عصرعلم

Search
Close this search box.

بیماری سینوزیت مزمن و روش‌هایی برای درمان علائم آن

بیماری سینوزیت و سینوزیت مزمن

بیماری سینوزیت مزمن فرم بهبود نیافته و طولانی شده‌ی بیماری سینوزیت (التهاب و عفونت سینوس‌ها) برای مدت ۳ ماه و یا بیشتر است. آیا زیاد دچار درد در پیشانی سر و یا بین چشم‌ها می‌شوید؟ درد در دندان‌های فک بالا چطور؟ بینی شما اغلب حالت گرفتگی و احتقان دارد؟

در این صورت احتمال زیادی وجود دارد که مبتلا به مشکلات و عفونت سینوس یا بیماری سینوزیت باشید.

در این رابطه بخوانید:» بیماری سینوزیت، از علائم تا درمان

در مطلب قبل توضیحات کاملی در خصوص بیماری سینوزیت ارائه شد و در این مطلب اختصاصا در مورد بیماری سینوزیت مزمن صحبت خواهد شد و با علائم، نشانه‌ها و اقدامات درمانی آشنا خواهید شد.

سینوس‌ها چیستند؟

سینوس‌ها فضاهای خالی‌ای هستند که در جمجمه قرار دارند و حاوی غشای موکوسی می‌باشند. اکثر افراد دارای ۴ جفت سینوس نازال (مربوط به بینی) هستند.

 • دو سینوس در پیشانی بالای چشم‌ها
 • یک سینوس داخل استخوان گونه
 • گروه سینوس‌های اتموئید (پرویزنی)، پشت تیغه‌ی بینی
 • گروه سینوس‌های سفنوئید (پروانه‌ای)، پشت بینی و پایین مغز

سینوس‌ها شبیه اثرانگشت هستند و در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت‌اند. مثلا ممکن است فردی سینوس پیشانی نداشته باشد! یا فقط یک عدد داشته باشد.

بیماری سینوزیت مزمن و علائم آن

بیماری سینوزیت چیست؟

همانطور که گفته شد، بیماری سینوزیت لفظی است که به التهاب و عفونت سینوس‌ها اطلاق می‌شود.

اجسام ریز مو مانند که سیلیا (مژه) نامیده می‌شوند، موکوس (ترشحات) را در لایه‌ی سینوسی حرکت داده و آن‌ها را خارج می‌سازند. تمام حفره‌های سینوسی با مجرای بینی در ارتباط هستند تا هوا و موکوس قدرت تبادل و تخلیه داشته باشند.

برخی از عفونت‌ها و حساسیت‌ها (آلرژی) سبب التهاب، قرمز و متورم شدن بافت سینوس می‌شوند، که در این حالت بیماری سینوزیت رخ می‌دهد. بیماری سینوزیت اغلب به دنبال سرماخوردگی، حملات آلرژیک یا مواد محرک آغاز می‌شود.

بیماری سینوزیت مزمن چیست و چه علائمی دارد؟

نشانه‌های بیماری سینوزیت مزمن در بسیاری از افراد به صورت گرفتگی بینی، درد یا فشار در نقاط مختلف صورت یا دندان‌ها ظاهر می‌شود. معمولا آبریزش بینی به رنگ زرد، سبز و حتی بی‌رنگ قابل مشاهده است.

همچنین ممکن است مشکلاتی در حس بویایی و چشایی داشته باشید. از دیگر اختلالات محتمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس خستگی
 • سرفه
 • گلو درد
 • گوش درد
 • مشکل در تنفس
 • سر درد
 • احساس درد وقتی که به جلو خم می‌شوید
 • تب

زمانی که التهاب سینوس‌ها برای بیشتر از ۳ ماه ادامه داشته باشد، بیماری سینوزیت مزمن شده است. در این حالت، باکتری‌ها می‌توانند در سینوس‌های بسته شده ساکن شده و رشد کنند.

اما باکتری‌ها تنها عوامل موجود نیستند. آناتومی سینوس‌ها، آلرژی و حساسیت‌ها، پولیپ‌ها، مشکلات سیستم ایمنی و بیماری‌های دندانی از دیگر عوامل مستعد کننده‌ی بیماری می‌باشند.

پولیپ بینی و سینوزیت مزمن

اگر سینوس‌ها ملتهب بمانند و درمان نشوند و بیماری سینوزیت مزمن رخ داده باشد، غشای سینوس ضخیم و متورم می‌شود. این تورم می‌تواند باعث ایجاد اجسام انگور مانندی به نام پولیپ شود.

همچنین پولیپ‌ها ممکن است از داخل سینوس خارج شده و مجاری هوایی داخل بینی را مسدود کنند و نفس کشیدن را سخت کنند.

شستشوی بینی در بیماری سینوزیت مزمن

برای درمان علائم بیماری سینوزیت مزمن چکار باید کرد؟

آیا مصرف آنتی بیوتیک لازم است؟

سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که می‌تواند منجر به بروز علایم سینوزیت شود اما عموما به خودی خود بهبود می‌یابد. آنتی بیوتیک‌ها در درمان ویروس‌ها مؤثر نیستند و کمکی به درمان نمی‌کنند، بنابراین در سینوزیت‌های حاصل از سرماخوردگی ویروسی کمک چندانی نمی‌کنند.

سرماخوردگی باید طی یک تا نهایتا دو هفته بهبود یابد و پس از این مدت زمان، علائم سینوزیت مرتبط با آن نیز باید از بین برود. اگر علائم سرماخوردگی پس از این مدت از بین نرود، احتمال باقی ماندن سینوزیت و تبدیل آن به سینوزیت مزمن وجود دارد.

بنابراین یکی از اقدامات مهم، عدم خود درمانی و مراجعه به پزشک برای بهبود کامل سرماخوردگی و تکمیل دوره‌ی درمان است.

درمان بیماری سینوزیت مزمن مرتبط با حساسیت

در صورتی که سینوزیت مزمن در اثر حساسیت‌های مختلف ایجاد شده باشد، یکی از بهترین راه‌ها، شستشو با آب نمک و یا سرم شستشو است.

اسپری‌های استروئیدی مخصوص نیز می‌توانند کمک کننده باشند. اگر علائم سینوزیت مربوط به آلرژی باشد، داروهای آنتی‌هیستامین هم مؤثر خواهند بود، بخصوص اگر علائمی مانند عطسه و آبریزش بینی ظاهر شده باشند.

استفاده از ضداحتقان‌ و گرفتگی بینی

اسپری‌های ضد گرفتگی و احتقان بینی و همچنین قطره‌ی منتول، تورم مجرای بینی که باعث انسداد شده است را باز می‌کند. اما استفاده از این داروها تنها برای چند روز (نهایت ۳ روز) مجاز می‌باشد.

در صورت استفاده مداوم بیش از مقدار توصیه شده، عوارض جانبی خودنمایی می‌کنند. اسپری‌های استروئیدی بینی، اسپری‌های سالین یا شست‌وشو از دیگر گزینه‌های موجود هستند.

برای استفاده از این داروها در درمان بیماری سینوزیت مزمن حتما باید با پزشک مشورت کنید. برخی از داروها را نباید برای بیش از مدت مشخصی استفاده کرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

ترشحات موکوسی سبز یا زرد به معنی وجود عفونت باکتریایی است. با این وجود، معمولا بدون مصرف آنتی بیوتیک طی ۷ تا ۱۴ روز خودبخود خوب می‌شود.

اما اگر احساس ناخوشایند شما ادامه دار بود و یا علائم سخت و شدید بودند و یا تب داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است برای شما دارو تجویز کند و یا عمل جراحی را پیشنهاد کند. به عمل جراحی سینوس، FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery) گفته می‌شود.

در برخی از موارد سینوزیت مزمن راه جراحی به بیماری معرفی می‌گردد تا عفونت‌ها و التهاب‌های باقی مانده و پولیپ‌ ‌برداشته شود و بیمار به روند معمولی بازگردد.

روش‌های پیشگیری از عود کردن سینوزیت (مزمن شدن سینوزیت)

متاسفانه راهکار قطعی برای پیشگیری از سینوزیت وجود ندارد. اما عمل به توصیه‌های زیر می‌تواند تا حدود زیادی جلوی عود بیماری سینوزیت و مزمن شدن آن را در شما بگیرد.

 • سینوس‌های خود را مرطوب نگاه دارید و از خشک شدن آنها اجتناب کنید. اسپری‌های سالین، آب نمک و نرم کننده‌ها توصیه می‌شوند.
 • از حضور پیوسته در محیط‌های خیلی خشک خودداری کنید.
 • از در معرض قرار گرفتن محرک‌ها نظیر دود سیگار، قلیان و سایر مواد شیمیایی که بوی تندی دارند خودداری کنید.
 • پیشانی خود را زمانی که در معرض جریان باد سرد قرار دارید، بپوشانید.
 توجه: اطلاعات ارائه شده در مطلب تنها جهت افزایش آگاهی شما بوده و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشد.

مطالب پیشنهادی برای شما

23 پاسخ

 1. سلام من یه سال ونیمه که گیجی دارم عدم تمرکزو تعادل دارم ازمایش تیرویید،اهن،ام ار ای،نوارمغز،نوارقلب،اکو ،تست شنوایی دادم اماهیچی تشخیص داده نشدقرص سیناریزین وتلفست وبتاهیستین خوردم خوب نشدم به پزشک متخصص گوش وحلق وبینی ومغز واعصاب وقلب وعروق مراجعه کردم تشخیص ندادن به نظرتون میتونه از سینوزیت باشه؟

 2. سلام من سینوزیت دارم درطول سال چند دفعه اونم به مدت تقریبا یکماه درسرم احساس فشارودرچشمانم سنگینی میکنم وکل بدنم درحالت سستی وضعف میکنم راهنمایی کنید دیگه خسته شدم.

 3. من ۶۵ ساله ام ، دهساله سرفه می کنم ۵سال سرفه خشک بود بدون هیچ خلطی اما پنجدساله که خلط سفید غلیظ دارم
  قبلا فکر می کردم رفلکس مری ایت دهها بار. دوره کامل انواع امپرزوله و مشابه بعلاوه متیدون را با دوره کامل دو یا سه ماهه دارو خورده ام
  تیچ تاثیری نداشت
  سرفه باعث فشار به شبکیه چشمم شده و شبکیه هردو چشمم نازک شده و لیزر کردم
  بدترین حالت من وقتی است که سس گوجه فرنگی یا سیر پیاز و سرکه میخورم و بیش از همه بعد خوردن حتی یک تکه کوچک خرما یا کمی عسل است
  که سرفه بیداد می کند، اسپری تنفسی و قطره بینی اسپری بیتی ، یک دوره درمان سینوزیت با انتی بیوتیک هم داشتم که همه بی فایده بوده تست

  از این سرفه داغون و خسته ام
  چرا دکترهای ریه نمی توانند سرفه من را درمان کنند
  خودم حس می کنم خلط پشت گلو دارم
  اگر با قرص انتی هیستامین یا قرقره مخلوط پودر زنجبیل با کمی اب بتواند چند ساعت سرفه ام را متوقف کند بعد گویی چیزی جنع شده و به صورت حمله ای یک مرتبه با سرفه های کشنده جبران می شود
  درضمن فتق هم از سرفه گرفته ام و گاهی درد بین دنده
  خدایا کمک کن
  دکتر همه اینهارا می شنود ولی کار مهمی برای من انجام نمی شود

 4. سلام مرادی هستم صبح که از خواب بیدار می شم آبریزش و سوزش بینی وبه دنبال آن عطسه وریزش اشک چشم واغلب بینی ام گرفته واز راه دهان نفس می کشم ویه ذره هوا سرد بشه سرم تیر می کشه و درد میکنه آبریزش بینیم ابتدا به رنگ زرد و بعد بی رنگ است دو تا دندان فک بالا که معیوب هستند ورم میکنند وکل صورتم حالت ورم دارد والبته تابستان ها هیچ مشکلی ندارم وزمستا ها این مشکل اذیتم میکند لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 5. لطفا هر شب به مدت یکهفته در بینی اب لیموی تازه بریزید یا اب پیاز یک درمیون به مدت یکهفته ،در طول درمان هم از عطاری انفیه تهیه کنین و هرروز استنشاق کنین انشاءالله حتما نتیجه میکیرین

 6. با سلام
  بهترین راه ریختن یک قطره ابلیموی تازه در بینی هرشب به مدت یکهفته،،یا اب پیاز یک روز در میون درهر بینی به مدت یک هفته،بعد استنشاق انفیه و عطسه های مکرر هستش،لطفا امتحان کنین حتما جواب میگیرین،عفونت ناشی از باکتریها بااین روش از بین میره حتی سرگیجه های ناشی از سینوزیت هم رفع میشه.باتشکر

 7. دوستان بخور خیلی خیلی خوبه روزی ۲ بار بخور بدین هربار ۱۵ دقیقه ، من بعد از تقریبا ۲۰ روز تکرار بخور مثله اینکه شیر آب باز کرده باشی تا چند روز از بینی مخاط میومد بیرون طوری که شب نمیتونستم بخوابم از زالو سبز پرورشی هم نتیجه گرفتم

 8. دوستان بهترین درمان سینوزیت جوهر نعنا هست، امتحان کردم عالیه، کمی جوهر نعنا از عطاری تهیه کنید و یک تیکه کوچیک را روی قاشق بگذارید و زیر قاشق فندک روشن کنید تا جوهر نعنا اب بشه و دودش رو با بینی بکشید بالا ۱۰ روز مرتب استفاده کنید کاملا خوب میشید، امتحانش ضرر نداره قیمت جوهر نعنا اطراف ما ۲۰۰۰تومن هست

 9. سلام ۳۰ سالمه تقریبا ده سالی میشه سینوزیت دارم نه سردرد داشتم تا حالا نه ورم پیشونی فقط ترشح پشت حلق مخصوصا صبح ها دارم خیلی زیاد حالت تهوع رو همیشه دارم تقریبا پیش بیشتر متخصص ها رفتم ولی فایده نداشته پاییز و بهار خیلی اوت میکنه کلا خیلی کلافه ام نمیدونم چه مشکلی دارم دکترا هم میگن طبیعیه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید با تشکر ازدوستان

 10. سلام…بهترین انتی بیوتیک برای درمان سینوزیت مزمن کپسول داکسی سایکلین ۱۰ عدد هرشب یک عدد وسط شام به همراه یک لیوان کامل اب و ۱ ساعت بعد بخوابید که به معده صدمه نزند..در طول روز بهتر است مصرف نشودزیرا نور افتاب موجب بثورات جلدی میشود..مصرف درزنان باردارو کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع میباشد..
  بسیار موثر هست منتها اگر سابقه ورم ویا زخم معده دارید بهتراست استفاده نشود..
  به همراه ان از قرص مترونیدازول ۸ ساعت یکی و هر ۱۲ ساعت ۵ میلی گرم پردنیزولون
  ضمنا شستشوی بینی با سرم نمکی موجب باز کردن مجرای خروجی سینوس ماگزیلا شده و ترشحات تخلیه میشوند…

 11. سلام من خیلی وقته سینوزیت دارم انحراف بینیمم عمل کردم بهتر شدم .همیشه خلط پشت گلو دارم .یه نفر هست توگناباد رفتم پیشش رگ پیشونیمو زد سردردم کلا ازبین رفت پیشنهاد میکنم امتحان کنید

 12. آیا واقعا هیچ راه درمانی نداره من دارم دیوونه میشم ۱۶سالمه دو سال و نیمه سینوزیت دارم البته هیچ دردی ندارم فقط همیشه بینی هام گرفتگی دارند و عفونت حلقم از بین نمیره وقتی سرما میخورم سر درد میگیرم

 13. دوستان از درمان سینوزیت با روغن سیاه دانه استفاده کنید.توی اینترنت سرچ کنید درمان سینوزیت دکتر خیر اندیش.واقعا معرکه ست.

 14. عفت,من حدود سه ساله سینوزیت دارم ازاسپری وانتی بیوتیک استفاده کردم ودوسال درمان میکردم ولی خوب نشدم بعضی وقتهاسرم درد میگیرد وقتی اب دربینی ام میکنم بوی تعفن میدهد لطفا راهنمایی کنید ممنونم

 15. سلام دوستان عزیز مطلبی که همیشه گویندپیشگیری بهترازدرمان است. بنده ازسن۱۲سالگی موتورداشتم وعلت اصلی آن راموترسواری می دانم ازندانم کاریم وسط زمستان داخل برف بدون اینکه ازمحافظی استفاده کنم موتورسوارمی شدم به نظربنده تنهاراه گرم نگهداری کردن وحوله راکامل داغ نموده روی پیشانی ویاهرجای سینوس که دردداردبگذاریدجدیداًزالو گذاشته ام انصافاً دردم کمترشده امیدارم مطالب بنده به دردی کمک کرده باشد(حدود۲۰سال است که سینوزیت دارم)به امیدخوب شدن همه شما

 16. با عرض سلام،من متولد سال ۱۳۶۳هستم و از سال ۱۳۸۲ که تقربیا میشه ۱۵ ساله سینوزیت مزمن دارم و سال ۸۴ یکبار جراحی با مروسل (تیغ) انجام دادم،وتا به حال از هر نوع روشی برای درمان استفاده کردم بعضی مواقع تا حدودی دردم التیام پیدا کرده البته هیچ وقت بدون درد نبودم الانم نزدیک سه ساله سردردهای شدید دارم و حتی با قرص دردم درمان نشده ،وحتی چندین بار به خاطر این مسئله اقدام به خودکشی کردم چون واقعا دردش دیگه برام قابل تحمل نیست و الانم کماکان درد شدیدی دارم و یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و سیتی اسکن انجام دادم و داخل سی تی اسکن انحرافیربینیمو نشان داد ولی دکتر گفتش که این انحرافش کمه و نمیتونه باعث سینوزیت بشه این در حالیه که انحراف بینیم کامل با چشم معلومه .بعدش سی تی اسکنو نشون دکتر دادم گفت سینوسهات عفونت خاصی ندارن ولی خلط پشت گلوم خیلی زیاده، والان موندم چکار با این درد .ممنونم اگه راهنماییم کنید تشکر

 17. شبها بینى من گرفتگى پیدا مى کنند و مجبورم روى مبل در حالت نشسته بخوابم . محلول سرم نمکى هم کمکم نکرد باید چه کنم ؟ با تشکر از شما

 18. سلام خیلی سپاس گزارم از شما دقیقا مشخصات سینوزیت مزمن رو که نوشتین رو همشو من دارم الان چند روزه با یه انفولازا مجدد اوت کرده یه یک سالی بود کلا خوب شده بودم یه روش امتحان کردم جواب داد تا امسال البته اونم شستشو مجاری بینی ابتدا با اب و عسل بعد با اب ونمک وبعد از عنبر نسارا بصورت مرتب کلا خوب شده بودم یادم رفته بود دیگه سینوزیت دارم . شما این روش رو درست میدونید .؟خییلی ممنون میشم اگه جواب منو بدین .انتیبیوتیک چی پیشنهاد میکنید

 19. ممنون از اطلاعات کاربردی که بر روی وب سایت تان قرار می دهید. خیلی استفاده کردم
  با تجدید احترام

 20. السلام علیکم
  من یک سال نیم میشه همیشه سرما میخورم و سرم سنگین چرک زیاد از حلقم و بینیم میاد دکتر همیشه میرم همیشه قرص میخورم ولی خوب نشدم شب سرم سنگین است نمیتونم بدون قرص خواب آور بخوابم خواهشا راهنمای کنید چکار کنم منو کلافه کرده خیلی اذیت میشم

 21. سلام
  ممنونم از مطلب مفیدتون . من خودم سینوزیت دارم و راههای زیادی امتحان کردم. حتی زالو درمانی روی سینوس هام. اما دو مورد آخر روش پیشگیری که گفتید در عین سادگی، کارآمدتر بوده همیشه برام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *