خانه » پزشکی و سلامت » تغذیه » چرا باید حتما صبحانه بخورید

چرا باید حتما صبحانه بخورید

خوردن صبحانه و میان وعده (تغذیه) در زنگ های تفریح خیلی مهم است و به بازدهی بیشتر شما دانش آموزان کمک می کند. صبح ها زود ازخواب بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید. خوردن صبحانه سالم و مقوی بخ شما کمک می کند که پر انرژی تر بوده و قدرت تمرکز بیشتری داشته باشید.اگر صبحانه نخورید در طول روز زودتر خسته شده و تمرکز کمتری خواهید داشت.
ار غذاهای مناسب برای وعده صبحانه به این موارد می توان اشاره کرد:
تخم مرغ آب پز، عدسی همراه روغن زیتون و آبلیمو،سیب زمینی آب پز با کمی کره و نمک ، نان و پنیر و گردو و …
سعی کنید از سبزی خوردن ،خیار،گوجه فرنگی، آبمیوه طبیعی،شیر و چای هم در وعده صبحانه استفاده کنید.حتما نان سبوس دار مصرف کنید، از خوردن چای خیلی شیرین پرهیز کنید چون باعث افزایش سوخت قند خون شده و احساس خستگی را بدنبال دارد، اگر تمایل به خوردن چای شیرین دارید از عسل یا خرما استفاده کرده یا با مقدار خیلی کمی شکر آنرا شیرین کنید.

چرا باید حتما صبحانه بخورید

مصرف میان وعده ها در زنگ تفریح

تحقیقات مختلف نشان می دهد گنجاندن یک میان وعده مناسب و مغذی در برنامه غذایی روزانه دانش آموزان می تواند بر حافظه کوتاه مدت،میزان توانایی یادگیری و به دنبال آن پیشرفت تحصیلی آنها تاثیر زیادی داشته باشد.
به طور کلی بهتر است از میان وعده های تهیه شده در منزل که سالم تر است و دارای کیفیت بهتری هستند استفاده کرد. مصرف انواع مغزها ( گردو ، بادام ، پسته و …) ، انواع میوه های تازه ، انواع میوه های خشک (مثل برگه هلو ، زردآلو ، کشمش) نان و پنیر و گردو و آب میوه های تازه و طبیعی می توانند میان وعده های مناسبی برای دانش آموزان باشند.

مغزها چون کالری زیادی دارند و چاق کننده هستند بهتر است به مقدار کمتری مصرف شوند و انواع خام و بدون نمک آن ها بهتر است. مواد غذایی چرب ، کیک ، کلوچه و شکلات ، به مقدار کم و با احتیاط بیشتری مصرف شوند. لازم است هر شخص روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشد پس در هر زنگ تفریح حتما آب بنوشید.

به بالای صفحه بردن