خانه » پزشکی و سلامت » آیا استفاده از موبایل در بیماری سرطان دخالت دارد؟

آیا استفاده از موبایل در بیماری سرطان دخالت دارد؟

به گزارش مهر آژانس بین المللی تحقیقات درباره سرطان (IARC) وابسته به سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین گزارش خود هشدار داد که تلفن های همراه و در کل، میدان های الکترومغناطیسی بسامدهای رادیویی (بی سیم) در طبقه بندی «۲B» قرار دارند.

طبقه بندی سطح ۲B به معنی «خطر ممکن سرطانزایی بر روی انسان» است بنابراین سرطانزایی «ممکن» است اما هنوز «متحمل» نشده است. هرچند تاکنون هیچ ارتباط روشنی میان ابتلا به سرطان و امواج رادیویی الکترومغناطیسی پیدا نشده است. باوجود این تاکنون تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است که همگی تایید کرده اند امواج الکترومغناطیسی بسامدهای رادیویی که از دستگاه های موبایل منتشر می شوند می توانند جذب بدن شوند.

آیا استفاده از موبایل در بیماری سرطان دخالت دارد؟

کریستفر وایلد، مدیر IARC در این خصوص گفت: وقتی تحقیقات زیادی در این مورد انجام می شود بسیار مهم است که اندازه های واقع بینانه را برای کاهش اثرات این پرتوها در نظر بگیریم و برای مثال از دستگاه های هندزفری و یا ارسال پیامهای متنی استفاده کنیم.

سال گذشته، IARC تحقیقاتی را با عنوان «اینترفن» انجام داد. نتایج این تحقیقات نشان داد که انجام تماس تلفنی به مدت بیش از نیمساعت در روز در دوره زمانی بیش از ۱۰ سال می تواند خطر توسعه تومور مغزی «گلیوما» را در کاربر به میزان ۴۰ درصد افزایش دهد.

بیش از ۸ روز قبل، گروهی متشکل از ۳۱ دانشمند از ۱۴ کشور، اطلاعات گزارش «اینترفن» و سایر مطالعات انجام شده در این زمینه از جمله یک گزارش سوئدی که افزایش خطر تومور مغزی در کاربران موبایل را نشان می داد، بازنگری کردند.

نتایج این بازنگری ها حاکی از آن است که مدارک «محدوی» وجود دارد که تایید کنند تلفن های بی سیم با سرطان مغز ارتباط دارند. این بدان معنی است که ارتباط میان سرطان و تلفن های همراه به جای اینکه یک ارتباط «علت و معلول» باشد می تواند یک مورد «تصادفی» باشد.همچنین در مورد ارتباط استفاده از دستگاه های موبایل با انواع دیگر سرطان دلایل ناکافی به دست نیامده است.

به این ترتیب ، IARC میدان های الکترومغناطیس بسامدهای رادیویی را در طبقه بندی «امکان سرطانزایی» و در کنار آفت کش DDT، کلروفرم، قهوه و سرب قرار داده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن