آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت ورد » آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد
۲۷ تیر ۱۳۸۹ چاپ

برای درج پاورقی در ورد باید از منوی Insert زیر منوی Footnote را انتخاب كنید. با انتخاب این منو پنجره ای ظاهر میگردد.

• پاورقی در ورد ( Footnote )

با انتخاب این گزینه و زدن تائید ، مكان نما به پائین صفحه میرود و به شما اجازه میدهد تا توضیح مطلب خود را بنویسید البته میتوانید از كلید تركیبی Alt+Ctrl+F نیز استفاده كنید.

برای درج اولین پاورقی در پاراگراف اول مكان نما را بعد از كلمه راه انداز قرار دهید، حال از منوی Insert روی زیر منوی Footnote رفته كلیك نمائید. اكنون Footnote را تیك بزنید. حال كلید Ok را بزنید پس از زدن Ok مكان نما به پائین صفحه انتقال پیدا خواهد كرد و شما میتوانید توضیح پائین صفحه را بنویسید. با زدن ok خود برنامه بطور خودكار عدد یك را كمی بالاتر در محیط متن بعد از كلمه راه انداز قرار داده و همین طور عدد یك پائین صفحه را و از طرفی برا جدا كردن محیط متن و پاورقی خطی رسم كرده است . در كل میتوان گفت شما فقط یك درج پاورقی كردید و توضیح نوشتید اما برنامه دو عدد یك ( یكی در بالای متن و یكی در پائین متن ) درج كرد و خط جداكننده محیط و متن را نیز كشیده است .

چنانچه قلم عددهای بالای متن كوچك هستند شما میتوانید سایز آنها را تغییر دهید.

زمانی كه روی كلمه در درون متن قرار بگیرید توضیح متن پائین صفحه را بشما در Box كوچكی نشان خواهد داد.

– در صورتیكه بخواهید پاورقی را از بین ببرید كافی است شماره بالای كلمه درون متن را بلوك كرده و كلید Delete را از صفحه كلید بفشارید.

– در صورتیكه بخواهید خط جداكننده محیط و متن را به وسط یا سمت راست یا چپ صفحه انتقال دهید مراحل زیر را دنبال كنید:

1- صفحه را از منوی View به حالت Normal ببرید.
2- از منوی View زیر منوی Footnots را انتخاب كنید توجه داشته باشید دستور Footnote را از منوی Insert فعال كرده باشید وگرنه این زیر منو برای شما فعال نخواهد بود.
3- زمانی كه صفحه به دو قسمت تقسیم شد از Drap Down جعبه Footnote در صورتیكه Footnote را انتخاب كرده باشید و در جعبه Endnote در صورتیكه Endnote را انتخاب كرده باشید گزینه Footnote Separator را انتخاب كنید خط ظاهر شده و شما میتوانید از نوارابزار Formatting با استفاده از كلیدهای Center برای وسط چین كردن Align Right برای راست چین كردن و Align Left برای چپ چین كردن خط استفاده كنید.

4- شما میتوانید از منوی View حال پنجره را به حالت Page Layout ببرید.

-انتها نویس Endnote

با انتخاب این گزینه و درج آن بجای آنكه توضیحات در پائین صفحه قرار بگیرند در انتهای متن و یا انتهای هر بخش قرار می گیرند.

شماره ( Numbering )

شماره خودكار (Auto Number) : برنامه بطور خودكار شماره میزند.

علائم (Custom Mart) : در این انتخاب میتوانید بجای استفاده از شماره و یا حروف از علائم استفاده كنید در اینصورت برنامه برای پاورقی اول یكبار آن علامت را درج و به همین ترتیب ادامه میدهد با كلیك روی Symbol میتوانید علامت مورد نظر را انتخاب كنید.

برای اینكه بتوانید به دیگر امكانات پاورقی دسترسی داشته باشید روی گزینه Options كلیك نمائید در این گزینه دو كادر محاوره ای وجود دارد :

همه پاورقی ها ( All Footnote )

همانطور كه گفته شد پاورقی معمولاً در پائین هر صفحه می باشد اما چنانچه خواستید میتوانید محل پاورقی های خود را در زیر متن نیز قرار دهید معمولاً این انتخاب در كتابها استفاده نمی شود اما این امكان در برنامه وجود دارد:

1- در پائین صفحه (Bootom of Page) كه این گزینه معمولاً متداول است.

2- در زیر متن (Beneath Text) كه معمولاً متداول نیست.

روش شماره گذاری (Number Format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.

شروع از (Start at) : معمولاً شروع اولین پاورقی عدد یك می باشد، اما اگر ادامه یك كتاب یا پرونده دیگر را كار می كنید میتوانید شماره شروع را تغییر دهید.

همه انتها نویس ها (All Endnote) 

محل انتهانویس (Place at) : اگر بخاطر داشته باشید گفته شد محل انتها نویس ها در انتهای پرونده است . اما در صورت لزوم میتوانید محل آنها را در انتهای هر بخش نیز تعریف كنید.

1- انتهای هر بخش (End of section)
2- انتهای هر پرونده (End of document)
روش شماره گذاری (Number format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.
شروع از (Start at) : شماره آغازین را تغییر میدهد.

شماره گذاری ( Numbering )

الف) ادامه دار (Continuous) : انتخاب این گزینه موجب خواهد شد تا شماره توضیحات بصورت دنباله دار باشد.
ب ) شروع مجدد در هر بخش (Restart each section) : این انتخاب موجب خواهد شد تا شماره ها پس از شروع هر بخش مجدداً از یك آغاز شود.

تبدیل ( Convert )

برای فعال شدن این گزینه اول باید یا Footnote و یا Endnote را انتخاب كرده باشید.

اگر یك پرونده را كامل تایپ كرده باشید و از پاورقی در آن استفاده كرده باشید به كمك كادر محـــاوره ای All Footnote و با كلیك روی گزینه Convert میتوانید تمام پاورقی های خود را به انتها نویس تبدیل كنید.

این گزینه در كادر محاورهای All Endnote نیز وجود دارد و در صورت وجود انتهانویس، همه انتهانویس ها را تبدیل به پاورقی می نماید.

بطور خلاصه تبدیل پاورقی به انتها نویس و یا تبدیل انتها نویس به پاورقی است .

جستجو( Find )

توسط این فرمان كه در منوی Edit می باشد میتوانید بدنبال حروف و كلمات بگردید و یا میتوانید از كلید تركیبی Ctrl+F استفاده كنید.

متنی را تایپ كنید. در قسمتFind گزینه Find What كلمه ای را كه جستجو می كنید تایپ كنید و Enter بزنید تا اولین كلمه یافت شود با كلیك روی گزینه Find Next میتوانید به دنبال بقیه كلمه ( مورد نظر ) موجود در متن بگردید.

در صورتیكه كلید More را بفشارید كادر دیگری ظاهر میشود در این كادر شما میتوانید حساسیت هایی را برای جستجوی متن ایجاد كنید.

محدوده جستجو ( Search )

در گزینه Find اگر بخواهید تمامی پرونده مورد جستجو قرار بگیرد باید در انتخابهای خود محدوده جستجو ALL باشد.( یعنی جستجو در همه پرونده ) اما اگر خواستید با انتخاب گزینه Down با باز كردن فهرست رو به پائین میتوانید از برنامه بخواهید تا از محل مكان نما به پائین را بگردد و با انتخاب گزینه UP از محل مكان نما به بالا را جستجو نمائید.

جایگزینی ( Replace )

این زیر منو كه در منوی Edit وجود دارد به شما امكان میدهد تا به دنبال یك كلمه گشته و آن را با كلمه دیگری جایگزین نمائید. از كلید فوری و تركیبی Ctrl +H نیز میتوانید برای دسترسی به این زیر منو استفاده كنید.

برای انجام این كار كافیست تا در Find What كلمه مورد جستجو را وارد كنیدو در Replace With كلمه ای را وارد كنید كه میخواهید جایگزین گردد. بقیه گزینه ها همان است كه در فرمان Find در اختیار داشتید. اما در این پنجره دو گزینه دیگر بنام Replace, Replace All وجود دارد. گزینه Replace كلمه یافته شده را تك تك با كلمه جدید جایگزین می نماید اما گزینه Replace هر آنچه را كه بیابد جایگزین خواهد نمود.

برو به ….. ( Go To )

این زیر منو در منوی Edit وجود دارد و میتوانید از كلید فوری Ctrl+G یا F5 یا دبل كلیك روی سمت چپ سطر وضعیت به این كادر محاوره ای دسترسی پیدا كنید. اگر به شما بگویند در یك پرونده فرضاً 200 صفحـــه ای به صفحه 42 بروید آیا فقط به كمك كلیدهای ویرایشی این كار را انجام میدهید ( یعنـــی با كلیدهایی مثل Page Down, Page Up ) . این روش ، روش صحیحی نیست كافیست تا كلید فوری این زیر منو را بزنید. این گزینه به شما امكان میدهد تا به فرامین زیر دسترسی سریعتر داشته باشید.

فرضاً اگر این گزینه را روی page تنظیم كنید و عدد 20 را وارد كنید ، مكان نمای شما ابتدای صفحه 20 خواهد ایستاد. پس از رفتن به صفحه 20 اگر خواستید تا به صفحه 24 بروید ( یعنی 4 صفحه جلوتر) كافیست تا 4+ را تایپ كنید با این عمل 4 صفحه به جلو میروید و اگر بخواهید به صفحه 18 بروید كافیست تا 6- را تایپ كنید با این عمل 6 صفحه به عقب میرویدمیتوانید توسط next به صفحه بعد و توسط گزینه Previous به صفحه قبل بروید.

استفاده از خطایاب

خطایابی املایی و گرامری هنگام تایپ :

علاوه بر كنترل املا، و گرامر كل مدرك در هر بار ، Word میتواند متن را هنگام تایپ نیز كنترل كند. كلماتی كه در فرهنگ لغت وجود ندارند، با یك زیر خط موجدار قرمز رنگ و خطاهای گرامری را با یك خط سبز رنگ مشخص و مارك دار می شوند. میتوانید خطاها را بلافاصله یا در هر زمانی كه می خواهید رفع كنید. برای كار كردن با یك كلمه یا عبارتی كه با خطایاب خودكار املا، یا گرامر ، زیر خط دار شده است ، روی كلمه یا عبارت ، كلیك راست كنید. یك منوی بازشو ظاهر میشود كه شامل پیشنهادات جایگزینی كلمه ( در صورت پیدا شدن ) و چندین فرمان مرتبط می باشد.

برای خطای املایی ، انتخاب هایی بصورت زیر وجود دارد :

1- متنی را تایپ كنید در صورت پیدا شدن زیر خط دار موج دار قرمز رنگ روی كلمه كلیك راست كنید.
2- برای جایگزینی كلمه با یكی از جایگزین های پیشنهادی ، روی كلمه جایگزین كلیك كنید.
3- برای چشم پوشی از تمام موارد مشابه كلمه در مدرك ، روی Ignore All كلیك كنید.
4- برای اضافه كردن كلمه به فرهنگ لغت ، روی Add كلیك كنید.
5- برای افزودن اشتباه تایپی به لیست Auto Correct را انتخاب كرده و سپس املای جایگزین مناسب را انتخاب كنید.

6- برای شروع یك خطایابی منظم ، روی Spelling كلیك كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

تمام گزینه هایی كه در بالا گفته شد در این كادر وجود دارد.
هنگامی كه روی یك خطای گرامری كلیك راست می كنید انتخابهای زیر به شما پیشنهاد میشوند :
1- یك جایگزین پیشنهادی را برای درج در مدرك ، انتخاب كنید.
2- برای چشم پوشی از خطای موجود ، Ignore Sentence را انتخاب كنید.
3- برای شروع یك خطایابی گرامری منظم ، Grammar را انتخاب كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

البته میتوانید از كلید تركیبی F7 یا از نوار ابزار Standard كلید Spelling & Grammer را نیز انتخاب كنید.

برای ظاهر كردن كلمات زیر خط دار با خطایابی خودكار املایی و گرامــــری از منوی Tools زیر منوی Option سپس برگ نشان Spelling & Grammer و گزینه های Check Grammer Spelling as you type,Check Spelling as you type را انتخاب كنید.
و اگر مـــدركتان شامل كلمـــات زیرخط داری با خطایابـــی خــــودكار املایی و گرامــــری است و میخواهیــد زیـــر خـــط ها را پنهان ســـازید، از منـــــوی Tools زیر منوی Option سپـــس برگ نشـان Spelling & Grammer و گزینــــه هــای Hide Spelling Errors in This Document,Hide Grammatical Errors in This Document را برگزینید. برای نمایش دوباره زیر خط ها این دو گزینه را از انتخاب خارج كنید.

پایان درس هفتم

گفتگو پیرامون آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد

(منتشر شده: 68 | در انتظار تایید: 1)
حسامی

بسیار عالی بود .
سپاسگزارم

پاسخ دهید
پویا

با سلام … یک سوال داشتم… فایل یک کتاب را دو نفری تایپ می کردیم …
در هنگام ارجاع به پانویس ها, الان یک وضعیت دوگانه برای ما ایجاد شده است ….

بخشی که من تایپ کرده ام, شماره ی پاورقی در سمت راست کلمه افتاده است … یعنی حالت متعارف مثل این:
۱٫ paul Ricoeur (1996)

اما بخشی که دوستم تایپ کرده است, شماره ی پاورقی در سمت چپ همین کلمه افتاده است ….

چطور می توانم همه ی شماره ها را به سمت راست منتقل کنم؟
تشکر

پاسخ دهید
سعادت

فراوان سپاس .واقعا عالی بود

پاسخ دهید
یاس

با سلام ببخشید ورد من اصلا footnoteنداره :/ اما تو کاستومایز میرم هست چرا؟۲۰۱۳ دارم
میخوام از صفحه جدید از یک شروع کنه چیو بزنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام
ممنون میشم اگر توضیح دهید چطور ذیل کلمات چیز دیگری تایپ کنیم به طور مثال در یک متن انگلیسی زیر یک کلمه خط بکشیم و معنا را همانجا بنویسیم

پاسخ دهید
رحیم الله حازم

سلام!
ببخشید در صورتکه سطور پاورقی مربوط به یک شماره بیشتر از یک سطر شود شماره پاورقی به طور خودکار به سطر دوم انتقال می یابد اگر رهنمای فرماید ممنون میشم

پاسخ دهید
میترا

سلام خاااهش میکنم یکی بمن کمک کنه?هرکاری میکنم متنم زبانش فارسیه اما عددی ک بالای کلمه ای ک میخام توی پاورقی بیارم میزنم انگلیسیه.چکار کنم ک اون عدد فارسی تایپ بشه.همچنین این توضیحات برای وورد چند هس؟وورد من این ادرسی ک برای سمت چپ بردن خط پایین صفحه اورده شده رو من ندارم.لطفا ضروریه وقتی ندارم

پاسخ دهید
محمد

ممنون دوست عزیز
عالی بود
قسمت ثبت پاورقی خیلی کمکم کرد.
امیدوارم سالم و موفق باشی و باز هم علم خودتو به ماها منتقل کنی و ما هم بتونیم این کار رو انجام بدیم.

پاسخ دهید
هیام

باسلام وخسته نباشید خدمت دوستان. تمامی این توضیحات برای کل پاورقی ها هست ولی کسی توضیح نداده که پاورقی فارسی وانگلیسی رو چگونه درج کنیم. من میخوام پاورقی انگلیسی سمت چپ باشه وپاورقی فارسی سمت راست که با این توضیحات دوستان همه پاورقی ها یا به راست هستن یا به سمت من هرکاری کردم نتوستم فارسی رو به راست وانگلیسی رو با چپ درست کنم همه پاورقی ها در یک حالت قرار می گیرند ممنون میشم اگه کسی آشنایی داره با این موضوع توضیح بده خیلی مهم وفوری هستش

پاسخ دهید

در پاسخ به هیام

سلام
متاسفانه ورد این امکان را ندارد که جهت پاورقی به صورت اتوماتیک تغییر کند. لذا باید تغییرات را به صورت دستی اعمال کنید که البته تغییر اتوماتیک و بسیاری از امکانات دیگر نیز از دسترس خارج می‌شوند.

پاسخ دهید
سمیه

بادرودفراوان . من وورد۲۰۱۰ دارم و دارم پروپوزال مینویسم ، پاورقی صفحه اول نوشتم و برای صفحه دوم گزینه restart each section را زدم اما صفحه بعد پاورقی از ۱شروع نشد واز ادامه شماره صفحه اول میشه در ضمن بالای ووردم نوارش قرمز هست.اگه ممکنه منو راهنمایی کنید باتشکر

پاسخ دهید

در پاسخ به سمیه

سلام
برای اینکه شماره‌ی پاورقی در هر صفحه از عدد ۱ شروع شود باید بجای restart each section گزینه‌ی restart each page را انتخاب کنید.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام وخسته نباشید . من می خواهم کل متن را به فایل دیگر کپی کنم ولی زیر نویس ها کپی نمی شوند چیکار می تونم بکنم. ممنون.

پاسخ دهید
ناشناس

باسلام.
برای درج پاورقی بعد از کلمه در نوار ابزار در قسمت رفرنس گزینه AB insert footnote را انتخاب می کنم که در درون متن عدد بصورت فارسی قرار می گیره ولی در پایین صفحه عدد بصورت انگلیسی ، که باید بروم در نوار ابزار در قسمت Home و گزینه رایت تو لفت را بزنم که عدد تبدیل به فارسی بشه. راه ساده تر برای این کار چیست؟ با تشکر از لطفتون

پاسخ دهید
dehghan

سلام یه سوال فوری داشتم میشه جواب بدین
من یه متن را تایپ میکنم که باید زیرنویس داشته باشه اما در متن کلمه ای انتخاب نشده است.
چگونه بدون وجود زیرنویس در متن از فوت نونت استفاده کنیم؟

پاسخ دهید
کامران

سلام
راهنمایی و کمک بسیار عالیییییی بود

تشکر و خدا قوت

پاسخ دهید
مهدی

سلام و سپاس از آموزش خوبتون
اگر برای یک متن یکسان بخواهیم دو تا پاورقی بنویسم. بین اعدادی که بالای متن ظاهراً می شوند، باید چگونه فاصله ایجاد کنیم. مثلاً برای اینکه پاروقی ۱ و ۲، ۲۱ خوانده نشود بین دو و یک چگونه باید حرف «و» را قرار دهیم!؟

پاسخ دهید
فرناز

سلام ممنون از راهنمایی هاتون، من تو صفحه اول یه پاورقی نوشتمو الان می خوام تو صفحه ۳ یه پاورقی دیگه بنویسم، اما بلافاصله تا میام این کارو بکنم پاورقی که تا حالا نوشتم همه تو اون صفحه جدید میان. باید چه کار کنم؟

پاسخ دهید
ناشناس

سلام.من فوت نوت رو زدم ،شماره ۱ در پایین صفحه آمد و توضیحاتی نوشتم حالا چطور پاورقی شماره ۲ بیاید؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
واژه ی مورد نظر را برای پاورقی دوم انتخاب کنید و مثل پاورقی شماره یک اقدام کنید.

پاسخ دهید
مرجان

با سلام خدمت شما من دارم روی پایان نامه ام کار می کنم و برای پایان نامه ام پاورقی تعریف کرده ام که یک سری از پاورقی هایم فارسی و یک سری از آنها انگلیسی است اما وقتی می خواهم پاورقی به فارسی درج شود شماره آن به سمت راست میرود ولی خط در سمت چپ باقی می ماند می خواستم ببینم مشکل من در کجاست؟

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به مرجان

سلام . رو نوار ابزار ویو زیر پیج لایوت درافت را کلیک کنید و سپس بغل تب رفرنسس را کلیک کرده و در آن شو نوتز را کلیک کرده ، پایین فوتنوتس را در حالت دوم یعنی اسپراتور را انتخاب کنید بعد از کلید کنترل+ال به چب کنترل +ر به راست و کنترل +ای به وسط انتخاب می شود .
این کار را انجام دادید و هنگام خارج شدن سیو را کلیک کنید./ با سپاس /منم دارم پایان نامه می نویسم .

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
ممنون از توضیحات شما.
براتون آرزوی موفقیت داریم.

پاسخ دهید
فاطمه

در پاسخ به ناشناس

خیلی توضیح کامل و عالی بود
ممنون کمک بزرگی بود

پاسخ دهید
hadith

باسلام .ازآموزش پاورقی استفاده کردم.عالی بود.خداخیرتان دهد.

پاسخ دهید
ناشناس

خیلی ممنون

پاسخ دهید
sadegh asheri

سلام.وقتتون بخیر.برادر من در قسمت design و در بخش header & footer گزینه page number رو انتخاب میکنم و بعد format page number رو میزنم.در قسمت number format میخوام گزینه ای داشته باشم که الفبای فارسی رو به ترتیب رام ظاهر کنه.یعنی الف،ب،پ و … ولی گزینه ای که تو این قسمت برای من وجود داره الفبا رو بهم ریخته داره! مثلاً به جای اینکه صفحه سوم پ باشه ت هستش و چند مورد دیگه هم همینجوری بهم ریختست! ابجدش مشکل نداره ولی گزینه حروف الفبا به ترتیبش واقعاً به ترتیب نیست! منم دارم پایاننامه مینویسم تو دستورالعمل پایاننامه نویسیم اومده که باید برای قسمت فهرست شماره گذاری به ترتیب حروف الفبا باشه بخاطر همین میخواستم بدونم راهی نیست که برای این قسمت ورد ۲۰۰۷ که دارم گزینه حروف الفبا به ترتیب و فعال کنم؟؟؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به sadegh asheri

سلام
فکر میکنم ترتیب الفبایی در ورد بر اساس الفبای عربی باشه برای همین بجای پ، ت درج میشود.

پاسخ دهید
مرضیه

خدا خیرتون بده . کارمو حل کردین

پاسخ دهید
مهدی

با سلام خدمت شما بنده یه سوال دارم…وقتیکه تو متن پایان نامم واسه یه منبع citation‌ تعریف میکنم و نویسنده اون منبع یه اسم خارجیه دیگه نمی تونم براش footnote ‌بذارم تا اسم انگلیسیشو تو اون درج کنم…چرا اینجوری هست؟ و چطور درست میشه؟؟ با تشکر فراوان

پاسخ دهید
ناشناس

از راهنمایی شما متشکرم
در ورد ۲۰۱۳ برای اینکه خط پاورقی از چپ رسم شود چه باید کرد .

پاسخ دهید
ناشناس

از راهنمایی شما متشکرم
در ورد ۲۰۱۳ برای اینکه خط پاورقی از چپ رسم شود چه باید کرد . پایان نامه من تمام شده فقط همین مشکل را دارم . لطفا” راهنمایی نمائید . ممنونم

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

تا جایی که به خاطر دارم برای انجام اینکار باید پاورقی به صورت دستی وارد بشه. اگر سایر دوستان اطلاعی در این خصوص داره خوشحال میشیم به ما هم یاد بده.

پاسخ دهید
تالیا

سلام
بسیار بسیار ممنون
خدا خیرتون بده

پاسخ دهید
ناشناس

سلام میخاستم بپرسم چطورمیتونم یک صفحه از وردروحذف کنم طوری که بقه صفحات حذف نشن ؟

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
با پاک کردن محتویات یک صفحه به صورت اتوماتیک آن صفحه حذف خواهد شد بدون اینکه بقیه صفحات حذف بشوند.

پاسخ دهید
بهنام

خیلی لطف کردی واقعا ممنونم….

پاسخ دهید
رضا

بزرگوار دمت خیلی خیلی گرم خدا خیرت بده کلی کارمو راه انداختی

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون کارم راه افتاد عالی بود

پاسخ دهید
حسن پور

سلام
مطالب خوبی نوشتید و استفاده کردیم
در برنامه ورد مشکلی وجود دارد که گاهی عدد پاورقی در یک صفحه قرار دارد ولی شماره برای توضیحات به جای اینکه در همان صفحه در زیر خط جداکننده باقی بماند،به صفحه بعدی منتقل می شود البته در سطر های پایانی این اتفاق می‌افتد آیا راهی برای اصلاح این مسئله وجود دارد یانه ؟

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون

پاسخ دهید
مهشاد

سلام.لطفا بفرمایید چگونه میتوان در word ایکون endnot را وارد کرد؟

پاسخ دهید
اسماعيل

سلام
بينهايت ممنون

پاسخ دهید
ناشناس

ممنون خیلی به من کمک کردید.

پاسخ دهید
صحرا

باسلام وخسته نباشید:
من زیرنویس فیلمی دانلودکردم امامتنش عجیب وغریب بود…بعددرگوگل که سرچ کردم تو یه سایتی گفته بود:
“فایل srt را با word باز کنید.
پنجره ای ظاهر میشود که از شما میخواد Encoding را تعیین کنید که باید Arabic (Windows) را انتخاب نمایید و ok کنید.
مشاهده میکند که متن زیرنویس درست شده، تمام آن را کپی کرده و به Notepad انتقال دهید و سپس آن را با فرمت srt و utf-8 ذخیره نمایید.”
حالامشکل من اینجاست که ازnotpadچجوری بهsrtتبدیل کنم..
واقعاممنونتون میشم جوابم هرچه سریعتربدین.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به صحرا

سلام
آموزش تغییر فرمت یک فایل در مطلب زیر گفته شده، البته در مطلب زیر تبدیل txt به html عنوان شده ولی در عمل تفاوتی وجود نداره، مراحل کار مثل مطلب زیر است با این تفاوت که شما باید بجای txt فرمت را srt قرار بدهید:
» تغییر فرمت یک فایل در notepad
توجه داشته باشید که در مطلب فوق، اول تنظیمات مربوط به تصویر چهارم را اعمال کنید و بعد طبق مراحل تصویر دوم و سوم پیش برید.

پاسخ دهید
محسن

با سلام لطفا نحوه درج منابع در آخر پایان نامه را آموزش دهید بنده رفرنس ها را در هر صفحه در پاورقی نوشته ام و الان میخام منابع را در آخر به طور مرتب نیز بیاورم لطفا راهنمایی فرمایید
لطفا پاسخ را به این ایمیل ارسال فرمایید
anjoman_law@ymail.com

پاسخ دهید
سهیلا

با سلام. سوالی دارم ممنون می شم پاسخ بدید.
چگونگی پیوسته نویسی در ورد رو برام توضیح بدید. مثلا به جای «چپ چین» بنویسیم «چپ‌چین». یا به جای «می ماند» بنویسیم «می‌ماند».

پاسخ دهید
ناشناس

با سلام من براي پايان نامم ميخوام منابعي رو كه در پانويس آوردم فهرست كنم .خيلي سخته كه بخوام يكي يكي كپي بگيرم بعد ببرم توي يه صفحه ديگه،پس لطفا به من فهرست كردن منابعو ياد بديد.ممنون

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
تا جایی که من میدونم در ورد فهرست کردن منابع به صورت دستی انجام میشن و راه اتوماتیک نداره.
باز اگر کسی اطلاعات بیشتری داره محبت کنه و توضیح بده.

پاسخ دهید
داتیس

در پاسخ به عصرعلم

سلام
فهرست کردن منابع ممکن است. ولی هنگامی که دارید منبع میدهید باید آن را در قالب ارجاع (Citation) تعریف کنید. برای اینکار به Reference -< insert Citation مراجعه کنید و یک ارجاع جدید تعریف کنید. کل ارجاع را که اینجا وارد کنید، بعد به سادگی می‌توانید هر تغییری بدهید، در هر جای متن دوباره استفاده کنید و در فهرست منابع هم بیاریدش. ضمناً اگر یکبار اصلاحش کردید همه جا هم متناسب اصلاح شود.

پاسخ دهید
داتیس

در پاسخ به ناشناس

سلام
فهرست کردن منابع ممکن است. ولی هنگامی که دارید منبع میدهید باید آن را در قالب ارجاع (Citation) تعریف کنید. برای اینکار به Reference -< insert Citation مراجعه کنید و یک ارجاع جدید تعریف کنید. کل ارجاع را که اینجا وارد کنید، بعد به سادگی می‌توانید هر تغییری بدهید، در هر جای متن دوباره استفاده کنید و در فهرست منابع هم بیاریدش. ضمناً اگر یکبار اصلاحش کردید همه جا هم متناسب اصلاح شود.

پاسخ دهید
ناشناس

سلام ممنون از مطالب خوبتون سوالم اینه که چطور میشه شماره تکراری تو چند خط پایینتر برا رفرنس نویسی مجددا زد تو ورد من درست نمیشه ؟!!
مثلا دوباره از رفرنس ۱ تو متن استفاده شده!

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به ناشناس

سلام
برای اینکار باید به صورت دستی عدد را بالای واژه ی مورد نظر تایپ کنید. ولی از لحاظ نگارشی تاجایی که بنده اطلاع دارم معمولا نخستین بار که واژه بکار گرفته میشه رفرانسش را در پایین درج میکنند و برای دفعات بعدی تکرار، نیازی به درج نیست.

پاسخ دهید
فریبا

سلام ممنون به خاطر ارائه نکات کلیدی. لطفا در مورد این هم بگید که پاورقی ها در کنار هم نوشته بشن

پاسخ دهید
تاج‌الدینی

با سلام
از حس مسئولیت شما در مقابل پاسخگویی به سوالات، آن هم سریع و به موقع بسیار بسیار متشکرم.
با آرزوی موفقیت و سالی خوش برای شما

پاسخ دهید
تاج‌الدینی

با سلام مجدد
از اینکه پاسخگو بودید بسیار متشکر و سپاسگزارم.
ولی منظور من از چپ‌چین و راست‌چین بودن پاورقی، همراه با خط پاورقی است. اینگونه که شما فرمودید، فقط متن جابجا می‌شود ولی خط بالای آن ثابت می‌ماند یا فقط به جهتی که تعیین کردیم می‌ماند.
منظور من این است که خط بالای پاورقی در یک متن، در بعضی صفحات راست‌چین و در بعضی دیگر چپ‌چین باشد. آیا امکانش هست؟
از شما به خاطر وقتی که برایم می‌گذارید ممنونم.
با تجدید احترام

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به تاج‌الدینی

سلام
میشه جهت خط جداکننده پاورقی رو تعیین کرد ولی برای تمام پرونده یکسان خواهد بود و اینکه برای بعضی صفحات در سمت راست و برای بعضی صفحات در سمت چپ باشه، فکر نمیکنم امکان پذیر باشه.

پاسخ دهید
مریم تاج‌الدینی

با سلام و احترام
این امکان وجود دارد که در یک متن در بعضی صفحات پاورقی به صورت چپ‌چین و در بعضی صفحات دیگر به صورت راست چین باشد، اگر امکان دارد لطف میکنید چگونگی آن را توضیح دهید؟
با تشکر

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به مریم تاج‌الدینی

سلام
بله این امکان هست، برای اینکار باید پاورقی رو انتخاب کنید ( هایلایت کنید ) و سپس بر روی کلید
تنظیم جهت متن
کلیک کنید تا جهت پاورقی به سمت راست یا چپ جابجا بشه.

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به مریم تاج‌الدینی

با سلام
هر چند من دیر این سوالو دیدم اما بازم ممکنه همچین سوالی برا یه نفر دیگه پیش بیاد برا همین جوابشو میدم…
برای چپ چین یا راست چین کردن خط پاورقی به صورت زیر باید عمل کرد:
برای این کار از قسمت view حالت draft را انتخاب نمایید.

سپس به قسمت references رفته، show note را کلیک کنید.

از قسمت foot note واقع در پایین صفحه foot note separator را انتخاب کنید.

حالا روی خط جدا کننده footnote کلیک و آن را انتخاب کنید.

از کلید های ترکیبی ctrl+l و ctrl+r یا ctrl+e برای جابه‏جا کردن جداکننده استفاده کنید. می‏توانید به جای استفاده از کلیدهای ترکیبی به این صورت عمل کنید: خط را انتخاب نموده، از قسمت home آن را چپ‏ چین، راست‏ چین یا وسط‏ چین کنید.

پاسخ دهید
زهرا

در پاسخ به مریم تاج‌الدینی

دوستان شرمنده هم اسممو فراموش کرده بودم بنویسم هم آخرشو یادم رفت بگم که بعد از اینکه پاورقی رو چپ چین، راست چین یا وسط چین کردین دوباره به زبانه View رفته و گزینه Draft را به Print Layout تغییر بدین.

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به زهرا

سلام
ممنون از توضیحاتتون
انشالله از این توضیحات استفاده میکنیم و در قالب یک آموزش به صورت تصویری در سایت قرار خواهیم داد.

پاسخ دهید
siamak A.

ba salam ve tashakor az amuzeshe word. ketabi daram ke mikham ba word safe arai konam . ketab dastane kutahe ve pavaraghi ham dare ve dar ghate a5 hast. mitunid komak konid?

پاسخ دهید
عصرعلم

در پاسخ به siamak A.

با سلام و احترام خدمت شما
صفحه آرایی و ویراستاری کتب نیازمند تخصص و علم در زمینه مربوطه است که متاسفانه ما تخصص لازم برای اینکار رو نداریم. با مراجعه به مراکز انتشاراتی و یا چاپ خانه ها میتونید به نتیجه بهتر و حرفه ای تر دست پیدا کنید چراکه این مراکز افرادی رو به شما معرفی خواهند کرد که تخصص آنها در همین زمینه است.
موفق و پیروز باشید

پاسخ دهید
فراهانی

در پاسخ به siamak A.

با سلام و تشکر از شما وسایتتون
در جواب siamak A ،میتوانید به http://www.farhangnews.ir قسمت آموزش ورد جلسه سیزدهم مراجعه کنید .

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین