عصرعلم

Search
Close this search box.

گردن درد چیست و چگونه درمان می‌شود؟ گفته‌های یک متخصص

علائم گردن درد و راه‌های درمان درد گردن و گرفتگی

گردن درد یکی از مشکلاتی است که در محل مهره‌های گردن به وجود می‌آید و در تمامی گروه‌های سنی در صورت آسیب و ضربه مشاهده می‌گردد. در صورت بروز هرگونه درد در ناحیه گردن و بازو بهتر است ابتدا به متخصص ارتوپد مراجعه کرده و با مشخص شدن نوع درد به شکل بهتری شیوه‌‌های درمانی را انتخاب کنید. چرا که دکتر ارتوپد می‌‌تواند با بررسی کامل، روند درمان را کوتاه تر نماید.

گردن درد چیست؟

درد در گردن گاهی اوقات به دلیل استفاده زیاد از گردن و گاهی اوقات به دلیل افتادن یا ضربه خوردن به وجود می‌آید که در هر صورت نیاز است تا از دکتر ارتوپد برای درمان این مشکل کمک گرفته شود.

گاهی اوقات شدت درد به حدی زیاد است که باعث ایجاد درد در شانه، حالت تهوع، استفراغ، تب یا سردرد نیز می‌شود که در این شرایط مهره‌های گردن کاملاً بی حس شده و حتی دست‌ها نیز حرکت خود را از دست می‌دهند و باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه شود.

دلایل گردن درد

گردن یکی از مهمترین بخش‌های بدن بوده که باید با قدرت بالا بتواند سر را نگه دارد؛ به همین جهت محافظت از گردن لازم و ضروری است.

گاهی اوقات مشکلات خاصی مطرح می‌شوند که درد در گردن به وجود می‌آید که با شناخت این مشکلات به شکل بهتری می‌‌توان اقدام به درمان درد و رفع عوارض آن نمود.

در این بخش به مهمترین دلایل گردن درد می ‌پردازیم:

فشار بر ماهیچه‌ها

زمانی که بدن در وضعیت بدی قرار می‌گیرد، مانند کار کردن طولانی مدت پشت میز بدون تغییر حالت، خوابیدن و حالت بدِ کشیدنِ گردن و حالت ورزش و شرایطی از این قبیل، گردن دچار کشیدگی و فشار به ماهیچه می،شود.

آسیب دیدگی

آسیب‌دیدگی ممکن است که در هنگام زمین خوردن، تصادف یا ورزش به وجود بیاید که در این شرایط ماهیچه‌ها ربات‌های گردن و حتی استخوان‌های گردن آسیب می‌بینند. 

حمله قلبی

زمانی که درد در کنار علائمی مانند تنگی نفس، تعریق، تهوع، درد بازو یا فک قرار بگیرد، ممکن است که به علت حمله قلبی باشد.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را می پوشاند و در صورت وجود تب و سردرد و همراه سفتی گردن می‌تواند یکی از نشانه‌های مننژیت محسوب گردد.

در این رابطه بخوانید: » انواع بیماری مننژیت از علائم تا درمان

دیسک گردن

زمانی که سن فرد بالا می‌رود، ممکن است که بین مهره‌های گردن تخریب شود و در چنین شرایطی یک فضا بین مهره‌ها ایجاد می‌گردد که این فضا به مفاصل فشار می‌آورد.

تنگی کانال نخاعی

زمانی که ستون مهره‌ها باریک می‌شود، روی نخاع و ریشه اعصاب فشار وارد می‌گردد؛ تنگی کانال نخاع به علت التهاب طولانی مدت در آرتریت به وجود می‌آید.

درمان گردن درد و تشخیص متخصص ارتوپدی

درمان گردن درد

درمان گردن درد با توجه به تشخیص متخصص ارتوپد و بنا بر دریافت معاینات و شرح حال کامل بیمار مشخص می‌گردد. گاهی اوقات برای تشخیص نوع بیماری نیاز به عکسبرداری یا تست‌های دیگر است که نتایج حاصله مشخص می‌کنند بیمار به کدام روش‌های درمانی نیاز دارد.

گاهی برخی از درمان‌ها در منزل صورت می‌گیرد و با طی کردن پروسه درمان تا حد زیادی مشکلات مربوط به درد ناحیه گردن کاهش می‌یابد.

برای دریافت نوبت از بهترین دکتر متخصص ارتوپد تهران می‌توانید به سایت دکترتو مراجعه کنید و نوت اینترنتی و مشاوره آنلاین در رابطه با گردن درد بگیرید.

در این بخش به بررسی برخی از روش های درمان گردن درد اشاره می‌کنیم:

درمان‌های خانگی

در صورت وجود دردهای گردن می‌توان در روزهای اول از درمان‌های خانگی مانند استفاده از یخ، کیسه آب گرم، داروهای مسکن بدون نسخه، استراحت کردن و دوری از بلند کردن اجسام سنگین استفاده نمود. اما در صورت درمان نشدن با این روش‌ها لازم است که حتماً از متخصص ارتوپد در این حوزه کمک بگیرید.

دارو برای درمان گردن درد

استفاده از برخی داروهای ضد التهابی، داروهای ریلکس کننده و داروهای ضد درد می‌توانند تا حد زیادی در کاهش میزان درد تاثیر بگذارند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک برنامه درمانی است که با بخش‌های مختلفی از جمله سرما و گرما درمانی، امواج مافوق صوت، ماساژ و انجام حرکت‌های ورزشی خاص همراه می‌گردد. می‌‌تواند در تسکین درد، کاهش سفتی عضلات و انجام حرکات بهتر گردن کمک کند.

تزریق

تزریق کورتیزون تا حد زیادی التهاب ایجاد شده در اطراف مفصل را کاهش می‌دهد و کمک می‌‌کند تا ریکاوری سریع‌تری صورت بگیرد.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش‌های خاص است که از طول موج لیزر برای بافت گردن و تسریع فرآیند بهبود بیمار کمک می‌گیرند. از این روش برای درمان دیسک گردن، گردن درد حاد و مزمن و کاهش درد و حذف ورم و التهاب استفاده می‌نمایند.

عمل جراحی

در هنگام بروز برخی از مشکلات که با مداخله درمان‌های غیر تهاجمی درمان می‌شوند لازم است که از متخصص ارتوپد در این حوزه کمک بگیرند، تا برای کاهش درد و درمان از روش‌های جراحی استفاده نماید.

گردن درد چه علائمی دارد و به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای گردن درد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

از متداول‌ترین سوالاتی که برای افراد به وجود می‌آید این است که برای گردن درد به چه دکتری مراجعه کنیم؟ گردن از مهره تشکیل شده که این مهره‌ها از جمجمه تا قفسه سینه ادامه دارند.

 هر کدام از این مهره‌ها ممکن است یا دچار ضربه یا آسیب شوند که در نهایت دچار گرفتن درد و سفتی گردن می‌شود.

گردن درد ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و گاهی اوقات مشکل از عضلات اسکلتی و استخوان مفاصل گردن یا به دلیل ضربه خوردن اما در همه این مشکلات در صورتی که بیش از یک هفته درد طول کشید، بهتر است که به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید.

مراجعه به موقع به بهترین دکتر متخصص ارتوپد ایران و استفاده از خدمات کلینیک‌های ارتوپدی موجب می‌شود تا هرچه زودتر مشکل مشخص و اقدام به درمان آن نمایند.

به طور کلی دکتر ارتوپد ۳ اقدام کلی انجام می‌دهد که شامل موارد زیر هستند؛

  • مدیریت و کنترل درد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در افرادی که به آسیب‌های اسکلتی و عضلانی دچار می‌شوند وجود دارد، درد است. درد در اثر حرکت دادن مفاصل می‌تواند متاثر از یک آسیب اسکلتی باشد و یا در اثر گرفتگی ماهیچه‌ها و ضعیف شدن آن‌ها، حرکت فرد محدود و دردناک شود. دکتر متخصص ارتوپد با به کار بردن روش‌های درمانی برای کاهش این دردها به بیمار کمک می‌کند.‌

  • بهبود و افزایش دامنه حرکت

برخی از افراد به علت مشکلاتی که برایشان پیش می‌آید، مانند تصادف‌ها و یا تحرک نکردن برای مدت طولانی به علت مشکلات جسمی، دچار محدودیت دامنه حرکت می‌شوند. این افراد نمی‌توانند به گستردگی افراد معمولی حرکت کنند.‌ معمولا مفاصلی که در جهت‌های مختلف گردش دارند، محدود می‌شوند. برای اینکه دامنه حرکت فرد به حالت قبل برگردد می‌توان از فیزیوتراپی کمک گرفت. دکتر ارتوپد از روش‌های فیزیوتراپی برای درمان و بهبود حرکت کمک می‌گیرد و حرکت شما را بهتر می‌کند. 

  • درمان

از اصلی‌ترین وظایف متخصص ارتوپد درمان شکستگی‌ها، دررفتگی‌ها و آسیب‌های این‌چنینی اسکلتی و یا عضلانی است. برای درمان این آسیب‌ها از روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌شود. روش‌های درمانی مختلف هستند و اثربخشی آنها بسته به شرایط تغییر می‌کند. 

منبع: doctoreto.com

شفاف‌سازی

محتوای این پست و برخی از لینک‌های موجود در آن آگهی تبلیغاتی است و تحت سیاست‌های تبلیغاتی سایت عصرعلم در سایت منتشر شده است.

مطالب پیشنهادی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *