برای بهتر یادگرفتن درسها این ۷ نکته را رعایت کنید

توسعه مهارتهای فردی » یادگیری و مطالعه » برای بهتر یادگرفتن درسها این ۷ نکته را رعایت کنید
۹ آذر ۱۳۹۷ چاپ

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در نحوه ی مطالعه و یادگیری دروس دچار مشکل هستند و نتیجه ی خوبی از مطالعه و تلاش خود بدست نمی آورند و همین مساله باعث میشود تا در نزد دیگران به عنوان “بی دقت” یا “تنبل” خطاب شوند. اگر شما جزو این دسته از دانش آموزان هستید که تلاش میکنید ولی نتیجه ای نمیگیرید، احتمالا باید شیوه ی مطالعه ی خود را تغییر دهید.

شیوه ی مطالعه برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و روشی که برای فرد الف مناسب است ممکن است برای فرد ب مناسب نباشد. به طورکلی روشها به سه دسته طبقه بندی میشوند:

  1. سمعی (شنیداری)
  2. بصری (دیداری)
  3. نوشتاری

روشهای یادگیری و پیشرفت تحصیلی

روش مناسب خود را انتخاب کنید

شما باید ابتدا بهترین روش را برای خود انتخاب کنید. اگر فردی هستید که با شنیدن یک مطلب آنرا به خوبی یاد میگیرید، از روشهای سمعی استفاده کنید. اگر برای یادگیری نیاز دارید تا تصاویر، ویدئو و یا حتی تصویرات ذهنی داشته باشید، باید روشهای بصری را انتخاب کنید. گاهی اوقات نیاز است مطالب را بر روی کاغذ بنویسید تا بهتر یاد بگیرید.
نوشتار و فعالیتهای فیزیکی برای یادگیری به شما کمک میکند تا مطالب را بهتر فرا بگیرید و برای مدت بیشتری در حافظه ی خود ثبت کنید:

  • هنگامی که در کلاس درس نشسته اید، سعی کنید کاملا بر روی موضوع تمرکز کنید.
  • نوت برداری هنگام گوش دادن به درس باعث افزایش تمرکز شما به موضوع خواهد شد. هرچه تمرکز و دقت شما افزایش پیدا کند، اطلاعات سریعتر و دقیقتر به حافظه ی شما منتقل میشود.
  • میتوانید بجای نوت برداری در کلاس درس، از دستگاههای ضبط کننده صدا (Voice Recorder) استفاده کنید. به این ترتیب زمان ارائه ی درس خوب گوش کنید و بعد از کلاس و یا در منزل از صدای ضبط شده برای نوت برداری استفاده کنید. این کار باعث میشود زمان بیشتری از دست بدهید ولی روانشناسان معتقدند این کار باعث میشود دو شیوه ی مهم یادگیری (شنیدن و نوشتن) با هم مورد استفاده قرار بگیرند.

از حواس پرتی جلوگیری کنید

گوشی موبایل، کامپیوتر، تبلت، گوش دادن به موسیقی و حتی یک دوست میتواند از عوامل از دست دادن تمرکز شما باشد. در مکان راحتی بنشینید، جایی که بیشترین تمرکز را داشته باشید و با دوستان خود صحبت نکنید. هر چیزی را که فکر میکنید باعث حواس پرتی شما میشود را درون کیف بگذارید و فقط به درسی که داده میشود فکر کنید.

برقراری ارتباط مؤثر با معلم

اگر از معلم خود متنفر هستید، پس احتمالا در یادگیری دچار مشکلات زیادی هستید. مؤدب باشید و به معلم خود احترام بگذارید. سعی کنید در موارد مطرح شده در کلاس شرکت کنید و سوال بپرسید. تنفر شما از یک چیز و دوست نداشتن آن مشکلی را حل نخواهد کرد. با تغییر روش و شرکت در فعالیتهای کلاس، معلم شما نیز نسبت به شما علاقه مند خواهد شد و بودن در کلاس و یادگیری برای شما لذت بخش خواهد شد.

این مساله یکی از خصوصیات دانش آموزان موفق است.

اهداف کوچک برای خود تعیین کنید

برای مثال در کلاس درس، نوت برداری کنید و در پایان هفته، سعی کنید از نوتها و نکاتی که نوشته اید کل مطلب و یا هرچه را که میتوانید به خاطر بیاورید و بر روی کاغذ بنویسید. (هدف شما یاد آوری و نوشتن دانسته هایتان در انتهای هفته است.)

قبل از شروع مبحث جدید، بر اساس موضوع چند سوال از خود طرح کنید و در انتهای درس (وقتی مطالعه شد) بررسی کنید که به چند سوال مطرح شده (توسط خودتان) میتوانید پاسخ دهید. سعی کنید سوالات عمومی و کلی باشند، همچنین هر سوال میتواند از چند بخش کوچکتر تشکیل شده باشد.

هربار که یک هدف را به درستی انجام دادید به خودتان جایزه بدهید، چیزی برای خودتان بخرید، بیرون بروید و اوقات شادی داشته باشید و یا حتی یک زمان استراحت میتواند جایزه ی خوبی باشد.

نوت برداری و خلاصه نویسی

چیزها را برای خودتان جذاب کنید

سعی کنید روشهایی را که باعث انگیزه دادن به شما میشود را بیابید.

  • در خصوص مطلبی در موضوع مورد نظر که بیشتر از همه به آن علاقه دارید متمرکز شوید و تاجایی که میتوانید در مورد آن یاد بگیرید. هرچه بیشتر برای یادگیری تلاش کنید، بیشتر یاد خواهید گرفت.
  • یک شریک مطالعه پیدا کنید. میتوانید در هنگام مطالعه (نه سر کلاس) با دوست یا دوستان خود درس بخوانید. بعد از اینکه هرکدام از شما مبحث را مطالعه کرد، سوال طرح کند تا دیگری پاسخ دهد و سپس پاسخها را بررسی کرده و با یکدیگر یاد بگیرید.
  • در خصوص مطالبی که یاد نگرفته اید با همدیگر صحبت کنید، سوال بپرسید و به یکدیگر انگیزه بدهید. همچنین اشتباهات همدیگر را با مهربانی یادآوری کنید.

خلاصه نویسی کنید

پس از اتمام کلاس و یا تمام شدن یک مبحث، سعی کنید هرچیزی را که یاد گرفته اید به صورت خلاصه داخل یک دفترچه بنویسید. نیازی نیست کل مبحث و نکات ثبت شود، تنها چند جمله که با مشاهده و خواندن آنها تمام مبحث را به خاطر بیاورید کفایت میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر رجوع شود به خلاصه نویسی و اهمیت آن در یادگیری.)

از دیگران کمک بگیرید

اگر در مبحث یا درسی مشکل دارید از فردی که بیشتر میداند کمک بگیرید. بسیاری از افراد اینکار را انجام نمیدهند و برای همین نمیتوانند مشکلات خود را حل کنند. اطمینان داشته باشید که تمام معلمان میخواهند به شما کمک کنند تا بیشتر بدانید. اگر پاسخ سوالات خود را در کتابهای درسی و یا کمک درسی دریافت نکردید مستقیما به معلم خود مراجعه کنید و از او سوالات خود را بپرسید و یا بخواهید منابع کارآمد را به شما معرفی کند.

گفتگو پیرامون برای بهتر یادگرفتن درسها این ۷ نکته را رعایت کنید

(منتشر شده: 58 | در انتظار تایید: 0)
Donya

سلام
مطالب تون خیلی خوب بود اما من مشکلی که دارم اینکه انگیزه ندارم
هوش خوبی دارم و چیزی که بخوام رو می تونم خیلی زود و اسون یاد بگیرم ولی امسال خیلی بی انگیزه شدم
نمی دونم چرا ولی این حس خیلی آزارم میده

پاسخ دهید
بهرام نریمانی

واقعا عالی بود

پاسخ دهید
علی

سلام من علی هستم من درسال های قبلی یا همین پارسال معدل خوبی داشتم بالای ۱۹.۵ولی امسال از همون اول سال شل گرفتم والان دشارمشکل شدم نمیدونم باید چ کنم هرچقدرمیخونم هیچی نمیفهمم طورو خدا کمکم کنیدممنون میشم

پاسخ دهید
Bijan Bahmanin

خیلی خوب و عالی بود موفق باشید.

پاسخ دهید
ناشناس

خوب بود ممنون امیدوارم راهنما های بهتری رو باز ارائه بدهید……

پاسخ دهید
هلیا مرادی

سلام من هلیا هستم من عاشق درس هستم و می دانم اگر بخواهم درسی را بخوانم انقدر عالی می خونم که شاگرد اول بشوم اما انگیزه ندارم و از درس فرار میکنم بااینکه صد نوع برنامه داشتم ولی نمی توانم ان را به خوبی انجام دهم برنامه شما عالی است امید وارم که موفق شوم زیراباچیز های که خواندم انگیزه پیداکردم راستی لطفا درباره متوسطه نیز حرف بزنید و برنامه هارا بیشتر کنید

پاسخ دهید
کلثوم

واقعا خوب بود ولی زیاد جزئی نبود?

پاسخ دهید
حسین ا

سلام ممنون از مطالب مفیدتون

پاسخ دهید
Melika

سلام
ممنون از مطالب خوب و مفیدتون..خیلی ب من انگیزه دادن
(لطفا بهم جواب بدین)
من هوش خوبی دارم ولی هم تمرکزم پایینه هم ب درس خوندن علاقه ندارم و برای حل مشکلم ر کمک و رابطه با یک مشاور خوب دارم
اگر کسی را میشناسید لطفا معرفی کنید
البته موقعیت رفتن ب محل مشاوره رو ندارم و مشاوره ی غیر حضوری مبخوام
ممنون میشم اگه جواب بدین

پاسخ دهید
منا

واقعا عالیه عالی مممنونم …. کمک زیادی به من کردید

پاسخ دهید
ماندانا

واقعا مطلب عالیی بود و مورد استفاده قرار گرفت
ممنون از شما.

پاسخ دهید
ناشناس

من در برنامه ریزی مشکل دارم میشه از تون خواهش کنم جدول برنامه ریزی رابکشید

پاسخ دهید
درسا

تو رو خدا یکی کمک کنهههههه
آقا من تو درس خوندس اصلا وسواسی شدم تا ی خط و ریز به ریز حفظ نکنم ولش نمی کنم و اینم خیییلی زیاد وقتمو میگره هم خستم میکنه
دستم به دامتنون شلوارتون اصلا هرچی تو رو خدا راهنماییم کنید

پاسخ دهید
نگار

خیلی خوب بود ممنون

پاسخ دهید
نگار

عالی بود واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی خوب بود مرسی

پاسخ دهید
ارززرذاز،@

عاليییییییییی

پاسخ دهید
سارا

خیلی ممنون
استفاده کردم از مطالب خوبتون

پاسخ دهید
محمد

در پاسخ به سارا

با سلام خدمت شما. من با توجه به اینکه دانش اموز زرنگی بودم تحت تاثیر دوستانم قرار گرفتم و از درس خوندن باز موندم.امیدوارم بتونم با یه برنامه ریزی خوب و موثر مثل قبل بشم و به روال قبلی برگردم

پاسخ دهید
ملیسا سلمانی

سلام برنامه ریزی برای کلاس اولی ها درمنزل چه جوری باید باشه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

پاسخ دهید
نازنین

سلام من امسال انتخاب رشته می کنم خیلی مطالبتون خوب بود وااااااااقعا مرسی

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون ازسايت خوبتون من ازدرس خوندن زده شدم يني هم روحيه موازدست دادم هم نااميدشدم هرچي ميخونم بازدهيم خوب نيس وهمين باعت شده ديگه روحيه نداشته باشم وبين دوستامم احساس بدي دارم ك نمراتم پايينه وخت گذراني زياددارم ونميدونم چيكاركنم زيادميخوابم واين باعت ميشه ديگه ن وختي ون حوصله اي برام بمونه لطفاكمك كنين….

پاسخ دهید
امیرحسین

سلام
بسیار ممنونم از سایت بسیار خوبتون

پاسخ دهید
ناشناس

بسیار عالی.درمورد روش های انتقال مطالب از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت لطفا توضیح دهید

پاسخ دهید
Sana

ممنون از لطفتان استفاده كردم باتشكر،

پاسخ دهید
شیما

بسیار بسیار عالی و اموزنده

پاسخ دهید
شقایق

عااااالی بود

پاسخ دهید
ملیحه اسکندری

سلام. ممنون از مطالبتون. من مشکلم اینه که مثلا اگر میخوام ۶ تا کتاب دانشگاه رو تو ۳ ماه بخونم. نمی دونم از کجا بفهمم که تو هر ماه باید چقدر از هر کتاب مطالعه کنم. اگر امکانش هست راهنمایی کنید

پاسخ دهید
پریسا

برای ارشد روان شناسی بالینی من نمیدونم کتابهای اصلیو بخونم یا از کمک آموزشی مدرسان شریف یا پوران پژوهش استفاده کنم البته ک تو برنامه ریزیم از کتابهای اصلی شروع کردم. ولی حس میکنم خیلی عقبم چیکار کنم؟؟

پاسخ دهید
پریسا

سلام من ی بچه شیطون سه و نیم ساله دارم و میخوام ک برای ارشد روان شناسی بالینی امتحان بدم کارشناسی هم روان شناسی خوندم.روزهای زوج پسرمو میگذارمش مهد کودک ک بتونم سه ساعتی درس بخونم.مشکل من اولا زمان کمه برنامه ریزیمه.دوم اینکه روزهای فرد تلویزیونمون روشنه از صبح کارتون و سرو صدا دارم تا شب.منم نمیتونم روزهای فرد درس بخونم.میشه ی کمک خاص بهم کنید.من چطوری میتونم سه ساعت رو کم کم افزایش بدم؟؟.لطفا کمکم کنید.با تشکر

پاسخ دهید
ساشا

سلام و ممنون از راهنمایی هایی ک کردید خیلی خوب بود

پاسخ دهید
سعید

سلام
با تشکر از اینکه جواب پیام من رو میدید اگه مثالتون روی درس خاصی باشه خیلی بهتره ممنون میشم مثلا دروس حقوقی
برای یادگیری مفهومی

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سعید

سلام
مساله عمومی است و به خود فرد بستگی داره نه فقط به مسائل درسی. شما باید ببینید کدام حالت و روش براتون جالبتر و جذابتره و بهتر باهاش یاد میگیرید.
برای مثال من خودم بصری هستم و باید ببینم و بنویسیم تا یاد بگیرم، در تمام دروس!
در این مطلب سعی کردیم راهنمایی ارائه بدیم برای اینکه متوجه بشید طبیعت شما برای یادگیری چجوریه و بر اساس اون، روشهای مطالعه را انتخاب کنید.

پاسخ دهید
مریم

عالی بود ممنون از مطالب خوبتان ولی فقط درس را لطفا ملاک قرار ندهید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مریم

سلام
با شما هم عقیده هستیم و نباید فقط درس ملاک قرار داده شود، ولی به دلیل اینکه عمده ی قشر هدف این مطلب دانش آموزان و دانشجویان بوده اند از دید درسی به مطلب پرداختیم.
با تشکر از حسن توجه و نکته سنجی شما

پاسخ دهید
رضا

در پاسخ به عصرعلم

خیلی ممنون .عالی بود

پاسخ دهید
خخخخ

در پاسخ به عصرعلم

اصلا اثر نداشت فردا امتحان ریاضی دارم

پاسخ دهید
فاطمه

برای اون هایی که وقت خیلی کمی برای کنکور دارن و تا دو سه ماه مونده به کنکور هیچی نخوندن پیشنهاد میکنم تو این چند ماه فقط بشینن کنکورهای سال های پیشو بخونن با دقت.میشناسم کسیو که فقط تو ۴ماه پایانی کنکورهای سالهای پیشو خونده با دقت و رتبش حدود ۱۰۰۰ اومده و خب خیلی خوبه

پاسخ دهید
حسن

من هم مشکلم درسرعت خوندنه مثلا دو ساعت طول میکشه تا یک درس رو تموم کنم ؟؟

پاسخ دهید
محمد رضا666

عالی بود ب من ک تو درسام کمک کرد بازم ممنون از وبلاگ خوبتون بازم سر میزنم

پاسخ دهید
سوگند

بابت جواب دادن پيام ممنونم اما من چکار کنم که سرعت خوندنم بالا بره و براي هر درس ١وقت نزارم چون هميشه تا ميام ١،درس بخونم يک ساعت ميگذره. چون اين رو تو مطالبتون نبود به همين خاط کمي کمکم کنيد. مرررسي ازشما.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به سوگند

سلام
اینکه سرعت مطالعه پایینه به عادت و تمرکز شما ارتباط داره. البته تندخوانی در مطالب درسی جایی نداره ولی خیلی آهسته خوندن مطالب باعث خستگی و فرسایش میشه.
من خودم به شخصه برای افزایش سرعت مطالعه و افزایش بازده (یعنی مطلب برای مدت بیشتری در ذهنم باقی بمونه) از طرح سوال و کلمات کلیدی استفاده میکنم، اگر فرصت کنم حتما در قالب یک مطلب مجزا توضیح میدم ولی کلیت روش به این صورت است که شما قبل از شروع مطالعه، یک نگاه اجمالی به تیترها بندازید (در حد یک دقیقه) و بر اساس تیترها و عناوین برای خودتون سوال طرح کنید و این سوالات را روی یک برگه یا دفترچه بنویسید. وقتی مطالب را میخونید دنبال کلمات کلیدی بگردید. معمولا ۷۰ تا ۸۰% یک متن حروف اضافه و افعال هستند که حفظ کردن اونها زیاد کارآیی نداره و ۱۰ تا ۲۰% کلمات مهم و کلیدی هستند که با به خاطر سپردن اونها کل مطلب یادآوری خواهد شد.
البته این روش نیاز به تمرین داره ولی اگر یاد بگیرید بازده شما خیلی بیشتر خواهد شد.
برای مثال به این جملات توجه کنید:
“من هر روز صبح به سر کار میروم. برای رفتن به سر کار از اتوبوس استفاده میکنم. هنگام برگشت به منزل برای شام نان میخرم.”
در مثال بالا ۳ تا جمله داریم که کلمات کلیدی اونها عبارتند از: “کار-اتوبوس-نان” و یا “کار-اتوبوس-منزل-نان”، یعنی شما با دیدن این ۳ یا ۴ کلمه کل مطلب را در ذهنتون تداعی میکنید.
در واقع منظورم اینه که بجای اینکه سعی در حفظ کردن جملات کنید، کلمات کلیدی را حفظ کنید. حفظ کردن اون ۳ جمله زمان بیشتری نیاز داره یا اون ۴ کلمه؟
انشالله در فرصت مناسب کامل این روش را توضیح میدم شاید براتون مفید باشه.

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون خیلی خوب بود.

پاسخ دهید
بماند

سلام عالی بود لطفا مطالب خود را افزایش دهید با تشکر .

پاسخ دهید
hadi

ممنون از زحمات شما .عالی بود

پاسخ دهید
ناشناس

سلام بسیار عالی بووووووود

پاسخ دهید
سپیده

واووووووووووووووووووووووووو عالی بود بابا ای ول

پاسخ دهید
هادی

با تشکر از شما

پاسخ دهید
7

سلام خوب بود. اونایی که وقت کمی برای کنکور دارن ( مثلا ۴ ماه مونده تا کنکور یارو تازه می خواد شروع کنه) باید چیکار کنند. خواهش می کنم جواب بدید.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به ۷

سلام من هم برای کنکور دیر شروع به مطالعه کردم متناسب با رشته خودت کتاب هایی که حجم کمتری دارند و سوالات بیشتری میاد مطالعه کن بعضی کتاب ها فقط سال چهارم آن ها را بخوان در رشته انسانی اقتصاد روان شناسی فلسفه منطق و مطالعات درس هایی هستند که زمان کمتری می برد عربی باید نکته ای خواند و هم زمان تست زد تا در ذهن تثبیت شود این نکات فقط تجربه شخصی خودم بود رتبم تو کنکور ۳۰۴ شد

پاسخ دهید
آریا

سلام.
جالب بود. مرسی.

پاسخ دهید
عسل

مر۳۰ واقعا عالی بود

پاسخ دهید
ناشناس

میشه ی برنامه ریزی بذارید که ساعتش درس باشه

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

برنامه ریزی یک مهارت است و با تمرین و تکرار فراگرفته خواهد شد. در مطالب قبلی اصول برنامه ریزی گفته شده است که با رعایت آنها و تمرین و مداومت خودتان قدرت برنامه ریزی عالی را خواهید داشت.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین