چکار کنیم تا در کنکور و امتحانات وقت کم نیاوریم

تحصیلات » چکار کنیم تا در کنکور و امتحانات وقت کم نیاوریم
18 ژانویه 2013 چاپ

مشکلی که بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور و یا آزمونهای تستی ( چهار گزینه ای ) با آن مواجه هستند، مشکل کم بود وقت است که باعث ایجاد استرس بیشتر و ناامیدی میشود. در این مطلب قصد داریم استراتژی و تکنیکهایی ساده و پایه را برای بهبود عملکرد شما در این آزمونها مطرح کنیم. عناوینی که میتوان در این زمینه مورد توجه قرار داد شامل :

  1. مدیریت وقت و زمان
  2. جلوگیری از اشتباهات سهوی و ناخواسته
  3. تکنیک های حدس زدن پاسخ درست

هستند که در این مطلب اختصاصا به مدیریت زمان و نحوه ی استفاده درست از وقت در مدت زمان برگزاری آزمون خواهیم پرداخت.

چرا در طی آزمون وقت کم می آوریم؟

برای اینکه بتوانید از وقتی که در اختیار شما قرار داده شده است بدرستی استفاده کنید لازم است در ابتدا پاسخ این سوال را بررسی کنیم. دلیل اصلی اینکه یک داوطلب در طی آزمون دچار کمبود وقت میشود، نداشتن برنامه ریزی زمانی در طی آزمون است. این امر باعث میشود تا داوطلب بر روی یک سوال بیش از حد مکث کرده و شانس خود را کاهش دهد.

 

مدیریت زمان در آزمون تستی و کنکور

 

نکته اول که باید در آزمونهای تستی مورد توجه قرار دهید این است که زمان خود را هوشمندانه استفاده کنید. داشتن برنامه در این مورد اهمیت ویژه ای دارد. شاید سوال بپرسید چطور در طی آزمون برنامه داشته باشم؟ به این سوال در ادامه پاسخ خواهیم داد.

در آزمونهای تستی و به خصوص کنکور، سوالات استاندارد سازی شده هستند. یعنی علاوه بر اینکه وقت مناسب برای پاسخگویی به آنها در نظر گرفته شده، سوالات به رده های آسان، متوسط و سخت دسته بندی شده اند. پس برای مدیریت زمان، شما باید مدت زمان خاصی را برای پاسخ گویی به هر سوال در نظر بگیرید.

فرض کنید باید به تعداد 60 سوال در 70 دقیقه پاسخ دهید. قبل از شروع آزمون استراتژی خود را بررسی کنید. 5 دقیقه از این زمان برای بررسی اولیه سوالات و 5 دقیقه برای بررسی مجدد پاسخ ها یا پرکردن پاسخ نامه نیاز است که این 10 دقیقه باید از زمان کل آزمون کسر شود. پس در حقیقت برای پاسخگویی به 60 سوال شما 60 دقیقه وقت خواهید داشت که به عبارتی میشود یک دقیقه برای هر سوال. درحالی که پاسخگویی به اکثر سوالات زمانی کمتر از یک دقیقه نیاز خواهند داشت.

نکته دوم این است که بدانید چگونه در طی آزمون عمل کنید. همانطور که گفتیم سوالات به دسته های آسان، متوسط و سخت طبقه بندی میشوند و داوطلب با خواندن متن سوال متوجه درجه بندی آن خواهد شد. اگر با سوال سخت مواجه شدید که فکر میکنید پاسخ آنرا نمیدانید بلافاصله از آن سوال عبور کنید. از اینکه پاسخ نامه سفید بماند نترسید. اگر بر روی سوالاتی که سخت هستند بمانید شانس خود را برای پاسخ دادن سوالات آسان از دست خواهید داد. برای خود علامتهایی را در نظر بگیرید. برای مثال :

  • علامت – یعنی سوال با بلد نیستم و پاسخ را نمیدانم
  • علامت x یعنی سوال را بلد هستم ولی برای رسیدن به پاسخ درست به زمان نیاز دارم یا پاسخ را فراموش کرده ام و با کمی فکر کردن پاسخ را به خاطر می آورم.
  • علامت + یعنی پاسخ سوال را وارد کرده ام

سوالات را یکی یکی و با دقت بخوانید و پیش بروید. از سوالات ساده و آسان شروع کنید و اگر پاسخ سوال را با اطمینان میدانید در همان لحظه پاسخ دهید و کنار شماره سوال علامت + را قرار دهید. این کار باعث تقویت روحیه شما نیز میشود.

اگر پاسخ سوال را میدانید ولی فکر میکنید برای پاسخ دادن به سوال بیشتر از زمانی که برای هر تست در نظر گرفته اید ( برای مثال بیش از یک دقیقه ) زمان نیاز است کنار سوال، علامت بزنید ( مثلا علامت x ) و از سوال عبور کنید. زمان خود را برای تستی که احتمال دارد پاسخ اشتباه بدهید صرف نکنید در دور بعد به سراغ این سوالات بیایید!

اگر پاسخ سوال را نمیدانید یا آن مبحث را مطالعه نکرده اید کنار سوال علامت – بزنید و دیگر تا انتهای آزمون به سراغ آن سوال نروید .

مزیت این کار در این است که شما یکبار تمامی سوالات را خوانده اید و سوالات آسان را پاسخ داده اید ( یعنی حداقل حدود 20 درصد ) و زمان مناسبی برای سوالات متوسط ( 60 درصد از سوالات) و سخت ( 20 درصد سوالات ) دارید. در دور دوم به سراغ سوالاتی بروید که در کنار آنها علامت x قرار داده اید و سعی کنید در مدت زمانی که تعیین کرده اید به این سوالات پاسخ دهید. تنها اگر به سوالات ساده و متوسط پاسخ دهید چیزی حدود 80 درصد میشود! ( البته جلوگیری از اشتباهات سهوی هم باید رعایت کنید که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد ).

این روش نیازمند یک ساعت مچی دارای ثانیه شمار و تمرین است و شما باید در منزل این روش را تمرین کنید و بعد از مدتی به سادگی با این روش میتوانید پیشرفت زیادی در آزمونها بدست آورید و از رقیبان پیشی بگیرید.

اگر احساس میکنید با پر کردن پاسخ نامه بلافاصله بعد از هر سوال تمرکز خود را از دست میدهید میتوانید در برگه سوالات دور پاسخ صحیح خط بکشید و در انتهای آزمون به صورت یکجا پاسخ نامه را پر کنید ولی توجه داشته باشید که برای پر کردن هر خانه برای هر سوال حدود  10 ثانیه زمان نیاز خواهید داشت و اگر تعداد سوالات 60 تا باشد حدود 600 ثانیه یا به عبارتی 10 دقیقه زمان نیاز دارید که باید آن را در ابتدای آزمون در نظر بگیرید!

در مطالب بعدی در زمینه روشهای کاهش اشتباهات ناخواسته و احتمالی صحبت خواهیم کرد.

گفتگو پیرامون چکار کنیم تا در کنکور و امتحانات وقت کم نیاوریم

(منتشر شده: 31 | در انتظار تایید: 0)
فاطمه

سلام من در خواندن درس ریاضی یا بهتره بگم تو درس های که حلیات توش هست خیلی ضعیفم میشه نحوه خواندنش رو به جیمیلم ارسال کنید؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام من همیشه برا خودم برنامه ریزی میکنم ولی هیچ وقت نمیتونم طبق برنامه پیش برم

پاسخ دهید
Erfan

سلام
مطالبی که گذاشته بودید خیلی خوب ومفید بودند مشکل من در حل ریاضی استدر مصرف زمان وحل آن مشکل دارم
ممنون می شم که جوابش را به gmailام ارسال کنید
موفق باشید

پاسخ دهید
عرفان

سلام ممنون از توضیحات تون وقتم برای حل ریاضی کم می یاد لطفا برام کمک کنید

پاسخ دهید
آرمان

امید وارم روش خوب و کار آمدی باشه.چون من همیشه تو ازمون های تستی وقت کم میارم.حتی شده یه درس رو هم سه درصد زدم.ممنون بابت مطالب.شما چه آزمون تستی رو برای دانش آموزان دهم پیشنهاد میکنید؟؟؟لطفا پاسخ دهید

پاسخ دهید
سینا

خیلی ممنون میشم بگید در مواقعی که در ازمون وقت اضاف میاریم چه جوری سوالات رو چک کنیم باتشکر از مطالب خوبتون

پاسخ دهید
رضا

درس فقط اراده میخواد و یک هدف اگه این دوتا رو داشته باشی حتما موفق میشی
امیدوارم این جمله واسه هموطنام مفید باشه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون از مطالبتون خوب بود لطفا درباره طرز صحیح نشستن بر روی صندلی را توضیح دهید

پاسخ دهید
روح الله زارع

سلام بر مسئولین دانشمند و ذیقیمت عصر علم ،ممنون برای انتشار این همه مطالب و مفاهیم با ارزش که در صورت درگیر شدن ذهن مخاطب واجتماع با آن می توانیم امیدوار به تغییر کیفی در زندگی ایرانی و رسیدن به پیشرفت های بزرگ انسانی و فنی باشیم .بنده از شما بزرگواران در خواست دارم در باره عنصر هماهنگی در مناسبات و روابط اداری ،سازمانها و نیزروابط و مناسبات اجتماعی و نقش آن در تجمیع نیرو ها و تقویت یکدیگر و نیز پرهیز از دوباره کاری ها و …مطلب و مقاله چاپ شود .

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به روح الله زارع

با سلام و تقدیم احترام
تلاش خواهیم کرد در زمینه های مذکور مطالبی را منتشر کنیم.
با سپاس

پاسخ دهید
امیر

ممنون،خیلی خوب و مفید بود

پاسخ دهید
آرمان

سلام
بنده هربار که آزمون تستی(4گزینه ای) دارم سرجلسه ناخوداگاه این فکر به ذهنم میرسه که بین جواب ها توی باسخ نامه یک رابطه ای هست …و مطمئن هستم که هست..اما اینکه چطوری رابطشونو بیدا کردو نمیدونم.

پاسخ دهید
زهرا

توضیح دهید

پاسخ دهید
زهرا

اگر میشود درباره روش کاهش اشتباهات ناخواست هم تو ضسح دهید ممنون

پاسخ دهید
زهمین

سلام ممنون از مطالبتون چون تا حدی ارامش روبهم داد!اخه من بهمن ماه ازمون کارشناسی ارشد دارم ولی هنوز کلی ازمطالبم مونده که بخون واین منو نگران میکنه

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون از مطالبتون چون تا حدی ارامش روبهم داد!اخه من بهمن ماه ازمون کارشناسی ارشد دارم ولی هنوز کلی ازمطالبم مونده که بخون واین منو نگران میکنه

پاسخ دهید
آیدا

عالی بود فقط کاش روشهای کم کردن اشتباهات رو هم میذاشتین یه دنیا ممنون

پاسخ دهید
مهسا

ایده جالبی بودتاحالاازاین روش استفاده نکرده بودم ممنون

پاسخ دهید
میترا

چه کنیم انگیزه برای درس خواندن پیدا کنیم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به میترا

انگیزه ی اصلی درس خواندن را هدف شما تشکیل میده، اگر هدفی نداشته باشید، انگیزه هم نخواهید داشت.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام استدعا دارم درمورد کاهش استرس هم یکمطلب بنویسید واین مطلب بسیارخوب بود

پاسخ دهید
سارا

ببخشید در قسمت نکته ی اول که گفتین 5 دقیقه را برای بررسی اولیه سوال منظور چیه؟میشه بیش تر توضیح بدید.
مرسی.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سارا

بررسی اولیه به این معنی است که ابتدا در طی 5 دقیقه کل سوالات را با چشم بررسی کنید تا سطح آزمون را بررسی کرده باشید. سوالاتی که فکر میکنید بلد نیستید و یا سخت هستند علامت گذاری کنید و از سوالات ساده تر شروع کنید.

پاسخ دهید
سارا

سلام.
می شه لطف کنید برای منم روش کاهش اشتباهات نا خواسته را ایمیل کنید چون منم در آزمون هایی که میدم خیلی بی دقتی می کنم و دقیقا مثل آرمیتا جون یه سوال ریاضی و…باید 2 3 بار حل کنم که این طوری هم وقت کم میاد و هم درصد میاد پایین.
ممنون.

پاسخ دهید
هدیه

سلام از راهنماییتون ممنون……..خیلی مفید بود

پاسخ دهید
آرمینا

سلام. ببخشید میشه لطفا روش های کاهش اشتباهات ناخواست را برای من ایمیل کنید؟ من خیلی بهشون نیاز دارم چون در آزمون هایی که میدم در راه حل های ریاضی خیلی اشتباه و بی دقتی میکنم که مجبور میشم هر سوال رو 2 یا 3 بار حل کنم و درصدهام خیلی کم بشه در صورتی که اون سوال ها رو خیلی خوب بلدم حل کنم.
ممنون

پاسخ دهید
Mahyar

با سلام
از مطلب خوبتون ممنونم. خود من چند ساله مشاور هستم و این نکات و البته نکات دیگری رو به دانشجوها متذکر میشم که اگر لازم به بیان شد خوشحال میشم با شما به اشتراک بزارم.

از مطالب مفیدتون ممنونم
موفق باشید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به Mahyar

با سلام و احترام
هدف ما ایجاد محیطی برای تبادل تجربیات و دانسته ها است و از مطالبی که کاربران برای ما ارسال کنند استقبال خواهیم کرد. تمایل داریم روابط بین سایت و کاربران به صورت دو جانبه برقرار باشد برای این منظور عضویت و ارسال مطلب در عصرعلم برای تمام افراد امکان پذیر و رایگان است.در صورتی که شما مطلبی برای انتشار در سایت عصرعلم دارید از شما صمیمانه دعوت میکنیم تا دانسته ها و تجربیات خود را با سایرین به اشتراک بگذارید.

» مشاهده راهنمای ارسال مطلب برای عصرعلم

ارادتمند

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین