آموزش اکسل – درس هشتم – آدرس دهی

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت اکسل » آموزش اکسل – درس هشتم – آدرس دهی
12 آگوست 2010 چاپ

درExcel دو مدل آدرس دهی به نامهای : آدرس دهی مطلق و آدرس دهی نسبی داریم.

آدرس دهی نسبی

فرض كنید سلولهای Excel را به صورت زیر پر كرده ایم :
آموزش مایکروسافت اکسل - آدرس دهی
در سلول B1 فرمول A1+A2 را می نویسیم .اگر این فرمول را copy كرده و در سلول B2 .Paste كنیم و یا با استفاده از Auto fill محتوای سلولهای B2 تا B4 را پر كنیم .اعداد 5و7و4 به ترتیب برای سلولهای B2 تا B4 ظاهر میشوند. حال میخواهیم بدانیم این اعداد از كجا بدست آمده اند. وقتی ما در سلول B1 فرمول A1+ A2 را تایپ میكنیم، در حقیقت سلول سمت چپی و یك سلول پایین آن با هم جمع میشوند. پس برای سلول B2 ، سلول سمت چپی ( A2 ) و سلول پایینی آن ( A3) با هم جمع میشوند كه جواب 5 میشود. برای سلولهای بعدی هم به همین ترتیب محاسبات انجام میشود. به این نوع آدرس دهی ، آدرس دهی نسبی گفته میشود چون نسبت به مكان هر سلول ، فرمول سلول عوض میشود و در حقیقت فرمول درون سلول B2 ، A2+A3 میشود.

آدرس دهی مطلق

در این آدرس دهی با كپی كردن فرمول در هر سلولی ، فرمول عوض نمی شود.فرض كنید میخواهیم حقوق افراد یك اداره را حساب كنیم. حقوق با استفاده از فرمول زیر حساب میشود ( حقوق پایه * 7% – حقوق پایه = حقوق ) حقوق پایه را در ستون B مینویسیم. برای محاسبه حقوق میتوانیم در سلول C1 فرمول B1-B1*7%= را بنویسیم و برای تمام افراد Auto fill كنیم. در این حالت در حقیقت از آدرس دهی نسبی استفاده كرده ایم. ولی فرض كنید كه درصد مالیات عوض شده و 10% شود. حالا باید دوباره فرمول جدیدی در سلول C1 نوشته و مجدد Auto fill كنیم. برای اینكه نخواهیم در هر بار عوض شدن درصد مالیات فرمول را عوض كنیم میتوانیم درصد مالیات را در سلول جدا نوشته و از آدرس آن در فرمول استفاده كنیم. پس مثلاً در سلول A1 عدد 7% را مینویسیم و در سلول C1 فرمول B1-B1*A1 را مینویسیم حال Auto fill میكنیم. ولی میبینیم كه برای بقیه سلولها جواب همان حقوق پایه می شود. چرا؟چون با آدرس دهی نسبی میخواهد عمل كند و چون در سلول C1 فرمول B1-B1*A1 بوده ، برای C2 فرمول B2-B2*A2 میشود كه مقدار A2 صفر است. پس جواب همان مقدار حقوق پایه میشود. برای رفع این مشكل باید سلول A1 ثابت شود. یعنی در تمام فرمولها A1 در ستون حقوق پایه ضرب شود. در این حالت از آدرس دهی مطلق استفاده میكنیم. برای ثابت كردن سطر یا ستون در كنار حرف ستون یا عدد سطر علامت $ میگذاریم. اگر بخواهیم سلول را ثابت كنیم در كنار حرف ستون و عدد سطر هر دو علامت $ میگذاریم. یعنی در سلول C1 مینویسیم :B1-B1*$A$1

پایان درس هشتم

گفتگو پیرامون آموزش اکسل – درس هشتم – آدرس دهی

(منتشر شده: 6 | در انتظار تایید: 0)
زهرا سرتیپ زاده

با سلام و عرض ادب
عالی بود هم بسیار ساده و در عین حال بسیار کامل و مفید و قابل فهم

پاسخ دهید
هدی

ببخشید اون جدولی ک اولش کشیدید دیگ اعداد 1 تا 4 نمینویسیم ما اون یک تا 4ری ک قبل ستون aنوشتید میگم
ممنون میشم جواب بدید

پاسخ دهید
ناشناس

عالیییییی بود??

پاسخ دهید
محمد

درود بر شما
بابت مطالب بسیار مفید شما سپاسگزارم. چقدر خوب که در کشور ما نیز فرهنگ گسترش علم به وجود آمده است. بنده نیز اگر عمری باشد و فرصتی ایجاد شود تمام دانسته های خود را در وب سایت خود در اختیار دیگران قرار خواهم داد.
با سپاس فراوان

پاسخ دهید
حمید

اگر بخواهیم سطر های فایلی که سلول های آن دارای کاراکتر مطلق می باشد را حذف کنیم جدول دچار بهم ریختگی میشود . آیا راه آسانتری از روش دستی حذف $ از آدرس دهی سلول می باشد.

پاسخ دهید
گندم

سربلند وپیروز باشید

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین