خانه » پزشکی و سلامت » بهداشت روان » مضرات خود ارضایی و راه های ترک دائم استمنا

مضرات خود ارضایی و راه های ترک دائم استمنا

رابطه جنسی یک نیاز طبیعی می‌باشد اما آیا خود ارضایی میتواند جایگزین رابطه جنسی شود ؟ انجام عمل خود ارضایی در هر شرایط امکان‌پذیر است که با انجام اعمالی خاص باعث ارضاء شدن فرد میشود،هم در رابطه جنسی و هم در خود ارضایی عمل ارگاسم صورت میگیرد ولی در خود ارضایی اندام خود را وادار می‌سازیم تا طی یک رابطه مجازی به ارگاسم برسد اما در یک رابطه جنسی تمامی اندام‌های بدن با یکدیگر همکاری دارند و نیازی نیست که در ذهن خود محیطی را بازسازی کنید در نتیجه ذهن در آرامش بیشتری قرار میگیرد از این رو تأثیر روحی و روانی بسیار مفیدی به همراه دارد.

فواید و مضرات خودارضایی - استمنا

 

آثار منفی روحی و جنسی خود ارضایی

افرادی که زود تحریک می‌شوند و برای ارضای خود به سوی این عمل می‌روند باید بدانند که خود ارضایی تحریک پذیری را به میزان زیادی افزایش میدهد از این رو تنها با این کار عطش خود را زیادتر می کنید.فردی که به خود ارضایی اعتیاد دارد مطمئناً در زندگی زناشویی خود و در رابطه جنسی با شریک خود دچار مشکل جدی خواهد شد.این فرد از رابطه جنسی حقیقی به ارگاسم نخواهد رسید و نخواهد توانست خود و شریک جنسی خود را ارضاء کند و از لذت کافی بهره مند شود.
اینگونه افراد معمولاً انسانهای سردی خواهند شد.از تاثیرات روحی اعتیاد به خودارضایی می‌توان بی حوصلگی ، عدم تمرکز ، لاغری ، ناتوانی جسمی و سردردهای میگرنی را نام برد.اعتیاد به خودارضایی آسیب های زیادی از نظر جسمی و جنسی به فرد وارد می‌سازد و در خانم‌ها می‌تواند باعث شود تا عمل تخمک گذاری و لقاح به درستی انجام نشود و یا اینکه فرزند آن‌ها ناقص به دنیا خواهد آمد.
علایم منفی خود ارضایی از سنین جوانی آغاز می شود.پرخاشگری و خواب آلودگی نیز از دیگر علایم استمنا می باشند . استمنا باعث بهم ریختگی وضعیت فکری و هوشیاری انسان می‌شود و بینایی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.
در مردان خارج شدن بیش از حد اسپرم باعث می‌شود تا در عمل لقاح قدرت باردار کردن اسپرم کاهش یابد و احتمال عقیم شدن فرد افزایش می یابد . در برخی مواقع نیز به دلیل فشار زیاد رگ‌های روی آلت دچار آسیب شده و اختلالاتی را در اندام جنسی ایجاد میکنند.
پوکی استخوان در میانسالی برای خانم‌ها و آقایانی که در دوران جوانی اعتیاد به خود ارضایی داشته‌اند امر بعیدی نیست.تاثیر مستقیم خود ارضایی بر غدد هیپوتالاموس مغز آسیب جدی به همراه دارد.

خود ارضایی بعد از ازدواج

استمنا پس از ازدواج به دلیل عدم رفتار جنسی مناسب صورت میگیرد و میبایست فرد را با ایجاد رویه درست زناشویی به روال عادی بازگرداند . فرد پس از خود ارضایی خود را آدم ضعیف النفسی میابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس میکند.
بزرگترین عارضه آن افسردگی،بدبینی،گوشه گیری و احساس پوچی است . زیرا بزرگترین مزیت رابطه زناشویی احساس پذیرفته شدن است که فرد را ارضاء میکند که این احساس در استمنا ایجاد نخواهد شد.
افرادی که به خود ارضایی معتاد می‌شوند افرادی بی اراده،تنبل،کمرو،تندخو،خودخواه،بدبین و عبوس هستند و قدرت سازش با مردم را ندارند.

راه‌های موقت ترک خود ارضایی

۱- ورزش بسیار سنگین تا سرحد خستگی
۲- روزه گرفتن
۳- عدم مصرف غذاهای محرک مثل شکلات و موز و …
۴- عدم مشاهده صحنه‌ها و عکس‌ها و تصاویر محرک
۵- پرهیز از تنهایی
۶- پر کردن کامل وقت خود تا جایی که وقت بیکاری برای خیال پردازی نماند
۷- عدم معاشرت با دوستان ناباب

راه‌های دایم ترک استمنا


یگانه راه دایم ترک خود ارضایی ازدواج میباشد به طوری که اگر فردی به طور منظم رابطه زناشویی خود را حفظ کند به ندرت میتواند خود را متقاعد کند که به سمت چنین عملی برود.

به بالای صفحه بردن