۱۵ نکته برای گرفتن نتیجه بهتر در روز امتحان

توسعه مهارتهای فردی » یادگیری و مطالعه » ۱۵ نکته برای گرفتن نتیجه بهتر در روز امتحان
۹ آذر ۱۳۹۷ چاپ

روز امتحان (و آزمون) روزی است که نتیجه ی یک سال تلاش و کوشش و مطالعه محک زده میشود. اگر شما دانش آموز هستید حتما طبق برنامه ریزی خود بسیار تلاش کرده اید تا با آمادگی کامل سر جلسه ی آزمون حاضر شوید.

اما هر چه قدر هم سخت تلاش کرده باشید، مهمترین کار هنوز انجام نشده است! نتیجه ی یک سال زحمت شما طی چند ساعت امتحان دادن مشخص خواهد شد و ممکن است عملکرد مطلوبی در امتحان نداشته باشید و نتوانید نتیجه ی تلاش و کوشش خود را بدست آورید.

از همین رو، سعی کردیم برای شما مهمترین نکاتی که میتوانند عملکرد شما را برای جلسه ی امتحان بهتر کنند در این مطلب بیان کنیم. با رعایت این نکات میتوانید شانس موفقیت در امتحانات را بسیار بیشتر کنید و نتیجه ی بهتری از تلاش خود در انتهای سال تحصیلی داشته باشید.

۱۵ نکته که باید برای هر امتحان رعایت کنید تا موفق شوید

#نکته اول:

صبح امتحان، زود از خواب بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن صبحانه و آماده شدن را داشته باشید. پرهیز از عجله کردن باعث آرامش خاطر شما میشود و داشتن آرامش نقش مهمی در موفقیت و افزایش بازده شما دارد.

» چکار کنیم تا بتوانیم صبح زود از خواب بیدار شویم؟

#نکته دوم:

روز قبل از امتحان، ساعت، تاریخ و محل برگزاری آزمون را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه چیز مرتب است.

#نکته سوم:

صبحانه ی متعادلی بخورید. یک لیوان چای شیرین به همراه نان و پنیر و چند عدد خرما گزینه ی مناسبی هستند. تا جای ممکن از خوردن صبحانه ی ریسکی مثل خامه و یا هر چیزی که باعث تغییر مزاج در شما میشود اجتناب کنید تا سر جلسه به دردسر نیافتید!

» چرا باید حتما صبحانه بخورید؟

#نکته چهارم:

قبل از ترک کردن منزل، تمام وسایل مورد نیاز خود را چک کنید. خودکار آبی اضافه، مداد اضافه، پاک کن، مداد تراش، کارت ملی و یا کارت ورود به آزمون از نکات مهمی هستند که باید به خاطر داشته باشید.

میتوانید از قبل لیستی از این نیازمندیها تهیه کنید و قبل از رفتن برای امتحان این نیازها را از روی لیست خود بررسی کنید.

#نکته پنجم:

زودتر به سمت جلسه ی آزمون حرکت کنید تا نیم ساعت قبل از شروع در محل حاضر باشید. همیشه باید حوادث غیر منتظره را پیش بینی کنید. دیر رسیدن باعث افزایش استرس در شما میشود و همین میتواند عاملی برای کاهش بازده شما در امتحان باشد.

موفقیت در روز امتحان

#نکته ششم:

اگر در محل آزمون افرادی هستند که رفتار پر استرس دارند حتما از آنها دوری کنید. سعی کنید در گوشه ای خلوت به مرور آنچه مطالعه کرده اید بپردازید. فراموش نکنید شما نیاز به آرامش دارید و همیشه هستند کسانی که بخواهند با کلمات مختلف استرس را در شما افزایش دهند.

#نکته هفتم:

قبل از شروع امتحان دستشویی بروید. سندرم دل پیچه (احساس دل پیچه قبل از امتحان به دلیل استرس) یک امر طبیعی است. میتوانید قبل از شروع امتحان یک تکه نبات بخورید، اینکار برای کنترل دلپیچه مؤثر است. از طرفی استفاده از سرویس بهداشتی قبل از شروع آزمون باعث میشود تا حین آزمون وقت ارزشمند شما تلف نشود.

#نکته هشتم:

به یاد داشته باشید همیشه اولین کاری که انجام میدهید، نوشتن نامتان بالای برگه ی امتحانی باشد. ممکن است باور نکنید ولی بسیاری از افراد فراموش میکنند نامشان را در برگه ی امتحان بنویسند و نتیجه ی تلاش یک ساله شان به هدر میرود.

#نکته نهم:

حتما قبل از شروع به پاسخگویی، تمام سوالات را یکبار با دقت مطالعه کنید و زمان مورد نیاز برای پاسخ دادن به هر سوال را تخمین بزنید. از شروع کردن با عجله پرهیز کنید، مدیریت زمان در امتحان بسیار مهم است و میتواند بازدهی شما را بسیار دگرگون کند.

#نکته دهم:

آزمون را با ساده ترین سوال آغاز کنید. پاسخ دادن به سوالی که از جواب آن اطمینان دارید باعث افزایش اعتماد به نفس در شما میشود و ذهن شما برای پاسخ دادن به سوالاتی که ممکن است فراموش کرده باشید آماده خواهد شد. الزامی وجود ندارد که سوالات را به ترتیب پاسخ دهید ولی به خاطر داشته باشید که سوالاتی که جواب نداده اید را با علامت مشخص کنید.

#نکته یازدهم:

بعضی وقتها ممکن است حین امتحان مطلبی را که میدانید، فراموش کنید و به اصطلاح هنگ کنید! در این مواقع بهترین کار نوشتن است. هرچیزی که میدانید بنویسید و یا سعی کنید موضوعات مشابه را به خاطر آورید. با کمی نوشتن مغز از نو فعالیتش را آغاز میکند و احتمال زیادی برای یادآوردن مطلب وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که وقت خود را در این گونه مواقع مدیریت کنید و ابتدا سوالاتی که پاسخ آنها را میدانید پاسخ دهید.

#نکته دوازدهم:

بیش از حد برای یک سوال یا مساله وقت تلف نکنید. اگر پاسخ دادن به یک سوال بیش از حدی که برای آن در نظر گرفته اید طول کشید، آن را رها کنید. ابتدا سوالاتی که زمان کمتری برای پاسخگویی نیاز دارند بنویسید. در این خصوص میتوانید به مطلب مدیریت زمان در آزمونها مراجعه کنید.

#نکته سیزدهم:

از سوال پرسیدن نترسید. اگر نکته ای از سوال برای شما مبهم است از متصدی آزمون و یا معلم خود سوال کنید.

#نکته چهاردهم:

همیشه به طور کامل از زمان آزمون استفاده کنید. اگر زودتر از موعد مقرر به سوالات پاسخ دادید حتما و حتما یکبار دیگر سوالات را بررسی کنید و پاسخ خود را مطالعه کنید. مجددا مسائل را حساب کنید و از پاسخ درست مطمئن شوید.

بررسی کنید که پاسخ سوالات را به درستی وارد کرده اید و جواب یک سوال را برای سوال دیگر ننوشته باشید.

#نکته پانزدهم:

تحت هر شرایط خونسردی خود را حفظ کنید. شما قبل از شروع امتحان تلاش خود را کرده اید و تکالیف مربوطه را انجام داده اید. پس به خودتان آرامش دهید و اجازه دهید فکر شما به درستی کار کند و از چیزی نترسید. اگر امتحان سخت باشد، شرایط برای سایر دوستان شما نیز یکسان است.

نتیجه گیری:

باید بدانید که موفقیت بدون تلاش و کوشش بدست نخواهد آمد. باید خوب مطالعه کنید تا بتوانید موفق شوید. در اینجا ما فقط نکاتی را یادآوری کردیم که میتواند باعث افزایش بازده تحصیلی شما شود، یعنی اگر کسی خوب درس خوانده باشد، با رعایت این نکات میتواند از اشتباهات ناخواسته جلوگیری کند و نتیجه ی بهتری کسب کند.

گفتگو پیرامون ۱۵ نکته برای گرفتن نتیجه بهتر در روز امتحان

(منتشر شده: 88 | در انتظار تایید: 0)
زهرا

عالییییی اعتماد به نفس گرفتم مرسییییییییی

پاسخ دهید
ابوالفضل

مرسی بابت راهنمایی خوبتان
☺👍….و فقط یک سوال.نحوه برخوردم با افرادی که سر جلسه رفتار استرس زا دارند(مثل مدام پاشون رو تکون می دن یا انگار صندلی میخ داره و هی تکون می خورند چه جوری باشه؟)…ممنون میشم اگر پاسخ بدهید.😊

پاسخ دهید

در پاسخ به ابوالفضل

سلام
باید تکنیک های تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی را تمرین کنید تا بتونید این موارد را نادیده بگیرید.

پاسخ دهید
ریاضی

خیلی خوب بود من اماده بودم وبا این مطالب اماده تر شدم ممنون از شما

پاسخ دهید
آرین

ممنون عالی بود …آرزوی موفقیت برای خودم و تمام جهان هستی خواهم داشت. .

##♥♥♥♥√√√√

پاسخ دهید
وحید

من خیلی‌ آماده امتحانات هستم
با این نکات بیشتر آماده شدم
برای همه آرزوی موفقیت میکنم
زگهواره تا گور دانش بجوی

پاسخ دهید
عرشيا

من فرداامتحان قران دارم(خرداد)خداكنه اين راه كار ها جواب بده

پاسخ دهید

لطفا به من کمک کنید امتحاناتم شنبه شروع میشه واسترس دارم که بد بدم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام امتحانات من از شنبه شروع میشه استرس دارم میترسم امتحاناتم بعد بدم

پاسخ دهید
بلال

خیلی نکات خوب را اشاره کردید ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

عالیییییییییییییییی بووووووووووووووووووووود باورمممممممممممممم نمیشههههههههههه

پاسخ دهید
ناشناس

خب برو حالا کمی درس بخون

پاسخ دهید
راضیه

واقعا عالی بود

پاسخ دهید
javaad

فردا امتحان ریاضی دارم هیچی نخوندم

پاسخ دهید
ناشناس

کم و بیش خوب بود

پاسخ دهید
نگار

من هم فردا امتحان دارم و به قول شما خونسردیم رو حفظ میکنم

پاسخ دهید
negar.org

مرسی اما من سر جلسه همیشه استرس میگیرم همه چیز یادم میره :/

پاسخ دهید
زهرا

واقعا مطالبتون عالیه.من که این مدت خیلی سردرگم شده بودم و نمی دونستم چجوری پیشرفت کنم ولی مطمئنم با کارهایی که شما گفتید میتونم موفق بشم.بازم ممنونم.

پاسخ دهید
هانیه

ممنونم.خیلی خوب بود.

پاسخ دهید
علی

سلام این ۱۵ نکته بسیار جالبه

پاسخ دهید
طاهری

سلام واقعا عای بود سایت بسیار خوبی دارید

پاسخ دهید
ناشناس

تشکر میکنم از سایت خوبتون با مطالب مفیدش

پاسخ دهید
M.R.S

مرسی واقعا عالی بود

پاسخ دهید
مهرناز

عالیییییییییی

پاسخ دهید
مهسا

همه ی مطالب باعث کمک به من شد خیلی وقت بود سردرگم بودم و سرجلسه امتحان مشکل داشتم مرسی از نوشته هاتون

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین