ماساژ درمانی چه تاثیرات مثبتی بر بدن و روحیه شما دارد؟

سبک زندگی » بهداشت و سلامت » ماساژ درمانی چه تاثیرات مثبتی بر بدن و روحیه شما دارد؟
۱ دی ۱۳۹۷ چاپ
ماساژ درمانی - ماساژ تایلندی - ماساژ با روغن

ماساژ و برطرف کردن کوفتگی بدن به وسیله آن از گذشته های دور در بسیاری از نقاط جهان انجام میشده و همچنان نیز انجام میشود به گونه ای که امروزه به یک علم در حیطه ی سلامتی تبدیل شده است. اثرات ماساژ دادن در رفع خستگی و احساس آرامش برهیچ فردی پوشیده نیست ولی فواید ماساژ محدود به این مورد نمیشود. در این مطلب ۶ تاثیر مثبت ماساژ بر سلامت بدن و آرامش روان را که از لحاظ علمی اثبات شده اند معرفی میکنیم.

ماساژ با عوارض ناصحیح نشستن مقابله میکند!

تقریبا بسیاری از افراد دچار استرس وضعیت بدنی هستند. منظور از استرس وضعیت بدنی، حالت نادرستی است که در حین نشستن و یا خوابیدن به بدن وارد میشود و به صورت گردن درد، کمر درد، درد قفسه سینه و … بروز پیدا میکند. این علائم در افرادی که کارهای پشت میزی دارند و یا نحوه ی فعالیت آنها به گونه ای است که برای طولانی مدت بر روی صندلی می نشینند بدتر است و شامل دردهای باسن و ضعف عضلانی نیز میشود.

خوشبختانه تحقیقات نشان میدهد که ماساژ درمانی میتواند علائم و عوارض ناشی از نشستن ناصحیح را برطرف کند. بنابراین به افرادی که برای مدت طولانی بر روی صندلی مینشینند توصیه میشود به صورت منظم و ماهانه چند نوبت از خدمات ماساژ درمانی بهره مند شوند.

ماساژ درمانی و تاثیرات آن

ماساژ دردهای عضلانی را کاهش میدهد

آیا دچار گرفتگی و درد عضلانی شده اید؟ ماساژ درمانی را مدنظر قرار دهید. ماساژ باعث افزایش و بهبود گردش خون در سیستم عروقی بدن میشود. حتما توجه کرده اید که هرگاه قسمتی از بدن شما با یک جسم سفت برخورد میکند و دردتان میگیرد، به صورت غیر ارادی اولین کاری که انجام میدهید ماساژ دادن ناحیه است!

مقاله ای که در سال ۲۰۱۱ در سالنامه پزشکی داخلی منتشر شده است، ماساژ درمانی را در درمان دردهای مزمن و کمردردها بسیار مؤثر و مفید معرفی کرده است. (» مشاهده مقاله: مقایسه تاثیرات دو مدل ماساژ و درمان معمولی بر کمردرد مزمن).

ماساژ باعث تسکین عصبانیت و افسردگی میشود

تماس جسمی، به شیوه ی مطمئن، دوستانه و حرفه ای میتواند اثرات درمانی فوق العاده ای بر فرد و یافتن آرامش داشته باشد. در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ در ژورنال علوم اعصاب منتشر شد، مشخص گردید که آندسته از زنانی که به سرطان پستان مبتلا بودند و هفته ای سه نوبت ماساژ دریافت میکردند نسبت به دسته ای که ماساژ دریافت نمیکردند، دچار افسردگی و عصبانیت کمتری بودند. (» مشاهده مقاله: سلولهای کشنده ی طبیعی و لنفوسیت در زنان مبتلا به سرطان پستان به واسطه ی ماساژ درمانی افزایش میابد).

توضیح از عصرعلم: سلولهای کشنده ی طبیعی (Natural killer cells) و لنفوسیتها جزو سیستم دفاعی بدن هستند که علیه سلولهای سرطانی در بدن مبارزه میکنند.

مطالعه ی دیگری که در مجله ی آکادمی روانپزشکی جوانان و نوجوانان امریکایی منتشر شده است نشان میدهد بیمارانی که دچار افسردگی و عصبانیت هستند، پس از دریافت ماساژ درمانی، بهبود وضعیت داشته اند.

ماساژ باعث بهتر خوابیدن میشود

ماساژ نه تنها میتواند باعث خواب راحت شود، بلکه آندسته از افراد که از سخت خوابیدن رنج میبرند میتوانند خواب راحت را با ماساژ تجربه کنند. ماساژ همچنین میتواند برای آندسته از افرادی که تحت درمان شیمیایی و یا مواد رادیواکتیو هستند هم مفید باشد.

اگر شما به تازگی صاحب فرزند شده اید، جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه پزشکی Warwick ماساژ میتواند باعث بیشتر و بهتر خوابیدن نوزادان و گریه و استرس کمتر در آنها شود. (» مشاهده مقاله: تحقیقات نشان میدهند که ماساژ میتواند به خواب بهتر نوزاد، گریه و استرس کمتر در آنها کمک کند).

اکثر ماساژورها میتوانند ماساژ نوزاد و اطفال را نیز انجام دهند و حتی اگر والدین مایل باشند، خودشان میتوانند به صورت طبیعی اینکار را انجام دهند. در واقع تکنیک خاصی برای اینکار وجود ندارد و بسیاری از مواقع نوازش نوزاد و یا ماساژ معمولی و خیلی آرام همان تاثیر را ایفا خواهد کرد.

تاثیرات ماساژ بر سلامت بدن

ماساژ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ در مجله ی Alternative and Complementary Medicine منتشر شده است نشان میدهد که ماساژ باعث افزایش تعداد گلبولهای سفید بیماران میشود. گلبولهای سفید نقش اصلی را در دفاع از بدن در مقابل عوامل بیماریزا دارا هستند. همچنین به نظر میرسد عملکرد سیستم ایمنی در افرادی که به HIV یا ایدز مبتلا هستند نیز با کمک ماساژ درمانی بهتر خواهد شد.

ماساژ باعث کاهش سردرد میشود

اگر زیاد به سر درد دچار میشوید حتما یکبار ماساژ درمانی را امتحان کنید. ماساژ باعث کاهش دفعات و شدت سردردهای میگرنی خواهد شد. مطالعاتی که در سال ۲۰۰۹ دانشگاه گرانادای اسپانیا صورت گرفته است نشان میدهد که یک جلسه ماساژ، تاثیر آنی بر خنثی سازی سردرد و فشارهای عصبی مرتبط با آن دارد. (» مشاهده مقاله).

در این مطلب تلاش کردیم مقالات علمی اثبات شده در خصوص ماساژ درمانی را برای شما ارائه دهیم. این مطالب در مورد تمام انواع ماساژ از جمله ماساژ تایلندی، ماساژ با روغن، ماساژهای موضعی و … برقرار است.

گفتگو پیرامون ماساژ درمانی چه تاثیرات مثبتی بر بدن و روحیه شما دارد؟

(منتشر شده: 7 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

واقعا اینچنین تاثیراتی داره یعنی؟

پاسخ دهید
حسین

مرسی استفاده کردم .

پاسخ دهید
بهار

نتایج ماساژدرمانی عالی بوده من شخصا علاقمند م موضوع پایان نامه ی کارشناسی ارشد م رامرتبط با آن بردارم از دوستان کسی هست که اطلاعات بیشتری داشته باشه وراهنمایم کنین

پاسخ دهید
محمد

ماساژ واقعا تاثیر معجزه آسایی روی سلامت و بهبود سبک زندگی افراد داره من چند ساله به طور حرفه ای ماساژ میدم و همیشه این آثار مثبت بدنی و روحی رو تو مشتریام دیدم . اگه کسی خواست مشهد در خدمتم. ۰۹۳۵۳xxxxx58

پاسخ دهید
فایبر کانکس

امروزه در دنیا این مورد به صورت حرفه ای حتی دنبال میشه در ایران هم هستند کسانی که این کار رو به صورت حرفه ای ارایه می دهند و اینطور در واقع تاثیر گذار هست

پاسخ دهید
بهرام بهرامی

آخ که چقدر این ماساژ بعد از کار میچسبه، هرچند بستگی داره که چه کسی شما رو ماساژ بده!

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین