خانه » پزشکی و سلامت » بهداشت روان » چه زمانی از خواب شبانه، خواب میبینیم؟

چه زمانی از خواب شبانه، خواب میبینیم؟

وقتی به خواب میروید اتفاقات زیادی در بدن و مغز شما رخ میدهد و چرخه ای به نام REM-NREM تکرار میشود. REM مخفف عبارت Rapid Eye Movement به معنای حرکات سریع چشم است و NREM نیز مخفف عبارت non-REM میباشد. طی مرحله ی REM، چشم ها به سرعت در جهات مختلف حرکت میکنند که این اتفاق در زمان دیگر رخ نمیدهد.

به طور عمومی، فرآیند خواب با دوره ی NREM آغاز میشود و سپس یک دوره ی کوتاه از مرحله ی REM اتفاق می افتد و این چرخه ممکن است بارها در طول یک خواب شبانه تکرار شود. جالب است بدانید که فرآیند “خواب دیدن” در مرحله ی REM اتفاق می افتد.

مراحل چرخه ی خواب

طی مرحله ی خواب سطحی (NREM) چه اتفاقی رخ میدهد؟

مرحله ی NREM، خود از ۳ مرحله ی متفاوت تشکیل شده است که هر مرحله میتواند بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. برای رسیدن به مرحله ی REM فرد باید هر ۳ مرحله از NREM را طی کرده باشد.

مرحله ۱ (خواب سبک): چشمان شما بسته هستند، ولی به سادگی از خواب بیدار میشوید. این مرحله حدودا بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول میکشد.

مرحله ۲ (خواب نسبتا عمیق): این مرحله بین خواب سبک و عمیق قرار دارید. ضربان قلب آرام میشود و دمای بدن افت میکند و کاهش میابد و بدن شما برای خواب عمیق آماده میشود.

مرحله ۳ (خواب عمیق): این مرحله شروع خواب عمیق است و بیدار شدن شما از خواب سخت تر اتفاق می افتد و اگر شخصی شما را از خواب بیدار کند، برای چند دقیقه حالت گیجی خواهید داشت.

در طی مرحله ی سوم از NREM، بدن به ترمیم و رشد بافتهای آسیب دیده می پردازد، ماهیچه سازی و استخوان سازی انجام میدهد و سیستم ایمنی خود را تقویت میکند. با افزایش سن، خواب سبکتر و منقطع تر میشود و فرد کمتر خواب عمیق را تجربه خواهد کرد.

مراحل خواب سبک تا خواب عمیق REM

خواب عمیق REM چیست؟

معمولا ۹۰ دقیقه پس از اینکه به خواب رفتید، مرحله ی خواب REM شروع میشود و اولین REM حدود ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید و در ادامه، با تکرار چرخه ی REM-NREM، مدت زمان REMهای بعدی افزایش میابد طوری که در آخرین سیکل، ممکن است مرحله ی REM تا یک ساعت طول بکشد.

در این مرحله ضربان قلب افزایش میابد و فرد سریعتر نفس میکشد. همچنین فرآیند “خواب دیدن” به دلیل فعالتر شدن مغز در این مرحله شروع میشود. از همینرو فرد ممکن است در طی یک خواب شبانه، چندین خواب یا رویای متفاوت داشته باشد.

امواج مغزی طی خواب REM

در نوزادان و کودکان، حدود ۵۰% خواب شبانه را مرحله ی REM تشکیل میدهد در صورتی که برای افراد بالغ، این میزان حدودا ۲۰% خواهد بود.

به بالای صفحه بردن