آموزش word – درس ششم – ستون بندی در ورد

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت ورد » آموزش word – درس ششم – ستون بندی در ورد
۲۵ تیر ۱۳۸۹ چاپ

در حالت عادی مشغول تایپ متن یك ستونی هستید. اما چنانچه بخواهید میتوانید متن خود را در بیش از یك ستون تایپ كنید . برای استفاده از ستون بندی در ورد باید از زیر منوی Columns که در منوی Format میباشد استفاده کنید .

حال تعداد ستونهای لازم را برگزینید ( فرضاً سه ستونی ) برای این كار باید روی سه ستونی با ماوس كلیك كنید.

پس از تایپ ستون اول پر شده ، سپس به ستون دوم میرود پس از پر شدن ستون دوم ، ستون سوم پر می گردد و بعد از پر شدن ستون سوم ، صفحه بعد شروع به پر شدن می كند.

• تعداد ستون (Presets) :

توسط این گزینه میتوانید تعداد ستون لازم را انتخاب كنید. همانطور كه می بینید در سه ستون اول عرض ستونها مساوی می باشد اما در نوع چهار و پنج Left,Right عرض ستونها مساوی نیست.

اگر انواع ستون بندی بالا مورد پسندتان نبود و تعداد ستون بندی بیشتری نیاز داشتید میتوانید توسط گزینه Number of Columns ، تعداد ستون مورد نیاز را انتخاب كنید.

• خط مابین ستونها (Line Between) :

در صورت لزوم و با زدن علامت تیك میتوانید از برنامه بخواهید تا بین ستونهای شما خط بیندازد. درصورتیكه غیر از دستور تك ستون را انتخاب كنید این گزینه فعال میشود.

• ترتیب پر شدن ستونها :

در حالت عادی پس از انتخاب ستون بندی بخاطر پیش فرض بودن ، برنامه ستون اول را ستون سمت چپ قرار میدهد و اول این ستون را پر میكند. یعنی اول ستون سمت چپ پر میشود ،سپس ستون وسط و در انتها ستون سمت راست . این موضوع بخاطر این است كه Word سطربندی شما را لاتین فرض میكند. اگر نیاز داشتید تا ستون سمت راست اول پر شود، سپس به ترتیب ستونهای دوم و سوم، باید گزینه Right to Left را تیك بزنید.

آموزش word - درس ششم - ستون بندی در ورد

• عرض و فاصله ستونها (Width and Spacing) :

در حالت عادی و بطور پیش فرض برنامه Word تمامی عرض ستونها و فاصله بین ستونها یكسان است . چنانچه خواستید تا دو ستون با عرض های متفاوت داشته باشید باید عرض ستون دلخواه را تغییر دهید و یا فاصله بین ستون را كم یا زیاد كنید.

• عرض ستونهای مساوی (Equal Column Width) :

با زدن ضربدر داخل این گزینه عرض ستونهای شما مساوی خواهد شد و تمامی ستونها با هم برابر میگردد. چنانچه داخل این گزینه ضربدر بزنید دیگر قادر به تعریف عرض ستونهای متفاوت نخواهید بود.

•شكستن ستونها (Column Break) :

همانطور كه میدانید برای رفتن به ستون بندی حتماً باید ستون مورد نظر شما پر شود. اما اگر خواستید تا ستون پر نشده و با همین مقدار به ستون بعد بروید باید از كلید تركیبی Ctrl+Shift+Enter استفاده كنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Column Break را انتخاب كنید. با استفاده از این دستورات هر چقدر از ستون پر شده باشد مهم نیست ، این ستون نیمه كاره مانده و با همین مقدار به ستون بعد میرود. و برای رفتن به صفحه بعد شما میتوانید از كلید تركیبی Ctrl+Enter استفاده كنید یا از منوی Insert زیر منوی Break گزینه Page Break را انتخاب كنید.

• محدوده عمل ستون :

در صورتیكه قصد دارید قسمتی خاص ستون بندی شود كافیست تا آن قسمت را بلوك كنید و سپس فرمان ستون بندی را روی بلوك اعمال نمائید. اما اگر قبلاً دستور ستون بندی داده اید و حال میخواهید از این پس ستون بندی اعمال نشود متن خود را بلوك نموده و دستور تك ستون را صادر كنید.

– شماره صفحه (Page Numbers) :

اكنون روی زیر منوی Page Numbers در منوی Insert كلیك كنید.

• موقعیت Position :

توسط این گزینه میتوانید محل و موقعیت شماره صفحه را معین كنید. این گزینه دارای دو انتخاب بشرح زیر است :

1- سرصفحه Top of page -Header
2- پائین صفحه Bottom of page – Footer

• ترازبندی Alignment :

توسط این گزینه میتوانید نوع تراز خود را یعنی محل قرار گرفتن شماره صفحه را تنظیم كنید.

گفتگو پیرامون آموزش word – درس ششم – ستون بندی در ورد

(منتشر شده: 11 | در انتظار تایید: 0)
زهره بشیری

با سلام واقعا عالی بود مثل همیشه جای خسته نباشید داره،سپاس بیکران

پاسخ دهید
ساناز

سلام،چجوری میشه کاری کرد که در بین صفحات ستون بندی شده صفحاتی که ستون بندی نشن و حالت معمولی صفحه را داشته باشن قرار داد؟؟؟

پاسخ دهید
غدیری

سلام استاد عزیز
خواهش می کنم بفرمایید برای تراز کردن سطرهای آخر یک متن دو ستونه باید چه کار کنم با عنایت به این که فونت مورد استفاده ام بی میترا و کتابم فرهنگ لغت است به طوری که قبل از هر پارگراف یک کلمه بولد است و بقیه در حالت عادی هستند.
موفق باشید

پاسخ دهید
من

درود
می خواستم ببینم چطور میشه دور هر کدام از این ستون ها به طور جداگانه حاشیه گذاشت
برای ساخت بروشور میخواهم
سپاس

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به من

سلام
برای ساخت بروشور و پمفلت روشهای بهتری هم هست ولی در ورد در حالت سه ستونه، برای اینکه بتونید به هر بخش یک حاشیه بدید باید از منوی insert و گزینه ی shapes شکل مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید و دور متن بکشید. هنگامی که یک shape ایجاد کنید، یک گزینه هم در منو با نام format ایجاد میشه، در این لبه از منو، مقدار shape fill رو برابر no fill قرار بدید.

پاسخ دهید
محمد

چگونه در زیر نویس صفحۀ ورد دو یا سه عدد را در یک خط قرار بدهیم.
آیا زیر نویس هم ستون بندی دارد؟ چون در قسمت های بیشتر یک متن، برای هر شماره شاید یک کلمه در زیر نویس قرار گیرد. این یک کلمه یک خط را اشغال می نماید و عدد زیر نویس بعدی به شکل خودکار در زیر آن قرار می گیرد. و آنهم با یک کلمه یک خط را اشغال می کند. چاره چیست؟

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به محمد

احتمالا راهی برای انجام اینکار هست ولی من هم بلد نیستم.جستجو میکنم و اگر راهی پیدا کردم آموزشش رو در سایت قرار میدم.

پاسخ دهید
محمد

در پاسخ به محمد

با سلام
خیلی سادس، یه کلک رشتی مشکل رو حل میکنه! کافیه بعد از اینکه پاورقی بعدی رو نوشتین اون را با موس انتخاب کنید و در حالیکه موس روی اون قرار داره انگشت مبارک رو روی کلیک چپ نگه دارین و پاورقی رو به جلوی پاورقی قبلی بکشین. بعد با استفاده از space به میزان دلخواه اون رو جلو ببرین تا با پاورقی قبلی به میزان دلخواه فاصله پیدا کنه.

پاسخ دهید
سجاد

در پاسخ به محمد

سلام ، ممنون آقا محمد ، لطف کردی

پاسخ دهید
شروين

در پاسخ به محمد

سلام بچه ها خسته نباشيد،
اين روش(کشيدن و جابجايي پانويس) پانويس را از حالت پويا(dynamic) خارج مي کند.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین