۶ نکته که باید در مورد خواب شبانه بدانید

سبک زندگی » بهداشت و سلامت » ۶ نکته که باید در مورد خواب شبانه بدانید
4 نوامبر 2016 چاپ

طبق تحقیقات و نظرسنجی های انجام شده توسط بخش سلامت دانشگاه هاروارد، اکثر مردم کمتر از ۶ ساعت، از خواب شب بهره میبرند و حدود ۷۵% افراد حداقل هفته ای چند شب دچار بدخوابی میشوند. این مساله و همچنین بی اطلاعی از نحوه ی صحیح خوابیدن از بابت مزمن شدن مشکلات مربوط به خواب، نگران کننده است و میتواند منجر به اختلالات سلامتی، افزایش غیر طبیعی وزن، افزایش فشار خون و کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شود.

با وجود اینکه مطالعات بیشتری برای یافتن ارتباط بین مشکلات مزمن بدخوابی و سلامتی نیاز است، با اینحال اهمیت خواب شب به مقدار کافی از کسی پوشیده نیست. برخی از اتفاقات و روندهای متابولیسمی بدن تنها در زمان شب رخ خواهند داد و وابسته به زمان می باشند که در خواب روز قابل جبران نیستند.

اهمیت خواب شبانه

در این مطلب ۶ دلیل اثبات شده و پر اهمیت برای داشتن خواب کافی در زمان مناسب یعنی بین ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح، را بیان میکنیم.

اهمیت خواب شبانه و تاثیر آن بر سلامتی

 یادگیری و حافظه

خواب کافی در شبانه روز و بخصوص در شب، به مغز کمک میکند تا اطلاعات جدیدی که طی روز آموخته اید را طی فرآیندی به نام “تثبیت حافظه” در ذهن ثبت و مرتب کند. در مطالعات انجام شده این مساله مشهود است که افرادی که خواب کافی در شبانه روز دارند و بعد از خواب مناسب، عملکرد بهتری نسبت به آنچه آموخته اند نشان میدهند.

متابولیسم و وزن

کمبود خواب طی یک عادت طولانی مدت و مزمن باعث میشود تا روند تجزیه و تحلیل بدن نسبت به ذخیره سازی کربوهیدراتها تغییر کند. این مساله با تغییر سطوح هورمون هایی که میزان اشتها را تنظیم میکنند همراه است و در نتیجه موجبات اضافه وزن به صورت غیرطبیعی را فراهم خواهد کرد و همچنین در رژیم غذایی تاثیرات منفی به همراه خواهد داشت.

سلامت و ایمنی

کمبود خواب باعث میشود تا در طول روز حس خستگی و کسالت داشته باشید به گونه ای که ذهن طراوت خود را نسبت به عکس العملهای لازم از دست داده و کندتر عمل میکند. این مساله میتواند منجر به افزایش اشتباهات و برخوردهای ناخواسته شود و همچنین موجبات خسارات در زمان کار (برای مثال افزایش احتمال تصادفات رانندگی) را ایجاد کند.

روحیه و خُلقیات

بدخوابی و نداشتن خواب کافی از دلایل مهم پرخاشگری، زود رنجی، عدم توانایی در تمرکز و افسردگی است. همچنین خستگی ناشی از آن میتواند عامل بازدارنده باشد تا نتوانید به کارهای مورد علاقه ی خود به نحو شایسته رسیدگی کنید.

سلامت سیستم قلبی-عروقی

اختلالات جدی خواب ارتباط مستقیم با افزایش فشارخون، افزایش سطوح هورمونهای مربوط به استرس، تپش قلب و ضربان شدید دارند. خواب شب در زمان مناسب (زمانی بین ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح) برای عملکرد صحیح سیستم قلبی-عروقی ضروری و واجب است.

ابتلا به بیماری

از دیگر تاثیرات کم خوابیدن در شب و دیر خوابیدن ایجاد تغییرات در عملکرد سیستم ایمنی بدن و از جمله سلولهای کشنده (Killer cells) است. این سلولها مبارزین مهمی در برابر سلولهای سرطانی در بدن هستند و از سلولهای سالم بدن محافظت میکنند. درست عمل نکردن این سلولها به واسطه ی کم خوابی در شب میتواند موجبات ابتلا به بیماریهای جدی همانند انواع سرطانها را فراهم کند.

گفتگو پیرامون ۶ نکته که باید در مورد خواب شبانه بدانید

(منتشر شده: 6 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

عالی بود.

پاسخ دهید
سحر قاسمی

عالی بود هر مطلبی که می خواستی در آن بود

پاسخ دهید
زهره

بهترین ساعت خواب از 10 شب تا 4 صبح است اگه قرار باشه تا ساعت 7 صبح بخوابیم پس کی نماز صبح ادا کنیم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهره

سلام
منظور از 10 شب تا 7 صبح این نیست که این زمان را باید به صورت کامل خواب باشید. به این معنی است که اون 7 ساعت باید در این بازه قرار داشته باشه. مثلا از 3 صبح تا 10 صبح نباشه! به این ترتیب منافاتی با انجام فرایض دینی برای افرادی که مقید هستند وجود نخواهد داشت.

پاسخ دهید
نوآوران

سلام دوست عزیز
شما می توانید سامانه پیامک و خط اختصاصی رایگان دریافت کنید.
کافیه وارد سایت NoSmS.ir بشوید به صورت کاملا رایگان ثبت نام کنید.
NoSmS.ir

پاسخ دهید
فردین

جالب بود!!!
ممنون

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین