاه تماشا کنید ولی این کار را بعد از اتمام پروسه مطالعه انجام دهید، تا هنگامی که برای درس بعدی بر میگردید ذهن آرام و آماده ای داشته باشید.

۷- کمک کنید، کمک بخواهید و خجالت نکشید

بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. اگر در مبحثی احساس میکنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و میتوانید از کمک دیگران استفاده کنید.

در این مطلب سعی کردیم نکات کلیدی برای موفقیت در مطالعه و آزمونهای نهایی را بررسی کنیم ولی موضوع به همین جا ختم نمیشود، شما میتوانید در بخش مطالب مرتبط سایر مطالب و نکاتی را که در مورد مطالعه کردن مفهومی، روش های برنامه ریزی و … در سایت (عصرعلم.کام) برای شما قرار داده ایم مشاهده و استفاده کنید.

امیدوارم این نکات برای شما مفید باشند و پیشنهاد میکنیم تجربیات خودتان را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید، به ما بگویید که شما به چه شیوه ای مطالعه میکنید؟ کجا درس میخوانید؟ چطور درس میخوانید؟ دراز میکشید یا پشت میز می نشینید؟ از فرم زیر استفاده کنید و نظر خودتان را به ما و دیگران بگویید.

گفتگو پیرامون نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی

(منتشر شده: 156 | در انتظار تایید: 2)
میلاد

مطالب مفیدی بود اما کو گوش شنا.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
فکر کنم نظر خوبی باشه وادم در درس خاندن موفق خواهد شد

پاسخ دهید
p

سلام من برای امتحان ریاضی حتما باید یکی پیشم باشه وگرنه نمیتونم کار کنم
به نظر شما چیکار کنم

پاسخ دهید
ناشناس

چیکار کنم تو امتحان ریاضی ترم دوم ۲۰بگیرم لطفا کمکم کنید

پاسخ دهید
fatemeh

باسلام من دررشته پیش تجربی ۲واحددارم میخوام اوناروپاس کنم بنابه دلایلی نتونستم دراین دوکتاب نهایی درس بخونموقبول شم اگه بشه کمک کنین

پاسخ دهید
..

سلام.پایه دوازدهم تجربی ام بنابه مشکلی نمره ترم زبانم شد۷درحالی که بقیه نمراتم عالیه اگربرای نهایی زبان۱۹/۱۸بشم دیگه نمیافتم؟نمره ۷ترم اول تاثیرنمیزاره!توروخداجواب بدید

پاسخ دهید
maedeh

سلام من کلاس هشتم هستم ومی خوام درامتحانات نوبت دوم موفق تراز نوبت اول شوم لطفا کمکم کنید چه کار کنم

پاسخ دهید
جعفر عسکری

سلام من جعفر عسکری استم ریاضیدان من از کلاس اولا تا هشتم خیلی بد ا یک نفر نیست به من کمک کم.جون هر کی را دوست دارین کمکم کنید توراخدا تورخدا

پاسخ دهید
ناشناس

مطمئن باش بيست ميشي داداش

پاسخ دهید
هانیه

سلام به نظر شما روزانه ۱۰ الی ۱۳ ساعت درس خوندن برای امتحانات نهایی پایه هشتم کافی است ؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

شنبه امتحان نهایی دین وزندگی دارم وچکار کنم ۲۰ بگیرم

پاسخ دهید
امیرحسین

سلام
بهترین کار برای یادگیری تمرکز تو کلاس درسه و هرچیم یاد نگرفتین بپرسین و خجالت نکشین
و بعد از اون تو خونه یه مرور کوچیک روش کنین اینطوری بهتر میطونین مطالبو یاد بگیرین و حفظ کنین… موفق باشین

پاسخ دهید
سارا گلی بیگی

سلام میخواستم بدونم ایا با خواندن نمون سوالای قبل میشه امتحان نهای قبول شد یان؟

پاسخ دهید