گودی کمر و تمرینات ورزشی برای برطرف کردن آن

سبک زندگی » تناسب اندام » گودی کمر و تمرینات ورزشی برای برطرف کردن آن
10 آوریل 2019 چاپ

گودی کمر (lordosis) در اصطلاح پزشکی به خم طبیعی در ناحیه پایینی کمر اطلاق میشود. با اینکه این خم (گودی) کاملا طبیعی است ولی وجود بیش از حد آن (hyper lordosis) یکی از شایعترین علل درد کمر و جلو افتادگی شکم در میان افرادی است که زمان زیادی را در روز بر روی صندلی می نشینند.

همانطور که در تصویر زیر مشخص شده، در گودی کمر، لگن به سمت جلوتر رفته و باعث بیرون زدگی ناحیه شکم شده است. این شکل ستون مهره ها و فشاری که بر آنها وارد میشود میتواند در دراز مدت باعث ایجاد دردهای شدید در ناحیه کمر، شانه، لگن و حتی باعث ایجاد فتق شود.

گودی کمر - lordosis

هنگامی که گودی کمر باعث ایجاد تغییر در وضعیت ستون فقرات میشود، ماهیچه های مرتبط نیز دچار تغییر وضعیت میشوند و کشیده شدن آنها و خروج از حالت استراحت برای مدت طولانی باعث احساس درد در ناحیه کمر میشود. بنابراین انجام تمرینات ورزشی مرتبط با عضلات کمری و لگن به صورت مستمر و ایجاد تعادل این تمرینات با تمرینات تقویتی عضلات ران و شکم میتواند تا حدود زیادی دردها را کم کند و وضعیت ستون مهره ها را بهبود بخشد.

تمریناتی که افراد دارای گودی کمر باید از آنها دوری کنند!

با توجه به اینکه گودی کمر باعث ایجاد محدودیت در انجام برخی تمرینات میشود و درست انجام ندادن برخی تمرینات ورزشی میتواند به بدتر شدن وضعیت منجر شود از اینرو بر طبق توصیه ExRx.net که یک منبع معتبر ورزش درمانی است اشخاصی که دچار گودی کمر هستند باید از تمریناتی که در لیست زیر آمده به صورت جدی دوری کنند: (برای مشاهده تمرینات زیر بر روی نام آنها کلیک کنید)

و اما تمریناتی که برای برطرف کردن گودی کمر مناسب هستند شامل چه تمریناتی میشوند؟

برای اینکه بدانید کدام تمرینات برای گودی کمر مناسب هستند ابتدا باید از عامل ایجاد گودی کمر اطلاع داشته باشید! در زیر لیست برخی از عواملی را که میتوانند باعث ایجاد گودی کمر (لوردوز) بشوند و قابل اصلاح هستند را ذکر کرده ایم:

  • ضعف عضلانی عمومی
  • عدم انعطاف کافی عضله جمع کننده لگن (hip flexor)
  • ماهیچه گلوتئال ضعیف (ماهیچه گلوتئال همان ماهیچه باسن است)

با این تفاسیر تمرینات مفید برای برطرف کردن گودی کمر شامل موارد زیر می باشند که به صورت مجزا بررسی میکنیم.

کشیدن ماهیچه های جمع کننده لگن

براساس یافته های بیومکانیکی که با عنوان محدودکننده های دوجانبه شناخته میشوند، هنگامی که عوامل خم کننده لگن سفت و محکم هستند، ماهیچه های گلوتئال، که در طرف مقابل قرار دارند، ضعیف میشوند که همین بر روی قرارگیری درست لگن در جای خودش تاثیر منفی ایجاد میکند. برای کشش خم کننده های لگن دوراه وجود دارد.

راه نخست استفاده از غلتک است. مزیت این نوع تمرین کشش و ماساژ همزمان است. دمر دراز بکشید و ماهیچه ران و پهلویی لگن را بر روی مرکز غلتک قرار دهید و اجازه دهید وزن بدن بر روی غلتک قرار بگیرد و به آهستگی (خیلی آرام) سر بخورد. این وضعیت را برای 30 ثانیه حفظ کنید.

hip-flexor

همچنین میتوانید بدون غلتک نیز این کار را انجام دهید. برای این منظور بایستید، زانوی خود را کمی خم کنید تا جایی که بتوانید با دست مچ پای خود را بگیرید. سپس لگن را به سمت جلو هل دهید (بدون جدا شدن مچ پا از دست ها سعی کنید سرپا بایستید) و این وضعیت را برای 30 ثانیه حفظ نمایید.

کج کردن لگن

کج کردن لگن یکی از تمرینات بسیار خوب و ساده برای دردکمر است. بر روی زمین به صورت طاقباز دراز بکشید، زانوها را خم کنید و دستها را باز کنید. با پایین بردن شکم و کمی بالا دادن لگن سعی کنید قسمت گود کمر با زمین تماس پیدا کند.

pelvic-tilt

این حرکت را برای 20 بار تکرار کنید و هر بار به مدت 10 ثانیه در وضعیت باقی بمانید. میتوانید همچنین در ادامه، لگن را بالاتر بیاورید و حرکت را تبدیل به پل کنید ولی اگر اینکار به شما فشار می آورد از انجام آن خودداری کنید تا آمادگی کافی را بدست آورید.

bridge-lift

حالت پل با استفاده از توپ

این حرکت باعث تقویت عضلات گلوتئال میشود و توپ به عنوان یک شئ متحرک مورد استفاده قرار میگیرد. این حرکت ماهیچه های پشتی، باسن و عمقی شکمی را درگیر میکند. به پشت دراز بکشید و شانه های خود را بر روی توپ قرار دهید و حالتی شبیه حالت قبلی (کج کردن لگن) انجام دهید. سپس باسن را به عقب و بالا ببرید تا حرکت تبدیل به حالت پل شود.

stability-ball-bridge

همانطور که توپ زیر شما حرکت میکند تک تک مهره های کمر را احساس میکنید. به حالت اول برگردید و با لمس کردن زمین اجازه دهید ابتدا گودی کمر به زمین برسد و سپس لگن را بر روی زمین قرار دهید. این حرکت را برای 12 بار در روز و هربار 30 ثانیه انجام دهید.

جمع کردن زانو در سینه

به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید. سپس کف هر دوپا را از زمین جدا کرده و زانوها را با دست درون سینه جمع کنید و برای 30 ثانیه به کشش ادامه دهید. سپس یکی از زانوها را رها کنید و پاشنه پا را بر روی زمین سر دهید تا پا کاملا صاف شود ولی زانوی دیگر کماکان تحت کشش است.

جمع کردن زانو درون سینه- تمرین مناسب برای کمردرد

این حرکت را 8 بار برای هر پا انجام دهید.

نتیجه گیری

در این مقاله 4 تمرین ساده و مهم برای بهبود دردهای کمر و مؤثر برای گودی کمر را بررسی کردیم و تاکید میکنیم اگر در انجام این تمرینات با مشکل مواجه شدید حتما با پزشک و یا فیزیوتراپ مشورت کنید. تمام این تمرینات تایید شده هستند و نتایج مثبتی درپی داشته اند.

امیدوارم این تمرینات برای شما مفید بوده باشند. دیدگاه های خود را در این زمینه برای ما بیان کنید و تجربیات خود را با دیگران درمیان بگذارید.

منابع

در زیر منابعی که از آنها برای تهیه این مطلب استفاده شده اند آورده ایم، دو لینک انتهایی تمرینات بیشتری را برای شما به همراه تصاویر گویا ارائه داده اند که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرند.

گردآوری و برگردان به فارسی : عصرعلم

گفتگو پیرامون گودی کمر و تمرینات ورزشی برای برطرف کردن آن

(منتشر شده: 166 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

سلام آیا اسکولیوز تو سن ۲۱ سالگی با ورزش و حرکات اصلاحی قابل درمانه

پاسخ دهید
Shayan

سلام من ۱۴ سالمه زیاد خود ارضایی میکنم و گودی کمر دارم ایا دلیل گودی کمرم خودارضایی است؟

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به Shayan

سلام
خیر ارتباطی باهم ندارند

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من ۱۳ سالمه و قدم ۱۵۳ است دو درجه گودی کمر دارم میخاست بدونم میشه درستش کرد و اگه
میشه چقدر طول میکشه ؟

پاسخ دهید
ارش

سلام من ۱۴ سالمه و قدم۱۶۸ وگودی کمر دارم ایا این تمرینات اثر خواستی میزاره برای،گودی کمرم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ببخشید من ۱۶ سالمه واینکه گودی کمرم کم هست میشه تمریناتی بزارین برای افزایش گودی کمر .ممنون

پاسخ دهید
◐.̃◐

سلام ببخشید من ۱۵سالمه قدم ۱۶۸و وزنمم ۶۰ با اینکه چاق نیستم گودی کمر دارم و مدام داره بیشتر میشه هرچی گودی کمرم بیشتر میشه شکمم بزرگ میشه با اینکه من عضله های شکمم سفته:/ من چیکار کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ببخشید من هم گودی زیاد کمر دارم هم دیسک شدید یه مهرمم بیرون زده دکترم گفته فعلا عمل نکنم با ورزش بهتر میشم ولی محدودیت ورزش دارم پاهام از زانو خم نمیشه ورزش مناسب واسم چیه میشه لطف کنید ممنونم

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام از کجا متوجه شویم گودی کمر داریم

پاسخ دهید
dr.b

نمی دانم چرا قد بلندی برای بعضی ها مشکل بزرگیس؟می توان با رفتن به ورزش هایی مانند والیبال- بسکتبال شنا و ورزش های رزمی این مشکل را حل کرد { البته رشد قد در سنین راهنمایی به بالا مشخص می شود که ایا رشد قد دارید یا نه}رشد بدن تا سن ۲۱ تا ۲۳ و یا در بعضی افراد تا ۲۵ سال به طول می انجامد. متوسط قد زنان {تا سن ۲۰ سالگی} 170 و در مردان {به طور متوسط در سن 20 سالگی } 180 cm می باشد. {ورزش های بالا هیچ ربطی به قد ندارند}

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من یک دختر ۱۷ ساله ام و گودی کمر زیادی دارم و کمی هم قوز دارم
وقتی که زیاد میشینم از درد کمر گریه میگیره
چیکار کنم؟

پاسخ دهید
Ali

ایا خود ارضایی باعث گودی کمر به شکلی که زیاد باشه گودی کمر میشه؟؟؟؟

پاسخ دهید
Soheil

سلام، من ۱۹ سالمه و ۱۸۹ سانتی متر قد و ۶۵ کیلو وزن دارم،ستون فقراتم بیرون زده و گودی کمر هم دارم، واقعاً دارم دیوونه میشم، دلیلشو کسی نمیدونه جیه و باید چکار کنم ؟ ممنون میشم جواب بدید♥️♥️

پاسخ دهید
Ali

باسلام خسته نباشید . من ۲۸ سال دارم و با گودی کمر رنج میبرم .بطوری ک باسن و شکم برامدگی ایجاد کرده ک واقعا آزار دهندس . آیا با تقویت عضلات شکم . ران . پشت ران میشه گودی کمر ب حد مطلوبی پایین آورد؟

پاسخ دهید
غزل قاسمی

لطفا به اصفهان مراجعه کنید

پاسخ دهید
فاطی

باعرض سلام. من مدتیه کمردرد دارم دکتر هم رفتم میگن از پشت میزنشینی هس. منتها مشتی دارو دادن همین. البته گودی کمرم زیاد شده طوریکه باید راست بشینم و ب چیزی تکیه ندم و… بنظر شما از چه کمربندی استفاده کنم؟؟ کدوم قوزبند باشه بهتره؟ چون میخوام هم قوز کردنم درست شه و هم چیزی باشه که گودی کمرمو اصلاح کنه تا بدتر نشه. خیلی از قوزبندها رو دیدم ولی نمیدونم کدوم بهتره. نوبت دکتر هم گیرم نمیاد ک باز برم بپرسم. سپاس

پاسخ دهید
Baran

با عرض سلام و خسته نباشید
من ۱۸ سالمه و قدم ۱۵۵ وزنم ۴۷ کیلو گودی کمر و قوز دارم میشه من رو راهنمایی کنید تا چطوری برطرف کنم ؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خواهرزاده من سنش ۱۲ ساله وقدش ۱۴۶ووزنش۳۵ ..خیلی واسه قدش جوش میزنه به نطر شما قدفعلیش خوبه ؟وچ کار کنه که لااقل ۱۷۰ بشه؟؟ایا شدنیه ؟

پاسخ دهید
لیلا

سلام گوید کمر شدیدی دارم طوری که ۵دقیقه بیشتر نمیتونم راه برم و درد شدیدی هم دارم خواهش میکنم جواب بدین من با این تمرینات خوب میشم؟

پاسخ دهید
nz

سلام
من ۱۷ سالمه و گودی بیش از حد کمر دارم. چقدر حدودا طول میکشه ک با حرکات اصلاحی درمان بشم؟

پاسخ دهید
محمدرضا

سلام من گودی کمر دارم در حدی که وقتی میشینم هم کمرم درد میگیره ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ دهید
ناشناس

سلام….آيا قبل تمرينات گرم كردن بدن ضروري هست يا نه.؟؟؟؟؟؟؟؟…ممنون ميمش جواب بدين…

پاسخ دهید
ناشناس

مجددا سلام..من منتظر پاسخ هستم…ممنون

پاسخ دهید
amir

با سلام؛اولا تشکر بعدش اینکه قدبنده ۱۹۳ و گودی کمر متوسط و با حضور درباشگاه بدنسازی و بعد از عمل فیله (حالت گرفتگی در حد فلج اطفال که شب به هیچ سمتی دوران و چرخش نمیشد انجام شود) راهنمایی بفرمایید…اگه تونستید محبت به ایمیل چیغام بفرستید (البته اینجا هم برای دیگران مفید ) با تشکر مجدد

پاسخ دهید
پیمان

سلام.عرض ادب
من ۱۷ سال دارم با قد۱۷۹ ولی مشکلی که دارم وقتی که می شینم چهار زانو و دستم به کمرم می زارم ستون فقراتم زده بی روم.
و خواهشی که دارم از شما می خواستم کمکم کنید

پاسخ دهید
زهرا

سلام من یه دختر ۱۳و نیم ساله هستم گودی کمرم معمولی قدم ۱۶۸است وزنم ۶۰ ممکن به ۱۷۵ برسم خیلی ممنون

پاسخ دهید
HoOmAn

سلام……….
من گودی کمرم در اول معمولی بوه و با مرور زمان داره از حالت معمولی خارج میشه ……………

پاسخ دهید
ر.س

سلام من گودی شدیدکمردارم چکاربایدبکنم26سال دارم لطفا جواب بدید؟

پاسخ دهید
nasrin

سلام من گودی کمر شدید ی دارم خیلی شدید میتونم با این حرکتا خوب شم در ضمن 13سالمه

پاسخ دهید
امیر

در پاسخ به nasrin

دراز بکشید ماهارو درون شکم قرارداده حالا گهواره به خور بدهید هر بار 20 تکرار انجام دهید و 5 مرتبه در روز انجام دهید در 2 ماه
گودی کمر شما خیلی بهتر می شود

پاسخ دهید
ناشناس

درحرکت بدون غلتک مچ پا باید ازجلو بگیریم یا ازپشت؟

پاسخ دهید
فریدون

سلام مرسی از سایت
در طی چند روز گودی بر طرف میشه؟
و بهترین حرکت برا بر طرف این گودی چیست؟
لطفا جواب بدین

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من گودی کمر خیلی شدیدی دارم
میخاستم بدونم چقدر زمان میبره که کامل
خوب شم؟
خواهش میکنم جواب بدید
البته ١٢ _١٣ ساله هستم

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من گودی کمر خیلی شدیدی دارم
میخاستم بدونم چقدر زمان میبره که کامل
خوب شم؟
خواهش میکنم جواب بدید

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ناشناس

سلام من گودي کمر دارم بااين ورزش چقدر زمان ميبره تا خوب بشم

پاسخ دهید
نفس راد

با سلام و تشکر

پاسخ دهید
z

سلام،من دیسک مهره های ۴و۵ کمرم یه مقدار بیرون زدگی داره و گودی کمر هم دارم با این وضعیت این ورزش ها برای کمرم مشکلی نداره،ممنون میشم جواب بدید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به z

سلام
حتما قبل از انجام تمرینات با پزشک معالجتون مشورت کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من13 سالمه و گودی کمر شدید دارم ایا گودی کمرم با این حرکات خوب میشه؟ حرکت دراز و نشست برا درمان گودی کمر مفیده؟

پاسخ دهید
عباس

سلام.من قدم 168 و وزنمم67 کیلو هستم.و دارای گودی کمر.چطور برطرفش کنم.آیا ب افزایش قدم کمک میکند.منتظرم.ممنون

پاسخ دهید
رضا

با سلام، من 25 سالمه گودی کمر و کمی هم دچار قوز پشت هستم، به خاطر شغلم مدام باید در یک نقطه سرپا باشم،میخواستم بدونم شرایط شغلم تاثیری در گودی کمرم داره، و ورزش های بالا با توجه به داشتن قوز برای من مناسب هست. ممنون میشم اگه جواب بدین، با تشکر از شما

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به رضا

سلام
بهتره تمرینات را به صورت روزانه و یا یکروز در میان انجام بدید.
تمرینات مربوط به قوز کمر هم بزودی در سایت قرار خواهیم داد.
شاد و سلامت باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من قدم 156وسنم 13است .ایا بلند تر میشم لطفا پاسخ دهید

پاسخ دهید
احمد

مطالب مفیدین . ممنون

پاسخ دهید
شیوا

ازمطالب تون بهره بردم.

پاسخ دهید
ناشناس

سایت مفیدی دارید واقعا بهره بردم.

پاسخ دهید
زهرا

باتشکر از سایت خوبتون

پاسخ دهید
زهرا

سلام من بیست سالمه آیا ممکن است با حرکات ورزشی قدم افزایش یابد. لطفا جواب بدید

پاسخ دهید
لاله

سلام خسته نباشید، واقعا عالیه من حرکاتی که توصیه کردین رو انجام دادم باور نکردنی بود اما یواش یواش به نتیجه رسیدم فکر نمیکردم گودی کمرم با این حرکات از بین بره، بازم تشکر میکنم از راهنماییاتون

پاسخ دهید
ناشناس

سلام خیلی ممنونم از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتین
بنده گودی کمر دارم و در عین حال نیاز دارم حرکاتی انجام بدم که به حجیم تر شدن باسن و ران هام کمک کنه.
میشه راهنمایم کنید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
در این خصوص باید با فردی که در این زمینه تخصص داره مشورت کنید. مربی ورزشی و یا فیزیوتراپیست افرادی هستند که میتونند در این مورد به شما کمک کنند.

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام و خسته نباشید.تشکر از راهنماییهای خوبتون.من 38سالمه بخاطر ضعف عضلانی دچار گودی کمر شدم اگه تمریناتی که شما ذکر کردین رو انجام بدم گودی کمرم از بین میره؟ ایا واسه از بین بردن گودی کمر میشه جراحی کرد و اگه میشه حدود چقدر هزینه در بر خواهد داشت.خیلی خیلی ممنونم

پاسخ دهید
sina

سلام من متاسفانه قبلا خودارضایی می کردم والان دارم ترک می کنم 14سالمه آیاباترک کمرم خوب میشه یاحتمابایداین تمرین هارابکنم؟ممنون لطفاجواب بدید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به sina

سلام
خودارضایی ارتباطی با گودی کمر ندارد.

پاسخ دهید
رضا

با سلام
من 35 سال سن دارم و گودی بیش از حد کمر دارم. آیا این تمرینات ورزشی برای سن من هم موثر است؟
با تشکر.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به رضا

سلام تو رو خدا جواب بدین گودی کمر تا چند سالگی با حرکات اصلاحی درمان میشه.ممنون از زحماتتون

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به رضا

سلام،عصر قلم جون چرا دیگه جواب نمیدین؟گودی کمر تا چند سالگی با این تمرینا اصلاح میشه،جون مادرت جواب بده

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به رضا

الو اونجا کسی هست جواب منو بده؟؟؟؟؟؟؟؟تا چند سالگی قابل درمانه

پاسخ دهید
ارش

خیلی عالیه ولی لطفا در مورد چربی سوزی هم مطالب بزارین

پاسخ دهید
هانیه

سلام
من13سالمه
قدمم 157 هستش
ب نظرشماقدم روی سنم خوبه؟
بلندترمیشم یانه؟
چواب بدید

پاسخ دهید
هانیه

سلام
من چندتا سوال داشتم
بنده13 سالمه قدمم 157 هستش
خیلی ناراحتم
باید چیکارکنم؟ممکنه دیگه رشدنکنم؟قدم خوبه روی سنم یانه؟توروخدااااااااااااااا جوابموبدید

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به هانیه

باسلام
اصل و اساس بقای زندگی بشری بر پایه ی سلامت جسم و روح میباشد . چقدر افراد قد بلند بیمار ورنجور ،هستند که ارزو دارند سلامت می بودند حتی اگر قدشان کوتاه بود.
قدشما نسبت به سنتان خیلی عالی است . توصیه میشود حرکات ورزسی پیلاتس را دنبال کنید در حفظ ثباط قد و سلامتی بدن واقعا مفید است

پاسخ دهید
ناشناس

امید وارم خوب بشم اخه من یه والیبالیستم

پاسخ دهید
hanieh16ساله

جون هرکی دوس داری جواب بده یا میل کن
باید پیش کدوم دکتر برم تا ببینم صفحات رشتم بازه یا بسته؟؟؟؟؟
لاغری هم تاثیر داره؟
من میتونم 9 سانت یا 7 سانت یا 5 سانت قد بکشم؟
کدوم ورزش تاثیر داره عتو افزایش قد؟
من قد فعلیم 168 هست وزنمم55 میخوام لاغر تر شم 47 چه کنم؟
خواهشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــا جوابمو بدین جون مادرت (ببخش ها)
خواهشـــــــــــــا جواب بده

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به hanieh16ساله

باید به پزشک عمومی مراجعه کنید. ایشون تمام راهنمایی های لازم را خدمت شما ارائه خواهند داد.

پاسخ دهید
فطرس

در پاسخ به hanieh16ساله

مصرف نان و برنجتان را نصف کند / وروزی 50 دقیقه پیاده روی کنید. 2ماه نتیجه میده

پاسخ دهید
نگار

لطفا روشی برای برطرف کردن قوز کمر رو هم بزارید.

پاسخ دهید
زرتشت

درودبرشما سپاس گذارمیشم درمان شوئرمن روبنویسید

پاسخ دهید
علی

سلام
چند تا سوال داشتم خواهشا جواب بدید
1-در حرکت او ل بدون غلتک اصلا متوجه توضیح نشدم چون بدون عکس هم بود
2-حرکت دوم چند بار در روز تکرار شود
3-حرکت آخر بعد از اینکه 30 ثانیه هر دو پا را کشیدیم و بعد یکی از پاها را رها کردیم و یکی از پاها را نگه داشتیم ایا این کلا یک حرکت محسوب می شود و برای حرکت دوم(پای مخالف)باید از اول حرکت را تکرار کنیم؟دقیقا منظور از 8 بار برای هر پا چیست؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به علی

سلام
1- در حرکت بدون غلتک، باید مچ پاها را با دست بگیرید و سعی کنید بدون اینکه مچ پاها از دست شما خارج بشوند بایستید (به این معنی که اگر برای ایستادن تلاش کنید لگن کمی به سمت جلو خواهد آمد و همین قدر کفایت میکند).
2- حرکاتی که تعداد آنها ذکر نشده بستگی به شما دارد و هر چقدر تمایل داشتید میتوانید تمرین کنید.
3- بله برای پای دوم هم باید ابتدا هر دو پا جمع بشوند و سپس پای بعدی را دراز کنید. وقتی برای هر پا انجام دادید در آنصورت یک بار محاسبه خواهد شد.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
لطفا در مورد خمیدگی و قوز پشت و راههای رفع آن مطلبی بذارید خیلی ممنون میشم

پاسخ دهید
زهرا

سلام
ممنون از مطالب بسیار خوبتون. واقعا مفید و موثر هستند. یه سوال؟ میخواستم بپرسم چطور باید تشخیص داد که گودی کمر وجود داره و یا اینکه شدت گودی زیاد هست یا نه؟ کمر من گود هست اما نمیدونم این حد گودی نرمال هست یا نه. و یه مطلب دیگه. شما ان جواب رو به مهدیه 20 اردیبهشت دادید
“سلام
تمرینات رزمی اگر به طور صحیح انجام بشوند گودی کمر رو زیاد نمیکنند و اگر با مربی خودتون این موضوع رو در میان بگذارید میتونند تمریناتی به شما بگن که به اصلاح گودی کمر کمک کنه. شنا تاثیری در این زمینه نداره ولی دراز نشست میتونه باعث ایجاد مشکل بشه.”
آیا دراز نشست میتونه باعث ایجاد مشکل بشه؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
برای تشخیص گودی کمر اگر ایستاده به دیوار تکیه بدید نباید یک مشت بسته از بین کمر شما و دیوار عبور کنه. اگر عبور کرد دارای گودی کمر هستید. البته داشتن کمی گودی کمر در بانوان امری طبیعی است.
انجام تمرین دراز نشست برای افرادی که دارای گودی کمر هستند خوب نیست و میتونه مشکل ساز بشه.

پاسخ دهید
ناشناس

slm . in harekat bad az chand vaqt javab mide va aslan meyare andazegiri dare?

پاسخ دهید
هاجر

سلام لطفا نرمش های 2 نفره هم بگذارید

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به هاجر

سلام
این تمرینات محدودیت نفر ندارند. تمرینات دو نفره منظورتون دقیقا چیه؟

پاسخ دهید
سارا

خیلی خوب بود

پاسخ دهید
فرزام

واقعااااا از سایت خوبت.ن ممنونم
تعداد اینجور سایت ها خ کمه
من 24 سالمه و قدم 170
میخواستم ازتون خواهش کنم یه متخصص غدد خوب معرفی کنید بهم تو تهران یا کرج تا ببینم صفحه ام بسته شده یا نه تا اگه بشه از هورمونم استفاده کنم

پاسخ دهید
نسیم

با سلام. قبل از هر چیز از زحماتتون بسیار سپاسگزارم. من 27 سال سن دارم. قدم 155 سانتیمتر است. وزنم هم 48 کیلو. گودی کمر دارم. قوز هم دارم. تا حدودی مبتلا به دیسک کمر هستم و آرتروز زانو هم دارم. اعصاب هم دارم. از تمام این ها هم رنج می برم. دکتر گفته این مشکلات رو دارم. اما برای درمان مراجعه نکردم. راستش هزینه بر هست و من هیچ بیمه ای ندارم. لطفا مرا کمک کنید. بسیار ممنون میشم اگر پاسخ و راهنماییتان را به ایمیلم بفرستید.

پاسخ دهید
محمد

سلام من 18 سالمه وقدم 180 بنظرتون میتونم با این تمرینات وتغذیه مناسب به 185 برسم

پاسخ دهید
مینا

سلام من 17 سالمه و قدم 163…االان حدود 20 روزه که این ورزش ها رو انجام میدم و 1 سانت به قدم اضافه شده….اگه باز هم همینطور ادامه بدم امکانش هست که 4 سانت دیگه بلند شم؟؟؟ و اینکه من کوتاهم؟؟؟ خواهش میکنم جواب بدین و خیلی ممنون میشم اگه جواب رو به ایمیلم ارسال کنین….با تشکر فراوان

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مینا

سلام
امکانش هست. تمرین کنید ببینید چه نتیجه ای داره. 163 قد کوتاهی نیست برای خانمها.

پاسخ دهید
نازنین

سلام من 18 سالمه قدم160 هست وزنم 43 هست.من برای رشد قدم دکتر هم رفتم ولی نتیجه ای ندیدم خیلی نگرانشم دیگه نمیدونم چیکار کنم آیا واقعا این تمرینات تاثیر دارند البته مامان منم کوتاهه قدش.ممنون ازتون.لطفا پاسخ بدید

پاسخ دهید
شلم شوربا

عالی بود این مطلبتون

پاسخ دهید
مهديه

گودي كمرم خيلي اذيتم ميكنه.توروخدابگين چكاركنم؟

پاسخ دهید
نفس

سلام ممنون از مطالب مفیدتون خیلی عالین !من تمرینات افزایش قد را هم از همین سایت برداشتم و میخواستم بدونم انجام تمرینات افزایش قد و گودی کمر مشکلی برای گودی کمرم ایجاد نمیکنه یا باعث تداخل نمیشه؟
و اینکه به گذاشتن پست های مفید ادامه بدید ممنون!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به نفس

سلام
بعید میدونم تداخلی داشته باشند ولی با اینحال برای اطمینان میتونید با یک مربی ورزشی و با شخصی که به اصول تمرینات ورزشی آگاهی داره هم مشورت کنید.

پاسخ دهید
پارمیدا

من یازده سال دارم و گودی کمر دارم باید چکار کنم

پاسخ دهید
مهدی

خیلی خوبه

پاسخ دهید
حانیه

سلام وقت بخیر /
میخواستم بپرسم من با انجام این تمیرینات گودی کمرم از بین میره ؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به حانیه

سلام
نمیشه گفت از بین میره ولی میتونه تا حدودی گودی کمر رو اصلاح کنه.

پاسخ دهید
amir

سلام! واقعا این کارتون که به نظرات همه پاسخ میدید قابل تحسینه! من هم قوز کمر دارم هم گودی کمر هم زانوی پرانتزی، پیش ارتوپد برم یا فیزیوتراپ؟ بدون عمل جراحی مشکلم حل میشه؟ 19 سالمه، قد 197، وزن 85

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به amir

سلام
مشکل پای پرانتزی فقط با جراحی قابل اصلاح است، البته جراحی زمانی توصیه میشه که قوس پاها خیلی زیاد باشند. در خصوص قوز و گودی کمر، اول پیش متخصص ارتوپد برید تا از نزدیک شما رو معاینه کنند، در صورت لزوم به شما فیزیوتراپ معرفی خواهند کرد.

پاسخ دهید
mah.tab

سلام.واقعا خسته نباشید.خیلی واسمون زحمت میکشین.
من پهلو و شکم دارم.وسط کمرو گود شده ولی شبیه این عکسی که گذاشتین نیست.میخواستم بدونم گودی کمر دارم؟؟منم همین حرکاتو انجام بدم؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
مرمر

سلام ممکنه راجع به انواع لگن خاصره و تاثیر اون رو شکل ظاهری اندام افراد با عکس توضیح بدید…؟فرم لگن تاثیر زیادی رو اندام آناتومیکی افراد داره و یه جورایی رو ورزشی که برای هر فرد پیشنهاد میشه متفاوته…
بغل ران در همه یکسان وجود نداره آیا نحوه اتصال استخوان لگن به ران در این مسئله موثره؟چند تا ورزش هم در مورد چربی بغل ران بگید لطفا….این ورزشهای قیچی از پهلو واقعا بی تا ثیره

پاسخ دهید
وحید

سلام من حدود یه ماهی این تمرینات رو انجام دادم خیلی بهتر شدش ، یعنی دستم دیگه از کمرم رد نمیشه
به نظرم دوستان بهتره تمرین رو مداوم تا یه ماه انجام بدن تاثیرش رو خواهند دید گودی کمر من شدید بودش خیلی عالی شدش الان
البته تمرین رو ول کنید فکر کنم برگرده باید عادت هاتون رو هم اصلاح کنید من تقریبا یه ماهی هست که ولش کردم یکم حس کردم بدتر شدم اما دوباره شروع کردم ولی خب خوب میشه
در افزایش قدمم تاثیر داشت ولی نه خیلی حدود 2 سانت اما راضی نیستم البته هنوزم کامل رفع نشده

راجع به رفع قوز کمر هم یه چیزی بزارید ، ایا رفع قوز کمر در افزایش قد تاثیر داره؟

پاسخ دهید
م

ممنون ازسایته خوبتون

پاسخ دهید
ناشناس

باتشکرازسایت خوبتون دختری هستم12ساله باقد149 قدمامانم بلنده ولی قدبابام تقریبا کوتاهه.به نظرشماحداقل چه قدر قدمیکشم؟

پاسخ دهید
mohammad

از کجا باید بفهمیم گودی کمر داریم؟

پاسخ دهید
م

در پاسخ به mohammad

کنار دیوار بیستید و کاملا به دیوار بچسبیدا گر دستتان ازپشت کمر رد شد شما مبتلا به گودی کمر هستید.

پاسخ دهید
sarina

سلام من16سالمه وقدم 157میخواستم بدونم شنا وبارفیکس در افزایش قدم تاثیر داره؟و حداقل رشدم چقده؟(قد بابام176.قدمامانم162ولی قد داداشم183هستش)

پاسخ دهید
سید مهدی حسینیسس

سلام .خیلی عالیه ورزش کردن برای کمر درد خوبه یک نکته مهم اینکه اونایی که خود ارضایی می کنن زله هایی هست لای دیسکهای کمر که اگراین کارو ادامه بدن به مرور زمان خشک شده ودرد شدیدی روبه همراه داره پس بهترین کار برای فرار از کمر درد ورزش صحیح در روز حداقل 30دقیقه رمز سلامتی ورزش کردنه

پاسخ دهید
Sina

سلام
من سر کلاس درس وقتی رو صندلی چوبی میشینم خیلی اذیت میشم!همین باعث میشه تمرکز کافی نداشته باشم!!! برای رفع این مشکل باید چه کار کنم؟؟(لوردوز هم دارم)

پاسخ دهید
امیر

سلام من هرموقع رو مبل یا صندلی لم میدم یا هرموقع رو زمین بدون تکیه گاه میشینم کمرم درد میگیره این از گودی کمرمه ؟
ممنون.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به امیر

سلام
باید به پزشک مراجعه کنید، اگر موقع نشستن دچار درد میشید احتمالا نحوه ی صحیحی رو برای نشستن انتخاب نکرده اید.

پاسخ دهید
سعیده

سلام من 19سالمه کمرم گود شده چیکار کنم با ورزش هاتون خوب نشد جیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
محمد

سلام
ببخشید
میخواستم بدونم درباره تمیرن اخر
جمع کردن پاها
برای این ک پا هارو عوض کنیم باید
دوباره دوتا پارو تو شکم جمع کنیم
و 20 ثانیه بشماریم؟
بعد یکی از پاهارو ک روی زمین میذارم
و دیگره در شکم گرفتیم
باید چند ثانیه باشه؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
مدت زمان تمرین به توانایی شما بستگی داره و اینطور نیست که حتما فلان ثانیه باشه. برای تعویض پاها ترجیحا پاها رو صاف کنید بعد.

پاسخ دهید
تارا

مطالبتون عالی بود حتما تمرینات مربوط به گودی کمر رو انجام میدم . ولی می خواستم بدونم با چند روز انجام دادن این تمرین ها خوب میشم
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به تارا

سلام
تمرینات اصلاحی معمولا زمانبر هستند، شاید زمان مورد نیاز به سال بکشه!

پاسخ دهید
ناشناس

سلام این ورزشها در افزایش قد موثره؟

پاسخ دهید
mahtab

سلام وقتتون بخیر…د مورد عمل جراحی برای ازبین بردن گودی کمروپای پرانتزی لطفا توضیح بدید..دوران نقاهت وروش کلی عمل….مرسی

پاسخ دهید
امین

سلام داش چندروز طول میکشه درمان شی؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام برنامه ها و تمريناتون هيج تاثيري نداره .آخه با 4حركت هم ميشه كودي كمر رو برطرف كرد اونم بعد4-5سال،اصلا شايد تا من بيام ببينم كودي كمرم خوب شده يا نه افتادم مردم،حداقل شما برنامه ريزي ميكنيد براي سلامتي مردم خواهشا كوتاه مدت باشه

باتشكر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
روش کوتاه مدت در بعضی موارد فقط جراحی است. دلیل اینکه ما روشهای ورزشی رو ذکر کردیم با فرض بر این بود که فرد به هر دلیلی نمیتونه از روش جراحی استفاده کنه و در واقع روشهای جایگزین رو مطرح کردیم.

پاسخ دهید
کمر گود

در پاسخ به ناشناس

با سلام من ده سالمه وگودی کمر دارم همچنین پدر و مادرم هم احساس میکنن من در ناحیه ی پا حالت پرانتزی دارم . به دکتر مراجعه کردم گفت راهش یا جراحیه یا روزی ۲ لیوان شیر خواستم خواهش کنم شما این تمرین هارو به صورت مختصر شرح بدید تا من پرینت کنم و انجام بدم ؟؟؟؟ * باعکس حتما حتما منتظرم *

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به کمر گود

سلام خدمت شما دوست عزیز
شرح مختصر تمرینات در مطلب بیان شده اند (همراه تصویر و مدت زمان انجام هر تمرین) و نسخه ی مناسب برای پرینت مطلب هم از لینک زیر قابل دستیابی است:
» http://www.asreelm.com/lordosis-exercise/?print=6438
پیروز باشید

پاسخ دهید
سعیده

در پاسخ به ناشناس

سلام من سنم کم هست ولی دچار گودی کمر شدم چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام.
می خواستم بپرسم نرمشهای گودی کمر روزی چند بار یا در هقته چند بار انجام بشه تاثیر داره؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
مدت زمان انجام تمرینات در متن گفته شده.
موفق باشید

پاسخ دهید
مونا

مرسی از مطلبتون امیدوارم که تاثیرش زیاد باشه

پاسخ دهید
محمد

سلام میخواستم بدونم کسی که گود کمر داشت باشه میتونه تو نیروی انتظامی ثبت نام کنه.ممنون میشم از جوابتون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
در این زمینه اطلاعاتی نداریم، میتونید به مراکز پلیس+10 برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

پاسخ دهید
محمد صادق

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما. قبل از هر چیز ار زحمات و تلاشهای شما متشکرم.
با توجه به اینکه بنده هم گودی کمر و هم قوز کمر دارم. میخاستم یه برنامه ورزشی از شمابگیرم که هر روز این کار رو انجام بدم. یه برنامه ای که بیشترین تاثیر رو روی من داشته باشه.
و چند سوال هم خدمت حضور شما داشتم که اگه پاسخ بدید بسیار خوشحال خواهم شد.
اول اینکه ایا به جای اینکه روزی دوبار این حرکات رو انجام بدیم، مدت زمان بیشتری جهت انجام دادن حرکات صرف بشه. یعنی روزی چهار بار. و به جای 15 دقیقه بشود نیم ساعت.
دوم اینکه ایا در افزایش قد هم تاثیر دارد؟
البته من ورزش بدنسازی رو هم چند ماهیه شروع کردم. و میخواهم حرکاتی متناسب با این ورزش به بنده معرفی کنید.
سن من 25 سال هست. 60 کیلو گرم. قدم 168- از کوتاهی قدم هم ناراحت هستم. اگر برنامه خاصی هست که من در این سن بتونم کمی قدم رو افزایش بدم بسیار خرسند خواهم شد.
با تشکر فراوان از شما………………………………………

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد صادق

سلام خدمت آقا محمد صادق عزیز،
از اینکه به عصرعلم مراجعه کردید از شما سپاسگزاریم ولی ما تخصصی در زمینه ی برنامه های ورزشی نداریم که بتونیم برنامه ی جامع و مناسبی به شما معرفی کنیم. تا جایی که اطلاعات داشته باشیم و با استفاده از منابع و مراجع معتبر سعی میکنیم شما و سایر دوستان رو راهنمایی کنیم و توصیه میکنیم برای رسیدن به مقصد از تجربیات یک متخصص علوم ورزشی و یا فیزیوتراپ بهره بگیرید.
تعداد حرکات و مدت زمان اونها که در متن ذکر شده رو متون مختلفی توصیه کرده اند و بهتره طبق همین زمان بندی پیش برید (مگر اینکه متخصص این علم برنامه ی دیگری برای شما آماده کرده باشه).
این حرکات عمدتا در اصلاح کوتاهی قد تاثیری ندارند و باید تمرینات مخصوص دیگری رو در کنار اینها انجام بدید.

پیروز و پاینده باشید.

پاسخ دهید
عاشق

ممنون از سایت خوبت رفیق. منم گود کمر دارم آیا منو نظام ثبت نام میکنند

پاسخ دهید
مهلا

حرکات بیشتری بذارید تاثیری نداشت

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مهلا

سلام
حرکات و تمرینات ورزشی اصلاحی چندسال باید انجام بشوند تا تاثیرگذار باشند. این مسائل چیزهایی نیستند که با یکی دو هفته یا بعضا یک ماه نتیجه بدهند. تنها روشی که بلافاصله جواب میدهد جراحی است.
تاثیر گذار بودن تمرینات بعد از چندسال آشکار خواهد شد.

پاسخ دهید
مهسا

سلام.لطف کنید راه های برطرف کردن قوز کمر را هم بگید.ممنون.

پاسخ دهید
مبینا

با سلام و خیلی ممنون از تمرین های عالی گودی کمر میخواستم ببینم که اگه میشه برای پرانتزی پاها هم چند تا تمرین بگذارید

پاسخ دهید
موعود

سلام.منظورتون رو متوجه نمیشم میشه بیشتر درباری پرانتزی پا توضیح بدید.ممنون دوستم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به موعود

سلام
شما فرمودید که بین زانوها 2 انگشت و زیر زانوها 3 انگشت فاصله وجود داره، با این مقیاس نمیشه تعیین کرد که پاهای شما حالت طبیعی دارند، حالت پرانتزی دارند و یا حالت ضربدری (برعکس پرانتزی).
برای اینکه متوجه بشید، در مقابل آینه بایستید (ترجیحا بدون شلوار! تا بتونید مفاصل رو ببینید). حدود 4 انگشت زیر ناف به طرفین برجستگی استخوان لگن رو پیدا خواهید کرد (در تصویر قبلی، بالاترین نقطه ی قرمز رنگ)
بدون اینکه حالت پا رو تغییر بدید، از این نقطه (استخوان لگن) به استخوان مچ پا (پایین ترین نقطه ی قرمز در تصویر) یک خط فرضی بکشید. در تصویر مشاهده میکنید که نقطه ی وسطی (زانو) دقیقا روی این خط قرار گرفته (پس حالت پا طبیعی است)، اگر زانو نسبت به این خط انحراف داشته باشه حالات پرانتزی و یا ضربدری خواهد بود.

پاسخ دهید
bahar

در پاسخ به عصرعلم

سلام لطفا بگید چه طور میشه پای پرانتزی رو درست کرد؟؟؟؟

پاسخ دهید
موعود

باسلام .من بین زانوهام دو انگشت وزیر زانوهام 3انگشت فاصله داره آیابنده پرانتزی پا دارم ؟سن من 17ساله و وزنم 55کیلو هستش

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به موعود

سلام
برای اینکه بتونید حالت پا رو تعیین کنید (پرانتزی، نرمال یا ضربدری) باید از اسختوان لگن به استخوان مچ پا یک خط فرضی رسم کنید. زانوی طبیعی باید در این مسیر قرار داشته باشه، اگر زانو نسبت به این خط بیرون تر باشه حالت پرانتزی و اگر داخل تر باشه حالت ضربدری است.
تصویر زیر زانوی طبیعی است و خط ذکر شده با رنگ قرمز مشخص شده است.
زانوی طبیعی

پاسخ دهید
محمد

سلام .من 17سالم وگود کمر دارم وهر روزبخاطر این مسله رنج میکشم میخواهم هرچه سریع گودی کمر خوب بشه چی کنم ؟.آیا دراز نشست برای بهبود گود کمر موثرهستش؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
تمرینات گفته شده رو انجام بدید و همچنین میتونید با متخصص فیزیوتراپیست مشورت کنید. انشالله مشکل برطرف خواهد شد.

پاسخ دهید
ریحانه

سلام من گودی کمر شدید دارم و خیلی مشکل دارم میشه بگید اگر این ورزش ها کامل انجام شود طی چه مدت گودی کمر خوب میشه؟
مرسی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ریحانه

سلام
خوب شدن گودی کمر غیرممکن نیست ولی کار بسیار زمانبری است. نمیشه بطور دقیق زمانی تعیین کرد ولی مسلما با انجام تمارین ذکر شده و انجام تمرینات مخصوص زیر نظر فیزیوتراپیست بهبودی زیادی حاصل خواهد شد.

پاسخ دهید
مهديه جـــــــــــون

سلام ممنون از مطالب خوب تون
سوالي داشتم من ورزش رزمي تكواندوكار مي كنم ايا اين ورزش گودي كمر را زياد مي كنديااصلا ضرري هم داردوشنادر سالن ودراز نشست چطور باز هم ممنون؟؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مهديه جـــــــــــون

سلام
تمرینات رزمی اگر به طور صحیح انجام بشوند گودی کمر رو زیاد نمیکنند و اگر با مربی خودتون این موضوع رو در میان بگذارید میتونند تمریناتی به شما بگن که به اصلاح گودی کمر کمک کنه. شنا تاثیری در این زمینه نداره ولی دراز نشست میتونه باعث ایجاد مشکل بشه.

پاسخ دهید
sage

مطالب خیلی خوب بود، ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون.خوب بود

پاسخ دهید
کمیل موسوی

آیا گودی کمر در سنین بالای 17 سال نیز درمان میشود؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به کمیل موسوی

بله، حتی اگر به طور کامل درمان نشود، تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

پاسخ دهید
amir

این تمرینات فقط برای رفع درد کمر هستش یا گودی کمر رو هم از بین میبره؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به amir

این تمرینات برای بهتر کردن وضعیت گودی کمر هست و برای درمان کمردرد هم میشه ازشون استفاده کرد .

پاسخ دهید
صابری

سلام ممنون عالی بودا
چند ماه باید این تمرینات رو انجام بدیم؟؟؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به صابری

سلام
چیزی که در منابع معتبر گفته شده این هست که ممکنه تا سالها نیاز باشه این تمارین رو انجام بدید ولی در افراد مختلف با درجات گودی کمر مختلف و آمادگی جسمانی متفاوت این زمان متغیر هست، به طور کلی توصیه شده روزانه 10 تا 15 دقیقه برای یک یا همه ی این تمرینات وقت بگذارید تا وقتی که خودتون احساس کنید به تمرینات کمتر احتیاج دارید .

پاسخ دهید
آنی

پس همواره درحال زحمت کشیدن هستید! فکر کردم شاید یک مدت اداره ی سایت رو کنار گذاشتین!

پاسخ دهید
آنی

دیگه مطلبی اضافه نمیکنید؟!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به آنی

سلام ، حتما مطلب اضافه میکنیم ، مطالب نیمه کاره ی زیادی در سایت داریم ولی درحال حاضر به دلیل اعمال یک سری تغییرات در ساختار سایت (برای بهبود عملکرد و راحتی کاربران) مجبوریم از اضافه کردن مطلب خودداری کنیم تا تغییرات تکمیل بشوند. تمام تلاشمون رو میکنیم تا هرچه زودتر به روند سابق برگردیم.

پاسخ دهید
milad

dametun garm..fogolade bud

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین