نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی

[ آخرین بازنگری ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ] [ نسخه چاپی ]

با نزدیک شدن زمان امتحانات و به خصوص امتحانات پایان ترم و امتحانات نهایی، موج استرس در بین دانش آموزان و دانشجویان مشاهده میشود. امتحاناتی که برای بسیاری از دانش آموزان همانند یک کابوس است و خواب و خوراک راحت را از آنها میگیرد. در این مطلب قصد داریم نکات طلایی و مهم برای موفقیت در امتحانات نهایی را که میتواند امتحانات پایان ترم دانش آموزی یا امتحانات دانشجویی باشد با شما در میان بگذاریم تا در مدت زمان امتحانات با رعایت این نکات نتیجه بهتری در امتحان کسب کنید.

مطلب پیشنهادی دیگر:

» ۱۵ نکته برای گرفتن نتیجه ی بهتر در روز امتحان

۱- برای مدیریت زمان وقت بگذارید

برای اینکه در امتحانات موفق شوید باید خوب مطالعه کنید، ولی نه اینکه بدون مدیریت کردن زمان به سمت کتابها شیرجه! بروید و شروع به خواندن کنید. باید برای مطالعه کردن طرح و نقشه داشته باشید، جدول یا نموداری رسم کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید، برای رسیدن به این اهداف چقدر مطالعه و با چه کیفیتی نیاز است؟ مسلما اهداف هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد، یک نفر برای شاگرد اول شدن درس میخواند و دیگری برای رهایی از تجدیدی! پس مشخص کردن هدف اولین و مهمترین گام برای مدیریت کردن زمان است. اگر بخاطر داشته باشید در مطالب گذشته نحوه صحیح انجام برنامه ریزی آموزشی را شرح دادیم که توصیه میکنم حتما مشاهده کنید.

۲- اهداف واقع بینانه داشته باشید

در بخش ۱ گفتیم که مهمترین گام تعیین هدف است، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فشار بیش از حد به خودتان تحمیل نکنید و اهداف خود را واقع بینانه انتخاب کنید. اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید و یا دیر اقدام کرده اید باید محدودیت ها را در نظر بگیرید و وقت کافی برای خودتان با کم کردن تفریحات اضافه، مثل تماشای تلویزیون و یا بازیهای کامپیوتری، ایجاد کنید. همه چیز را برای شب امتحان نگذارید، شب امتحان برای مرور دانسته های گذشته است نه برای یادگیری مطلب جدید.

7 نکته طلایی برای موفقیت در امتحان نهایی

۳- به ذهن و جسم خود فرصت استراحت کافی بدهید

مطالعات جدید ثابت کرده اند که مطالعه باید در فواصل کوتاه زمانی و زمان استراحت کوتاه بین زمانهای مطالعه باشد، پس به صورت پیوسته مطالعه نکنید. سعی کنید حداکثر مدت پیوستگی زمان مطالعه یک ساعت باشد و بعد از هر یک ساعت ۱۰ دقیقه استراحت کنید. این استراحت کردن به این معنی نیست که مثلا تلویزیون تماشا کنید یا اینکه بیرون بروید! در این مدت ۱۰ دقیقه باید چشم ها را ببندید و به چیزی که در مدت یک ساعت خواندید فکر کنید، برای خودتان تصویر ذهنی از مطلب ایجاد کنید و سرتیترها را به خاطر بسپارید و سپس به جزئیات فکر کنید.

۴- از کتابخانه و سالن مطالعه استفاده کنید

مکان مطالعه را تعیین کنید. ممکن است این مساله برای شما اهمیت نداشته باشد ولی باور کنید که یک کلید مهم در موفقیت شما است. اینکه در جای ثابتی که به آن عادت دارید مطالعه کنید و تمام تلاشتان را انجام بدهید که به محیط کتابخانه عادت کنید. جو کتابخانه جو خوب و مناسبی است، باعث میشود با دیدن دیگران انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.

۵- اطراف خود خوراکی قرار ندهید

اشتباهی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان عزیز مرتکب میشوند این است که در کنار خودشان خوراکی قرار میدهند، اگر در منزل هستید یا در کتابخانه، فرقی ندارد، در زمان مطالعه به میوه و خوراکی نه بگویید! ولی از مایعات خنک مثل شربت، آبمیوه و یا حتی آب استفاده کنید. خوردن میوه و خوراکی از عوامل مهم حواس پرتی هنگام مطالعه است و نوشیدن مایعات خنک آب از دست رفته بدن و سلولهای مغزی را در حین مطالعه جبران میکنند و از خستگی زودرس جلوگیری می کنند.

برای مقابله با حواس پرتی در حین مطالعه توصیه میکنم به مطلب “راه های مقابله با حواس پرتی” نگاهی بیاندازید.

۶- به خودتان جایزه بدهید

درس ها و مباحث را به صورت عمیق بخوانید و هرکجا احساس کردید که درسی را به صورت کامل فرا گرفتید به خود جایزه بدهید! برای غذا خوردن با یک دوست به بیرون بروید یا یک فیلم کوتاه تماشا کنید ولی این کار را بعد از اتمام پروسه مطالعه انجام دهید، تا هنگامی که برای درس بعدی بر میگردید ذهن آرام و آماده ای داشته باشید.

۷- کمک کنید، کمک بخواهید و خجالت نکشید

بسیاری از دانش آموزان از اینکه از یک دوست یا همکلاسی سوالی بپرسند خجالت می کشند، سعی کنید اگر در مبحثی مشکلی دارید یا اینکه بخشی از درس را درست متوجه نشده اید، سوال بپرسید و ابهاماتی که در ذهن دارید برطرف کنید. اگر در مبحثی احساس میکنید قوی هستید به دیگران کمک کنید. یکی از مزیت های کتابخانه این است که معمولا دارای جو صمیمی است و میتوانید از کمک دیگران استفاده کنید.

در این مطلب سعی کردیم نکات کلیدی برای موفقیت در مطالعه و آزمونهای نهایی را بررسی کنیم ولی موضوع به همین جا ختم نمیشود، شما میتوانید در بخش مطالب مرتبط سایر مطالب و نکاتی را که در مورد مطالعه کردن مفهومی، روش های برنامه ریزی و … در سایت (عصرعلم.کام) برای شما قرار داده ایم مشاهده و استفاده کنید.

امیدوارم این نکات برای شما مفید باشند و پیشنهاد میکنیم تجربیات خودتان را با ما در بخش دیدگاه ها در میان بگذارید، به ما بگویید که شما به چه شیوه ای مطالعه میکنید؟ کجا درس میخوانید؟ چطور درس میخوانید؟ دراز میکشید یا پشت میز می نشینید؟ از فرم زیر استفاده کنید و نظر خودتان را به ما و دیگران بگویید.

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

برای بهتر یادگرفتن درسها این 7 نکته را رعایت کنید
راه کارها و شرایط تمرکز در مطالعه
چکار کنیم تا در کنکور و امتحانات وقت کم نیاوریم
چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟(قسمت دوم)
چگونگی هدف گذاری برای درس خواندن و موفقیت تحصیلی
چطور برنامه ریزی خوبی داشته باشیم؟ (قسمت اول)

گفتگو پیرامون نکات طلایی برای موفقیت در امتحانات نهایی

(منتشر شده: 133 | در انتظار تایید: 14)
امیرحسین

سلام
بهترین کار برای یادگیری تمرکز تو کلاس درسه و هرچیم یاد نگرفتین بپرسین و خجالت نکشین
و بعد از اون تو خونه یه مرور کوچیک روش کنین اینطوری بهتر میطونین مطالبو یاد بگیرین و حفظ کنین… موفق باشین

سارا گلی بیگی

سلام میخواستم بدونم ایا با خواندن نمون سوالای قبل میشه امتحان نهای قبول شد یان؟

سجاد پناهی

در پاسخ به سارا گلی بیگی

سلام
یکی از کارهایی که توصیه میشه تمرین و مطالعه نمونه سوال های سال‌های قبل است. اما اینکه به تنهایی با اینکار بتونید قبول بشید کمی ریسکی است.
میتونید نمونه سوالها رو بررسی کنید و ببینید از چه مباحثی بیشتر سوال طرح شده و بر روی همون موضوعات بیشتر تمرکز کنید.

خ

خری دیگه اخه تو نت چیکار میکنی بشین هر چی گفتنو بهت بخون مث بچه آدم

ناشناس

سلام من یک شنبه امتحان مطالعات دارم ۴درس تاریخو اصلا بلد نیستم چیکار کنم ۲۰بگیرم

کمکم کنید

من برای امتحان خوندم ولی نتیجه زبان انگلیسی ۱ رو تو اول دبیرستان زبان انگلیسی ۲ تو سوم دبیرستان بعدش جغرافیا بانمره ۹/۲۵ ردم کرده لطفا کمکم کنید شهریور امتحان دارم . تو کارو دانش -برق صنعتی میخونم

h

من کلاس هشتم هستم امروز رفتم کارنامه رو گرفتم و دیدم درس های ریاضی و دینی رو تجدید اوردم

ناشناس

خوب بود ولی متاسفانه امتحانامو دادم و بد دادم

فواد

ممنون عالی بود

فاطمه

سلام ببخشید ی سوال داشتم می گم وقتی سر امتحان نشستیم چگونه استرسمونو کم کنیم یا خیلی عجله نکنیم من چند تا از امتحانام بخاطر این استرس خراب کردم لطفا راهنمایی کنید ممنون

فاطمه

سلام من امتحان علوم خیلی خونده بودم ولی بازم هیچ

زهرا نجات

سلام دوستان موفق باشید

خدایا خودت کمکم کن

به نام خدا
سلام دوستان من ۲ روز دیگه امتحان ریاضی دارمو هیچی بلد نیستم چیکار کنم😖😭😭😭😭😭

فاطمه

ممنون
عالی بود

محمدجواد

خیلی مفید بود.متشکرم

سارا

بسیار عالی بود. من ششم کرسی

.

خب چیزایی ک گفتید بسیار عالی بودن ولی نظر شما درباره اینکه امتحانات نهایی امسال ت ماه رمضونه چیه؟ ب نظرتون ما الان چکار کنیم؟سوم تجربی هستم

ناشناس

۴۳ روز تا بدبختی

علیرضا

سلام من علیرضا هستم الان بزرگ سالان سال سوم انسانی هستم چه طوری برنامه ریزی کنم
تورا خدا کمکم کنید

علی زارعی

سلام، من سوم ریاضی هستم از اول اسفند که فکر کنم فردا باشه انشاالله میخوام شروع کنم با جدیت درس خوند

عبدالله

ممنون از نكات طلايي شما

اميدوارم ازش به خوبي استفاده كنم

بنده خدا

سعی کنید زیاد تست بزنید چون با خوندن درس ها به ویژه ریاضی هیچی نمیشه و دقت هم خیلی مهمه و همچنین سعی کنید اهداف بلندی داشته باشید مثلا نگید ۱۵ بگیرم کافیه ویا …باید بگید ۲۰ بگیرم تا حداقل ۱۸ بگیری وهمچنین سعی کنید آارامش مغذی خوبی داشته باشید

خاوری

سلام دوست عزیز
تشکر از اطلاعات عالیه
معرکست
ممنونم

من و خدا

بچه ها یادتون نره که خدا همیشه یه پله از همه بالاتره نه بخاطر اینکه خداست بلکه همیشه افتادنی دستتو بگیره.خدایا دوستت دارم

من و خدا

سلام.خسته نباشید.من یه دانش آموز خیییلی تنبلی هستم و می دونم که هیچی نمی دونم اما هر.سال قدرت تصور سازیم و درک مطالب درسها و توکل بر خدا منو شاگرد اول کلاس میکنه.

مهرشاد

مهرشادم سوم ریاضی امسال خداییش خیلی درس خوندم واسه نوبت اول یعنی روزی تا ۱۱ساعتم خوندم قبلشم پیش مشاور رفتم ولی نمیدونم چرا دوباره معدلم پایین اومد تو ۱۵,۶۵ خداوکیلی خیلی داغونم و جولو پدر و مادرم شرمندم.???

....

سلام.خواستم فقط بگم خیلی زور داره امتحان عملی که به شدت آبکیه بخوای بخاطر یه سوال که قبلا گفته نشده و باهات کار نکردن ،خراب کنی…اونم سوالی که فقط از سه نفر پرسیده بشه و یکیش تو باشی…
???

من مثل تو بودم وای...........

سلام
باید دونه دونه کتاب ریاضیو تمرین کنی اگه یاد نگرفتی بازم تمرین کن انقد تمرین کن میتونی نمره خوبی بگیری

fatemeh ghasemi

راسش من وقتی درسی روکه ازاول نفهمیدم یاتواون درس نبودم دیگه علاقه ای ندارم که اون درسوبخونم

دریا

سلام استاد ببخشید من سوم تجربی می خونم معدلم 16.5 است که آزمایشی توکنکور94 شرکت کردم بااینکه سال دوم وسوم نخونده بودم ولی توکنکور 20000 شدم به نظرتون خوبه یانه یعنی میشه باخوب خوندن پزشکی قبول شد

رها

سلام من ازتعطیلات شروع به درس خوندن کردم ولی حجم زیاد درس ها وتوقع زیاد خانواده ام این امکان رو به من نمی ده تازه وقتی یک درس از مثلاادبیات می خونم باعث خستگی وسردردم میشه تازه انگیزه زیادی واسه خوندن دارم ولی نمیشه یعنی نمی دونم ازسال چهارم شروع کنم یا سال های سوم ودوم تازه وقت به مرور درسام نمی رسه چی کارکنم .

سعید

سلام امتحانات نهایی رو واقعا باید جدی گرفت منی که تا به حال شهریوری نشده بودم تو امتحانات نهایی سال سوم 2 تا درس افتادم البته تقثیر خودمه چون هر دو درس رو به خاطر حجم زیاد تموم نکرده
زیست=9 شدم
قیزیک=10.50 هر دو مردو شدم ولی میتونستم تبصره بزنم ولی نزدم جون دوست ندارم با نمره تک برم سال بعد

نهال

من 4تا از درس هامو افتادم باید چیکار کنم راهی برای جبران هستش من آرزوم رسیدن به پزشکی است به نظرتون اگه خوب بشم شهریور امیدی هست

رها

سلام ببخشید من تاحالا درسای دوم وسوم ونخوندم اماازاین به بعد می خوام تموم درساموبخونم فقط نمی دونم توتعطیلات ازکجاشروع کنم موندم زیست هارو چه طور بخونم فیزیک وشیم وریاضی همین طور ببخشید من اگه زیستارو بخونمک ازکدوم زیست شروع کنم درضمن واسه 30 تا کتاب 90 روز خیلی کمه اگه می شه راهنمایم کنید.باتشکر

ناشناس

با سلام و عرض خسته نباشید.
می خواستم بدونم کسانی که در شهریور امتحان میدهند با کسانی که در خرداد امتحان داده و قبول میشوند اگر هردو یک نمره بیارند هر دو در کنکور در اون درس برابرند یا شخصی که در خرداد نمره اورده امتیاز بیشتری دارد؟
ممنون میشم اگه کامل توضیح بدید

عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
در این خصوص اطلاعاتی ندارم. بهتره از مشاورین مدرسه یا بخش سوالات سازمان سنجش پیگیری بفرمایید.

ناراحت

من واسه ریاضی خیلی خوندم ولی نمرم کم شد چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟؟

ناشناس

در پاسخ به ناراحت

سلام من کککککلللشو خراب کردم به امید۱۸میرم بعد امتحاان میگم۱۰بگیرم بستمه نمیدونم سوالارو دیدنی قاطی میگنممم ,ینی من چن میگیرررم

ناشناس

سلامبرنامه ریزی هاتون عالیه

ناشناس

من یک آدمی هستم که بسیار تلاش می کنم آخر ترم ها موفق باشم اما خستگی زود رس نمی گذارد طبق برنامه ریزی ها عمل کنم لطفا کمکم کنید

ناشناس

سلام، کسایی که پیش دانشگاهی هستن فقط لازمه دروسو پاس کنن ولی متاسفانه طراحان سوال به این فکر نمیکنن! اولین باری هست که میخوام زیست امتحان بدم ولی متاسفانه یک سوال تکراری هم پیدا نکردم و این باعث استرسم شده احساس میکنم هیچی بلد نیستم با اینکه خوب کتاب رو خوندم!

شیلا

سلام من همه امتحانامو بد دادم یعنی اصلا ۲۰ ندارم خیلی روحیه ام بد شده ازطرفی هم خیلی نگرانم اصلا نمی دونم چیکار کنم!!!

رها

در پاسخ به شیلا

سلام شیلا جان من مثل تو حالم بده آخه باکلی توقعی که خانواده ام ازم دارند نتونستم معدل کتبی خوبی بیارم معدلم حدوده16.49 است نمی دونم معدل توچند میشه ولی اینو می دونم درست موقعی که به خدا نیاز داری تنهات میزاره اما من به دختر گلی مثل شما می گم اصلا به خودت فشار واسترس وارد نکن فقط بگو هرچند خدا اگه بخوای کمکم نکنی ولی من باز تورودوست دارم وازتوکمک می خوام امیدم تنهاتویی درضمن شیلا جان سر سفرهی افطاری همه ما هارو دعا کن ممنون.

افسردم

گگگگ دینی روکه خراب کردم وای بحال بعدی کمممممک نهایی ام

بدبخت

در پاسخ به افسردم

من ک دینی رو داغون کردم با اینکه خیلی خونده بودم

میلاد

عاشق اسفناج

زهراخانم

خیلی عالی بود.واقعا ممنون.کمک بزرگی بود

ناشناس

خیلی خوب بود

ناشناس

یه سوالی داشتم آیا گوش دادن به موزیک می تونه در درک مطلب موثر باشه ؟

عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

گفته میشه موزیک لایت (صدای طبیعت) اون هم با صدای خیلی کم و بدون هندزفری (یعنی در محیط پخش بشه نه در گوش) تاثیر مثبت دارد.

assa

سلام من تا روز امتحاناتم فقط 3روز وقت دارم البته اينو بگم كه اولين امتحانم قران هستش كه سادست اما بعد يك روز از اون امتحان رياضي دارم و ميخواهم تو اين تعطيلي براي رياضيم تلاش كنم لطفا كمكم كنيد

ناشناس

در پاسخ به assa

سلام خسته نباشید و دیگر هیچ

رها

سلام من دانش آمزسوم تجربی هستم خیلی ازامتحانات نهای می ترسم ومیدونم که وقت واسه درسایی مانن د زیست وفیزیک کم می یارم میخواستم ازالان واسشون برنامه ریزی بکنم یعنی روز دوشنبا 28-2-94 میخواستم کمکم کنین خواهش میکنم ازتون ممنون میشم یه راهی بهم نشون بدین.

eskandary

سلام من برای خواندن کتاب ها تا 2 خرداد فرصت دارم توروخدا کمکم کنید توروخدا راهنمایی هاتون عالیه

نگار

در پاسخ به eskandary

نمیدونم چ جوری باید برنامه ریزی کنم.

کاربر گرامی، بخش گفت‌وگو برای این مطلب غیرفعال است.