آموزش powerpoint – درس هفتم – وارد کردن جدول

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت پاورپوینت » آموزش powerpoint – درس هفتم – وارد کردن جدول
۱۳ فروردین ۱۳۹۲ چاپ

در درس گذشته نحوه ی وارد کردن متن را در جانگهدارها بیان کردیم ولی علاوه بر متن، میتوانید جداول، نمودارها، تصاویر، فیلم ها و سایر چندرسانه ای ها را نیز درون اسلایدها وارد کنید.

استفاده از جداول برای زمانی است که شما قصد دارید داده ها را به صورت ستونی و ردیفی قرار دهید تا مقایسه داده ها و اطلاعات ساده تر باشد. جداول و نمودارها به خصوص در ارائه ی پایان نامه ها بسیار کاربردی و با اهمیت هستند. در این درس نحوه ی درج جدول در پاورپوینت را برای شما شرح خواهیم داد و در جلسه بعد به نحوه ی وارد کردن نمودار خواهیم پرداخت.

درج جدول در پاورپوینت

هنگامی که قالب یک اسلاید با جانگهدار عنوان و متن (Title and Content) را انتخاب کنید به طور پیشفرض 6 گزینه پیش روی شما قرار داده میشود که با کلیک بر روی آنها به سادگی میتوانید نوع محتوایی که میخواهید به درون اسلاید وارد کنید را مشخص کنید.

وارد کردن جدول در پاورپوینت

با کلیک بر روی آیکن مشخص شده در تصویر بالا، پنجره ای برای شما نمایش داده میشود که میتوانید تعداد ستونها و ردیفهای جدول را وارد نمایید:

پنجره تعیین ستون و دریفهای جدول

عدد نخست (بالا) مربوط به تعداد ستونهای جدول و عدد دوم مربوط به تعداد ردیفها میباشد. پس با تنظیمات موجود در عکس فوق انتظار داریم یک جدول 5 ستونه، در دو ردیف برای ما ایجاد شود. بعد از وارد کردن تنظیمات بر روی کلید OK کلیک کنید تا جدول برای شما ایجاد شود.

روش دیگری که برای درج جدول وجود دارد استفاده از منوی Insert است.

وارد کردن جدول از منوی insert

اولین گزینه از سمت چپ درون منوی Insert، گزینه ی Table میباشد. با کلیک بر روی این گزینه منویی برای شما باز میشود و میتوانید تعداد ستونها و ردیفهای جدول را تعیین کنید:

منوی جدول

در تصویر بالا نیز گزینه ی Insert Table را مشاهده میکنید که با کلیک بر روی آن نیز میتوانید تعداد ستون و ردیف را وارد نمایید. گزینه ی Draw Table نیز برای مواقعی است که نیاز دارید به صورت دستی جدول را ایجاد کنید.

بعد از اینکه عمل درج جدول به اتمام رسید، میتوانید با کلیک بر روی سلولهای جدول، درون سلول، متن مورد نظر را بنویسید. برای ویرایش محتویات جدول نیز میتوانید درس قبل ( ویرایش متن در پاورپوینت ) را مشاهده کنید.

قالب بندی جدول و حذف و اضافه کردن ردیفها و ستونها

بعد از وارد کردن جدول، با کلیک بر روی سلولهای جدول منوهای Design و Layout ظاهر میشوند. منوی Design برای قالب بندی و رنگ بندی جدول مورد استفاده قرار میگیرد و با استفاده از Layout میتوانید سلولها را حذف یا اضافه کنید.

قالب بندی جدول

قالبها و رنگهای متنوعی را میتوانید از منوی Design برای جدول خود انتخاب و اعمال کنید. با کلیک بر روی فلشی که مشخص شده است میتوانید تمامی قالبها و رنگها را مشاهده و انتخاب کنید. همچنین اگر مکان نمای ماوس را بر روی طرح مورد نظر ببرید (بدون اینکه کلیک کنید) پیش نمایش زنده طرح برای شما درون اسلاید نمایش داده میشود.

قالب بندی، اضافه کردن و حذف کردن سلولها

در منوی Layout میتوانید با استفاده از گزینه های موجود، سلول، ردیف و یا ستونی را حذف و یا اضافه کنید. برای حذف ردیفها (Rows) یا ستونها (Columns) کافی است ابتدا آنها را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه ی Delete کلیک کنید.

برای اضافه کردن ستون یا ردیف نیز میتوانید از 4 گزینه ی زیر استفاده کنید:

  1. Insert Above : وارد کردن ستون یا ردیف بالای سلول انتخابی
  2. Insert Below : وارد کردن ستون یا ردیف پایین سلول انتخابی
  3. Insert Left : وارد کردن ستون یا ردیف سمت چپ سلول انتخابی
  4. Insert Right : وارد کردن ستون یا ردیف سمت راست سلول انتخابی

سایر گزینه های موجود نیز برای تقسیم بندی یک سلول (Split Cells) یا ترکیب سلولها با هم (Merge Cells) و یا جهت بندی متن و نوشته کاربرد دارند.

گفتگو پیرامون آموزش powerpoint – درس هفتم – وارد کردن جدول

(منتشر شده: 0 | در انتظار تایید: 0)

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین