آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد

ابزارهای تولید محتوا » مایکروسافت ورد » آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد
۲۷ تیر ۱۳۸۹ چاپ

برای درج پاورقی در ورد باید از منوی Insert زیر منوی Footnote را انتخاب كنید. با انتخاب این منو پنجره ای ظاهر میگردد.

• پاورقی در ورد ( Footnote )

با انتخاب این گزینه و زدن تائید ، مكان نما به پائین صفحه میرود و به شما اجازه میدهد تا توضیح مطلب خود را بنویسید البته میتوانید از كلید تركیبی Alt+Ctrl+F نیز استفاده كنید.

برای درج اولین پاورقی در پاراگراف اول مكان نما را بعد از كلمه راه انداز قرار دهید، حال از منوی Insert روی زیر منوی Footnote رفته كلیك نمائید. اكنون Footnote را تیك بزنید. حال كلید Ok را بزنید پس از زدن Ok مكان نما به پائین صفحه انتقال پیدا خواهد كرد و شما میتوانید توضیح پائین صفحه را بنویسید. با زدن ok خود برنامه بطور خودكار عدد یك را كمی بالاتر در محیط متن بعد از كلمه راه انداز قرار داده و همین طور عدد یك پائین صفحه را و از طرفی برا جدا كردن محیط متن و پاورقی خطی رسم كرده است . در كل میتوان گفت شما فقط یك درج پاورقی كردید و توضیح نوشتید اما برنامه دو عدد یك ( یكی در بالای متن و یكی در پائین متن ) درج كرد و خط جداكننده محیط و متن را نیز كشیده است .

چنانچه قلم عددهای بالای متن كوچك هستند شما میتوانید سایز آنها را تغییر دهید.

زمانی كه روی كلمه در درون متن قرار بگیرید توضیح متن پائین صفحه را بشما در Box كوچكی نشان خواهد داد.

– در صورتیكه بخواهید پاورقی را از بین ببرید كافی است شماره بالای كلمه درون متن را بلوك كرده و كلید Delete را از صفحه كلید بفشارید.

– در صورتیكه بخواهید خط جداكننده محیط و متن را به وسط یا سمت راست یا چپ صفحه انتقال دهید مراحل زیر را دنبال كنید:

1- صفحه را از منوی View به حالت Normal ببرید.
2- از منوی View زیر منوی Footnots را انتخاب كنید توجه داشته باشید دستور Footnote را از منوی Insert فعال كرده باشید وگرنه این زیر منو برای شما فعال نخواهد بود.
3- زمانی كه صفحه به دو قسمت تقسیم شد از Drap Down جعبه Footnote در صورتیكه Footnote را انتخاب كرده باشید و در جعبه Endnote در صورتیكه Endnote را انتخاب كرده باشید گزینه Footnote Separator را انتخاب كنید خط ظاهر شده و شما میتوانید از نوارابزار Formatting با استفاده از كلیدهای Center برای وسط چین كردن Align Right برای راست چین كردن و Align Left برای چپ چین كردن خط استفاده كنید.

4- شما میتوانید از منوی View حال پنجره را به حالت Page Layout ببرید.

-انتها نویس Endnote

با انتخاب این گزینه و درج آن بجای آنكه توضیحات در پائین صفحه قرار بگیرند در انتهای متن و یا انتهای هر بخش قرار می گیرند.

شماره ( Numbering )

شماره خودكار (Auto Number) : برنامه بطور خودكار شماره میزند.

علائم (Custom Mart) : در این انتخاب میتوانید بجای استفاده از شماره و یا حروف از علائم استفاده كنید در اینصورت برنامه برای پاورقی اول یكبار آن علامت را درج و به همین ترتیب ادامه میدهد با كلیك روی Symbol میتوانید علامت مورد نظر را انتخاب كنید.

برای اینكه بتوانید به دیگر امكانات پاورقی دسترسی داشته باشید روی گزینه Options كلیك نمائید در این گزینه دو كادر محاوره ای وجود دارد :

همه پاورقی ها ( All Footnote )

همانطور كه گفته شد پاورقی معمولاً در پائین هر صفحه می باشد اما چنانچه خواستید میتوانید محل پاورقی های خود را در زیر متن نیز قرار دهید معمولاً این انتخاب در كتابها استفاده نمی شود اما این امكان در برنامه وجود دارد:

1- در پائین صفحه (Bootom of Page) كه این گزینه معمولاً متداول است.

2- در زیر متن (Beneath Text) كه معمولاً متداول نیست.

روش شماره گذاری (Number Format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.

شروع از (Start at) : معمولاً شروع اولین پاورقی عدد یك می باشد، اما اگر ادامه یك كتاب یا پرونده دیگر را كار می كنید میتوانید شماره شروع را تغییر دهید.

همه انتها نویس ها (All Endnote) 

محل انتهانویس (Place at) : اگر بخاطر داشته باشید گفته شد محل انتها نویس ها در انتهای پرونده است . اما در صورت لزوم میتوانید محل آنها را در انتهای هر بخش نیز تعریف كنید.

1- انتهای هر بخش (End of section)
2- انتهای هر پرونده (End of document)
روش شماره گذاری (Number format) : توسط این گزینه میتوانید روش شماره گذاری را تغییر دهید.
شروع از (Start at) : شماره آغازین را تغییر میدهد.

شماره گذاری ( Numbering )

الف) ادامه دار (Continuous) : انتخاب این گزینه موجب خواهد شد تا شماره توضیحات بصورت دنباله دار باشد.
ب ) شروع مجدد در هر بخش (Restart each section) : این انتخاب موجب خواهد شد تا شماره ها پس از شروع هر بخش مجدداً از یك آغاز شود.

تبدیل ( Convert )

برای فعال شدن این گزینه اول باید یا Footnote و یا Endnote را انتخاب كرده باشید.

اگر یك پرونده را كامل تایپ كرده باشید و از پاورقی در آن استفاده كرده باشید به كمك كادر محـــاوره ای All Footnote و با كلیك روی گزینه Convert میتوانید تمام پاورقی های خود را به انتها نویس تبدیل كنید.

این گزینه در كادر محاورهای All Endnote نیز وجود دارد و در صورت وجود انتهانویس، همه انتهانویس ها را تبدیل به پاورقی می نماید.

بطور خلاصه تبدیل پاورقی به انتها نویس و یا تبدیل انتها نویس به پاورقی است .

جستجو( Find )

توسط این فرمان كه در منوی Edit می باشد میتوانید بدنبال حروف و كلمات بگردید و یا میتوانید از كلید تركیبی Ctrl+F استفاده كنید.

متنی را تایپ كنید. در قسمتFind گزینه Find What كلمه ای را كه جستجو می كنید تایپ كنید و Enter بزنید تا اولین كلمه یافت شود با كلیك روی گزینه Find Next میتوانید به دنبال بقیه كلمه ( مورد نظر ) موجود در متن بگردید.

در صورتیكه كلید More را بفشارید كادر دیگری ظاهر میشود در این كادر شما میتوانید حساسیت هایی را برای جستجوی متن ایجاد كنید.

محدوده جستجو ( Search )

در گزینه Find اگر بخواهید تمامی پرونده مورد جستجو قرار بگیرد باید در انتخابهای خود محدوده جستجو ALL باشد.( یعنی جستجو در همه پرونده ) اما اگر خواستید با انتخاب گزینه Down با باز كردن فهرست رو به پائین میتوانید از برنامه بخواهید تا از محل مكان نما به پائین را بگردد و با انتخاب گزینه UP از محل مكان نما به بالا را جستجو نمائید.

جایگزینی ( Replace )

این زیر منو كه در منوی Edit وجود دارد به شما امكان میدهد تا به دنبال یك كلمه گشته و آن را با كلمه دیگری جایگزین نمائید. از كلید فوری و تركیبی Ctrl +H نیز میتوانید برای دسترسی به این زیر منو استفاده كنید.

برای انجام این كار كافیست تا در Find What كلمه مورد جستجو را وارد كنیدو در Replace With كلمه ای را وارد كنید كه میخواهید جایگزین گردد. بقیه گزینه ها همان است كه در فرمان Find در اختیار داشتید. اما در این پنجره دو گزینه دیگر بنام Replace, Replace All وجود دارد. گزینه Replace كلمه یافته شده را تك تك با كلمه جدید جایگزین می نماید اما گزینه Replace هر آنچه را كه بیابد جایگزین خواهد نمود.

برو به ….. ( Go To )

این زیر منو در منوی Edit وجود دارد و میتوانید از كلید فوری Ctrl+G یا F5 یا دبل كلیك روی سمت چپ سطر وضعیت به این كادر محاوره ای دسترسی پیدا كنید. اگر به شما بگویند در یك پرونده فرضاً 200 صفحـــه ای به صفحه 42 بروید آیا فقط به كمك كلیدهای ویرایشی این كار را انجام میدهید ( یعنـــی با كلیدهایی مثل Page Down, Page Up ) . این روش ، روش صحیحی نیست كافیست تا كلید فوری این زیر منو را بزنید. این گزینه به شما امكان میدهد تا به فرامین زیر دسترسی سریعتر داشته باشید.

فرضاً اگر این گزینه را روی page تنظیم كنید و عدد 20 را وارد كنید ، مكان نمای شما ابتدای صفحه 20 خواهد ایستاد. پس از رفتن به صفحه 20 اگر خواستید تا به صفحه 24 بروید ( یعنی 4 صفحه جلوتر) كافیست تا 4+ را تایپ كنید با این عمل 4 صفحه به جلو میروید و اگر بخواهید به صفحه 18 بروید كافیست تا 6- را تایپ كنید با این عمل 6 صفحه به عقب میرویدمیتوانید توسط next به صفحه بعد و توسط گزینه Previous به صفحه قبل بروید.

استفاده از خطایاب

خطایابی املایی و گرامری هنگام تایپ :

علاوه بر كنترل املا، و گرامر كل مدرك در هر بار ، Word میتواند متن را هنگام تایپ نیز كنترل كند. كلماتی كه در فرهنگ لغت وجود ندارند، با یك زیر خط موجدار قرمز رنگ و خطاهای گرامری را با یك خط سبز رنگ مشخص و مارك دار می شوند. میتوانید خطاها را بلافاصله یا در هر زمانی كه می خواهید رفع كنید. برای كار كردن با یك كلمه یا عبارتی كه با خطایاب خودكار املا، یا گرامر ، زیر خط دار شده است ، روی كلمه یا عبارت ، كلیك راست كنید. یك منوی بازشو ظاهر میشود كه شامل پیشنهادات جایگزینی كلمه ( در صورت پیدا شدن ) و چندین فرمان مرتبط می باشد.

برای خطای املایی ، انتخاب هایی بصورت زیر وجود دارد :

1- متنی را تایپ كنید در صورت پیدا شدن زیر خط دار موج دار قرمز رنگ روی كلمه كلیك راست كنید.
2- برای جایگزینی كلمه با یكی از جایگزین های پیشنهادی ، روی كلمه جایگزین كلیك كنید.
3- برای چشم پوشی از تمام موارد مشابه كلمه در مدرك ، روی Ignore All كلیك كنید.
4- برای اضافه كردن كلمه به فرهنگ لغت ، روی Add كلیك كنید.
5- برای افزودن اشتباه تایپی به لیست Auto Correct را انتخاب كرده و سپس املای جایگزین مناسب را انتخاب كنید.

6- برای شروع یك خطایابی منظم ، روی Spelling كلیك كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

تمام گزینه هایی كه در بالا گفته شد در این كادر وجود دارد.
هنگامی كه روی یك خطای گرامری كلیك راست می كنید انتخابهای زیر به شما پیشنهاد میشوند :
1- یك جایگزین پیشنهادی را برای درج در مدرك ، انتخاب كنید.
2- برای چشم پوشی از خطای موجود ، Ignore Sentence را انتخاب كنید.
3- برای شروع یك خطایابی گرامری منظم ، Grammar را انتخاب كنید.

آموزش word - درس هفتم - اضافه کردن پاورقی در ورد

البته میتوانید از كلید تركیبی F7 یا از نوار ابزار Standard كلید Spelling & Grammer را نیز انتخاب كنید.

برای ظاهر كردن كلمات زیر خط دار با خطایابی خودكار املایی و گرامــــری از منوی Tools زیر منوی Option سپس برگ نشان Spelling & Grammer و گزینه های Check Grammer Spelling as you type,Check Spelling as you type را انتخاب كنید.
و اگر مـــدركتان شامل كلمـــات زیرخط داری با خطایابـــی خــــودكار املایی و گرامــــری است و میخواهیــد زیـــر خـــط ها را پنهان ســـازید، از منـــــوی Tools زیر منوی Option سپـــس برگ نشـان Spelling & Grammer و گزینــــه هــای Hide Spelling Errors in This Document,Hide Grammatical Errors in This Document را برگزینید. برای نمایش دوباره زیر خط ها این دو گزینه را از انتخاب خارج كنید.

پایان درس هفتم

گفتگو پیرامون آموزش word – درس هفتم – اضافه کردن پاورقی در ورد

(منتشر شده: 68 | در انتظار تایید: 0)
<