عصرعلم

Search
Close this search box.

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل مرد

مردان در سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی،مدتی بعد از بلوغ به حداکثر تکامل جنسی خود میرسند.از آنجاییکه مردان بعد از بلوغ قادرند بطور مداوم اسپرم تولید کنند ، بنابراین برای دوره بیشتری نسبت به زنان بارور باقی میمانند به طوری که برخی از مردان در سنین ۷۰ سالگی یا بیشتر میتوانند پدر شوند.اسپرم ها در بیضه ها تولید میشوند و در طی مقاربت جنسی، آلت تناسلی اسپرم ها را به دستگاه تناسلی مؤنث منتقل مینماید.دستگاه تولید مثل مرد هورمون های جنسی تولید میکند.هورمون ها برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در طی بلوغ ضروری هستند.تکامل دستگاه تولید مثل جنس مذکر قبل از تولد آغاز میشود.قسمت های قابل مشاهده دستگاه عبارتند از آلت و کیسه های بیضه.درون بدن شبکه پیچیده ای از مجاری،غدد و بافت های دیگری وجود دارند که امکان تولید و انتقال اسپرم را فراهم میسازند.

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تولید مثل مرد
آناتومی دستگاه تولید مثل مرد

 

تولید اسپرم

با فرارسیدن بلوغ ، اسپرم ها به طور مداوم در هر دو بیضه به تعداد تقریبی ۱۲۵میلیون عدد در روز تولید میشوند از آنجائیکه تولید اسپرم در درجه حرارت بدن غیر مؤثر است،بیضه ها خارج از بدن در کیسه پوستی به نام اسکروتوم (Scrotum) آویزان هستند تا خنک نگه داشته شوند.اسپرم بالغ از بیضه وارد اپیدیدیم میشود.اپیدیدیم یک لوله دراز مارپیچ است که در بالا و پشت هر بیضه قرار میگیرد.اسپرم ها در اپیدیدیم ذخیره شده و در آنجا قبل از رسیدن به مجرای منی بر  (Vas deferens) رسیده میشوند.مجرای منی بر لوله ای است که اپیدیدیم را به مجرای انزالی ارتباط میدهد.طی فعالیت جنسی،مجرای منی بر منقبض شده و اسپرم ها را به سمت پیشابراه هدایت میکند.پیشابراه لوله ای است که ادرار توسط آن از مثانه به خارج منتقل میریزد.اسپرم ها طی فعالیت جنسی تخلیه شده و یا اینکه دوباره جذب بدن میشوند.بعضی قطرات از انتهای فوقانی مجرای منوی وارد پیشابراه شده و بعدا با ادرار شسته میشوند.
اسپرم ها در مایع مترشحه از چندین غده منتقل میشوند بیشتر ترشحات توسط غددی بنام کیسه منوی تولید میشوند.زمانیکه اسپرم مجرای منوی را ترک میکند ترشحات غدد پروستات نیز به این مایع اضافه میشوند،مایع منی وسیله حمل و نقل اسپرم است و اسپرم میتواند در آن شنا کند.مایع منی مواد غذایی جهت سالم نگهداشتن اسپرم را نیز تامین میکند.در هر میلی لیتر مکعب مایع منی ۵۰ میلیون اسپرم وجود دارد.
برای تولیدمثل،اسپرم باید وارد دستگاه تولید مثل زن شود.طی تحریک جنسی، آلت سفت و بزرگ میشود.انقباضات عضلانی قاعده آلت باعث میشود که اسپرم،در اوج لذت جنسی مرد از پیشابراه مرد وارد مهبل زن شود.

آناتومی و ساختار بیضه
آناتومی و ساختار بیضه
آناتومی بیضه ها
آناتومی بیضه ها

 

هورمونهای مردانه

اصلی ترین هورمون جنسی مردانه تستوسترون (Testosterone) است که در سراسر عمر تولید میشود.تستوسترون نقش مهمی در تکامل اندام های جنسی و بروز صفات جنسی مردانه دارد.طی بلوغ افزایش چشمگیری در سطح تستوسترون بوجود می آید.این افزایش،محرکی برای رشد اندام های جنسی و تکامل صفات ثانویه مردانه است.صفات ثانویه مردان شامل رویش موهای صورت و بدن ، بم شدن صدا و رشد عضلات است.

بلوغ

بلوغ،مرحله تکامل جنسی است.در پسرها ، بلوغ از سن ۱۲ تا ۱۵ سالگی شروع میشود و سه تا چهار سال طول میکشد.هورمونهای مترشحه هیپوفیزی موجب افزایش هورمون جنسی مردانه تستوسترون میگردند.تستوسترون،تغییراتی مثل رشد اندام های جنسی و تکامل صفات ثانویه جنسی را تحریک میکند.
در تکامل جنسی طی بلوغ : آلت ، کیسه بیضه و بیضه ها بزرگ میشوند و موهای ناحیه شرمگاهی (Pubic) رشد میکنند.موهای صورت و سایر قسمتهای بدن ظاهر میشوند.رشد بدن سریع شده،توده عضلانی افزایش یافته و صدا بم میشود.

قسمت ها دستگاه تولید مثل مرد

دستگاه تولیدمثل مرد شامل آلت،کیسه بیضه و دو بیضه است.بیضه ها در کیسه بیضه آویزانند.اپیدیدیم در بالا و پشت هر بیضه قرار دارد. اپیدیدیم لوله مارپیچی است که به لوله دیگری به نام مجرای منی بر (وازدفران) متصل میشود.انتهای فوقانی مجرای منوی به مجرای زهکشی کننده کیسه منی متصل میشود.این دو مجرا با هم مجرای انزالی را تشکیل میدهند.دو مجرای انزالی در دو طرف به پیشابراه وارد میشوند.پیشابراه در این قسمت توسط پروستات احاطه شده است سپس،پیشابراه از آلت به خارج از بدن ارتباط می یابد.

 

مطالب پیشنهادی برای شما

13 پاسخ

 1. سلام از مطالب خوبتون ممنونم میخواستم بدونم داشتن آلت بااندازه ی حدود ۱۰سانت در سن ۱۳/۵سالگی طبیعی است چه راه هایی برای افزایش سایز آلت را پیشنهاد میکنید

 2. سلام ببخشید یهسوال داشتم توروخدا جواب بدین خیلی نگرانم:من قسمتی از بیضه هایم جنسش با قسمت های دیگه بیضه هام فرق میکنه و تازگیا اینطوری شده این موردی که من گفتم آیا نشانه عقیم بودنه؟

 3. من به یک بیماری مبتلا شدم نمی دونم چیه
  من قبلا در روز ۳یا ۴ بار خود ارزای می کردم و تا چند سال ادامه دادم الان بیضیه هام بزرگ شدن و هیچ دردی ندارند البته چند ماهی دیگه خود ارزای نمی کنم
  لطفا کمک کنید باید چی کارکنم آیا درمانی داره 🙁

 4. سلام می خواستم بدون آلت مرد باید اندازه اش در چه حد باشد برای برقرای رابطه ی جنسی با جنس مونث؟
  اگر آلت جنسی تا سن ۲۰ سالگی به اندازه ی ۱۰ سانت برسد آیا امیدی هست برای افزایش اندازه ی آن؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین….

  1. سلام
   رسیدن به بلوغ در هر فرد متفاوت هست و میتونه زودتر یا دیرتر اتفاق بیافته و رشد و بزرگ شدن اندازه آلت هم به سن بلوغ بستگی داره .
   در صورتی که اندازه ی آلت کوچکتر از ۶ تا ۷ سانتی متر باشه فرد عقیم محسوب میشه و اندازه ی بزرگتر از این مقدار در صورتی که مشکلی در اندازه ی بیضه ها وجود نداشته باشد جای نگرانی از این بابت نیست.

 5. سلام ممنون بابت مطلبتون یه سوال داشتم اگه بهم جواب بدید خیلی ممنون میشم_ارضا شدن (چه با خود ارضایی چه با نزدیکی) تاثیری توو سطح تستوسترون داره؟
  یعنی با خروج اسپرم سطح تستوسترون کم میشه؟

  1. سلام در موارد ارضا شدن سطح تستسترون افزایش پیدا میکنه این اتفاق به صورت ناگهانی رخ نمیده و در طولانی مدت هست و به همین دلیل مردها بعد از ازدواج چاق میشن چون به خاطر نزدیکی منظم سطح تستسترون به مرور زمان در خون افزایش پیدا میکنه.ارضا شدن و تحریک شدن به سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک مربوط میشن و میزان استیل کولین ، دوپامین و سروتونین در خون تغییر میکند.

 6. سلام عالی است
  اما هنوز ما تابو داریم که دانش و آگاهی خود ودیگران را درمورد رفتارهای جنسی ارتقادهیم وآدرس سایت شمارا در اختیار دوستان بگذاریم به امید اینکه هر فرد یک کامپیوتر دا شته باشد و وصل به اینترنت باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *