خانه » پزشکی و سلامت » برطرف کردن جوش صورت

برطرف کردن جوش صورت

مالش پیاز پخته شده روی پوست در درمان جوش موثر است!
مالش تركیب گلاب و دم كرده گیاه رازیانه و آب‌جعفری روی پوست و نیز مالش دم كرده گیاه “باریجه” و “استخودوس” روی پوست در درمان جوش موثر است. حجامت پشت گوش و زیر چانه، فصد عروق داخل بینی و استفاده از زالو در ناحیه پشت گوش نیز نقش موثری در درمان جوش دارد.  “آكنه و بثورات” پوستی كه در فرهنگ گفتاری متداول نام جوش را به خود گرفته، به‌خودی خود بیماری محسوب نمی‌شود و در حقیقت نوعی واكنش بدن به نابسامانی‌های داخلی بدن است. اختلال‌های هورمونی،استرس و تنش‌های عصبی، یبوست، كم‌خونی،اختلال‌های ریوی، تغذیه نادرست و كم خوابی از علل زمینه‌ساز بروز جوش بر روی صورت است.
آلودگی هوا، نداشتن تحرك جسمانی، دوران قاعدگی، تركیبات آرایشی پوستی، مصرف الكل، سیگار و موادمخدر، مصرف داروهای شیمیایی و هورمونی، تركیبات شیمیایی موجود در غذاها، آلرژی و شوینده‌ها و آلاینده‌های صنعتی نیز در بروز جوش نقش موثری دارد.
در خصوص درمان جوش رویكرد درمانی طب سنتی به جوش همچون تمام بیماری‌ها، ریشه‌ای، كامل و برحسب مزاج و طبع است.فرونشاندن حرارت كبد، اصلاح خلط دموی و صفراوی با گیاه كاسنی، عناب، زرشك و خاكشیر كه معمولا به شكل دم كردنی و جوشاندنی یا خیس كردنی استفاده می‌شود، برای درمان جوش به كار می‌رود.مصرف هندوانه، انجام حجامت عام ( بین دو كتف ) و فصد نیز در درمان جوش مورد تاكید و موثر است.
تحریك و كندن جوش با ناخن، سبب برداشته شدن لایه طبیعی محافظ روی جوش شده و بستر ورود میكروب‌ها به منطقه جوش را تسهیل كرده و در نهایت موجب بروز ضایعات پابرجا بر روی پوست می‌شود. همچنین، تماس جوش‌ها با هر نوع آلودگی و بوی سرخ كردنی نیز سبب تشكیل لكه‌های سیاه بر روی پوست می‌شود!
به بالای صفحه بردن