آموزش وارد کردن و رسم نمودار در اکسل

کار با نمودار و ترسیمات آماری ممکن است برای هر فرد و در هر حرفه‌ای نیاز باشد. رسم نمودار در اکسل کمک می‌کند تا داده‌ها و اطلاعات به شیوه‌ای بصری و ملموس‌تر قابل رویت باشند و تحلیل آماری را ساده‌تر می‌کنند.

یکی از نرم افزارها و برنامه‌های خوب برای ایجاد و رسم نمودار، نرم افزار مایکروسافت اکسل (Microsoft Excel) می‌باشد ولی شاید شما هم جزو افرادی باشید که نحوه‌ی کار و رسم نمودار در اکسل را ندانید و نیاز داشته باشید تا آنرا یاد بگیرید.

در این آموزش، نحوه‌ی وارد کردن  و رسم نمودار در اکسل و اعمال تغییرات در آنرا بررسی خواهیم کرد.

مراحل گام به گام رسم نمودار در اکسل

نمودارها انواع مختلفی دارند، نمودار میله‌ای، نمودار دایره‌ای، نمودار شمعی، نمودار خطی و… و اینکه چه نوع نموداری را مورد استفاده قرار دهید به کار و نیاز شما بستگی دارد. برای وارد کردن و رسم نمودار در اکسل کافی است مراحل زیر را طی نمایید.

گام اول: وارد کردن اطلاعات و داده‌ها

در گام نخست باید اطلاعات و داده‌های مورد نظرتان را در برنامه اکسل وارد نمایید و یا درون ریزی (Import) کنید. بهتر است اولین ستون عمودی و اولین ردیف افقی را به عنوان سرتیتر نگه‌دارید.

آموزش وارد کردن نمودار در اکسل

در تصویر فوق، اطلاعاتی به صورت فرضی وارد اکسل شده است که میزان درآمد، خرجی و مانده نهایی را برای نیمه‌ی نخست سال نشان می‌دهد.

گام دوم: انتخاب کردن اطلاعات مورد نظر

برای اینکه بتوانید اطلاعات جدول را به صورت نموداری نمایش دهید، باید ابتدا آنها را انتخاب کنید. برای انتخاب کردن سلول‌ها، ماوس را بر روی سلول A1 گذاشته و کلیک کنید و بدون رها کردن کلیک، ماوس را تا سلول D7 بکشید. به این ترتیب، رنگ ناحیه‌ی انتخابی تغییر می‌کند.

انتخاب سلولها - وارد کردن و رسم نمودار در اکسل

گام سوم: انتخاب نوع نمودار و وارد کردن آن

پس از انتخاب کردن داده‌های مورد نظر، از منوی اکسل وارد بخش Insert شوید و جعبه‌ی Charts را پیدا کنید.

انواع نمودارها در اکسل

در این جعبه، انواع نمودارها برای شما نمایش داده شده است. با انتخاب نمودار مورد نظر، می‌توانید آن را وارد محیط اکسل کنید.

رسم نمودار در اکسل و وارد کردن آن

همانطور که مشاهده می‌کنید، اطلاعاتی که به عنوان سرتیتر در ستون A و همچنین ردیف ۱ وارد شده‌اند، به ترتیب در محور افقی و راهنمای نمودار (Legend) مشخص شده اند.

همچنین می‌توانید اطلاعات و نوع نمودار را ویرایش نمایید و تغییراتی را به دلخواه در آن اعمال کنید. در ویدئوی آموزشی همراه این مطلب موارد زیر نیز آموزش داده شده اند:

  • تغییر مدل نمودار (برای مثال: تبدیل نمودار میله‌ای به نمودار خطی)
  • وارد کردن عنوان و تیتر برای نمودار و محورها
  • جابجایی محورهای نمودار در اکسل
  • اعمال تغییرات در لیبل‌ها و راهنمای نمودار (Legend)
  • تغییر مقیاس محور X در اکسل
  • نحوه‌ی مرتب سازی مجدد نمودار بر اساس داده‌ها

جهت دانلود ویدئوی آموزشی به بخش ضمیمه ها مراجعه فرمایید.

فایل‌های ضمیمه
عنوانویدئوی آموزش وارد کردن نمودار در مایکروسافت اکسل
محتویات
سایز۱۸.۳۲ مگابایت
اجازه نامهمنتشر شده تحت اجازه نامه‌ی Creative Commons.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام.من تعداد زیادی پرسشنامه دارم که با طیف لیکرت پنج تایی کار شده .چطوری این داده ها رو وارد اکسل کنم که بتونم نمودار و محاسبات رو انجام بدم.یعنی افراد و سوالات و گزینه های هر سوال چطور باید قرار بگیره .اگر نمونه ای دارید به صورت تصویر لطفا برام بفرستید .تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا