خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن

علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن

پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدی یا تیروتوکسیکوز) بر اثر تولید بیش از حد هورمونهای تیرویید (T4 و T3) ایجاد میشود. در سه چهارم بیماران، این وضعیت به علت وجود یک آنتی بادی تحریک کننده تیروئید در خون رخ میدهد. این آنتی بادی نه تنها سبب افزایش ترشح هورمونهای تیروئید می شود، بلکه در بعضی موارد باعث افزایش اندازه ی غده ی تیروئید و ایجاد گواتر می گردد. این نوع پرکاری تیروئید را اصطلاحا بیماری گریوز (Graves) می نامند.

علت تولید آنتی بادی هنوز مشخص نشده است، اما دیده شده که بیماری گریوز در بعضی خانواده ها از شیوع بیشتری برخوردار است که نشان میدهد ژن خاصی مسئول این بیماری است. اینطور گفته میشود که بعضی از علل محیطی میتوانند باعث فعال شدن این ژن در افراد شده و سبب ایجاد بیماری شود. استرسهای شدید مثل طلاق یا مرگ یکی از افراد  نزدیک خانواده میتوانند نقش مهمی در ایجاد بیماری داشته باشند.

بیماری گریوز در هر سنی ممکن است رخ دهد اما بیشتر در خانمهای ۴۰ تا ۵۰ ساله مشاهده میشود. در ۳۰ تا ۵۰ درصد تمام بیماران، یک مرحله پرکاری تیروئید به مدت چندماه بروز میکند. در سایر بیماران هم چندین مرحله متوالی پرکاری تیرویید در طی چندین سال رخ میدهد.

نحوه ی پیشرفت بیماری پرکاری تیروئید

اکثر بیماران قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنند حداقل شش ماه علائم بیماری را بروز داده اند. اما در بعضی از بیماران به ویژه در نوجوانان و جوانان، این بیماری خیلی سریع در عرض چند هفته پیشرفت میکند. تمام بیماران، همه ی علائم را نشان نخواهند داد. در افراد سالخورده، علائم بارز بیماری، به غیر از کاهش وزن، اغلب بی اشتهایی، ضعف عضلات و بی حوصلگی می باشد.

غده تیروئید
محل قرار گرفتن غده تیروئید در بدن

از سوی دیگر، این علائم در یک خانم نوجوان ممکن است بصورت افزایش انرژی خودش را نشان بدهد بطوری که این فرد نتواند برای چند لحظه هم در یک جا بی حرکت بنشیند و مدام در حرکت و جنب و جوش باشد.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید

یک غده تیروئید پرکار باعث افزایش سرعت واکنشهای شیمیایی در بدن میشود و ایجاد علائم و نشانه های جسمی و روحی میکند. به طور کلی یک فرد مبتلا به پرکاری تیروئید ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد:

کاهش وزن

تقریبا در تمام بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، کاهش وزن مشاهده میشود که بعلت سوختن بیش از حد کالری در بدن بر اثر افزایش هورمون تیروئید می باشد. فرد در اکثر اوقات احساس گرسنگی میکند و حتی ممکن است شبها از خواب بیدار شود تا غذا بخورد. این کاهش وزن میتواند از ۲ تا ۳۵ کیلوگرم متغیر باشد ولی در بعضی افراد اشتهایشان بقدری زیاد میشود و آنقدر غذا میخورند که نه تنها وزنشان کم نمیشود بلکه دچار اضافه وزن نیز میشوند.

عرق زیاد و عدم تحمل گرما

از آنجایی که متابولیسم بدن افزایش میابد، بدن شما حرارت بیشتری تولید میکند که این حرارت را با عرق کردن نشان میدهد. فرد از بودن در مکانهای گرم احساس نا آرامی میکند.

تحریک پذیری

تحریک پذیری و زودرنجی که بر اثر پرکاری تیروئید ایجاد میشود معمولا در خانم های جوان بیشتر بروز میکند. فرد ممکن است نتواند با استرسها و فشارهایی که در اطرافش وجود دارد کنار بیاید. همچنین ممکن است نسبت به انتقادهایی که از او میشود حساسیت غیرطبیعی و بیش از حد نشان دهد و خیلی زود از کوره در برود. حتی ممکن است بدون هیچ علت واضحی گریه کند.

عدم تمرکز حواس نیز میتواند با بیماری پرکاری تیروئید مرتبط باشد.

تپش قلب

اکثر بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، تپش قلب دارند. فرد احساس میکند که ضربان قلبش سریعتر از حالت طبیعی شده است. در پرکاری تیروئیدی شدید که مدت زیادی طول کشیده و درمان نشده باشد، بویژه در افراد سالخورده، ممکن است بی نظمی در ضربان قلب ایجاد شود که اصطلاحا به آن فیبریلاسیون دهلیزی گفته میشود. حتی ممکن است نارسایی قلبی هم رخ دهد.

از دیگر موارد و نشانه های پرکاری تیروئید میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • تنگی نفس، بویژه هنگامی که فعالیتی انجام شود. افرادی که دچار آسم هستند ممکن است شاهد تشدید علائم آسم باشند.
 • لرزش دست ها
 • ضعف عضلات، بخصوص عضلات ران
 • تغییر در حرکات روده، به طوری که اکثر بیماران از اسهال رنج می برند
 • قاعدگی نامنظم و یا حتی گاهی اوقات عدم پریود شدن
 • اختلالات پوست، مو و ناخن، در بیماری گریوز قسمت جلوی ساق پا دچار تورم و خارش میشود. موهای بدن نازک و باریک شده و ناخن ها شکننده میشوند.
 • مشکلات چشمی شامل آبریزش شدید از چشم ها و احساسی شبیه احساس وجود شن ریزه در چشم، اختلال در بینایی و بیرون زدگی چشم از حدقه
علائم بیماری گریوز Graves
مشکلات چشمی، پوست و ناخن در بیماری گریوز (Graves)

تشخیص پرکاری تیروئید

پزشک شما ممکن است ابتدا درخواست یک آزمایش خون برای ارزیابی عملکرد تیروئید شما بکند. همچنین یک متخصص غدد درون ریز برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره پرکاری تیروئید شما بدست بیاورد تقاضای اسکن تیروئید خواهد کرد تا نحوه ی درمان را بر اساس آن طرح ریزی کند.

