عصرعلم

Search
Close this search box.

بهترین روش ایمپلنت و کاشت دندان برای شما چیست؟

ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است، که ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید و روی زیبایی و اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بگذارد، هم چنین در روند غذا خوردن و حرف زدن مشکلاتی را ایجاد کند. هنگامی که دندان خود را از دست داده اید، می توانید با استفاده از یکی از روشهای کاشت دندان برای پر کردن شکاف های ناشی از دلایل بسیاری مانند پوسیدگی دندان و یا آسیب به دندان، زیبایی لبخند خود را بازگردانید. برای آشنایی با روشهای کاشت دندان و انتخاب بهترین روش تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

روش های کاشت دندان 

کاشت دندان توسط پروتزهای ثابتی انجام می‌شود که مانند ریشه مصنوعی دندان عمل می‌کنند و به روش های مختلفی انجام می‌شود، اما می‌توان از رایج ترین روش ها به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمپلنت 
  • روکش 
  • بریج
  • استفاده از دندان مصنوعی

ایمپلنت دندان

 امروزه ایمپلنت به عنوان بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته می باشد، ایمپلنت دندان، یک ترمیم دائمی است که می‌تواند برای تمام عمر شما دوام بیاورد و ظاهر و عملکردی بسیار شبیه به دندانهای طبیعی دارد. برای کاشت ایمپلنت داشتن تراکم استخوان کافی در موقعیت کاشت بسیار تاثیر گذار می‌باشد، اگر استخوان فک تحلیل رفته باشد، پیوند استخوان و یا لیفت سینوس انجام می‌شود. روش های متفاوتی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد که دندانپزشک متناسب با نوع مشکل بیمار، روش مناسب را پیشنهاد می کند. روش های ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

ایمپلنت دندان

۱- ایمپلنت یک مرحله ای

 در این روش پس از جراحی لثه، پایه ایمپلنت درون استخوان قرار داده میشود، لثه دور ایمپلنت بخیه خورده و پایه ایمپلنت پیدا می باشد، پس از ۴۸ ساعت روکش موقت روی پایه قرار می گیرد و در نهایت پس از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان که حدود دو ماه طول می‌کشد، تاج اصلی بدون جراحی جایگزین روکش موقت میشود. این روش بیشتر در ایمپلنت ساب پریوستئال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲- ایمپلنت دو مرحله ای

 در این روش پس از جراحی لثه، ایمپلنت درون استخوان قرار می‌گیرد، اما لثه روی ایمپلنت کشیده می‌شود و بخیه میخورد، بعد از مدتی که پایه ایمپلنت با استخوان جوش میخورد، ( این زمان برای دندان های پایین سه ماه و برای دندان های بالا شش ماه است) لثه دوباره جراحی میشود و از روی ایمپلنت برداشته می شود تا تاج روی ایمپلنت قرار بگیرد، سپس لثه اطراف بخیه میخورد. ایمپلنت دو مرحله ای، برای کاشت ایمپلنت رایج و متداول اندوستئال مورد استفاده قرار می‌گیرد.برای کسب اطلاعات در مورد انواع ایمپلنت به سایت https://www.mehravidclinic.com/ مراجعه کنید.

۳- ایمپلنت فوری

 در این روش پس از بی حس کردن لثه، پایه ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد، سپس تاج دندان موقت در همان روز بر روی ایمپلنت قرار می گیرد و بعد از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک، تاج دائمی جایگزین تاج موقت می شود. این روش به دلیل پروسه درمانی کوتاه تر و هزینه کمتر، به یک روش محبوب تبدیل شده است.

روکش دندان ( پروتز ثابت)

 این روش برای دندان هایی که از آنها فقط یک ریشه باقی مانده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش ابتدا باید ریشه دندان عصب کشی شود، سپس با کمک  فایبر پست و کامپوزیت، تاج دندان بازسازی می‌شود و کلاهکی روی دندان های آسیب دیده قرار میگیرد..نحوه تراش روکش، بستگی به نوع روکش( فلزی، سرامیکی، PFM، زیرکونیوم ) دارد. کاشت دندان با استفاده از قالبگیری و روکش PFMمتداول و رایج می‌باشد. اگر دندان های جلو آسیب دیده و فاصله بین دندان ها زیاد شده است، می توانید؛ بعد از روکش کردن از لمینت دندان، جهت همرنگ کردن دندان و اصلاح طرح لبخند استفاده کنید، زیرا  که لمینت در مهرآوید به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود.

روکش دندان

بریج

در این روش برای کاشت دندان، باید دندان های مجاور را تراش دهند و از آنها به عنوان پایه برای دندان وسط که افتاده است کمک بگیرند، سپس با استفاده از قالبگیری، دندان مصنوعی مخصوص شما از جنس فلز،سرامیک یا شیشه و متشکل از چند روکش به هم چسبیده ساخته می‌شود و با کمک دندان های کناری در جای خود قرار میگیرد. مناسب برای افرادی است که ۱تا۳ دندان خود را از دست داده اند و دندان های کناری آنها سالم و بدون پوسیدگی باشد.

استفاده از دندان مصنوعی

 در این روش می توانید در کمترین زمان ممکن و کمترین هزینه، دندان های از دست رفته خود را جایگزین کنید. کاشت دندان به وسیله یک اتصال پلاستیکی هم رنگ لثه انجام می‌شود که به راحتی قابل جابه جایی و شستشو می‌باشد. دندان مصنوعی هم به صورت تکی و هم به صورت کامل، متناسب با شرایط بیمار ساخته می‌شود.

بهترین روش کاشت دندان برای شما کدام است؟

انتخاب بهترین روش کاشت دندان، به چگونگی سلامت استخوان فک شما، کدام دندان خود را از دست داده اید، سلامتی و توان بدنی برای تحمل جراحی و بهبودی سریعتر، توان مالی شما برای پرداخت هزینه، و از همه مهمتر تشخیص دندانپزشک متخصص بستگی دارد.

نتیجه گیری

برای انتخاب روش و پزشک متخصص در زمینه ایمپلنت و  کاشت دندان و اینکه چه روشی برای شما بهترین است به کلینیک مهرآوید مراجعه کنید، این کلینیک مشکلات دندانی شما را مطمئن، مقرون به صرفه و به بهترین شکل، انجام خواهد داد.

شفاف‌سازی

محتوای این پست و لینک‌های موجود در آن آگهی تبلیغاتی است و تحت سیاست‌های تبلیغاتی سایت عصرعلم در سایت منتشر شده است.

مطالب پیشنهادی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *