توکسوپلاسموز چیست و چگونه منتقل میشود؟

[ آخرین بازنگری ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ ] [ نسخه چاپی ]

توکسوپلاسموز (Toxoplasmosis) بیماری است که توسط انگل تک یاخته ای به نام توکسوپلاسما گوندیآی (Toxoplasma gondii) ایجاد میشود. این بیماری در سال 1908 شناخته شد. بسیاری از موجودات خونگرم از جمله حیوانات خانگی، دام ها، پرندگان و انسان می توانند توسط این تک یاخته آلوده شوند. تقریبا 11% افراد بین 49-6 سال در ایالات متحده آمریکا دارای آنتی بادی علیه توکسوپلاسما می باشند و این بدین معناست که یکبار به این انگل آلوده شده اند. اگرچه آلودگی به این انگل معمول میباشد ولی بروز بالینی بیماری بسیار نادر است. علائم بیماری شبیه به یک سرماخوردگی خفیف و شامل تب، درد خفیف و بزرگ شدن گره های لنفاوی برای مدت بسیار کوتاه می باشد.

چگونه افراد به توکسوپلاسما آلوده میشوند؟

سه راه برای انتقال این انگل وجود دارد:

  1. استفاده از گوشت خام یا نیمه خام و شیر غیر پاستوریزه حیوان آلوده
  2. خوردن اووسیست های (oocyct) عفونی موجود در طبیعت برای مثال آب و خاک آلوده به مدفوع گربه.
  3. انتقال مستقیم به جنین در مادران بارداری که برای اولین بار به توکسوپلاسما مبتلا شده اند.

استفاده از گوشت خام و نیمه پخته مهمترین و معمول ترین راه انتقال بیماری می باشد. کیست های توکسوپلاسما در گوشت گوسفند، بز و خوک می تواند وجود داشته باشد و به میزان کمتری در گوشت مرغ و گاو دیده میشوند. همچنین در شیر غیر پاستوریزه نیز یافت میشود. کیست های توکسوپلاسمای موجود در گوشت با حرارت کافی در حین پخت از بین میروند.

درحالی که کیست ها در گوشت بسیاری از حیوانات خونگرم وجود دارد ولی میزبان نهایی این انگل گربه می باشد و این بدین معناست که گربه ها تنها حیواناتی هستند که ممکن است اووسیست عفونی را از طریق مدفوع دفع کنند. این اووسیست ها می بایست حداقل 24 ساعت را در محیط آزاد سپری کنند تا توانایی بیماری زایی را بدست آورند. اووسیست ها بسیار مقاوم بوده و می توانند ماه ها یا سال ها در طبیعت باقی بمانند. حتی اووسیست ها در مقابل یخ زدگی یا گرمای شدید نیز مقاوم هستند و می توانند توسط باد و آب در مسافت های طولانی جابجا شوند.

همه چیز درباره توکسوپلاسما و بیماری توکسوپلاسموز

خطرات توکسوپلاسموز برای انسان چیست؟

در دو گروه از افراد جامعه احتمال بیماری وجود دارد:

الف) افرادی که مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند. در این گروه معمولا افرادی قرار دارند که مبتلا به ویروس HIV هستند. در این افراد به دلیل رشد زیاد انگل در بدن و عدم توانایی سیستم ایمنی در متوقف ساختن آن، علائم بالینی ظاهر می شود که میتوان به علائم عصبی شدید، تشنج، فلجی، کما و مرگ حتی با وجود اقدام به درمان، اشاره کرد.

ب) مادرانی که در طول بارداری برای اولین بار توسط توکسوپلاسما گوندیای آلوده می شوند میتوانند عفونت را به جنین منتقل کنند. اکثریت نوزادان در حین تولد نشانه های بالینی را نشان نمی دهند و به مرور زمان این علائم شکل میگیرد. کودکانی که به صورت مادرزادی به این انگل آلوده شده اند دارای علائمی از جمله نابینایی، ناتوانی های ذهنی، ناشنوایی و در موارد شدید مرگ می باشند.

خانم ها می توانند قبل از بارداری از تست های سرولوژیک موجود برای ردیابی توکسوپلاسما استفاده نمایند. احتمال انتقال انگل به جنین و بیماری نوزاد در خانم هایی که قبل از بارداری با این انگل آلوده شده اند و دارای آنتی بادی در مقابل آن هستند وجود ندارد.

چگونه گربه به توکسوپلاسما آلوده میشود؟

شایع ترین راه آلوده شدن شکار و خوردن موش، پرنده یا حیوانات کوچک آلوده میباشد. در گربه هایی که در داخل خانه نگهداری میشوند شایع ترین راه، خوردن گوشت خام میباشد. زمانی که گربه از گوشت خام آلوده استفاده کند آلوده میشود و می تواند اووسیست ها را دفع کند. دفع اووسیست میتواند تا دو هفته به طول بیانجامد. معمولا بعد از یکبار آلوده شدن، در آلودگی های بعدی دفع اووسیست وجود ندارد.

اووسیست های موجود در مدفوع گربه پس از دفع باید به طور میانگین دو روز را در محیط خارج از بدن حیوان بگذرانند تا عفونی شوند. از آنجایی که اغلب گربه ها دائما بدن خود را پاک می کنند، باقی ماندن مدفوع بر روی مو ها برای مدت کافی به منظور عفونی شدن اووسیست ها غیر محتمل است، در نتیجه نوازش و لمس گربه نمیتواند باعث بیماری در انسان شود.

آیا گربه بیمار می شود؟

اکثر گربه های بالغ آلوده سالم اند و نشانه ای از بیماری را نشان نمی دهند ولی در برخی از گربه ها می تواند باعث ایجاد پنومونی، آسیب های کبدی و … شود. نشانه های بیماری شامل بی حالی، بی اشتهایی، سرفه، اسهال، زردی، کوری، تغییر رفتار و مشکلات عصبی است. علت بیمار شدن برخی از گربه ها و عدم بیمار شدن برخی دیگر ناشناخته است ولی می توان بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی گربه مانند FIV و FeLV را در تظاهر بیماری دخیل دانست.

در حال حاضر در کشور ما واکسنی به منظور پیشگیری از توکسوپلاسما وجود ندارد ولی در صورت تشخیص سریع قابل درمان است.

چگونه می توان پیشگیری کرد؟

  1. ظرف مدفوع گربه را روزانه قبل از آنکه اووسیست ها عفونی شوند، تمیز کنید. خانم های باردار یا افرادی که ضعف ایمنی دارند، ظرف گربه را تمییز نکنند یا برای انجام این کار از دستکش پلاستیکی استفاده نمایند.
  2. سبزیجات را کامل بشویید، آب چاه، رودخانه و … را قبل از استفاده بجوشانید.
  3. دست های خود را پس از کار کردن با خاک، پاک کردن گوشت، سبزیجات و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه با آب و صابون بشویید و از خوردن محصولات لبنی غیر پاستوریزه خودداری کنید. (آموزش نحوه صحیح شستن دست ها)
  4. محل پاک کردن گوشت، چاقو و … را پس از اتمام کار کاملا شسته و ضدعفونی کنید.
  5. حیواناتتان را عقیم کرده و در داخل منزل نگهداری کنید و به آنها اجازه شکار موش و پرنده و … را ندهید.
  6. گربه را فقط با غذاهای آماده مخصوص گربه و یا گوشت پخته تغذیه نمایید.

احتمالا این مطالب برای شما جالب هستند

شاربن یا سیاه زخم
پنلوکوپنی در گربه ها
هپاتیت عفونی سگ سانان ( ICH )
علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات
هاری چیست و راه انتقال آن به انسان چگونه است؟
مشمشه ، بیماری مشترک انسان و دام

گفتگو پیرامون توکسوپلاسموز چیست و چگونه منتقل میشود؟

(منتشر شده: 96 | در انتظار تایید: 0)
سهیلا

با سلام ،دکتر مینو محرز فوق تخصص بیماری عفونی، ملقب به مادر عفونی ایران بهترین دکتر برای تشخیص بیماری توکسوپلاسما

پاسخ دهید
حسینی

خانمم که حدودا 5 میشه عروسی کردیم ولی تا حال حامله نشده جدیدا فهمیدم که toxoplasmosi positive 1:32 است میشه که رهنمایی کنید که این بیماری چیست و چی راحل وجود دارد.
ممنونتان

پاسخ دهید
سنم

سلام، چطور از پرندگان منتقل میشه، ممکنه شاخ و برگ درختا این ویروس و داشته باشه؟ چون پرندها و گربه ها اونجا هستن

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سنم

سلام
انتقال توکسوپلاسما به انسان از راه خوراکی است. گوشت کامل پخته نشده و یا تماس با خاک مدفوع گربه ی آلوده (گربه های واکسینه ایمن هستند).

پاسخ دهید
ناشناس

سلام دخترمن 3سالشه وبیماری توکسوپلاسماداره چه خطری تهدیدش میکنه؟راهنمایی کنین

پاسخ دهید
sepideh

سلام تو ازمایش منtoxoplasma lggبرابر209بود وigmبرابر2.3و rubella lggبرابر64.4وcmv lggبرابز182.2بود میشه منو راهنمایی کنین که مشکل من چیه ممنون میشم

پاسخ دهید
ناشناس

وقتی کسی دربارداری دچار بیماری میشه وبچش سقط میشه بادارو باید شش ماه دیگه صبر کنه یا بدون دارو هم میتونه شش ماه دیگه باردار بشه؟

پاسخ دهید
ناشناس

من حدودا شش ماهه که سقط کردم اما الان ازمایش دادم فهمیدم توکسو دارم ایا باید با دارو و درمان 6ماه دیگه صبر کنم یا همون 6ماهی که گذشته کافیه؟

پاسخ دهید
nani

من حدودا 5ماه پیش سقط داشتم ولی تازه فهمیدم که به خاطر بیماری toxoسقط شده میخواستم بدونم با دارو ودرمان 6ماه دیگه صبر کنم یا همین 5ماه کافیه وبرای بارداریم مشکلی نداره؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به nani

سلام
چند ماه صبر کنید و حتما قبل از اقدام به بارداری با پزشکتون مشورت کنید.

پاسخ دهید
nani

منظورتون چیه از اینکه انتقال انگل به جنین در خانمهایی که قبل از بارداری بیمار شدن نداره پس چرا دکتر وقتی فهمید من ویروس دارم گفت باید حداکثر یه سال صبرکنی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به nani

توصیه شده تا 6 ماه بعد از ابتلا به بیماری اقدام به باردار شدن نکنید.

پاسخ دهید
ناشناس

جنین من در دوماهگی سقط شد ازمایش دادم دکتر گفت توکسوپلاسموز من209هست میشه توضیح بدین یعنی چی برای بارداری بعدیم مشکلی نداره؟

پاسخ دهید
ناشناس

استاد عزيز اززحمات شما در اشنايي مردم با بيماريها سپاسگزاري ميگردد اميدوارم موفق باشيد

پاسخ دهید
نازنین

باسلام.چشم راست من مادرزادی به این انگل مبتلاست ودودهم دید دارد با تاری چشم چبم ک کاملاسالم بودوبعد از مراجعه به متخصص متوجه شدم چشم چبم هم به این انگل مبتلا شده ودکترگفته ک خوب میشه والان دچارتنگی نفس هم شده ام ایاتنگی نفس هم مزبوط به انگل گزبه است ترو خدا ازتون خواهش میکنم جوابم رو بدید خواهش میکنم

پاسخ دهید
قاسم

سلام و با عرض خسته نباشید من سالها مریضی چشم توگسوپلاسما دارم که سالها هست که با من همراه هست میخواستم بدونم این مریضی با عمل جراحی خوب میشود
ممنون میشم راهنمایی بکنید
با تشکر

پاسخ دهید
Masoud

خورده شدن تصادفی موی گربه هم میتواند عامل انتقال باشد؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به Masoud

احتمالش خیلی کمتر از 1% است و نزدیک صفر. به صورت ساده پاسخ “نه” است.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام.من گلودرد به همراه تورم غدد لنفاوی دارم رفتم دکتر انتی بیوتیک مصرف کردم ولی هنوز خوب نشد به نظرتون توکسوپلاسما دارم ؟

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

احتمال اینکه ایمنی بدن شما پایین باشه زیاده

پاسخ دهید
وحید

با سلام همسر من هفته نهم بارداری که آزمایش داده متوجه شدیم که تو کسو پلاسما igm داره 2،16خیلی نگرانیم ایا کامل درمان میشه یا بچه سقط میشه یا علایمش میمونه تو را خدا دقیق راهنمایم کنید

پاسخ دهید
مهرناز

سلام.ممکنه لطف کنید و بفرمایید خوردن قرص های مکمل(برای بالا بردن سیستم ایمنی) این قرص ها در روند بهبودی و نایود کردن انگل اثر دارند؟
با تشکر

پاسخ دهید
مراد

خیلی از شما تشکر می کنم، توضیحات و پاسخ هایتان جامع و خوب بود.
خسته نباشی.

پاسخ دهید
مهدی

سلام
میخواستم بدونم که خوردن گوشت پرندگان آلوده به انگل باعث انتقال این انگل به بدن انسان میشود

پاسخ دهید
علیرضا

ادرس دکتر برای درمان توکسوپلاسموز می خواستم؟؟ با تشکر

پاسخ دهید
ضحا*ر

سلام حدود دوماه ونیم هست که غده ای درسمت چپ گردنم دیده شده ازمایش کلی دام که ازمایشم سالم بودبهجز انگل گربه که 3بود وباخوردن دارو به عدد 2رسید ولی انزیم کبدم رفت بالا شده 57 نگرانم که این غده خطرناک نباشه یعنی ازبین میره ؟

پاسخ دهید
saeed

اثر توکسوپلاسما گوندای روی کم کارری گنادها به چه صورت است

پاسخ دهید
بیژن

سلام آقای دکتر وقت شما بخیر باشه.من آزمایش خون دادم IgG من H 121 هست.این به چه معناس؟ و دوم اینکه برای درمان باید پیش کدوم متخصص برم؟

پاسخ دهید
غمگین

سلام من از 11سالگی متوجه ضعف در چشمم شدم اما دکترهایی که مراجعه کردم نام علمی بیماری را وقتی میپرسیدم یا نمی گفتند یا طوری میگفتند که متوجه نمیشدم،فقط میگفتند بیماری گربه و نام بیماری را در اینترنت سرچ میکردم چیز درستی نمیگفت!تا اینکه امروزدوباره مراجعه کردم ونام بیماریم را توکسوپلاسما گفتند گفتندقابل درمان نیست اما در اینترنت سرچ کردم اگرنام بیماری را میدونستم به موقع به دکتر متخصص تر مراجعه میکردم چشمم بهتر میشد و انقدر تحقیر بخاطر ضعف چشمام نمیکشیدم! حالا بااین اوصاف چشم من با وجود 34سالگی قابل درمانه که پیگیرش باشم یا نه؟لطفا جواب بدید ببخشید متنم طولانی بود

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به غمگین

سلام
در این خصوص باید متخصصین چشم پزشکی نظر بدهند.

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام . من 28 سال سن دارم وحودوسه سال پیش این بیماری رو گرفتم یعنی دچار توکسو پلاسما چشمی شدم که در چشم سمت راست لکه های سیاهی جلوی چشمم در حرکت است پس از دو ماه دارو مصرف کردن وبعداز ازمایش دادن دکتر گفت مشکلی ندارد ولی گفتن هیچ موقع ار بین نمیرود وهنوز هم وجودش رو تو چشمم احساس میکنم . ایا برای بارداری هم دچار مشکل میشوم وممکن است به جنین صدمه وارد شود

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
مشکلی جهت بارداری و سلامت جنین وجود ندارد.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به عصرعلم

ببخشید جناب عالی چه آدم بی سوادی هستی که میگی بیماری به جنین منتقل نمیشه ؟!!!!!!!!
چرا الکی حرف میزنی وقتی سوادشو نداری ؟!
این بیماری روی چشم تاثیر میزاره و به جنین هم منتقل میشه و در بهترین حالت جنین سقط میشه وگرنه مشکل جسمی و عقلی پیدا میکنه . دوستانی که این بیماری رو دارید لطفن به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید . درمان نداره و واکسن هم نداره . اما بهتون درست آگاهی میده !!!!!
چه آدمایی پیدا میشه والا !!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

با سلام و تقدیم احترام خدمت شما دوست گرامی،
انتقال بیماری به جنین تنها در حین بارداری و یا وقتی که فاصله زمانی بین ابتلا به بیماری و باردار شدن بسیار کم باشه (حدود 4 تا 6 ماه) رخ خواهد داد و اگر خانمی قبل از بارداری به بیماری مبتلا بشود، مشکلی برای جنین وجود نخواهد داشت و بیماری به جنین منتقل نخواهد شد. لطفا توجه داشته باشید که زمان ابتلا به بیماری مهم است و قبل و هنگام بارداری متفاوت است.
برای کسب اطلاعات بیشتر حتما به متخصص مراجعه کنید.
همچنین نقل این مطلب از سایت “مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای ایالات متحده امریکا” که سایتی دولتی است (نه سایت شخصی) و فکر نمیکنم ابهامی در خصوص اعتبار آن وجود داشته باشد، خالی از لطف نیست:

When should I be concerned about toxoplasmosis?
Generally if you have been infected with Toxoplasma before becoming pregnant your unborn child is protected by your immunity. Some experts suggest waiting for 6 months after a recent infection to become pregnant.

رجوع کنید به: http://www.cdc.gov/parasites/toxoplasmosis/gen_info/pregnant.html
ترجمه:
چه زمانی باید نسبت به توکسوپلاسموز نگران باشم؟
به طور کلی اگر قبل از باردار شدن با انگل توکسوپلاسما آلوده شده باشید فرزند شما به واسطه ی ایمنی ایجاد شده در بدن شما محافظت خواهد شد. برخی از متخصصان توصیه میکنند در صورت ابتلا به بیماری 6 ماه صبر کنید و سپس اقدام به باردار شدن کنید.
اما در خصوص درمان:

Healthy people (nonpregnant)
Most healthy people recover from toxoplasmosis without treatment. Persons who are ill can be treated with a combination of drugs such as pyrimethamine and sulfadiazine, plus folinic acid.

رجوع کنید به: http://www.cdc.gov/parasites/toxoplasmosis/treatment.html
ترجمه: افراد سالم (غیر باردار) _از مترجم: منظور از سالم، افرادی است که ضعف سیستم ایمنی ندارند_
اکثر افراد سالم بدون نیاز به درمان بعد از ابتلا به توکسوپلاسموز بهبود میابند. افرادی که دارای بیماری هستند را میتوان با ترکیبی از داروهای پیریمتامین و سولفادیازین به همراه فولینیک اسید درمان کرد.
در خصوص واکسن هم جایی عنوان نکردیم که بیماری واکسن دارد!

با تشکر از توجه شما؛
عصرعلم.کام

پاسخ دهید
مریم

یک ماه پیش با تورم گره های لنفی گردنم متوجه توکسو شدم. با تشخیص پزشک دارو هم مصرف نکردم.گره های لنفیم کوچیک شدن چه مدت طول میکشه این تورم کاملا از بین بره؟برای بارداری مشکلی پیدا نمیکنم؟چشم پزشک سلامت چشممو تایید کرد ولی میترسم چشمم آسیب ببینه: نیازه دوباره به چشم پزشک مراجعه کنم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مریم

سلام
در صورتی که قبل از بارداری، خانمی به این بیماری مبتلا بشود، به دلیل وجود آنتی بادی در بدن، خطری در حین بارداری برای مادر و جنین وجود ندارد.
در خصوص چشم هم مشکل خاصی وجود نداره ولی بهتر است چک آپ سالانه صورت بگیرد (تنها برای احتیاط).

پاسخ دهید
سعيد

سلام ديشب شبكه من و تو در برنامه مهمان ناخوانده يه قسمت در مورد توکسوپلاسموز بود كه فردي دچار اين انگل شده بود ولي اين انگل به دليل سيستم دفاعي بدن ساكن و بي حركت مونده بود تا اينكه پس از سيزده سال فعال شده بود و به شبكيه چشمش رسيده بود و داشت بينائيشو از دست مي داد با اينكه معالجش بگير نگير داشت گرفت و خوب شد اما در آخر برنامه گفته شد كه اين انگل تا آخر مهمان بدن انسان است و در مقابل سيستم ايمني غير فعال است و با بدست آوردن فرصت فعال ميشه و با توجه به اينكه من سه سال پيش مبتلا شدم و غده لنفاوي زيرگلوم ورم كردو هنوزم كامل نخوابيده ولي به گفته پزشكان از بين رفته ميخواستم نظر شماروهم بدونم چون نگرانم كرده ممنون ميشم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سعيد

سلام
ابتلا به توکسوپلاسموز ایمنی دائم خواهد داد یعنی با یک بار ابتلا بدن نسبت به این بیماری مقاوم خواهد شد و از این جهت جای نگرانی نیست.

پاسخ دهید
ali

باسلام ممنون از اطلاعات خوبی که در اختیارمون گذاشتین

پاسخ دهید
سلام

زيرگلوي سمت چپم 3 سال پيش ورم كرد كه با مراجعه به پزشك و آزمايشات متوجه شدن كه تورم غده لنفاوري به دليل توکسوپلاسموز است ولي آزمايشات نشون ميده كه بدنت مقاومت كرده و رفع شده ولي با حساسيت دنبال كردم و با مصرف 70تا قرص شبي يكي جواب آزمايش به 1 رسيد ولي از اوون موقع تا حالا ورم زيرگلوم يك سوم شده اما كامل نرفته ميخوام ببينم چقدر طول ميكشه. ممنون

پاسخ دهید
رضا صوفیا

سلام
باعرض خسته نباشید . هشت ماه است که تورم غدد لنفافی زیر بازوی راستم دارم ازمایش دادم معلوم شد که الوده به توکسوپلاسموز هستم دکترم گفت نیازی به درمان نداره امااحساس میکنم افسردگی دارم وکمی هم سردرد البته قبلا نداشتم لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم بهتره ورم غددم کی خوب میشه تازه دوباره ازمایش دادم نشان دادمیزان الودگی پایین اومده
باتشکر منتظرنظرتونم ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رضا صوفیا

سلام
برطرف شدن علائم نیازمند زمان است، صبر کنید برطرف خواهد شد.

پاسخ دهید
سارا

سلام
6ماه پیش در حالیکه هفته17بارداری بودم با متورم شدن غده لنفاوی سمت چپ گردن و آزمایش های بالینی متوجه وجود توگسوپلاسموز شدم آمنیوسنتز ابتلای جنین به این انگل را تایید کرد درمان را با داروی سولفادیازین و پریمتامین و فلونیک اسید شروع کردم ولی متاسفانه بعد از 2 هفته حساسیت شدید به داروی سولفادیازین پیدا کردم و جنین پس از 3 روز فوت شد.نزدیک به 2 ماه از زایمانم میگذرد سوالم این است آیا میتوانم برای بارداری اقدام کنم؟و اینکه چه مدت طول میکشد تا انگل غیرفعال شود؟

پاسخ دهید
آرزو

مدت نه ماه است که غدد لنفاوی بدنم در ناحیه گردن متورم است به دکتر مراجعه کردم بعد از کلی بررسی انتی توکسوپلاسما در آژمایش 0.1 هست. دکتر گفت احتمالا این علت ورم غدد می باشد- آیا این غدد تا ابد می مانند چوون در این مدت از بین نرفتند-متشکرم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به آرزو

سلام
خیر، به مرور کاهش پیدا خواهد کرد و بعد از مدتی از بین میرود.

پاسخ دهید
رضا-صوفیا

سلام
باعرض خسته نباشید . هشت ماه است که تورم غدد لنفافی زیر بازوی راستم دارم ازمایش دادم معلوم شد که الوده به توکسوپلاسموز هستم دکترم گفت نیازی به درمان نداره امااحساس میکنم افسردگی دارم وکمی هم سردرد البته قبلا نداشتم لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم بهتره ورم غددم کی خوب میشه تازه دوباره ازمایش دادم نشان دادمیزان الودگی پایین اومده
باتشکر

پاسخ دهید
ناشناس

ایا تزریق درون زجاجیه برای درمان توکسوپلاسمو باعث نابینایی چشم میشود

پاسخ دهید
ابراهیم

از راهنمائی تان ممنون هستم مدت یک هفته قبل اتفاقی وقتی دختر 10 ساله ام از سردرد و تاری دید چشم راستش گفت به پزشک متخصص چشم مراجعه کرده ومتوجه توکسو پلاسموزیس داخل مرکز شبکیه چشم راست شدیم درمان توسط پزشک متخصص عفونی شروع کردیم آیا احتمال عوارض بعدی وجود دارد لطفا راهنمائی ام کنید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ابراهیم

معمولا اگر درمان به موقع انجام شود عوارض بعدی نخواهد داشت. توکسوپلاسموز ایمنی دائمی دارد یعنی در آینده در زمان بارداری هم دختر خانم شما مشکلی از این جهت نخواهند داشت.

پاسخ دهید
مژگان

در ادامه بايد بگم هيچوقت علائم باليني بيماري را در گذشته نداشتم. با تشكر از شما و سايت خوبتون

پاسخ دهید
مژگان

من 17 هفته باردارم و تست Igg من براي توكسو پلاسما هم مثبت بوده چون خيلي گربه داشتم. تازگي كبابي خورم كه يه مقدار گوشتش قرمز بود و به نظر نيم پز شده بود با اينكه سعي كردم از قسمت هاي پخته تر بخورم اما الان نگرانم كه نكنه شايد مشكلي پيش بياد. لازم هست آزمايش خون بيماري رو بدم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مژگان

سلام
مراجعه به پزشک برای بررسی و اطمینان بیشتر ضرر ندارد.

پاسخ دهید
فاطمه

سلام. من در کودکی بسیار با گربه ها بازی میکردم و چندین گربه هم در حیاط منزل داشتم که روز و شبم را باهاشون می گذراندم. الان 2 ماهه باردارم وخیلی نگران اینم که آیا مبتلا به انگل گربه ای هستم یا نه؟ هیچ علایمی غیر از درد گلو در سمت چپ گلو ندارم که گاهی درد میکنه.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به فاطمه

سلام
تست توکسوپلاسموز قبل از بارداری الزامی است. احتمالا شما این تست را انجام دادید ولی مطلع نیستید. اگر مبتلا بودید به شما میگفتند.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خسته نباشی من در کو دکی مبتلا به ویروس توکسو شده بودم و پس از درمان بهبودی کامل پیدا کردم اما 20 سال ازاین موضوع میگذره و یکی از چشمهام بینایش کم میباشد و چشم دیگرم کاملا سالم میباشد ولی سوال من این میباشد که ایا رانندگی کرذن به چشم سالمم اسیب میروسونه یا باعث ضعیف شدن ان میشود ودیگر اینکه این بیماری باعث پیچ چشم جزعی در همون چشم بیمارم شده ایا درمان پیچ چشم امکان داره و کامل برطرف میشه

پاسخ دهید
ساغر

با سلام و خسته نباشید .
یک سوال داشتم امیدوارم شما بتونید کمکم کنید. برادر من که 13 سال داره مدتی پیش دچار عفونت گلو تب و سرفه های شدید شد علائمی که فکر میکردیم سرماخوردگیه دکتر درمانگاه به اون مقداری دارو داد واسه برطرف کردن بیماریش ولی بعد از 2هفته بهتر نشد با مراجعه مجدد دکتر ازمایش خون واسش نوشت و معلوم شد گلوبولهای سفید خونش پایین اومده که با دارو برطرف شد ولی علائم مشکوک دیگه ای داشت دو طرف گلوش به طور غیر عادی ورم کرد که دیروز پزشک متخصص گفته احتمال زیاد ویروس گربه ای گرفته از شما خواهش میکنم به من کمک کنید راهنمایی کنید که کجا ببرمش پیش چه متخصصی بخدا از دیروز داریم دیوونه میشیم ممنون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ساغر

سلام
منظورتون رو از “ویروس گربه ای” متوجه نمیشم! چه نوع ویروسی!
آیا در منزل گربه دارید؟ یا با گربه یا سگ در ارتباط هستید؟
با شخصی که به تازگی از عربستان (مکه) برگشته ارتباط نداشتید؟
تا جایی که بنده اطلاع دارم ویروسهای مهم گربه سانان زئونوز (قابل انتقال به انسان) نیستند و تنها در شرایطی که بدن فرد ضعف سیستم ایمنی داشته باشد به عنوان عامل ثانویه میتونند برای انسان خطرناک باشند نه به عنوان عامل اولیه و بیماری زا.
در این خصوص باید به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید.

پاسخ دهید
sali

در پاسخ به عصرعلم

سلام این که فرمودید کسی از مکه امده باشه بله هفته گذشته یکی از اشنایان ما اومد و متاسفانه برادرم هم پیش اون رفته . امیر دچار کم خونی بوده و طبق آزمایشاتی که گرفته گفته شد گلوبولهای سفید خونش پایین امده تورو خدا بهم بگید خطرناک که نیست . با دکتر متخصص داخلی هم مشورت کردیم میگه فعلا نمی دونم چشه آزمایش و عکس هم گرفتیم ولی هنوز جوابی نگرفتیم دو طرف گلوی داداشم مثل کسی که اوریون گرفته باشه ورم کرده دیشب هم توی تب سوخت نمیدونم چکار کنم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به sali

سلام
تشخیص بیماری بر عهده ی پزشک متخصصی است که برادر بزرگوار شما را معاینه کرده اند و نتیجه ی آزمایشات برای تشخیص صحیح بسیار ارزشمند هستند.
من تنها میتونم تا حدود کمی شما رو راهنمایی کنم و تشخیص بیماری در تخصص بنده نیست. دلیل اینکه در خصوص مکه سوال پرسیدم بخاطر بیماری ویروسی ای است که در عربستان شایع شده و وارد کشور ما هم شده و علائمی بسیار شبیه سرماخوردگی داره، ویروس خطرناکی هم هست. ولی تمام اینها در حد یک حدسه و ممکنه درست نباشه. بهتره در این خصوص هم با پزشک معالج مشورت کنید. دادن تاریخجه ی کامل بسیار کمک کننده است.

پاسخ دهید
فاطمه

خوب بود

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی عالی بود

پاسخ دهید
مایکل

شش ماهه که تورم غددلنفافی دارم وتازه برای درمان اقدام کردم گفتن توکسوپلاموزدارم اگه توکسوپلاموزدرمن منفی بشه غددچقدطول میکشه تاکوچیک شوند

پاسخ دهید
اقازاده

سلام.در چشم راستم توکسوپلاسموز داشتم و علایم ان هم وجود شی سیاه رنگ جلوی چشمم بود که با مراجعه به دکتر و مصرف قرص پزشکم گف که برطرف شده،اما از شهریور ماه که بار اخر دکتر رفتم تا الان که دی ماه است هنوز شی سیاه جلوی چشمم است.ایا چشمم هنوز خوب نشده؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به اقازاده

سلام
احتمال باقی ماندن علائم بعد از بهبودی کامل وجود داره و ممکنه از بین رفتن کامل علائم به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشه. بستگی به عکس العمل سیستم ایمنی بدن به بیماری داره.

پاسخ دهید
سعيد

در پاسخ به اقازاده

سلام
در چشم چپم توكسوپلاسموز دارم كه حاد شده و احتمال آسيب به قرنيه چشمم هست آيا من ميتونم درمانش كنم . و در صورت آسيب قرنيه ميتونم درمان كنم يا عمل قرنيه انجام بدم؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سعيد

سلام آقا سعید،
در خصوص چشمتون باید به چشم پزشک مراجعه کنید تا شما رو معاینه کنند و نظرشون رو بگن.

پاسخ دهید
سمانه

در دوران حاملکی توکسوپلاسموز گرفتم و دکتر عفونی برام دارو تجویز کرد،پس از مصرف داروها دکتر گفت که بیماری برطرف شده اما بچه ام در شش ماهگی زایمان زود رس کردم و فوت شد.میخواهم دوباره باردار شوم اما میترسم لطفا راهنمایی ام کنید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سمانه

سلام
در صورت بهبودی از بیماری دارای ایمنی مادام العمر خواهید بود و معمولا مجددا ابتلا به بیماری رخ نخواهد داد و بنابراین مشکلی برای بارداری شما وجود نخواهد داشت.

پاسخ دهید
..........

اگر با فردی که در اثر این انگل یکی از چشمهاش بیناییش خیلی کم شده ، اردواج کنیم، ممکنه واسه ما هم مشکلی پیش بیاد؟
یا در آینده واسه فرزندمون مشکلی پیش بیاد؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ……….

سلام
خیر، ابتلا به بیماری ایمنی مادام العمر میده.

پاسخ دهید
علی

ادامش درضمن یه سال پیشم چشم راستم تارمیدید

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام حدودهشت ماه پیش دختری به مدت ده ثانیه التموداخل دهانش کردوپس ازیک ماه روالتم تعدادی جوش زدپس ازهشت ماه ازمایش دادم وگفتن توکسوپلاموزداری نمیونم واسه غذای الوده به نظرتون کسی که توکسوپلاموزگرفته اچ ای وی داردوتوکسوپلاموزازچه طریقی منتقل میشه

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

توکسوپلاسموز بیماری انگلی است و ایدز بیماری ویروسی! و ابتلا به توکسوپلاسموز به معنی داشتن ایدز نیست. دو مقوله ی کاملا مجزا هستند.
روشهای ابتلا به توکسوپلاسموز داخل مقاله عنوان شده اند.

پاسخ دهید
مایکل

ایاکسی که توکسوپلاسماگرفته اچ ای وی دارد

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مایکل

ارتباطی با هم ندارند، ممکنه HIV داشته باشه و یا ممکنه نداشته باشه، باید آزمایش جداگانه انجام بشه. ابتلا به توکسوپلاسموز به معنی ابتلا به HIV نیست.

پاسخ دهید
علیرضا

سلام. همسر من در ماه آخر بارداری دچار علائم toxoشد. پس از زایمان طبیعی، آزمایش داد و به پزشک مراجعه کردیم، می گویند نیاز به درمان نداری و بچه هم که ظاهراَ سالم است.آیا ممکن است در اثر عدم معالجه حال همسرم بدتر شود و آیا ممکن است بچه از نظر ذهنی یا بینایی مشکل پیدا کرده باشد؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به علیرضا

سلام
اگر خدای ناکرده توکسوپلاسموز روی جنین تاثیر میگذاشت منجر به سقط میشد پس احتمال قوی بچه سالم است و مشکلی ندارد. توکسوپلاسموز نیاز به درمان نداره و خودش خوب میشه با توجه به اینکه خانم شما شیرده هستند نمیتونید درمان دارویی انجام بدید ولی با اینحال جای نگرانی ندارد.

پاسخ دهید
امیر

با سلام
همسر بنده در آزمایشات متوجه وجود توکسوپلاسم در خون شد
دکتر یک درمان حدودا یک ماهه دارویی تجویز نمود. باتوجه به اینکه قصد بچه دار شدن داریم خواستم بپرسم مدت درمان کامل معمولا چقدر زمان میبرد؟
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به امیر

سلام
دوره ی درمان به سیستم ایمنی فرد بستگی داره ولی معمولا حدود 3 هفته زمان نیاز داره. البته در صورتی که سیستم ایمنی فرد خوب باشه نیازی به درمان دارویی نیست. برای اقدام به بارداری باید آزمایش بدید تا مشخص بشه که شرایط فراهم است یا نیست.

پاسخ دهید
کامران

سلام
ایا امیدی به درمان بیماری توگسوپلاسمی چشمی هست ؟
دکترم میگه نه!
لطفا جواب بدین

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به کامران

سلام
بستگی داره در چه مرحله ای باشه و میزان آسیب در چه حدی باشه. در موارد زیادی هم از دست دادن بینایی رخ میده. در واقع درمان عوارض چشمی توکسوپلاسما در مراحل ابتدایی محتمل تر است تا با مزمن شدن.

پاسخ دهید
کامران

سلام
من مبتلا به بیماری توگسوپلاسمی در چشم چپم هستم ایا این بیماری به چشم راست هم سرایت میکنه؟
ایا میتوان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به کامران

سلام
از عوارض جانبی ابتلا به توکسوپلاسموز اختلالات چشمی هستند که معمولا نیاز به درمان ندارند و خودبخود خوب میشوند.

پاسخ دهید
کامران

در پاسخ به عصرعلم

سلام
مطمئنی بیماری toxoplasmosis و اسکار موجود در ماکولا خوب میشه ؟
ایا کسی به این بیماری در جوانی مبتلاشده که خوب شده باشه؟
لطفا جواب بدین

پاسخ دهید
قربانی

من ی دوره درمان و طی کردم اما هنوز احساس میکنم دیدم مث قبل نیست. بطور کامل از بین نمیره؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به قربانی

چیزی که در کتب معتبر پزشکی گفته شده اینه که اختلال در دید موقتی است و به مرور زمان بهبودی کامل حاصل خواهد شد. با اینحال اگر خیلی طولانی شده (چند ماه) مجددا به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام با تشکر از اطلاعات شما سوال من این است که ایا قبل از بارداری باید این بیماری رو برطرف کرد؟اصلا ایا بطور کامل برطرف میشود؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
بله به طور کامل برطرف میشه و ایمنی بعد از درمان در بدن بوجود میاد.

پاسخ دهید
ناشناس

با تشکر از شما من در سی سالگی در اثر درد شدید چشمی با دادن ازمایش متوجه این بیماری شدم با تزریق بیست روز پنی سیلین مخصوص در رگ مداوا شدم ولی وقتی دوباره بار دار شدم با نظر پزشک جنین را سقط کردم الان 38 سال دارم مدتی است که دوباره دچار تاری شدید چشم هستم لطفا من را راهنمایی کنید .ف.ن از لواسان 22/5/1392

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
معمولا در دورانی غیر از دوران بارداری نیاز به درمان نیست و علائم بیماری طی یک تا دو هفته از بین خواهند رفت.

پاسخ دهید
شقایق

ایا بر روی مغز و شبکیه چشم اثر می گذارد

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به شقایق

بله، در برخی افراد (به ندرت) بعد از ابتلا به توکسوپلاسما عارضه ای با نام Ocular Toxoplasmosis وجود داره که بر شبکیه ی چشم اثر میگذاره.

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام ازاین که اطلاعات خوبی رو دادید سپاسگزارم من به ویروس توکسو آلوده هستم و مطالب برام مفید بود

پاسخ دهید
هیراد

مرام‌نامه‌ی ارسال دیدگاه را رعایت کرده‌ام! (»نمایش مرام‌نامه)