نمایش محتویات یک سلول اکسل داخل کاربرگ (worksheet) دیگر

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت اکسل » نمایش محتویات یک سلول اکسل داخل کاربرگ (worksheet) دیگر
3 دسامبر 2016 چاپ

نرم افزار مایکروسافت اکسل (Excel) امکانات بسیار خوبی را برای ذخیره سازی اطلاعات و ساخت پایگاه داده در اختیار کاربران قرار میدهد طوری که با استفاده از این نرم افزار میتوانید اطلاعات شخصی، درآمد و هزینه ها، امور حسابداری و… را مدیریت کنید.

در اکسل، ذخیره سازی اطلاعات در بین کاربرگ ها (یا worksheets) به صورت نسبی انجام میگیرد و همین مساله سبب میشود تا از تکرار اطلاعات و داده ها در پروژه های بزرگ جلوگیری شود. مزیت نسبی بودن پایگاه داده (Database) در این است که میتوانید اطلاعات یک Sheet یا برگه را در جدول و یا شیت دیگر مورد استفاده قرار دهید. اکسل این کار را با استفاده از لینک کردن سلول به سایر کاربرگ ها انجام میدهد.

به این ترتیب اگر در یک سلول از کاربرگ Sheet1 اطلاعاتی داشته باشید، میتوانید براحتی مقدار آن را در سلول دیگری از کاربرگ Sheet2 نمایش دهید. برای انجام اینکار کافی است مراحل زیر را طی کنید:

۱# گام نخست

نرم افزار اکسل را فراخوانی کنید و یک کاربرگ (Worksheet) جدید با نام “دی” ایجاد کنید. سپس در سلول A1 عبارت “میزان فروش” و در سلول B1 مقدار “۱۰۰۰” را وارد نمایید.

ایجاد کاربرگ جدید در اکسل

۲# گام دوم

کاربرگ دیگری ایجاد کرده و نام آن را “بهمن” بگذارید. سپس در سلول A1 عبارت “میزان فروش” و در سلول B1 مقدار “۲۰۰۰” را وارد نمایید.

به این ترتیب ۲ کاربرگ ساده با نام های “دی” و “بهمن” دارید. حال میتوانید از اطلاعات موجود در این دو کاربرگ (worksheet) در کاربرگ سوم استفاده کنید.

۳# گام سوم

کاربرگ جدیدی با نام “مجموع” ایجاد کنید و در سلول A1 عبارت “جمع کل” را وارد نمایید و در سلول B1 فرمول زیر را تایپ کنید:

=دی!B1

فرمول را با علامت مساوی شروع کنید، سپس نام کاربرگ، علامت تعجب و سپس آدرس سلول مرجع را تایپ نمایید. در واقع شکل عمومی فرمول بالا به این شکل خواهد بود:

=worksheet_name!cell_name

که worksheet_name همان نام کاربرگ و cell_name همان آدرس سلول مورد نظر است.

با این توضیحات اکنون در کاربرگ “مجموع” بر روی سلول B1 کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس در بخش وارد کردن فرمول، فرمول مذکور را وارد نمایید. با فشردن کلید Enter مشاهده میکنید که در خانه ی B1 از کاربرگ “مجموع” مقدار عددی ۱۰۰۰ نمایش داده میشود (اطلاعات مربوط به سلول B1 از کاربرگ “دی”).

حالا میتوانید فرمول را بر اساس نیاز خود بسط دهید و مورد استفاده قرار دهید مثلا برای نمایش مجموع سلولهای B1 از دو کاربرگ “دی” و “بهمن” کافی است در سلول B1 کاربرگ “مجموع” فرمول زیر را تایپ کنید:

=دی!B1+بهمن!B1

استفاده از اطلاعات سلول در کاربرگ دیگر

در فرمول ترکیبی و ساده ی بالا، مقادیر دو سلول B1 از کاربرگهای “دی” و “بهمن” با استفاده از علامت “+” (به اضافه) با همدیگر جمع شده اند. بدین ترتیب هر تغییری که در یکی از دو سلول موجود در کاربرگ های دی یا بهمن اعمال کنید، نتیجه اش در سلول B1 کاربرگ “مجموع” نمایش داده میشود.

در این آموزش نحوه ی لینک کردن چند سلول به یک سلول و دریافت اطلاعات آن را در اکسل بیان کردیم و فرمول ترکیبی ساده ای را مثال زدیم ولی شما میتوانید برحسب نیاز از فرمولهای پیشرفته تر نیز استفاده کنید.

گفتگو پیرامون نمایش محتویات یک سلول اکسل داخل کاربرگ (worksheet) دیگر

(منتشر شده: 2 | در انتظار تایید: 0)
اسدی

با سلام.
مشکلی داشتم در ارتباط بین شیتها در اکسل.
یه فایلی داریم که دوتا شیت توش هست و اگر لازم بشه بایستی از شیت اول کپی بگیریم و کار رو ادامه بدیم.حالا در صورت کپی لازمه که نام شیت در سطری از شیت اخر(شیت نتیجه)بصورت خودکار اضافه بشه و داده هایی ازهمان شیت دوم در مقابل همان سطر اضافه شده در شیت اخر لحاظ بشه.
چجوری این کارو انجام بدیم.
خیلی ممنون.

پاسخ دهید
سايت ساز

بسیار عالی ممنون

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین