ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان

مردان » ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان
1 جولای 2014 چاپ

به بزرگ شدن غیر سرطانی یک و یا هر دو پستان در مردان و پسران، ژنیکوماستی گفته میشود. این وضعیت میتواند در نوزادان تازه متولد شده، در سنین بلوغ و یا در افراد مسن مشاهده شود ولی شایعترین زمان رخداد آن در سنین بلوغ می باشد.

همه ی مردان، مقادیر بسیار کم هورمون جنسی زنانه “استروژن” را تولید میکنند. در صورت تولید زیاد استروژن، بزرگی پستان رخ میدهد و یک و یا هردو پستان بزرگ میشوند که این بزرگی در بیشتر موارد موقتی خواهد بود.

علائم ژنیکوماستی چیست؟

علائم بیماری متنوع میباشد و میتواند از مقداری بافت اضافی اطراف هاله ی نوک سینه تا بزرگ شدن کامل پستان متغیر باشد. علائم میتوانند فقط در یکی و یا هر دو پستان مشاهده شوند. گاهی اوقات باعث حساس شدن بافت و حتی دردناک شدن آن نیز خواهد شد که البته در بسیاری از موارد اینگونه نیست.

علت وقوع ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی میتواند چند دلیل داشته باشد ولی دلیل اصلی ایجاد بیماری، عدم تعادل هورمونی است.

ژنیکوماستی - بزرگی پستان در مردان

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل بین دو هورمون جنسی تستوسترون و استروژن میتواند دلیلی بر وقوع ژنیکوماستی باشد. استروژن هورمونی است که باعث رشد بافت پستان میشود. همانطور که گفته شد، مردان به صورت طبیعی مقادیری از استروژن را تولید میکنند ولی میزان تستوسترون در آنها بسیار بیشتر است که همین مساله سبب خنثی شدن استروژن و علائم آن خواهد شد.

اگر این تعادل هورمونی به هر دلیلی در بدن از بین برود، میزان استروژن افزایش خواهد یافت و در نتیجه پستانها بزرگتر خواهند شد. در برخی از موارد علت عدم تعادل هورمونی ناشناخته باقی خواهد ماند.

باید توجه داشته باشید که در این مورد بزرگ شدن بافت پستان به دلیل اضافه وزن و یا چربی اضافه نیست و ممکن است در افراد لاغر اندام نیز رخ دهد بنابراین کاهش وزن و یا انجام تمرینات ورزشی تغییری در وضعیت شما ایجاد نخواهد کرد.

نوزادان پسر

بروز ژنیکوماستی در نوزادان پسر تازه متولد شده شایع است چرا که استروژن میتواند از طریق جفت، از مادر به نوزاد منتقل شود. این شرایط موقتی خواهد بود و معمولا بعد از گذشت چند هفته، با افزایش سطح میزان تستوسترون در نوزاد پسر، علائم از بین خواهند رفت و وضعیت به حالت نرمال برخواهد گشت.

سن بلوغ

در طی دوران بلوغ، تغییراتی در سطوح هورمونی در بدن رخ میدهد که در هر فرد متفاوت است. اگر میزان سطوح تستوسترون در بدن پسران کاهش یابد، استروژن قدرت بروز پیدا میکند و در نتیجه بافت پستان بزرگ تر خواهد شد. حدود ۵۰% از پسران در دوران بلوغ با چنین تجربه ای مواجه خواهند شد.

ژنیکوماستی با عامل سن بلوغ با افزایش سن از بین خواهد رفت و بعد از اتمام بلوغ، با افزایش مجدد سطوح تستوسترون برطرف خواهد شد و نیازی به درمان نخواهد داشت.

افزایش سن

با افزایش سن در مردان، میزان کمتری از تستوسترون در بدن تولید میشود. همچنین با افزایش سن، میزان چربی اندوخته ی بدن افزایش می یابد که همین مساله در افزایش سطوح استروژنی تاثیرگذار است. این تغییرات هورمونی میتواند منجر به بروز ژنیکوماستی شود.

سایر علل

در برخی از موارد کمیاب و نادر، بزرگ شدن پستان در مردان میتواند دلایل دیگری داشته باشد که عبارتند از:

  • عوارض جانبی داروهای مصرفی، نظیر ضدزخم ها و یا داروهای بیماریهای قلبی
  • مصرف برخی از مواد مخدر مانند حشیش
  • مصرف بیش از اندازه ی الکل
  • نارسایی کیه و یا مشکلات کبدی
  • وجود مشکلات در بیضه ها (کیست بیضه و یا وجود عفونت در بیضه)

چه اقداماتی برای درمان ژنیکوماستی لازم است؟

اگر در خصوص بزرگ شدن بافت پستان در خودتان نگران هستید باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت تشخیص پزشک مبنی بر درمان، دو راه درمانی پیش رو خواهد بود:

  1. عمل جراحی برای برداشتن بافت پستان
  2. تجویز دارو برای متعادل سازی سطوح هورمونی

در بیشتر موارد گزینه ی دوم پیشنهاد میشود و انجام عمل جراحی در مواردی است که هیچ راه دیگری باقی نمانده باشد و دارو درمانی پاسخ مناسبی ایجاد نکرده باشد. بخاطر داشته باشید که همیشه در این موارد باید با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

  • انجمن پزشکی بریتانیا (The British Medical Association)
  • سازمان سلامت ملی بریتانیای کبیر (www.nhs.uk)

گردآوری و بازگردان به فارسی: عصرعلم.کام

گفتگو پیرامون ژنیکوماستی یا بزرگ شدن پستان در مردان

(منتشر شده: 13 | در انتظار تایید: 0)
ناشناس

با سلام ببخشید من داروی متادون مصرف میکنم چند هفتس که یکی از سینه هام سینه چپم بزرگ شده میخواستم بدونم از مصرف متادون هم میشه

پاسخ دهید
وحید

از جناب عبادب،وتوضیحات مفیدتون سپاسگزارم ،اگر منابع را اعلام کنید ممنون میشم،ایمیل رو گذاشتم .باز هم ممنون

پاسخ دهید
M

سلام من ۱۵ ساله هستم میخواستم بگم تا چند وقت پیش من سینه هام یک اندازه بود تا اینکه بهد از چند ماه تمرین بدنسازی یکی از سینه هام رشدش بیشتر شد خواستم بدونم درست میشه یا نه؟وبه تمریناتم ادامه بدم؟

پاسخ دهید
ناشناس

پسرهاهم ازگروه پستانداران هستندودرتعریف پستانداران جانورانی هستندکه پستان دارندومی توانندبه فرزندخودشیردهند.پسرهاهم ماننددخترهادارای دوپستان درسینه هستندکه البته درکودکان وبرخی نوجوانان این پستان هاحساس اندوباتحریک می توانندتولیدشیرکنند.این مورددرپسربچه های ۱۳سال وپایین ترقابل مشاهده است.بعضی ازپسرهادرسن بلوغ به دلیل فعال شدن هورمون هادچاربزرگی پستان می شوندکه درصدتحریک پذیری رابیش تر می کند.ازاین روپسربچه وبرخی ازکودکان می توانندازپستان بند نیزاستفاده کنند.

پاسخ دهید
علي عبادي

بسمه تعالی

***** درمان غده هایی بزرگ پستان مردان(ژنیکوماستی)
* درمان(بترتيب): مراجعه كنيد به افزايش هورمون مردانه- حجامت- عسل- سركه خانگي- عرق بابونه-
* پرهیز: مرغ و تخم مرغ ماشيني(مهم)- ماهي پرورشي- مصرف گوشت حيوانات ماده توسط آقايان- محصولات هورموني- محصولات دستكاري شده ژنتيك- انواع واكسن- فست فودها(سوسیس، کالباس، پیتزا و…)- شب بيداري- خواب روزانه- بي خوابي-
* براي درمان ورم پستان از سرکه خانگی استفاده كنيد.
* چربی نهفته در مرغ برای انسان خطرناک است و مردانی که با این چربی چاق می‌شوند بدنشان تغییر فرم داده و شبیه زنان می‌شوند.
* هورمون تستسرون در بدنتان کم هست یا بافت پستانتان به همان مقدار کم هورمون زنانه که در بدنتان هست حساس هست. عرق بابونه و خود بابونه می تواند مفید باشند.
***** درمان ورم پستان
* درمان(بترتيب): آرد جو با سركه خانگي(ضماد)- تخم كتان با سركه خانگي(ضماد)- آرد باقلا با آرد جو(ضماد)- خَرفه- تخم ترب- گردو-
* رسوب سركه به صورت مالش بر موضع مفيد است.
* ضماد سرکه با آرد جو جهت ورم پستان نتایج عالی داده است.
* ضماد مخلوط آرد نخود و آرد باقلا و كوبيده گل بنفشه مفيد خواهد بود.
* روغن كنجد را با ۳۰۰ گرم آرد جو مخلوط و خمير حاصله را ضماد كنند.
* ضماد آرد باقلا، مخلوط با آرد جو كه با سركه خانگي و نعناع پخته شده باشد نافع است.
* انجير، آرد شنبليله، تخم كتان و گل خطمي را به نسبت مساوي پخته و بر محل ورم ضماد كنيد.
* كنجد، بابونه، اكليل كوهي و تخم كتان را به نسبت مساوي كوبيده، با آب خمير كرده بر محل ورم ضماد كنيد.
* مشتي آويشن را در يك ليوان آب جوشانده، از اين محلول با پنبه روزي چند مرتبه بر روي سينه ها آهسته بمالند.
* ماليدن روغن بنفشه‌ي معطر به تنهايي يا همراه با داروهاي ديگر مثل گِل ارمني، آرد نشاسته، پودر كتيرا و لعاب ختمي جهت رفع ورم ناشي از گرمي مفيد است.
* چنانچه دانه‌هاي كرچك را كوبيده و له كنند و آن را با كمي سركه خمير كرده و بر محل سينه ها ضماد كنند مفيد است، هم چنين ماليدن روغن كرچك كه با گِل ارمني و آرد باقلا خمير شده است نيز توصيه مي‌شود.
* اگر سرد مزاج هستيد، زيره، كرفس و برگ سداب را به نسبت مساوي آسياب و با آب خمير كرده و بر محل تورم ضماد كنيد و يا باديان و بابونه را آرد كرده و در آب حل كنيد، سپس ضماد كنند. اگر گرم مزاج هستيد، بر محل تورم شيره‌ي خرفه‌ي تازه، سركه يا روغن بنفشه بماليد.
***** درمان افزايش هورمون مردانه(تستوسترون)
* درمان(بترتيب): حجامت- عسل- حبوبات- بادام- گوشت گوسفند- كدو تنبل- كاهو- كلم- سير- فلفل- انگور- انار- سيب- طالبي- اسفناج- ذغال اَخته-
* پرهیز: مرغ و تخم مرغ ماشيني(مهم)- ماهي پرورشي- مصرف گوشت حيوانات ماده توسط آقايان- انواع واكسن- مشروبات الكلي- فست فودها(سوسیس، کالباس، پیتزا و…)- غذاهاي سرخ شده- قهوه- كافئين- نوشيدني هاي گازدار- قند و شكر- شيرينيجات قنادي- دود سيگار و قليان- گریپ فروت- ادكلن ها و عطرهاي شيميايي- ظروف پلاستيكي- ميوه هاي رشد يافته با کودها و آفت كش هاي شیمیایی- عصبانيت، اضطراب و افسردگي- چاقي- واریکوسل- آسیب بیضه ها- داروهاي شيميايي(مسكن ها و…)- شب بيداري- خواب روزانه- بي خوابي- ورزش نكردن- لباس زير تنگ و چسبان و پلاستيكي- نشستن زياد پشت ميز- قرار دادن لپ تاپ روي شكم و پا- قرار دادن تلفن همراه در جيب شلوار-
* علايم: افسردگی- پرخاشگری- عدم تمرکز- بی خوابی- کاهش انرژی- درد عضلانی-
* نسخه دکتر حسین روازاده: هفده نوع واكسن كه به مرغ هاي ماشيني تزريق مي شود، توطئه انگلیسی ها برای کوچک کردن آلت تناسلي جوانان مي باشد. خوردن زياد مرغ و تخم مرغ ماشيني، طول آلت تناسلي مردان را ۲ سانت مي كند. متاسفانه بعضي از جوانان ۲۵ ساله ما بخاطر كوتاه بودن آلت تناسلي خود نمي توانند زن بگيرند.
* مردان چاق معمولاً تستوسترون پایینی دارند.
* خواب ضعیف و ناکافی مهمترین عاملی است که موجب پایین آمدن سطح تستوسترون در بدن آقایان می‌شود.
* بیشترین میزان ترشح هورمون مردانه زمانی است که شما به خواب عمیق فرو بروید و شبها حدود ساعت ۲۰ بخوابيد.
* چربی نهفته در مرغ برای انسان خطرناک است و مردانی که با این چربی چاق می‌شوند بدنشان تغییر فرم داده و شبیه زنان می‌شوند.
* سعي كنيد اصلا از مرغ فروشي ها گوشت نخريد و در صورت ضرورت به جاي خريد گوشت مرغ، از فروشنده بخواهيد برايتان گوشت خروس بدهد، زيرا بدن مرغ ها پر از هورمون هاي جنسي زنانه است. همچنين نشانه هاي خروس بودن را از فروشنده ياد بگيريد تا هنگام خريد، مرغ را بجاي خروس نفروشند.
* به هیچ وجه شلوار های تنگ نپوشید، تولید تستروسترون و اسپرم ها در بیضه قطعا در دمایی کمتر از دمای بدن اتفاق می افتد، پس محیط گرم و با فشار نامناسب باعث کاهش ترشح هورمون مردانه می شود.
* روی(zinc) یکی از مهم ترین عناصر اثر بخش در تولید تستوسترون طبیعی در بدن مردان است چرا که از تبدیل تستوسترون به استروژن(هورمون زنانه) جلوگیری می کند. ظروف برنجي و سفالي روی(zinc) وارد آب مي كنند لذا هميشه از اين ظروف استفاده نماييد.
***** افزايش هورمون زنان(استروژن)
* درمان(بترتيب): حجامت عام- بادكش تخمدان- عرق يا دَمكرده رازیانه- عرق بومادران- تخم خُرفه(جويدن)- زيره سياه- تخم کتان- نعناع كوهي- پونه كوهي- پنج انگشت يا گیاه زنان- شويد(افزايش هورمون زنانه)- كباب پستان گوسفند- اسفند(بلعيدن با آب)- ترخون- مريم گلي- گَزَنه(به تركي گیجیتگن)- شبدر قرمز-
* پرهیز: مرغ و تخم مرغ ماشيني(مهم)- ماهي پرورشي- مصرف گوشت حيوانات نر توسط خانم ها- فست فودها(سوسیس، کالباس، پیتزا و…)- چاي سياه و سبز- نوشیدنی های گازدار- چاقي- کیست تخمدان- عصبانيت، اضطراب و افسردگي- بيماري هاي كبد- كم كاری تیروئید- داروهاي شيميايي(ضد بارداری، هورمونی و…)- شب بيداري- خواب روزانه- بي خوابي- ادكلن ها و عطرهاي شيميايي-
* نسخه آیت ا… عباس تبریزیان: براي تنظیم هورمون خانمها: ۱- دمکرده رازیانه خوردن و حنا سر گذاشتن مفید است ۲- داروی جرجیر و سودا بر مصرف کنند ۳- روی موضع روغن مورچه بمالند.
* کبد نقش مهمی در تنظیم هورمون‌ها، به ویژه هورمون استروژن دارد.
* مواد آرايشي شيميايي عوارض زیادی از جمله سرطان، اختلالات هورمونی و… ایجاد مي کند.
* بیشترین میزان ترشح هورمون زنانه زمانی است که شما به خواب عمیق فرو بروید و شبها حدود ساعت ۲۰ بخوابيد.
* ریزش موی سر، افزایش موهای زايد و بروز جوش و آکنه در خانم‌ها علل بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد اما اگر هر سه این علائم با هم اتفاق بیفتد مهم‌ترین علت آن افزایش هورمون‌های مردانه است.

پاسخ دهید
آرش

سلام من انداره سینه هایم به شماره 145 رسیده به قدری بزرگ است که لباس اندازه من پیدا نمیشه خواستم بذونم که باید چه کار بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در این هد سینه هایم بزرگ است که هرکدامشان اندازه شکمم است لطفا کمکم بکنیذ

پاسخ دهید
اصغر

سلام .من سینه هام شبیه سینه ی زنه .22سالمه.

پاسخ دهید
محمد

سلام.من هم مشكل بزرك بودن سينه رو داشتم ك با بدنسازي خوشبختانه رفع شد و علاوه بر رفع شدن بدنم زيبا شده ب شما توصيه ميكنم شش ماه تمرين كنيد جون من واقعا راضي هستم..

پاسخ دهید
مرتضی

با عرض سلام و خسته نباشید
من عمل ژنیکو ماستی رو انجام دادم و الان حدود سه هفته از عملم گذشته ولی هنوز کمی سینه دارم و یکی از سینه هام بزرگتره به دکتری ک عملم کرده گفتم، گفت ک هنوز ورم داره و ورمش میخوابه خواستم بدونم ک درست گفته یا نه،من اصلا از عملی که انجام دادم رازی نیستم،خواستم بدونم که به همین شکل باقی میمونه یا درست میشه، لطفا راهنماییم کنید.
با تشکر.

پاسخ دهید
شایان

در پاسخ به مرتضی

سلام من ژینوکوماستی داشتم و الان تقریبا بیست روزه عمل کردم ولی راضی نیستم اخه احساس میکنم تغیری نکرده پیش دکترم رفتم گفته مشکلی نیست ولی شک دارم نمیدونم چرا قبل عمل خیلی حالم بهتر بود اخه فک میکردم بعد از عمل اعتماد بنفس خوبی دارم ک فعلا هیچ
واقا مرتضی اگه این دید گاهو میبینی یه ایمیل ب من بزن اخه فک کنم هم دردیم
shayannopo6329@gmail.com
09386866329

پاسخ دهید
حمید

متاسفانه خیلی ها گمان میکنند این عمل جراحی زیبایی محسوب میشود و بیمه انرا تقبل نمیکند…در صورتی که بیمه تحت شرایطی انرا قبول میکند. بنده با بیمه خدمات درمانی فقط با 44 هزار تومن این عمل رو انجام دادم. پیشنهاد میکنم شما هم اینکارو بکنید چون مساویست با اعتماد به نفس…
البته ریزه کاریهایی داره که اگر خواستید بدونید باهام تماس بگیرید hamidgrayhat1980@gmail.com 09192679802

پاسخ دهید
محمد

سلام و خسته نباشید
خیلی ممنون به خاطر سایت پر محتوایی که دارید ، برخی از مطالب بسیار نادر و البته واقعا آموزنده هستند.
ببخشید یک سوال داشتم راه دوم برای درمانش مراجعه به پزشک و تجویز دارو میباشد ، میخواستم ببینم باید به چه پزشکی مراجعه کرد منظور همون پزشک عمومی هست ؟
در ضمن اگر در راه های مراقبت از پوست صورت ، روشن تر شدن پوست صورت و مطالبی در مورد پوست نیز بگذارید ممنون میشوم .
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به محمد

سلام
باید به متخصص غدد مراجعه کنید.
سعی میکنیم در این موارد هم مطلب بنویسیم.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین