چند راه ساده برای ترک اعتیاد به اینترنت!

بهداشت روان » چند راه ساده برای ترک اعتیاد به اینترنت!
۲۹ فروردین ۱۳۹۳ چاپ

اعتیاد به کامپیوتر و اینترنت تبدیل به یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات عصر دیجیتال در میان جوانان و نوجوانان شده است. امروزه هر فردی از اینترنت برای گشت و گذار و وبگردی در شبکه های اجتماعی استفاده میکند ولی آیا این گشت و گذار به معنی “اعتیاد به اینترنت” است؟

در صورتی که استفاده از اینترنت باعث شده تا سایر تفریحات و مسائل پیرامون شما برایتان جالب و جذاب نباشند، احتمال اینکه به درجاتی از اعتیاد به اینترنت مبتلا شده باشید وجود دارد! خوشبختانه، روشهای مؤثری برای ترک این اعتیاد وجود دارند که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد.

اعتیاد به اینترنت چه تعریفی دارد؟

اعتیاد به اینترنت یک اختلال کنترل انگیزه محسوب میشود که با اعتیاد دارویی بسیار متفاوت است و در ردیف اعتیاد به بازیهای رایانه ای و همچنین قمار، دسته بندی میشود. برخی از کاربران اینترنت ممکن است درجاتی از دلبستگی را به دوستان برخط (آنلاین) خود و فعالیتهایی که انجام میدهند احساس کنند.

کاربران اینترنت ممکن است از جنبه های مختلفی همچون قرار ملاقاتها، جنبه های اجتماعی و تبادل اطلاعات و نظرات در اتاقهای گفتگو (چت روم)، شبکه های اجتماعی و اجتماعات مجازی لذت ببرند و برخی از کاربران نیز ساعات متمادی را برای جستجوی مطالب جالب و یا وبلاگ نویسی صرف میکنند.

اعتیاد به اینترنت - اثر Sergei yolkin

تمام این موارد در صورتی که اختلالی در روند یک زندگی طبیعی ایجاد کنند و یا باعث شوند شما نسبت به سایر مسایل پیرامون خود توجه کمتری نشان دهید، نشان دهنده ی ایجاد اعتیاد در شما است.

نشانه های هشدار دهنده برای اعتیاد به اینترنت چیستند؟

  • دلبستگی ذهنی به اینترنت (فکر کردن به فعالیتهای اخیرتان در اینترنت یا برنامه ریزی و پیش بینی فعالیت در روزهای بعدی)
  • استفاده از اینترنت به صورت فزاینده به منظور ارضای حس دلبستگی.
  • تلاش تکراری و ناموفق برای کاهش و یا ترک استفاده ی بیش از حد از کامپیوتر و اینترنت.
  • احساس خستگی، بی قراری، افسردگی و عصبانیت در زمانهایی که برای کاهش استفاده از اینترنت تلاش میکنید.
  • استفاده از شبکه ی اینترنت برای مدتی بیشتر از آنچه انتظار داشته اید و یا برنامه ریزی کرده اید.
  • از دست دادن روابط مهم شغلی، تحصیلی و یا سایر فرصتهای مهم زندگی.
  • دروغ به اعضای خانواده و یا فرد درمانگر برای پنهان سازی میزان واقعی استفاده از اینترنت.

تأثیرات منفی اعتیاد به اینترنت در زندگی روزمره چیستند؟

همانطور که اعتیاد به داروها و مواد مخدر تاثیرات منفی و مخربی در زندگی فرد دارند، اعتیاد به اینترنت نیز بعضا عواقب سنگینی خواهد داشت و ممکن است در زندگی فردی، خانوادگی، شغلی و مالی و … اثرگذار باشد. ارتباط فرد با محیط واقعی بیرون کاسته شده و به سمت دنیای مجازی سوق پیدا میکند و ممکن است بسیاری از دوستان خود را در دنیای واقعی از دست بدهد.

عوارض روحی نظیر عصبانیت و عدم کنترل اعصاب، خستگی زودرس، بی حالی، پرخاشگری، ترس، ناراحتی و احساس تنهایی از دیگر مضرات مهم اعتیاد به اینترنت می باشند.

چه راه هایی برای ترک اعتیاد به اینترنت مناسب هستند؟

خوشبختانه راه های کاربردی برای ترک اعتیاد و کاهش دلبستگی به اینترنت وجود دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

ترک اعتیاد اینترنت - تفریحات خارج از منزل

1 یافتن تفریحاتی که در آنها از وسایل دیجیتال نظیر کامپیوتر، بازیهای رایانه ای، گوشی تلفن همراه و… استفاده نمیشود:

عضویت در باشگاه های ورزشی، کلاسهای موسیقی، نقاشی و … . پیاده روی، کوهنوردی و یا دوچرخه سواری با یک دوست و همچنین به موقع خوابیدن در هنگام شب و داشتن خواب خوب و کافی از جمله اقداماتی است که باید آنها را در نظر داشته باشید.

به اطراف خود توجه کنید و از وقایع پیرامون خود استفاده کنید. برای مثال از تاریخ برگزاری یک کنسرت موسیقی، یک مسابقه ی ورزشی و یا هر چیزی که ارتباطی با اینترنت نداشته باشد خبر بگیرید و در آن حضور پیدا کنید.

2 به اعضای خانواده تان کمک کنید: کمک کردن به اعضای خانواده علاوه بر افزایش صمیمت متقابل شما با آنها، باعث میشود لحظاتی از اینترنت دور بمانید.

در تهیه ناهار و یا شام، در چیدن سفره و یا میز غذا و یا حتی در شستن ظروف کمک کنید. شام یک شب را در هفته شما برای سایر اعضای خانواده تهیه کنید. حتی اگر توانایی پخت و پز ندارید میتوانید از مادر و یا خواهر خود راهنمایی بگیرید. هرکاری که شما را از کامپیوتر دور کند باعث میشود تا اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند.

3 با دوستان خود به تفریح بروید: با یک و یا چند نفر از دوستانتان به پارک، کوه و سایر مکانهای موجود در طبیعت بروید و یا حتی به مکانهای مورد علاقه سفر کنید. از مکانهایی که اینترنت رایگان ارائه میدهند (نظیر برخی از کافی شاپها) دوری کنید.

4 برای استفاده از کامپیوتر محدودیت ایجاد کنید: برای استفاده از کامپیوتر در طول روز و یا هفته محدودیت اعمال کنید و فقط در زمانهای مشخص از آن استفاده کنید. اگر لپ تاپ دارید میتوانید آنرا در مکانی که کمتر در معرض دید شما است قرار دهید. در صورتی که از آن استفاده نمیکنید، درب صفحه نمایش را ببندید؛ هنگامی که روی صفحه نمایش به سمت شما نیست، شما کمتر نسبت به استفاده از آن رغبت نشان خواهید داد.

اگر از رایانه ی رومیزی استفاده میکنید سعی کنید روی آن را با یک پوشش و یا پارچه بپوشانید تا کمتر دیده شود.

5 از ساعت هشدار دهنده استفاده کنید: قبل از اینکه از کامپیوتر استفاده کنید، زمان مورد نیاز خود را تعیین کنید. برای مثال محدودیت 30 دقیقه ای اعمال کنید. یک ساعت هشدار دهنده تنظیم کنید تا هنگامی که زمان شما به پایان رسید زنگ بزند و به شما اطلاع دهد.

باید خود را موظف کنید که بعد از اتمام زمان، رایانه ی خود را خاموش کنید. همچنین میتوانید از ابزارها و اپلیکیشنهایی که برای ویندوز طراحی شده اند استفاده کنید. با استفاده از برخی از این ابزارها میتوانید رایانه را پس از مدت زمان تعیین شده به صورت خودکار خاموش کنید.

ممکن است شما برای انجام تکالیف مدرسه و یا کارهای دانشگاه نیاز به استفاده از کامپیوتر داشته باشید، در این موارد، اشکالی برای استفاده وجود ندارد ولی باید توجه داشته باشید که افراط نکنید.

حتما بعد از هر 15 دقیقه که پشت میز کامپیوتر می نشینید، بلند شوید و چند حرکت کششی ساده انجام دهید، اینکار علاوه بر اینکه به استراحت ماهیچه ها و ستون فقرات شما کمک میکند، باعث میشود ماهیچه های چشمی و خود چشم نیز رفع خستگی کنند.

همچنین قرار گرفتن دستها بر روی صفحه کلید و موشواره (ماوس) برای مدت طولانی میتواند اختلالاتی را در اندامهای بدن ایجاد کند.

 

گفتگو پیرامون چند راه ساده برای ترک اعتیاد به اینترنت!

(منتشر شده: 24 | در انتظار تایید: 0)
محمد

من دوستی ندارم که بخوام تفریح کنم، همه دوستام مواد فروش، عرق خور هستن که خوشبختانه ده ساله قطع رابطه کردم باهاشون.
دوسته من اینترنته دوسته من کامپیوتره چرا؟ چون بهم نمیگه سیگار بکش ،بهم نمیگه مواد بکش ،بهم نمیگه عرق بخور،
راسته و دروغ رو میزاره خودم تشخیص بدم، اگه اینترنت و کامپیوتر نبود معلوم نبود چه بلایی سرم میمود،از اینکه تو محله آشغال با
آدمای آشغال بزرگ شدم حالم بهم میخوره.
شما هم این خزوولات رو واسه خودت منتشر کن. آره باتو ام!

پاسخ دهید
ناشناس

سلام.
پسرم شدیدا معتاد با زازی های رایانه ای شده .از مدرسه فرار میکنه و میاد خونه که بازی کنه.کامپیوترش رو ازش گرفتیم ولی لج کرده و مدرسه نمیره.بارها قول داد زمانبندی کنه ولی زد زیر قولش.چهارده سالش شدهنه باکسی حرف میزنه و نه کلاساشو میره.چند روزی لپتاب و پی اس فور رو ازش گرفتیم ولی مثل معتادای مواد مخدر فحاشی میکنه.میخایم بهش بدیم ولی میدونیم مثل اول میشه.میخابم ندیم هم که اینطوریه.لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دهید
Computer addict

اپلیکیشن ماله موبایله(به نرم افزار های اندرویدی میگن)
اصطلاحات exe و نرم افزار برای کامپیوتر استفاده میشه دوست عزیز

پاسخ دهید

در پاسخ به Computer addict

گرچه واژه‌ی نرم افزار مصطلح است و بیشتر بکار برده میشود اما اصطلاح اپلیکیشن برای موبایل و کامپیوتر قابل استفاده است همانطور که در سیستم عامل مک و لینوکس از واژه‌ی اپلیکیشن استفاده می‌شود.

پاسخ دهید
زهرا 78

وای من تمام شبکه های اجتماعی رو هم پاکشون کردم ولی بازم میام تو گوگل.نمیشه هرکاری میکنم.روزی ۱۰بار خاموش ولی باز روشن میکنم فصل امتحاناتم هست و نهایی هم هستم..ای خدا

پاسخ دهید
محمد حسین سیلسپور

با سلام و عرض خسته نباشید من با خواندن این متن ها نتوجه اشکال هایم شدم و با راه حل های شما این اعتیاد مسخره را کنار گذاشتم ، من هم اکنون در رشته پزشکی در حال تحصیل کردن هستم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من خیلی در گیر اعتیاد به تلویزیون هستم کنکوری هستم هدفم پزشکی است ولی نمی توانم در مقابل تلویزیون مقاومت کنم وزمانی که به یک سریال نگاه میکنم تمام روز ذهنم در گیر ان سریال است و قسمت های بعد ان را نیز پیش بینی میکنم لطفاکمکم کنید التماس

پاسخ دهید
محمدرسول

در پاسخ به ناشناس

باید به خودتون قول بدید که بزاریدش کنار مهمترین چیز اراده شخص شماست …
چند تا روشم هست تجربه شخصیه :
۱:معاشرت با افرادی که اهل تلویزیون نیستن
۲:ساعت برنامه دلخواهتون یه درس بزارید که مهمه و دوستش دارید
۳:روی یه برگه جلو چشتون تصمیماتون راجع تلویزیون بنویسید

دوست عزیز درضمن کل زندگی تصمیماتتون بر اساس اولویت هاست
سعی کنید ایندتون الویتتون باشه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام و خسته نباشید
تمام این موارد برای ترک اعتیاد به بازی خوب و قابل تامل است اما اعتیاد به بازی مثل اعتیاد به مواد مخدر است و شخص معتاد باید در نهایت خودش بخواهد. متاسفانه در بیشتر معتادین تعداد اندکی هستند که تصمیم می گیرند و واقعا می خواهند.

پاسخ دهید
دانش اموز

مطالب بسیار عالی خیلی بدرد موضوع تحقیقم خورد واقعا ممنون

پاسخ دهید
خوشيم به توچه

خوب بود

پاسخ دهید

واقعا اعتیاد به اینترنت یکی از معضلات بزرگ جامعه می باشد که باعث دوری افراد خانواده از یکدیگر شده. نشر این چنین مقالاتی میتونه بسیار مفید باشه

پاسخ دهید
خرید گربه

اعتیاد به اینترنت رو میشه حل کرد
این گوشی رو چیکارش کنیم!!؟

پاسخ دهید
ناشناس

من خیلی استفاده کردم دیت مریزاد خدوند یاورتان

پاسخ دهید
ناشناس

متشکرم مفید و مختصر توضیح دادید دست مریزاد

پاسخ دهید
وطن

سلام.برادرم معتاد به بازی های اینترنتی شده.و هیچ جوری حاظر نیست با کسی دوست بشه یا مسافرت بره.فقط تو اتاقش و کامپیوتر واینترنت.بزرگم شده.زورمون بهش نمیرسه.

پاسخ دهید
ناشناس

عالی بودددددددد ولی بااین حال من بازم معتادم به اینترنت چیکارکنم کککککککک

پاسخ دهید
مهران

عالي بود،ممنون

پاسخ دهید
قلب

عالی بود خیلی استفاده کردم

پاسخ دهید
بارون

واقعا مطالب خوبی بودن . من خیلی استفاده کردم ….

پاسخ دهید
ماهان

سلام خسته نباشید
مطلب خیلی خوبی بود استفاده کردیم دست گلتون درد نکنه

پاسخ دهید
ناشناس

واقعا برای مقاله بدرد می خوره TANKS

پاسخ دهید
آسفالت

سلام . مطلب خوب و قابل استفاده ای بود . مرسی

پاسخ دهید
مکباف

سلام و تشکر به خاطر مقاله
فکر میکنم یک از بهترین راه ها پیوستن به چند گروه اجتماعی باشه

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین