خانه » پزشکی و سلامت » تناسب اندام » آیا باید ورزش صبحگاهی را فراموش کنید؟!

آیا باید ورزش صبحگاهی را فراموش کنید؟!

حتی فکر کردن به موضوع جدا شدن از رخت خواب گرم و نرم در صبح زود برای بسیاری از افراد ترسناک و عذاب آور است چه رسد به اینکه بخواهیم به آن ورزش صبحگاهی را نیز اضافه کنیم! خوابیدن برای بسیاری از افراد شیرین است و خواب صبح لذتی بیشتر دارد ولی آیا این لذت همراه با سلامتی است؟ آیا واقعا لازم است صبح قبل از صرف صبحانه ورزش کنیم؟ اصلا ورزش صبحگاهی خاصیتی هم دارد؟! در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

ورزش و نرمش صبحگاهی چه خاصیتهایی دارد؟

درست است که بیدار شدن در صبح عذاب آور و دشوار است ولی لازم است بدانید اینکار آنقدر برای شما سود و منفعت دارد که شاید به سادگی بتوان ادعا کرد میتوانید مسیر زندگی خود را با این کار تغییر دهید!! در زیر برخی از مزیتهای ورزش در صبح زود را مرور میکنیم:

  • صبح زود هوا آلودگی کمتری دارد و ماشین های کمتری در خیابانها حضور دارند
  • علاوه بر اتوموبیل ها، افراد کمتری نیز بیرون هستند و محیط خلوت تر است
  • این عوامل باعث میشوند قدرت مغز در تفکر افزایش پیدا کند و سطح انرژی شما در طول روز تا چند برابر افزایش پیدا کند
  • شروع روز تاثیر زیادی در ادامه دادن آن دارد، تفاوت یک شروع شاد با یک شروع خواب آلود چقدر است؟!

اینها تنها مزایای ورزش صبحگاهی نیستند، تحقیقات نشان میدهد بهترین زمان برای نرمش و ورزش، صبح است، هنگامی که شما صبح ورزش میکنید، سطح متابولیک بدن تا چند ساعت بالا خواهد ماند و این میزان میتواند تا ۲۴ ساعت ادامه پیدا کند، بالا بودن سطح سوخت و ساز بدن علاوه بر اینکه از بوجود آمدن اضافه وزن در شما پیشگیری خواهد کرد، سلامت قلب شما را نیز تضمین خواهد کرد.

تاثیر ورزش صبحگاه بر زندگی روزمره

تحقیق جدید دیگری نیز نشان داده است که ورزش کردن قبل از خوردن صبحانه باعث میشود تا عادات پرخوری را راحتتر ترک کنید. محققین سه گروه از مردان را با یکدیگر مقایسه کردند:

  1. گروه نخست، افرادی که قبل از صبحانه، دوچرخه سواری میکردند
  2. گروه دوم، افرادی که ورزش صبحگاهی انجام نمیدادند
  3. گروه سوم، افرادی که بعد از صرف صبحانه ورزش میکردند

در این بین تنها گروه نخست بودند که دچار اضافه وزن نشدند و اثری از مقاومت انسولین در بدن آنها مشاهده نشد.

حالا که مزیتها و فواید ورزش صبحگاهی را دانستید، میتوانید از نکات زیر برای راحتتر بیدار شدن در صبح استفاده کنید.

 چکار کنیم تا صبح ها، راحت بیدار شویم؟

در یکی از مطالب گذشته راجع به این موضوع صحبت کرده بودیم و ۲۳ نکته برای سحرخیز بودن را بیان کردیم، ولی در اینجا نیز قصد داریم گلچینی از مهمترین این موارد را دوباره بررسی کنیم:

۱- ساعت را از خودتان دور کنید

به جای اینکه ساعت ( ساعت زنگ دار! ) را موقع خواب کنار خود قرار دهید، آن را در فاصله دورتر قرار دهید، مثلا در گوشه دیگر اطاق. با این کار مجبور میشوید برای قطع کردن زنگ ساعت از رخت خواب جدا شوید و همین امر میتواند کمک کند تا راحت تر از خواب دست بکشید. اگر به جای ساعت از موبایل استفاده میکنید، زنگ موبایل را یک آهنگ ورزشی قرار دهید تا با شنیدن آن بیشتر به سمت ورزش صبحگاهی تمایل پیدا کنید.

۲- با دوستان خود قرار بگذارید

اگر دوستانی دارید که تمایل دارند با شما همگام شوند با آنها قرار بگذارید، ورزش کردن گروهی لذت بیشتری دارد و انگیزه ی بیشتری برای بیدار شدن در صبح زود به شما خواهد داد. اگر دوستان شما سحرخیز نیستند اشکالی ندارد، با رفتن به پارکها و یا مدتی انجام ورزش صبحگاهی به سادگی میتوانید دوستان جدیدی پیدا کنید که در این زمینه با شما همراه خواهند بود.

۳- از موسیقی استفاده کنید

برای خود لیستی از آهنگهای شاد و ورزشی تهیه کنید و بر روی MP3 Player ، iPod و یا گوشی خود داشته باشید. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که گوش دادن به موسیقی هنگام ورزش کردن علاوه بر افزایش سطح شادابی، باعث کاهش استرس و خستگی میشود. آنها پیشنهاد میکنند از آهنگهایی با ریتم سریع در ابتدای ورزش استفاده کنید و در مراحل انتهایی از آهنگهایی با ریتم ملایم بهره بگیرید. میتوانید بعد از مدتی از این آهنگها برای بیدار شدن در صبح هم استفاده کنید.

۴- شب قبل وسایل خود را آماده کنید

برای اینکه صبح بهانه کمتری داشته باشید! وسایل خود را شب قبل از خواب آماده کنید. کتانی ورزشی، لباس ورزش و … یکی از معایب ورزش صبحگاهی این است که زمان شما بسیار محدود است پس آماده بودن همه چیز و هدر ندادن زمان بسیار با اهمیت می باشد.

۵- در مورد فعالیت خود به دیگران بگویید

به لطف شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک، شما میتوانید به دوستان خود در مورد برنامه های خود بگویید. مثلا بگویید صبح ها قبل از رفتن به مدرسه، یا قبل از رفتن سرکار بیست دقیقه پیاده روی میکنید، فلان تمرینات ورزشی را انجام میدهید و برنامه های خود را به اشتراک بگذارید. از دوستانی که یافته اید بگویید. مطمئن باشید دیگران با دیدن فعالیتهای شما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و همین مساله روحیه و اعتماد به نفس شما را بسیار افزایش خواهد داد.

۶- خیلی خواب آلود هستید؟

در روزهای نخست ممکن است بیدار شدن برای شما دشوار باشد، ولی پس از گذشت یک تا دو هفته بدن شما به شرایط جدید عادت خواهد کرد و علاوه بر آن ورزش کردن باعث میشود تا شب راحت تر بخواب بروید و خواب کاملتری داشته باشید و همین مساله باعث میشود تا صبحها نیز بتوانید راحت تر بیدار شوید.

بعد از اینکه ورزش صبحگاهی را انجام دادید، دوش بگیرید و صبحانه کاملی میل کنید ( آیا خوردن صبحانه لازم است؟ ) ، تخم مرغ به همراه یک لیوان آب پرتقال! یا هرچیزی که برای شما مقوی است.

از قدیم گفته اند ” سحرخیز باش تا کام روا باشی “، آیا فکر میکنید این اراده و توان را دارید که از فردا صبح ورزش را آغاز کنید؟! یا …

در بخش دیدگاه ها منتظر نظرات و صحبتهای شما هستیم.

به بالای صفحه بردن