بیماری بواسیر یا هموروئید چیست و نحوه درمان آن چگونه است؟

آگهی رپورتاژ » بیماری بواسیر یا هموروئید چیست و نحوه درمان آن چگونه است؟
۹ آذر ۱۳۹۷ چاپ
بیماری بواسیر یا همورویید

علائم بواسیر بستگی به نوع آن دارد. بیماری بواسیر داخلی معمولاً همراه با خونریزی مقعدی بی‌درد است، اما بواسیر خارجی ممکن است علائم کمتری داشته‌باشد یا اگر ترومبوز باشد همراه با درد و تورم در ناحیه مقعد خواهد بود. بسیاری از مردم به اشتباه هرنوع علامت رخ‌داده در اطراف منطقه مقعدی-راست روده‌ای را «بیماری بواسیر» می‌دانند و دلایل جدی این علائم را نادیده می‌گیرند. اگرچه علت اصلی بواسیر ناشناخته است، تعدادی از عوامل که باعث بالا رفتن فشار درون شکمی می‌شوند، به‌ویژه یبوست، نقش اصلی را در رشد آن دارند.

بیماری بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. احتمالاً نیمی از افراد تا سن پنجاه سال، به بواسیر دچارمی‌شوند. بواسیرها ناشی از گرفتاری سیاهرگ‌های ناحیه مقعدی هستند. اگر به هر علتی، فشار بیش از حد به پایین راست روده (رکتوم) و ناحیه مقعدی وارد شود، به طور غیرطبیعی این سیاهرگ‌ها متورم می‌شوند.

فشار زیاد، ممکن است به علت وارد آمدن فشار مکرر به سیاهرگ‌های مقعد یا راست روده عوامل افزایش دهنده خطر، رژیم غذایی بدون فیبر، نشستن یا ایستادن به مدت‌طولانی، چاقی، یبوست، کم‌شدن توان عضلانی در سنین بالا، جراحی راست روده یا پارگی مجرای تناسلی به هنگام زایمان و دوختن آن، بیماری کبدی، سرطان روده بزرگ، سکس مقعدی، بالا بردن فشار خون در سیستم سیاهرگی دستگاه گوارش باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم و یا توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شوند بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‌شوند.

بیماری بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ (بواسیر داخلی‌) یا در مدخل‌ مقعد (بواسیر خارجی‌) واقع‌ شده‌ باشد. بواسیر ممکن‌ است‌ سال‌ها وجود داشته‌ باشد اما تنها با وقوع‌ خونریزی‌ بدان‌ پی‌برده‌ شود.

نشانه‌های بیماری بواسیر

افرادی که به این بیماری مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند. در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند، و بواسیرهای خارجی لخته های خونی ایجاد خواهند کرد.

آیا شما نیز در خطر ابتلا هستید؟

همه می توانند به بیماری بواسیر مبتلا شوند. در واقع بیش از نیمی از افراد پس از ۵۰ سالگی گرفتار این بیماری می شوند.

در اکثر موارد این بیماری از فشار و درد در هنگام انجام عمل دفع ایجاد می شود. از عوامل دیگر این بیماری می توان به وراثت، بالا رفتن سن، یبوست، اسهال، و عمل جنسی اشاره کرد.

وقتی کسی یکبار به این بیماری مبتلا شود، احتمال تکرار مداوم آن بسیار زیاد است. این به این دلیل است که تورم باعث ضعیف شدن دیواره های رگ ها می شود و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تورم دوباره پیدا می کنند.

علائم بواسیر خارجی که در اطراف مقعد فرد دیده می‌شود

همورویید

 1. خونریزی‌. امکان‌ دارد خون‌ قرمز روش‌ به‌ صورت‌ رگه‌هایی‌ در اجابت‌ مزاج‌ دیده‌ شود یا به‌ دنبال‌ اجابت‌ مزاج‌، خون‌ به‌ مقدار کم‌ و به‌ مدت‌کوتاهی‌ چکه‌ کند.
 2. درد، خارش‌ یا ترشح‌ مخاطی‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌
 3. وجود یک‌ برجستگی‌ در مقعد
 4. احساس‌ این‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، راست‌ روده‌ به‌طور کامل‌ تخلیه‌ نشده‌ باشد (این‌ حالت‌ تنها در مورد بواسیر بزرگ‌ دیده‌ می‌شود).
 5. التهاب‌ و تورم‌

بواسیر داخلی و خارجی ممکن است شکل‌های متفاوتی داشته‌باشند؛ البته ممکن است بسیاری از افراد ترکیبی از هردو را داشته‌باشند. خون‌ریزی به‌حدی که موجب کم‌خونی شود نادر است، و خون‌ریزی خطرناک برای حیات فرد از آن هم نادرتر. بسیاری از مردم در مواجهه با این مشکل احساس شرم می‌کنند و معمولاً زمانی به سراغ درمان پزشکی می‌روند که مشکل پیشرفت کرده‌است.

انواع مختلف بواسیر یا شقاق

همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خونریزی کنند. این وضعیت معمولاً بیماری بواسیر نامیده می شود. بواسیر دو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.

بواسیر داخلی

بواسیر داخلی معمولاً همراه با خون قرمز روشن خون‌ریزی مقعدی بی‌درد حین یا پس از کار کردن مزاج است. معمولاً خون سطح مدفوع را می‌پوشاند، که به این شرایط مدفوع خونی می‌گویند، یا روی کاغذ توالت دیده می‌شود، یا در کاسه توالت چکه می‌کند. معمولاً رنگ خود مدفوع طبیعی است. سایر علائم ممکن است شامل ترشح مخاط، توده‌ی میان‌دوراهی در صورتی‌که فروافتادگی از مقعد وجود داشته‌باشد خارش و بی‌اختیاری مدفوع باشد. بواسیر داخلی معمولاً زمانی دردناک می‌شود که ترومبوز یا نکروز شود.

تشخیص بواسیر داخلی

بیماری بواسیر را معمولاً ازطریق معاینه جسمانی تشخیص می‌دهند. معاینه دیداری مقعد و اطراف آن ممکن است به تشخیص بواسیر خارجی یا پایین‌افتاده منجر شود. ممکن است از معاینه مقعدی برای تشخیص نئوپلاسم، پولیپ، پروستات متورم، یا دمل استفاده شود. ممکن است به‌دلیل درد، انجام این معاینه بدون استفاده از آرام‌بخش مناسب میسر نباشد، اگرچه اکثر بواسیرهای داخلی همراه با درد نیستند.

تأیید دیداری بواسیر داخلی ممکن است نیاز به آندوسکوپ داشته‌باشد، وسیله‌ای شبیه لوله‌ای توخالی که به یک سر آن منبع نور متصل شده است. دونوع بواسیر وجود دارد: خارجی و داخلی. تفاوت این دو باتوجه به موقعیت‌شان نسبت به خط شانه‌ای مشخص می‌شود. ممکن است برخی افراد هم‌زمان گونه‌های علامت‌دار هردو را داشته‌باشند. اگر درد وجود داشته‌باشد، احتمال بیشتری برای وقوع بریدگی مقعدی یا بواسیر خارجی است تا بواسیر داخلی.

انواع بواسیر داخلی

درجه I: بدون فروافتادگی. فقط رگ‌های خونی برجسته.

در این مرحله هموروئید به داخل کانال آنال متورم می‌شود ولی پایین‌تر از خط دندانه‌ای نمی‌آید. بواسیرهای کوچکی در لایه ی داخلی دهانه ی مقعد ایجاد می شوند. در اکثر این افراد، این مرحله مورد توجه قرار نمی گیرد، مگر اینکه کشیده شدن مدفوع سخت بر روی سطح مقعد ایجاد کمی خونریزی کند.

درجه II: فروافتادگی هنگام نشستن اما همراه بازگشت خودکار.

در این مرحله هموروئید به پایین‌تر از خط دندانه‌ای پرولاپس یافته ولی با فشار دادن آن به جای اصلی باز می‌گردد و یا به عبارتی قسمت کوچکی از بواسیر در حین عمل دفع از دهانه ی مقعد بیرون می آید. اما بافت پیوندی کانال مقعد هنوز آنقدر سخت و محکم هست تا این بواسیرها را دوباره به داخل مقعد برگرداند.

درجه III: فروافتادگی هنگام نشستن و نیازمند بازگرداندن با دست.

در این مرحله هموروئید با زور زدن یا اجابت مزاج بیرون زدگی می‌یابد و با وارد کردن فشار بر روی توده اندازه آن کاهش می‌باید. بواسیرهای دردناک در حالت پایین افتادگی و بیرون از مقعد باقی می مانند. اما می توان با دقت زیاد آنها را با دست به داخل دهانه ی مقعد بازگرداند.

درجه IV: فروافتادگی و غیرقابل برگشت با دست.

هموروئید به طور دائم بیرون زدگی می‌یابد و غیر قابل بازگشت. شدیدترین و جدی ترین مرحله از این بیماری زمانی است که میزان زیادی از این بواسیرها در یک زمان از دهانه ی مقعد بیرون می آیند. این موقعیت دردناک و خطرناک نیاز به جراحی فوری دارد.

بواسیر خارجی

بیماری بواسیر یا هموروئید ترومبوز شده

یک بواسیر خارجی ترومبوز شده

بواسیر خارجی آن‌هایی هستند که زیر خط شانه‌ای یا خط دندانه‌دار رخ می‌دهند. آن‌ها در سوی نزدیک توسط مقعد و در سوی دور توسط پوست پوشانده شده‌اند، که هردو به درد و دما حساس می‌باشند.

به عبارت دیگر بیماری بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام بواسیر ترومبوز رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است.

موارد متفاوت

بسیاری از مشکلات مقعدی-روده‌ای شامل بریدگی‌ها، فیستول‌ها، دمل‌ها، سرطان روده بزرگ، واریس‌های روده‌ای و خارش علائم مشابهی دارند و ممکن است به اشتباه بیماری بواسیر نامیده شوند.

خون‌ریزی روده‌ای هم ممکن است در اثر سرطان روده بزرگ، التهاب روده بزرگ شامل بیماری التهابی روده، دیورتیکولوز، و آنژیودیسپلاسیا رخ دهد. اگر کم‌خونی مشاهده شود، علت‌های احتمالی دیگر باید درنظر گرفته شود.

سایر مواردی که توده‌ای مقعدی به‌وجود می‌آورند عبارتند از: زگیل تناسلی، پرولاپس رکتوم، فروافتادگی مقعدی، پولیپ و بزرگ شدن پستانچه‌های مقعدی. واریس‌های مقعدی-روده‌ای به سبب پرفشاری ورید باب (فشار خون در شبکه سیاهرگی) ممکن است شبیه بواسیر به‌نظر آید اما موردی متفاوت است.

علل رخداد بیماری بواسیر

در واقع به اختصار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. یبوست مزمن
 2. اسهال مزمن
 3. زور زدن موقع اجابت مزاج
 4. نشستن طولانى مدت در توالت
 5. افزایش سن ، کم‌شدن‌ تون‌ عضلانی‌ در سنین‌ بالا
 6. عوامل ارثى
 7. حاملگى
 8. وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاهرگ‌های‌ مقعد یا راست‌ روده‌
 9. عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
 10. رژیم‌ غذایی‌ بدون‌ فیبر ، مصرف غذاهاى کم فیبر، عدم استفاده از میوه جات و سبزیجات، مصرف الکل و…
 11. نشستن‌ یا ایستادن‌ به‌ مدت‌طولانی ،‌ تحرک کم
 12. بالا بردن‌ فشار خون‌ در سیستم‌ سیاهرگی‌ دستگاه‌ گوارش‌
 13. چاقی
 14. لواط‌
 15. جراحی‌ راست‌ روده‌ یا پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ زایمان‌ و دوختن‌ آن‌
 16. بیماری‌ کبدی‌
 17. سرطان‌ روده‌ بزرگ‌

عواقب‌ مورد انتظار

بیماری بواسیر معمولاً با مراقبت‌ مناسب‌ خوب‌ می‌شود، اما علایم‌ ممکن‌ است‌ افت‌ و خیر داشته‌ باشند (یعنی‌ بواسیر ممکن‌ است‌ پس‌ از یک‌ دوره‌ یبوست‌ دوباره‌ ظاهر شود). در مواردی‌ که‌ به‌ درمان‌ محافظه‌کارانه‌ خوب‌ پاسخ‌ نمی‌دهند شاید جراحی‌ مورد نیاز باشد.

عوارض‌ احتمالی‌

 • کم‌خونی‌ فقر آهن‌ اگر خونریزی‌ قابل‌ توجه‌ باشد.
 • درد شدید در اثر وجود لخته‌ خون‌ در بواسیر
 • عفونت‌ یا زخم‌ شدن‌ بواسیر

داروها برای درمان بیماری بواسیر

برای‌ درد خفیف‌، خارش‌، یا کاهش‌ تورم‌، می‌توان‌ از داروهایی‌ که‌ اختصاصاً برای‌ تخفیف‌ علایم‌ بواسیر ساخته‌ شده‌اند استفاده‌ کرد. اگر علایم‌ بیماری بواسیر به‌ هنگام‌ حاملگی‌ رخ‌ دهند، از پزشک‌ خود در مورد داروهای‌ مناسب‌ که‌ در حاملگی‌ مشکلی‌ ایجاد نکند سؤال‌ کنید.

اگر نیاز به‌ استفاده‌ از مسهل‌ باشد، از نرم‌کننده‌های‌ اجابت‌ مزاج‌ استفاده‌ کنید.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. کار روده‌ با آمادگی‌ جسمانی‌ مناسب‌ بهبود می‌یابد.

رژیم‌ غذایی‌

برای‌ پیشگیری‌ از یبوست‌، یک‌ رژیم‌ متعادل‌ حاوی‌ مواد غذایی‌ دارای‌ فیبر زیاد، مثل‌ میوه‌های‌ تازه‌، کلوچه‌، حبوبات‌، سبزیجات‌ و غلات‌ سبوس‌دار داشته‌ باشید.

روزانه‌ ۱۰-۸ لیوان‌ مایعات‌ بنوشید.

اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر در همان‌ جایی‌ که‌ بواسیر بوده‌ است‌ یک‌ برجستگی‌ سفت‌ تشکیل‌ شود.

اگر بواسیر باعث‌ درد شدید می‌شود که‌ با درمان‌های‌ ذکر شده‌ در بالا تخفیف‌ نیابد.

اگر خونریزی‌ زیاد باشد (بیش‌ از مقداری‌ که‌ در قسمت‌ علایم‌ ذکر شد). البته‌ باید به‌ یادداشت‌ که‌ خونریزی‌ ممکن‌ است‌ یکی‌ از علایم‌ اولیه‌ سرطان‌ باشد.

شیوه های جدید معالجه هموروئید (بواسیر)

بیماری بواسیر یا هموروئید بیماری بسیار شایعی است که افراد را در سنین مختلف چه جوان و چه پیر مبتلا می کند اما بسیاری افراد به علت شرم از بیان آن و مراجعه به پزشک خودداری می کنند.

مقاله زیر به شیوه هاى جدید درمان این بیمارى مى پردازد.شما ممکن است با اسم هموروئید آشنا نباشید ولى حتماً کلمه بواسیر را شنیده اید. بایستى متذکر شد که هموروئید همان بواسیر است و یکى از بیمارى هاى شایع جراحى است و حدود ۷۵ درصد افراد به ویژه افراد بالاى ۳۰ سال در طول زندگى خود به این بیمارى مبتلا مى شوند.
* عمل بواسیر با لیزر و بی حسی موضعی بصورت سرپایی انجام می گردد و در مورد بواسیر ها با هر میزان بزرگی و اندازه قابل انجام می باشد. پس از عمل نیاز به پانسمان داخل مقعدی نداشته و درد و خونریزی پس از عمل بسیار کمتر از جراحی معمولی می باشد.

 توجه: اطلاعات ارائه شده در مطلب تنها جهت افزایش آگاهی شما بوده و جایگزین مراجعه به پزشک نمی باشد.

گفتگو پیرامون بیماری بواسیر یا هموروئید چیست و نحوه درمان آن چگونه است؟

(منتشر شده: 11 | در انتظار تایید: 0)
Jafari

سلام من فک کنم نزدیک ۱ساله کمی گوشت نزدیکیه مقعدم هست دکتررفتم گفت چیز خاصی نیست اما الان درد گرفته وکمیم خون بیرون میزنه خیلی درد میگریه نمیدونم چیکارکنم میشه. راهنماییم کنین.

پاسخ دهید
یک انسان نگران برای سلامتی شما

دخترجان نوزاد بزرگ میشه فعلا به خودت برس

پاسخ دهید
ناشناس

اقای مهرداد رضایی جراح عمومی که در گوگل سرچ کنید با اون جراحی سالها پیش منو بدبخت کرد.پرولاپس روده و تنگی اسفنگتر بهم اضافه کرد .لطفا پیش فوق تخصص کولورکتال برید گول هر دکتری رو نخورید

پاسخ دهید
دوست شما

سلام من فقط اومدم بگم براتون ارزوی سلامتی میکنم . من حدود ۱۰ سال مقطعی و سه سال اخر پیوسته بواسیر داشتم در نهایت در اثر مصرف ملین های زیاد درد معده گرفتم اوضاع وحشتناکی داشتم. به یک خانم که فوق لیسانس طب سنتی داشت مراجعه کردم ابتدا معده دردمو کنترل کرد و بعد برای بواسیرم کرم و یک شربت داد که خوب نشدم کلی سرچ کردم تو سایت ها و نظرات مختلف رو خوندم و متوجه شدم جراحی درمان نیست و البته این موضوع رو پزشکان هم (بعضیاشون) گفتند که جراحی راه حل نیست …. نهایتا از کرم A+D برای سه زاییده گوشتی و از خاکشیر برای دفع راحت استفاده کردم. البته یه اقای گیاه دارو گفت که خاکشیر رو با تخم ریحان قاطی کن بعد از ۱۵ دقیقه بنوش. خاکشیر خالی هم خوبه. اما سرخ کردنی کمتر میخورم. اصلا اب زیاد استفاده نمیکنم هرچند تا حدود یک سال روزی ۱۰ الی ۱۵ لیوان میخوردم فایده ای نداشت.الان روزی ۶ لیوان حداکثر.خیلی مهمه اصلا وسط غذا اب نخورید تا اسید معده بتونه کار کنه. بعد از غذا ۱ ساعت یا نیم ساعت یا قبل از غذا بخورید.الان حدود ۸ ماهه که خوبم . امیدوارم همه خوب بشید. درد وحشناکی داره. بهداشت خیلی مهمه اونایی که خارش دارن از اب خیلی گرم استفاده نکنید یکم رو به سردی هم باشه بهتره. لباس زیر و هر روز یا روزی دو بار عوض کنید. برا بعضیا قطره ام جی خوب جواب میده برای تمیز کردن منو که اذیت کرد .فقط هم همون ناحیه رو بزنید.الان یک ماهه از ا د استفاده میکنه زاییده هام واقعا کوچک شدن . البته اشنا هم داشتیم که جراحی کرده و خوب شده. درضمن سعی کنید عامل های استرس رو کنترل کنید من دفاع داشتم واسه ارشدم گزینش استخدامی هم داشم خونه سازی و بی پولی و چک داشتم. خدارو شکر همه حل شدند کنترل استرس خیلی مهمه.بای

پاسخ دهید
ناشناس

من کاهی جهت فشار چون بادنفغ معده داشتم مقدا کمی دور مقعدم حالت گوستی اضافه بوجود امده چکار کنم

پاسخ دهید
سارا

سلام من هم مقدار کمی خونریزی دارم و اخیرا متوجه شدم که قسمت ارادی پایین یکم متورم شده آیا بواسیر هست یا خیر؟
و میتونم از رژیم غذایی جهت درمان استفاده کنم چون نمیتونم به پزشک مراجعه کنم خواهشا جواب بدین؟

پاسخ دهید
لیلا

سلام من ۱۷سال دارم وسه سال است ازدواج کردم دراثرنزدیکی ازمقعددچاربواسیرشدم ودوبارنیزعمل جراحی کردم ولی هنوزخوب نشدم چکارکنم وقصددارم بچه دارشوم توروخداراهنماییم کنید

پاسخ دهید
هاشمی

دوستان ازمحلول ام جی ومواد ام جی استفاده کنید واب زیاد و داخل تشت آب گرم بشینید من خودم این مشکل رادارم اما بااین کارها حل شده

پاسخ دهید
عليرضا

من يه جوان ٣٠ ساله هستم دوتيكه ازمقعدم زده بيرون يبوست هم دارم هميشه بعد٢روز يا٣ روز ميرم دستشويي يعني اراده كه ميكنم حتما ميرم بعدش ١٠-١٢ ساعتي درد دارم براي درمان هموروئيدم چكاركنم كه يبوستم هم درمان بشه همزمان

پاسخ دهید
ناشناس

در پاسخ به عليرضا

از کرم رکتول استفاده کنید عالیه سریع بواسیر رو آب میکنه

پاسخ دهید
رها

سلام.من هم یبوست دارم،هم بواسیر.
مقداری گوشت از مقعد بیرون زده و در زمان دفع مدفوع خون زیادی مياد.چیكار كنم.در ضمن نوزاد شیرخوار هم دارم.از عمل هم میترسم.

پاسخ دهید

فقط گزینه‌ی وسط را تیک بزنید. »مشاهده قوانین