علت وقوع رعد و برق چیست ؟

پرینت

آیا تابحال با خودتون فکر کردید که چرا رعد و برق اتفاق میوفته ؟ چه عاملی باعث میشه تا برق در آسمان مشاهده بشه و اینکه چرا وقتی برق زده میشه صدا میده ؟! در این مطلب قصد داریم دلیل علمی این مساله رو بررسی کنیم و ببینیم چرا چنین اتفاقی میوفته .

صدای رعد به دلیل صاعقه ایجاد می شود یعنی بدون برق زدن ، صدایی بوجود نمیاد . پس ابتدا لازم هست بدونیم چرا و چه اتفاقاتی باعث میشوند تا در آسمان برقی زده بشه . در واقع دلیل این مساله جاری شدن جریان الکترون ها از یک ابر به ابر دیگر ، بین خود یک ابر و یا بین ابر و زمین هست . هوایی که اطراف این الکترون ها رو احاطه کرده تا دمای 50 هزار درجه فارنهایت ( یعنی معادل 27760 درجه سانتی گراد ) داغ میشه و جالبه بدونید این دما تقریبا 3 برابر دمای سطح خورشید هست !

با سرد شدن سریع این هوای داغ شده ، جریان هوای شدید مکشی در اطراف مسیر برق ( خطی که نور برق ایجاد کرده ) ایجاد میشه و این مساله باعث میشه تا هوای اطراف با سرعت و شدت زیادی منبسط و منقبض بشود که نتیجه اون ایجاد لرزش در بین مولکولهای هواست و صدای مهیبی مانند صدای شکستن ایجاد میشه . با از بین رفتن این لرزش ، صدای ایجاد شده به صورت اکو در فضا منتشر و تشدید میشه و درنهایت به گوش ما میرسه که ما اسم اون رو رعد میگذاریم .

نکته جالب دیگه اینه که ما از فاصله ی 16 کیلومتری میتونیم صدای رعد حاصل از برق رو دریافت کنیم و بشنویم .

علت وقوع رعد و برق چیست ؟

چرا اول نور و بعد صدای رعد ؟

نور برق زودتر از صدای رعد به ما میرسد و دلیل آن کمتربودن قابل ملاحظه سرعت صدا در هوا به نسبت جریان الکترونی است . پس بنابراین ، صدا بیشتر شبیه یک موج شوکی رفتار میکنه تا موج صدای معمولی . موج شوک مسیر الکترون ها رو مانند مشتی که درون جوراب وارد میشه ، دنبال میکنه . از طرف دیگه سرعت صوت در مقابله با سرعت نور بسیار کمتر هست . نور صاعقه در کسری از ثانیه به ما میرسه در صورتی که صوت به زمان زیادتری برای رسیدن به ما نیاز داره .

 

منظره ی دیداری – شنیداری رعد و برق ترکیبی از دینامیک و پویایی لرزش مولکولهای هوا و نیروهای الکتریکی است . رعد و برق یک نمایش بی نظیر از قدرت طبیعت و خالق هستی است که میتونه ما رو به فکر کردن بیشتر درباره محیط پیرامون و اتفاقاتی که در اون میوفته وادار کنه .

نظر شما در رابطه با رعد و برق چیه ؟ نکنه از صدای رعد می ترسید و با شنیدنش میرید یه گوشه قایم میشید ؟! اگر تمایل دارید میتونید احساس خودتون رو در مورد رعد و برق با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذارید .

 چند مطلب پیشنهادی

چرا رنگ آسمان آبی است؟
چرا رنگ آسمان آبی است؟
چرا بعضی از ابرها سیاه و تیره هستند؟
چرا بعضی از ابرها سیاه و تیره هستند؟

 درباره نویسنده

نویسنده عصرعلم شوید!
بالا