درمان پرکاری تیروئید

برای درمان پرکاری تیروئید که بر اثر بیماری گریوز ایجاد شده، سه راه وجود دارد که عبارتند از:

 1. درمان دارویی
 2. درمان جراحی
 3. درمان با یُد رادیواکتیو

درمان دارویی

درمان با داروهای ضد تیروئیدی معمولا برای بیماران جوان تر که با اولین دوره پرکاری خود مواجه شده اند، مناسب تر است. شایع ترین داروی ضد تیروئیدی داروی کاربی مازول (Carbimazole) می باشد که باعث کاهش مقدار هورمونهای تیروئیدی میشود. این دارو به صورت قرصهای ۵ میلی گرمی وجود دارد. بیماران باید در ابتدا روزانه ۴۰ تا ۴۵ میلی گرم از این دارو مصرف نمایند.

بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز علائم و نشانه های بیماری شروع به بهبود میکند. درمان معمولا حدود ۶ تا ۱۸ ماه طول میکشد که بعد از آن حدود نیمی از بیماران بهبود یافته و سالم باقی می مانند. بعد از شروع درمان، پزشک متخصص هر ۴ تا ۶ هفته نحوه ی درمان شما را مرور خواهد کرد و مقدار دارو را کاهش خواهد داد تا به میزان ۵ تا ۱۵ میلی گرم در روز برساند.

این کاهش میزان دارو بر اساس اندازه گیری هورمونهای T3,T4 و TSH خون شما خواهد بود. بعضی از متخصصین ترجیح میدهند که در تمام طول مدت درمان روزانه ۴۰ میلی گرم کاربی مازول تجویز نمایند. اگر برای چندین هفته این مقدار دارو مصرف شود، شما دچار کم کاری تیروئید خواهید شد و بنابر این نیاز به مصرف داروی تیروکسین هم خواهید داشت تا سطح هورمون های تیروئیدی شما در سطح طبیعی قرار گیرد.

مزایای این نوع درمان آن است که نیازی به مراجعات متعدد به پزشک و انجام آزمایشهای مکرر نخواهید داشت. این نحوه ی درمان برای بیماران دچار مشکلات چشمی بسیار مؤثر است.

نکاتی در مورد داروها

استفاده از داروی کاربی مازول ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. جدی ترین عوارض جانبی این دارو شامل کاهش تعداد گلبولهای سفید خون می باشد که باعث ایجاد زخم هایی در دهان و عفونتی همراه با تب بالا می شود. در صورتی که با عوارض جانبی دارو مواجه شدید مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

داروی جایگزین برای کاربی مازول، پروپیل تیواوراسیل (Propylthiouracil) می باشد. گاهی اوقات برای درمان علائم، پزشک شما داروی پروپرانولول تجویز میکند. توجه کنید که این دارو نباید در افراد مبتلا به آسم مصرف شود.

*** توجه : ذکر نام داروها و طریقه ی مصرف آنها تنها جهت افزایش آگاهی شما آورده شده اند و جایگزین تجویز پزشک معالج نمی باشند ***

مطالب پیشنهادی

170 دیدگاه دربارهٔ «علل پرکاری تیروئید، علائم و درمان آن»

 1. سلام
  یه نفر کمک کنه منو لطفا،،من چند ماه بود خسته میشدم شدید مخصوصا اوایل صبح،خیلی مواقع خوابم خوب نیست،خلاصه من فکرم کبد چرب و کلیه بود،دکترم گفت همه چی عالیه،حتی قند ،اهن کلسیم،اوره ،چربی خون،و….. همین جور که گفت عالین یدفعه گفت تیروئید پرکاره البته اونقد زیاد نیست،یه قرص برام داد.،،من سوالم اینه که ایا واقعا تیروئید پرکار بیخوابی و خستگی داره؟

 2. سلام. همسر من پرکاری تیرویید داشت tsh برابر با ۰.۰۰۴دکتر روزی ۳ عدد متی مازول ۵ برایش تجویز کرد بعلاوه ی پروپانول ۲۰ روزی ۲ عدد. بعد از ۴۰ روز آزمایش سطح t4 t3 کامل تنظیم شد ولی tsh همان مقدار ۰.۰۰۴ باقی ماند! دکترش گفت دیگه روی ۲ عدد متی ۵ مصرف کنه. به نظر شما تیروئید همسرم تا چند ماه دیگه خوب میشه به طوری که نیازی به مصرف قرص نباشه؟ خدایی نگرده احتمالش چقدره که نیاز به ید درمانی بشه؟ ممنون

 3. سلام من سه سال پیش تیرویید پرکار داشتم پزشک متخصص ید درمانی تجویز کرد.بعد از استفاده شرایطم بسیار خوب شد الان احساس میکنم بعد از قطع مصرف قرص ها از دو سال پیش کمی کاهش وزن و ضعف بدنی دارم حالا باید مصرف قرص را از نوع شروع کنم لطفا راهنمایی کنید ۵۲ ساله هستم

 4. سلام من هفده سالمه پرکاری تیرویید دارم میخواستم بدونم چه مدت باید قرص متی مازول مصرف کنم تا چاق بشم لطفا جوابمو بدین سه ماه دیگه عقدمه میخواستم بدونم چاق میشم یا ن

 5. سلام من نزدیک۷ماه هست که پرکاری تیروئیددارم وازهمون هفته اول فهمیدم ودارومصرف میکنم کاهش وزن شدید،استرس زیاد،گاهی تنگی نفس دارم میخواستم بپرسم من که داروهامومصرف میکنم باتجویزپزشک آیاممکنه که دچارمشکلات چشمی بشم؟

 6. سلام همسر من دچار کمبود وزن و عرق زیاد هست دکتر رفته گفته تیروئید داره ولی قرص لووتروکسین ۱۰بهش داده روزی یکی ناشتا میخوره .این دارو درسته به نظر شما؟

 7. سلام خسته نباشید من زیادعرق میکردم ازمایش دادم گفتن پرکاری تیرویید دارم.قرص متی مازول۵استفاده کردم مدت ۲۰روزی بودک عرق کردم کلا کم شدولی حالا دوباره عرق میکنم.مشگل دیگه ای ندارم .فقط عرق زیادی .

 8. من تیروئید دارم هردو قسمت گردنم اما قسمت چپم بزرگتره و قسمت چپم به گواتر تبدیل شده داروهاشو به موقع مصرف نمی کردم چند روزی احساس درد میکنم

 9. سلام منم پرکاری تیروئید دارم ک چشام گلوم نیست قرص متی مازول یا همون مای مازول مصرف میکنم شبی دوتا میخورم ولی دارم روز به روز وزن کم میکنم و لاغر میشم باید چکار کنم تا وزنم اضافه بشه ترو خدا راهنمایی کنید دیگ خسته شدم از این وضح

 10. سلام من تیرویدم شدید پرکاره روزی چند تا متی مازول ۵ بخورم می خوام چاق شوم

 11. سلام چند ماهیه چشمم درد میکنه. تنگ نفس میشم ،استرس دارم ،ضربان قلبم نا متعادله .الآن هم چند روزیه کمبود وزن هم دارم نمیدونم که پرکاری تیروئید دارم یا نه لطفا پاسخ بدید

 12. علی اکبر عبداللهی از کاشمر رضوی

  من پرکاری تیرویید دا رم ولی مختصره چند وقت بود پوست شکمم خارش میداد الان متی مازول مصرف میکنم ایا خوب میشم

 13. سلام.من پرکاری تیروئید دارم . یه مدتی هست که بدنم کهیر میزنه . الان دارم متی مازول مصرف میکنم. آیا کهیر مرتبط با تیروئید پرکارم هست یا نه ؟؟

 14. سلام، از تپش قلب رنج میبرم و طوری که شب ها خوابم نمیبره،، و دچار ضعف هم میشم با اینکه زیاد میخورم، اخیراً کافئین زیاد استفاده میکردم البته فکر نمیکنم از آون باشه،، تپش قلبم هم بدون تنگی نفس و سرفه هست اما بطور مداوم و پی در پی و در من اضطراب ایجاد میکنه میشه راهنمایی کنید ممنون

 15. سلام من آزمایش دادمTsH =0/05 این نشانه پرکاریه یاکم کاری؟ درمانش راحته یاطول میکشه؟

 16. سلام وقت بخیر من ۲۱سالمه مشکل پرکاری ترویید دارم FNA هم انجام دادم وقرص متی مازول ۵ هم استفاده میکنم الان خیلی بهترم دیگه احساس خفگی ندارم ولی خیلی ضعیف شدم چند مدت دیگه عروسیمه مخواستم یه معجون چاقی عسل گیاه استفاده کنم ایا مشکلی نداره ؟ جواب بدین ممنون میشم

 17. تیروییددارم. ۲۰کیلوگرم وزن کم کردم…الان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم….دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد…

 18. تیروییددارم. ۲۹۰کیلو وزن کم کردم…الان هم نمیتونم بلندبشوم حتی نمیتونم….دست ام بشورم. ۲۰بار متخصص رفتم هیچ کاری برام نکرد…

 19. باز سلام یک سوال دیگه من چند وقته دستهام از ارنج به پایین و پاهام از زانو به پایین کهیر میزنه ایا این از علایم پر کاری تیروییده

 20. سلام امروز فهمیدم پر کاری تیرویید دارم از دارو بدم میاد ومصرف نمیکنم ایا دارو مصرف نکنم خطرناکه در ضمن ۳۸ سالمه کمبود وزن دارم وبی اشتهایم وبی قرار هستم واسترس زیاد دارم

 21. سلام پسر من محمد سینا وقتی ۶ سالش بود یک دفعه متوجه شدیم ک گلوش ب شکل یه گردو متورم شده و بالا اومده بردیم دکتر چقدر ازمایش و اینا انجام دادیم تا اینکه گفتن باید عمل بشه پسرم از همون سال درد در ناحیه قفس سینه داشت خیلی شدید وهمیشه خون دماق میشد بعد از عمل جراحی ک انجام دادیم درد قفسه سینش کمتر شد ولی خونریزی از بینیش ن کم نشد همونطور هنوزم ادامه داره پسر من رو ۳ بار تا بحال بخاطر ترشحاتی ک از جایی ک عمل کردن خارج میشه عمل کردن ولی بازهم همونه العان پسر من ۱۳ سال سن داره ولی بخدا قسم من همیشه و همیشه نگرانشم ک بلاخره چطور میخواد بشه هم ترشح از جایی ک روی گردنش جراحی شده و هم خون دماق شدنهای زیادش وزنشم ک اثلا بالا نمیره خیلی ضعیفه قدش هم کند رشد میکنه پزشک جراحشم هیچ وقت قرص و دارویی بهش نداده نمیدونم باید چیکارنم ؟؟؟؟

 22. سلام من چند ماه پیش ازمایش تیروعید دادم کم کاری تیروعید در ازمایشاتم بود چند ماه قرص استفاده کردم اما تاثیری نداشت بدنم لاغر و وزنم خیلی کم شده و احساس خفگی هم می کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

 23. سلام من ۲۸سال دارم دوبارسخت کردم ازمایش دارم گفتن تیرویدبالایه ایاعلت سخت جنینم این بوده دباره میتونم بارداربشم خطری نداره

 24. با سلام خانمی چهل ساله هستم اخیرا به پرکاری تیرویید دچار شدم بهترین راه درمان من چی هست ایا این مشکل در باروری اثر منفی داره

 25. سلام سه ماهی هست زایمان کردم بخاطر فشار بالا۷ماه زایمان کردم ولی علت نفهمیدن علائم تیروید زیاد دارم پوست خشن درد مفاصل و بعد زایمان درد یک نقطه از سمت چپ سمت معده ونافم لرزش دردمفاصل .ایا امکان تیروئید هست؟!باتشکر

 26. من قبلا تیروئید پرکار داشتم که با دارو درمان شد
  الان هم موهام نازک و ضعیف شده
  پریودم نا مرتب شده
  حالت عصبی هم پیدا کردم
  بنظرتون یعنی دوباره تیروئیدم فعال شده ؟

 27. من شش ماه پیش متوجه شدم مشکل تیرو عید دارم الان هم هیچ داروی مصرف نمیکنمفقط سه ماه پیش به مدت دوماخ امگا ۳ مصرف کردم

 28. سلام..مدتیست اعصابم بر هم ریخته زود رنج شده ام یک فیلم ناراحت کننده نمیتوانم ببینم به گریه می افتم وز وز گوش شدید.تاری چشم و مرتب عرق سرد میکنم.امکان دارد از تیروئی باشد .ممنون

 29. مشاور سلامتی

  عزیزانی که راهنمایی برای بیماری خود لازم دارند میتوانند در تلگرام ربه آیدی زیر مشکل چاق یا کمبودن وزن خود را ارسال کنند تا راهنمایی بشوند

  آیدی تلگرام:
  vafaa1396

 30. سلام . من این علائم رو ندارم ولی هر چقدر غذا میخورم وزنم اضافه نمیشه . آزمایش های مختلفی هم دادم حتی آزمایش انگل ولی سالم بوده . اما جدیدا شش ماهی هست که احساس میکنم گلوم متورم شده . راهنمایی کنید لطفا .

 31. سلام وقت بخیر.خواستم بگم چند وقتی احساس ضعف کم حوسلگی.بعضی وقتا لرزش دستام هم زیاد میشه.استرس شدید هم دارم.کاهش وزنم دارم.بعضی وقتا پاهام حس نداره.ایا من این بیماری را دارم یان.باتشکر

 32. تامی تونید ید درمانی نکنیدسعی کنید فقط یامصرف مداوم قرص متی مازول وورزش منظم بخصوص پیاده روی منم خودم امتحان کردم واقعا جواب داد

 33. سلام وقتتون بخیر میخاستم بگم من ۲۵سال سنم ورفتم آزمایش دادم گفتن که کم کاری تیروعد دارید ولی الان همین الاعم تیروعد پور کارو دارم شما میگید من چکار کنم باید برم دوبار آزمایش بدم یانه ممنون متشکر

 34. سلام
  ببخشید دل درد مدام از ترویید هم میشه .ممنون
  من ۱۴ سال متی مازول مصرف میکنم هیچ بهبودی هم نیافتم .
  شدیدا اسید معده ام بالا است و امکان درمانش هم نیست

 35. لطفا جواب منو زود میدید نگرانم
  من ایران نیستم سه ماه پیش ازمایش قبل بارداری دادم tshمن ۷.۲۴۳ بود و دارو بهم دادن که ۱۰۰ بود هروز یه دونه و پنج شنبه نصف و جمعه اصلا و بعد از سه ماه ازمایش گرفتن جوابش tsh ۰.۰۶ و t4شده ۱۷ نمیدونم چکار کنم و نمیدونم هم حامله هستم یا نه اگه باشم دو هفته هست و به دکترم هم الان دسترسی ندارم

 36. سلام جوانی هستم ۳۶ساله بیش ازاندازه دست راستم لرزش داره ،بعضی مواقع،احساس خودکمینی بهم دست میدهد،نوارمغزهم انجام دادم مشکلی نداشته،بهم کمک کنید ،ازلحاظ مالی هم ،،،،،،،بیکارم

 37. سلام من ۶ ماه هسته جلو گیری ندارم ۱۷ سالمه پریودم عقب می افته ازمایش دادم دکتر گفته مشکلی نداره بهداشت گفته تیرویدبالا هسته کمک کنید

 38. سلام.دختری۱۹ساله هستم و اشتهام خیییییلی زیاده به طوری که همه تعجب میکنن چطوری با اینهمه غذا وزنم زیاد نمیشه و لاغرم.از علائم پرکاری تیروئید لرزش دست شدید دارم.شکنندگی موها و ناخون.همیشه احساس خستگی میکنم و تغییر حرکات روده رو هم دارم ولی مطمئن نیستم که این علائم برای پرکاری تیروئید هست یا نه.غیر از آزمایش خون چه راهی هست که خودم اول بفهمم این بیماری رو دارم یا نه بعد ازمایش بدم؟؟!

 39. جلال بابايي

  سلام خسته نباشيد ممنونم از مطالب ارزشمندتون.علائمي كه اينجا نوشته خيلي مورد هاش شبيه علائم اچ آي وي هستش يه مدت مشكوك شده بودم به بيماري ايدز ولي ازمايش دادم منفي بود ،ممكن اين علائم زود رنجي و عرق دست من هم از تيروئيد باشه؟؟اگر تروئيد داشته باشه خطرناك هستش؟و باعث مرگ كه نميشه؟ ممنون ميشم جواب بدين

 40. سلام ممنون از مطالب مفیدتون من ۲۰ سالمه صورتم یهو خیلی لاغر شده هرچیم میخورم تاثیری نداره کاهش وزنم دارم هرچی میخورم زودی ضعف میکنم بعضی وقتا نصف شبم گرسنه میشم دلیلش میتونه پرکاریه تیروید باشه اگ میشه همراهیم کنید

 41. سلام من پرکاری تیروئید دارم ولی نمیتونم قرص هاشو مصرف کنم ایا بغیراز قرص داروی دیگری هست

 42. سلام من ۱۹ سالمه.ازمایش دادم ولی دکترا میگن تیروئید نداری.ولی تمام علایم پرکاری تیروئد رو دارم.و۴۳ کیلو هستم.و چاق نمیشم.میشه کمکم کنین؟؟؟

 43. سلام من خانمی ۲۷ ساله ام مجردم خیلی احساس اضطراب و بی قراری دارم همه علائم پرکاری رو دارم آزمایش که دادم T3و T4 بالا بود ولی tsh خوب بود دکتر گفت پرکاری نداری حالا باید چه کار کنم چون خیلی دارم اذیت میشم و اضطراب منو خسته کرده دیگه کم آوردم واقعا

 44. باسلام از مطالب ارزشمند شما:مدت یکسال اس ت در اثر لاغری متوجه شدم تیروئید دارم.(حدود ۱۵کیلو وزن کم کرده بودم). تا ۴۰ روز پیش دارو یعنی روزی ۵میلی متی مازول مصرف می کردم. از آن موقع تا کنون همه دارو ها را کنار گذاشتم.حدود ۴کیلو وزن از وزن طبیعی کم کردم.(tshمن۰٫۰۰۵است)t4هم۱٫۴۶و t3هم ۵٫۷۸است لطفا پاسخ دیهید وضعیت من چگونه است ضمنا از جنس مرد و ۴۹سال سن دارم و هیج علامت گذشته تیروئید یعنی لاغری و لرزش دست و غیره را ندارم.بحمدالله
  قبلا از پاسخ شما تشگکر می کنم.

 45. سلام.ممنون ازمطالبتون مفیدبود.فقط یه سوال دارم دخترم یک ماهشه زردی داشت ازش ازمایش کرفتن گفتن تیروییدش مشگل داره اونم فقطt4بیشترازحدزیاده میشه بگین چه مشکلاتی دربدن ایجادمیکنه ایابرااین موردم درمانی هست یانه اخه دگترش میگفت اینجورموردی تاحالانبوده

 46. علاوه بر تغییر در قاعدگی.ایا رشد موهای زائد در گردن هم نشانه ی مشکل تیروئد هست???لطفا جواب بدین

 47. سلام ممنون بابت پست, من ۲۲ سالمه و تا شش ماهه پیش دختر بسیار خونسرد و آروم و منطقی بودم, از آخر تابستون امسال سر یک جریان پیش پا افتاده دچار اختلالات عصبی بسیار شدید شدم و تا مرز خودکشی هم رفتم, حمله های روانی ترس و اضطراب, گریه های طولانی و بی دلیل و اختلال ترس از دیوانه شدن. زاناکس و تمامی قرص های ضد افسردگی کاملا نتیجه معکوس داشت, برای ۱٫۵ ماه زندگی طبیعی نداشتم, بهرحال اون حمله ها کم کم رفتن و برگشتن من به زندگی نرمالم تا الان که اول آذر ماه هست طول کشیده, الان خوبم خدارو شکر, اما بشدت عصبی میشم, طوری که خودم از خودم میترسم, تپش قلب مرگ وار و احساس نا امیدی شدید و همینطور کینه توزی. اینا هیچکدوم صفات من نبوده و من نمیخوام اینطوری زندگی کنم, آیا با درمان تیرویید همه ی این اختلالات حل میشن؟ و دیگه برنمیگردن؟ خواهش میکنم جواب من رو بدین…

 48. سلام تیروئید باعث نازایی میشه خواهشا جواب بدید تازه امروز فهمیدم تیروئید پرکار گرفتم

 49. ن سلام من تقریبا تمامی علایم رادارم ضعف غضلات دست وپا همچنین کم خوابی اما وزن من بسیار بالا رفته آیا با درمان این اضافه وزن بیست کیلویی بر طرف می شود خواهشمندم پاسخ داده شود

 50. سلام من در پاها احساس ضعف میکنم و تمام ای علایم بعلاوه سر دردرا هم اکثر مواقع دارم چکار کنم ممنون اطلاعات خوب تون

 51. سلام، مامانم تیرویید پر کار داره،یکی از چشاش بزرگ شده، دکترش شنبه میاد، خیلی نگرانم، تا دکترش بیاد میترسم بدتر بشه، میگم اگه دوتا قرص متی مازول تو روز بخوره، خوبه؟ تا دکترش میاد،

 52. سلام من ازمایش پرولاکتین دادم شده ۶۰۰،۸۳ و free t3 هم۴،۴.
  خیبی نگرانم.میشه راهنماییم کنید.پرکاری تروئید دارم؟جپرولاکتینم چرا بالاس مربوط به چیه؟

 53. سلام من ۲۳،سالمه استرس لرزش دست و زود رنجم وزنم پايينه ازمايش دادم ولي چيزي نشون نداد ميخواستم ببينم نظر شما.چيه

 54. من دو هفتست در حال مصرف روزانه سه عدد متی مازول برای پرکاری تیروییدم هستم,همه علایمی که تو متن گفته شده بود رو داشتم,حدود ده کیلو هم وزنم کم شده بود

 55. با تشکر از مطالب خوب و مفید شما…..من یک سوال در این رابطه داشتم…مصرف تخم کتان برای این نوع تیروید مناسب است؟؟

 56. سلام .من امروز متوجه شد .تیروئدم پرکاره .و قندم هم بالاست.بنظرتون خطرناکه خیلی میترسم.یعنی خوب میشم

 57. سلام وزن من به شدت کاهش یافته هرکاری میکنم چاق بشم. برعکس میشه. چی کار کنم توروخدا کمکم کنید ۲۳ سالمه

  1. بیمار پرکاری تیرویید

   فکر می کنم این بیماری باعث کم خوابی شبانه و در نتیجه خستگی و گاهی احساس کوفتگی و خواب آلودگی بدون خواب رفتن کافی و متعادل میشه . و شخص ممکنه کمی در طول روز به جای شب خواب بره

 58. سلام اختلال هورمونی ایا باعث قطع پریودی و چاقی بی دلیل میتونه باشه?!کمکم کنید لطفا

 59. با سلام،به علت هيبر تيروييدي متي مازول مصرف كردم ولي حساست داشتم،مصرف دارو را قطع كردم،دكترم توصيه كرد جراحي كنم يا يد درماني كنم،لطفا راهنمايي كنيد

 60. باسلام .از مطالب خوبتون متشکرم . آیا پرکاری تیروئید ممکنه روی جنین تاثیر منفی بذاره یا منجر به سقط جنین بشه ؟

 61. سلام،پسر من۴/۵سالشه،بعد از انجام ازمایش،از ازمایشگاه زنگ زدند گفتند بیایید دوباره ازش خون بگیریم،گفتند یک مقدار تیروئیدش بالاست،میخواستم بدونم خطر ناکه،یا جای نگرانی داره؟لطفا راهنمایی کنید،ممنون

 62. سلام.من یه مدتی رژیم سخت گرفتم و ورزش کردم.الان با اینکه از رژیم در اومدم ولی باز خود به خود کاهش وزن دارم. به نظرتون دلیلش میتونه پرکاری غده تیروئید باشه؟

 63. باعرض سلام و خسته نباشید
  یکی از اقوام بر اثر استفاده از داروی متی مازول برای پر کاری تیروئید، دچار سر درد شدید و معده درد شدید میشن….برای رفع این عوارض چه باید کرد؟
  با تشکر از شما

  1. با سلام
   سردرد و معده درد از عوارض متی مازول نمیباشد، فامیل شما احتمالا معده درد هم دارد که به حساب قرص متی مازول نباید گذاشته شود و لذا جهت روشن شدن موضوع قرص را همراه با غذا مصرف کند اگر علایم برطرف نشد دنبال علت دیگری برای معده دردشان برود.

 64. ممنون امیر من بسیار افسرده ام این بیماری من را بسیار منزوی ساخته گاهی دلم میخواهد خودکشی کنم واقعآ خسته شده ام من ۲۶ سال دام اما بیماری من را کهن سال نشان میدهد .

 65. سلام من چند سالی هست لرزش اندام دارم هر دکتری که رفتم خوب نشدم. به نظر شما این بیماری چقدر میتونه با پرکاری تیروئید ربط داشته باشد

  1. شما باید آزمایش تیروئید انجام بدید و در آنصورت بسادگی میشه تشخیص و نظر داد.

 66. سلام
  آیا اگر کسی به خاطر کم کاری تیرویید به یبوست شدید مبتلا شده باشد با درمان کم کاری تیرویید خودبه خود یبوستش هم درمان میشود یا لازم است در کنار درمان کم کاری تیرویید درمان یبوست رو هم پیگیری کنه؟

  1. با سلام
   یبوست علل مختلفی دارد که یکی از ان بیماری های تیرووئید هست. اگر بیماری تیروئیدتان را کنترل کردید باز مشکل یبوست برطرف نشد باید به دنبال علل دیگر رفت.

 67. آقای دوکتور ببخشید چند بار مطلب را گذاشتم آیا جراحی orbital Decopression surgery با به فارسی جراحی حدقه چشم که بخاطر بیرون زدگی چشم یا Thyroid eye disease بکار میرود در ایران امکان پذیر است و اگر است هزینه اش چقدر است لطفآ رهنمایی کنید من نیاز به جراحی چشم دارم تا چشمانم دوباره برگردد سر جایش

  1. با سلام
   حمید جان نگزران نباش امکان جراحی هست ولی پزشک باید ماهر باشد و در این جراحی پزشک بخشی از حفره سینوسها را در اختیار حدقه چشم قرار میدهد تا محتویات به حفره سینوسها خالی شده و چشم تقریبا به حالت اولیه برمیگردد ولی اگر بیرون زدگی چشمت زیاد نباشد این کار توصیه نمیشود.

 68. من در حدود سه سال میشود به پرکاری تیرویید دچار هستم بعد ار ید رادیو اکتیو الان کم کاری تیرویید دارم بیماری چشمی ناشی از تیرویید ادارم چشمام از حدقه بیرون زده همیشه آب ریزش دادد چشمانم همیشه از عینک دودی سیاه استفاده میکنم چون امکان دیدن را در آفتاب ندارم من مرد ۲۷ ساله هستم اما این بیماری من را بسیار ضعیف ساخته افسردگی شدید و تمایل به خودکش پیدا کرده ام

 69. من دوازده سال پرکاری تیروئید دارم باداروخوب نشدم میخوام یددرمانی کنم به نظرتون چی یعنی من خوب میشم لطفا راهنما یی کنید’

  1. سلام عزيزم منم ٧ سال پيش جراحي كردم كلا تيروييدم رو برداشتن بعد يد درماني شدم دكتر ميگفت كاملا خوب شدم

   1. شما خانم محترم و ناشناس
    اگر جراحی کردید دیگر بافتی برای ید درمانی وجود ندارد که ید بهتون تجویز شده، بی زحمت بیشتر توضیح بدید.

  2. با سلام
   سارای عزیز بیماری های مزمنی مثل گریوز خوب شدن به اون معنی یعنی درمان قطعی را نداره ولی تا آخر عمر باید پیگیری و کنترل شوند و ید درمانی هم صرفا جهت ازبین بردن بافت تیروئید و لذا کاهش تولید هورمون که بیش از حد آن آزار دهنده است انجام میگیرد تا برخی علایم از بین بروند. بهرحال نگران نباشید بیماری تان یک بیماری قابل کنترل است.

 70. سلام من قبل ازبارداریم ودربارداری علائم (تیروئید کم کارو تیروئیدپرکار)را نداشتم ولی آزامایش دادم (تیروئید پرکار) دارم علتش چیست آیا درمان میشود یا خیر؟

 71. سلام ۱۲ساله که مریضی تروییدرادارم قبلاکم کاربوده ۱ساله که پرکارشده واقعا میشه که ازاین مریضی نجات پیداکنم واقعا دیگه خسته شدم.

  1. با سلام
   زهرا جان بیماری های تیروئیدی بیماری های مزمنی هستند که با مصرف صحیح دارو کنترل میشوند و مشکل خاصی درست نمیکنند فقط اگر خوب و بموقع داروها را مصرف نکیند گاهی اوقات بیماری اذیتت میکند و بستگی به نوع بیماری بعضی مواقع باید تا آخر عمر قرص مصرف کنی و با بیمار کنار بیای..

 72. سلام من حدود دوماهه تیروئد پرکار دارم علائمش لرزش دستام پاهام درد مفاصل بی حوصله گی بود وحالا چشمام از حدقه زده بیرون دکتر هم رفتم خواستم ببینم خوب میشن یا نه لطفا راهنمایی کنید خیلی ناراحتم؟؟؟؟

  1. با سلام
   شما به احتمال قوی با علایمی که بیان کردید مبتلا به پرکاری گریوز هستید که باید از سه نوع درمان زیر استفاده کنید:
   ۱- قرص متی مازول
   ۲- ید رادیواکتیو I131
   ۳- جراحی

 73. سلام
  بسیار زیاد تشکر بخاطرمعلومات که ارائه کردید
  من یک خواهر کوچیک دارم که تقریبا از سن ۲ سالگی به مریضی تیروئید پرکار دچار شده
  و حالا هم تقریبا ۱۰ سالش است و مشکل عصبی برش پیش اومده یعنی یک طفل غیر نورمال است بسیار زود رنج شده و این که جمله بندی درستی از جملاتش نداره
  میشه بگین اینا هم تاثیرات تیروئید استش؟
  بازم تشکر

 74. چه فایده خب وقتی کسی جوتبتو نمیده برای کی مریضتو بگی همه مریضا برای هم متنشونو میزارن اون مریضیه اونو میخونه اون یکی دیگه مدیضه اون یکی رومیخونه مثل تب توهوانگ کوبیدنه

 75. با سلام خدمت ادمین سایت.من وزنم ۵۰ س و قدم۱۶۵تقریبا وزنم ثابته راه های زیادی برای اضافه‌وزن انجام دادم‌ولی هیچکدوم نشد.حالا من موندم ک ایا مشکل از تیروئیدمه.خواهشا پاسخ بدین.منتظرم با تشکر

 76. باسلام دختر من دچار پرکاری تیرویید بود ودرمان شد یکسال پیش ولی الان در حالی که فقط یکی از فاکتورها نسبتا پرکاری مجدد نشون میده ولی ضربان قلب بالاست وریزش موی شدیدش نیز درتمام این مدت خوب نشده علایمی مثل graves disease هم داره ورفتارهای خطرناک از خودش نشون میده لطفا راهنمایی فرمایید.

 77. یکی از چشمام کمی بزرگتر از چشم دیگرم شده سه ماه متی مازول میخورم ولی چشمم کوچکتر نشده. خیلی نگرانم بخاطر چشمم آیا چشمم به حالت اول برميگردد منو از این نگرانی وغصه نجات بدهد کسی چشمش خوب شده

 78. سلام من حدودا ۱۳ ساله مشکل تیروئید دارم ۳ سال اول پر کاری تیروئید داشتم بعد تبدیل شد به کم کاری تیروئید والان ۶ ماهه دوباره غده تیروئیدم پر کار شده

 79. سلام من ۳ سال پیش زایمان داشتم بعداز زایمان اول زود عصبانی می شدم بعد طپش قلب بعد استرس رفتم دکتر گفت ۴تا ندول بعد تیریید سمی خیلی ناراحت شدم اصلا دیگه به مرگ فکر میکردم بعد از ندول ها نمونه برداری کردن خدایا شکر خوش خیم بود الان ۳ ماه تحت نظر دکتر هستم خدایا شکر متی مازول می خورم خیلی خیلی بهتر شده ام فقط باید هر ماه ازمایش بدم الان T3T4 خوب شده فقط TSH کمی بالاست اما پر کاری بازم دادم دوستان نگران نباشند توکل به خدا

 80. من همه اون مشکلات و دارم زود زود گرسنه م میشه دستام میلرزه موقع پریودی خون زیادی از دست میدم رو پاهامم نمیتونم زیاد وایسم لرزش پیدا میکنه ازمایش خون دادم فقط گفتن کم خونم بنظرتون پرکاری تیرویید دارم؟؟چ کاری باید انجام بدم لطفا راهنمایبی کنید؟؟

 81. باسلام، لطف نمایید باتوجه به مشکل پرکاری(تیروتوکسیکوز) و شروع درمان،۱.در مورد فعالیت های ورزشی ۲.نوع تغذیه ۳.برای گلبول سفیدهم که کم شده چه کار خاصی انجام شود. مطالبی را ارائه نمایید. سپاسگزارم

 82. سلام من حدود ۸ ماه هست که تحت درمان پرکاری هستم و به شدت دچار گرسنگی وسال میشم ودرد در ناحیه گلو دارم و قرص حتی مازول مصرف می کنم ب. نظر شما تا چه زمانی باید تحت درمان باشم؟

 83. مطالب خوب بود متشکریم. اما تا کی باید دارو مصرف شود .چهار ساله مصرف میکنم ۳۶ سال دارم خسته شدم

 84. توضیحات تون عالی بود ایکاش درمورد برگشت پذیر بودن پرکاری تیروئید بعد از بهبودی توضیح بدین ممنون میشم

  1. مطالبتون فوق العاده بود نهایته استفاده رو بردم چون خودم به پرکاری تیروئید مبتلام تاحدوده زیادی خیالم راحت شد ممنونم…

 85. سلام خسته نباشی
  انجانب پدرم دارای همه این علائم جز اسهال شدید می باشد و البته ناگفته نباشد که دکتر گفته ممکن است بر روی عملکرد مثانه و پرستان و کلیه نیز تاثیر گذاشته باشد چون پدر اینجانب از ناراحتی این سه ناحیه گفته شده رنج می برد که دکتر ارولوژی اعلام کرده کلیه ایشان هیچ مشکلی نداشته ودکتر تخصصی اعلام نموده تیروئید پر کار داشته و قوصهای اعلام شده را برایایشان تجویز نموده است و دوم اینکه بنده نیز این علام را داشته به طوری که خیلی هم پر انرژی بوده و حاضر نیستم وقتی را به استراحت و یکجانشستن کنم شما بفرمائید بنده باید چه کار کنم.
  با تشکر فراوان

 86. سلام مطالب خوب و آموزنده ای بود استفاده خوبی کردم و به تجربیاتم اضافه شد سپاس گذارم علی مردانی از گچساران

 87. سلام خسته نباشین!
  من اکثر این علائم رو دارم(پرکاری تیروئید)، آزمایش هم دادم، اما آزمایش رو به متخصص نشون ندادم، به جاش به دکتر عمومی نشون دادم گفت چیزی نیست! خیلی اذیت شدم، اگه راهی هست کمکم کنین! ممنون

  1. با سلام آقا منم همه این علایم را دارم چندبارهم آزمایش دادم ولی میگن چیزی نیست حتی تورم شدید گلو دارم-گلو درد هم دارم-بسیار هم لاغرهستم بازم میگن چیزی نیست

 88. سلام باتشکرازمطالب واطلاع رسانی خوبتان من تمام علائم پرکاری تیروییدرادارم ایامیتوانم طبق دستوربالادارومصرف کنم سن۵۱قد۱۸۰وزن۶۴ ضعف اعصاب لرزش دست وپا لطفأراهنمایی بفرمایید متشکر

 89. تقریبا همه علایم دارم.قبلا عرق زیاد میگردم ولی الان نه.مشکل چشمی هم ندارم.
  ضعف بدنی دارم.وزنم کم شده.پاهام لاغر شده.شکمم آب شده.تپش قلبم زیاد.بیشتر تپش قلب اذیتم میکنه.
  آیا این حالت هام و باعث تپش قلبم؟
  موقع تحرکات خوبم ولی موقع استراحت باعث میشه قلبم به تپش بیاد

 90. من یه دختر ۱۶ساله هستم .تمامی علایم این بیماری رو دارم استرسم خیلی شدیده در حدی که عذاب میکشم و هر روز چند تا قرص اعصاب میخورم اما اثر نداره

 91. سلام.از علایم پرکاری که گفتید من تقریبا همه رو دارم.اگه واقعا پرکاری تیروئید داشته باشم درمان کاملی داری که تو یه مدت خیلی کوتاه جواب بده؟!

 92. سلام من شنیدم که یکی دیگه از علامت های این بیماری بزرگ تر شدن کره چشم وبه تدریج به سمت جلوی حدقه رانده شدن است که در صورت تشدید این موضوع موجب کوری میشه آیا اگر کسی فقط این علامت رو بروز بده پر کاری تیروئید داره
  ممنون میشم جواب بدین

 93. سلام .کسی دچار هیپوتیروئیدیسم هست اما تمام نشانه های هیپرتیروئیدیسم رو داره .جزو کدوم دسته محسوب میشه؟

 94. سلام تيروييدمن پرکاره ۱۶ماهه متى مازول مصرف مى کنم ولى بهبودنداشتم وغده اى به اندازه گردو سمت چپ پايين گردن به موازات گوش چپ رشدسريعى داشته به راحتى قابل لمسه وسفت مى باشد نگرانم سرطانى باشه لطفن راه نماى کنيدباتشکر.

 95. سلام چرا ديگه آپديت نميكنين؟خيلي مطالب جالبي ميذاشتين چي شده ما منتطريم
  من يكي كه هر شبم نشه يك شب در ميون به وبتون سر ميزنم و مطالبشو ميخونم

  1. سلام
   در حال بررسی اقدامات لازم برای تغییر کاربری سایت هستیم تا مطالب به صورت بهتر و مفیدتری در اختیار کاربران گذاشته بشوند. انشالله همزمان با پنجمین سال فعالیت سایت، بخشهای جدیدی اضافه خواهند شد و شاهد تغییراتی خواهید بود.
   دلیل عدم بروزرسانی سایت، تغییر در زیر ساخت بخشهایی از سایت است ولی بزودی با مطالب جدید در خدمت شما دوستان هستیم. بزودی اطلاعیه های مربوطه برای دریافت نظرات کاربران در سایت قرار داده خواهند شد.
   پیروز و سربلند باشید.

 96. با سلام سایت خیلی عالی دارید واقعا بدرد همه میخوره
  ممنون میشم به سایت ما هم سر بزنید

  با تشکر

 97. سلام خسته نباشید.من از ۷سالگی کم کاری تیرویید داشتم تا دوران راهنماییم تحت نظر دکتر بودم ولی بعد دکتر بهم قرص لووتیروکسین داد که مصرف کنم وگفتن لازم نیست تحت نظر باشم …الان۲۵سالمه وچند بار آزمایش خون دادم گفتن مشکل تیرویید ندارم.
  آیا لازمه همون قرصو بخورم ؟؟؟؟؟؟؟؟
  و اینکه به پرکاری تیرویید مبتلا بشم امکانش هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ایا با ازمایش خون نتایج رو نشون میده یا از یه راه دیگه چک کنم؟؟؟؟؟؟
  ممنون منتظر جوابتون هستم
  تورو خدا جواب بدین

   1. من بیماری پرکاری تیرویید دارم همچنان مشکلات ناشی شدید چشمی ناشی از این بیماری وقتی سیگار یا قلیان میکشم بیماری چشم هایم تشدید میشود

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

به بالای صفحه بردن