خانه » پزشکی و سلامت » چطور میتوانیم دندانهایی سفید و زیبا داشته باشیم؟

چطور میتوانیم دندانهایی سفید و زیبا داشته باشیم؟

داشتن دندانهای سفید و زیبا از جمله مواردی است که موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد میشود. هنگامی که دندانهای شما سفید نباشند خواسته یا ناخواسته از خندیدن و نمایان شدن دندانهایتان در جمع افراد غریبه و یا حتی دوستان و نزدیکان خودداری می کنید و یا کمتر لبخند میزنید. سفید بودن دندانها نه تنها باعث زیبایی چهره و افزایش اعتماد به نفس میشود، بلکه در دوستیابی و برقرار کردن ارتباط با سایر اعضای جامعه نیز مؤثر است.

گرچه ژنتیک و عوامل موروثی نقش مهمی در حفظ سلامت دندانها و سفید بودن آنها دارند ولی نمیتوان از عوامل محیطی و بهداشتی چشم پوشی کرد. در این مطلب ۵ نکته که میتوانند به شما در سفید نگاه داشتن دندانهایتان کمک کنند را بیان میکنیم.

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]1[/number] مسواک زدن مرتب و شستن دهان

نکته ای که بارها و بارها در خصوص بهداشت دهان و دندان تکرار شده است مسواک زدن بعد از هر وعده ی غذایی است. اینکار باعث میشود تا تمیزی سطح دندانها حفظ شده و از پوسیدگی در امان بمانند. بهتر است هر سه ماه (۳ ماه) و یا زمانی که برس مسواک خمیده شد آن را تعویض کنید. همچنین در حین مسواک زدن نباید فشار زیادی به دندانها وارد کنید. سعی کنید به آرامی و نرم تمام سطوح دندان را مسواک بزنید.

مسواک زدن مرتب دندان ها

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]2[/number] زبان را هم مسواک بزنید!

تنها دندانها نیستند که باید شسته شوند، بلکه سطح روی زبان را نیز باید با مسواک تمیز کنید. اینکار باعث افزایش بهداشت محوطه ی دهان خواهد شد و علاوه بر کمک به سفید شدن دندان ها باعث کاهش بوی بد دهان نیز خواهد شد. سعی کنید زبان را به صورت یکطرفه از ته زبان به نوک آن مسواک بکشید.

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]3[/number] استفاده از خمیردندان جرم گیر (سفید کننده)

در کنار مسواک زدن مرتب بعد از هر وعده غذایی، روزانه یک بار از خمیردندان جرم گیر یا سفید کننده استفاده کنید. مدت زمان هربار مسواک زدن باید حداقل ۲ دقیقه باشد و تمام سطوح دندان را برس بکشید. خمیردندانهای جرم گیر حاوی ترکیباتی هستند که مانع از تشکیل جرم و پلاک های دندانی میشوند و در سفید نگاه داشتن دندان کمک میکنند.

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]4[/number] استفاده از دهان شویه

دهان شویه محلولی است که دارای مواد سفیدکننده و جرم گیر است. علاوه بر آن موجب میشود تا راه تنفسی باز شده و تبادل هوا در بینی و دهان راحت تر صورت پذیرد. از این رو در خوشبو کردن دهان نیز مفید است. توصیه میشود روزانه دوبار محوطه دهانی را با محلول دهان شویه شست و شو دهید، غرغره کنید و محلول را دور بریزید. معمولا بر روی بسته ی دهانشویه، نحوه ی استفاده و مدت زمان استفاده از آن ذکر شده است.

استفاده از نخ دندان

[number color=#900 bg=#fcc bc=#900]5[/number] استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان باعث میشود تا مواد غذایی گیر افتاده در فواصل دندانی، خارج شوند. بسیاری از مواد غذایی هستند که با مسواک زدن از دهان خارج نمیشوند و باید از نخ دندان استفاده شود. ماندن تکه های ریز مواد غذایی در دهان باعث تجمع یافتن باکتریها و در نتیجه تشکیل پلاک و جرم خواهد شد که منجر به زرد شدن دندانها و پوسیدگی آنها میشود. استفاده از نخ دندان، باعث خارج شدن این ذرات خواهد شد و از پوسیدگی و جرم دار شدن دندان جلوگیری خواهد کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، نکات دیگری نیز وجود دارند ولی رعایت همین چند نکته ی ساده میتواند تا حدود بسیار زیادی در حفظ سفیدی و زیبایی دندانها مؤثر باشد.

4 دیدگاه دربارهٔ «چطور میتوانیم دندانهایی سفید و زیبا داشته باشیم؟»

  1. سلام .استاد بهداشت دهان و دندان ما میگه:مهم نیست در طول روز چند بار مسواک میزنی . یه بار ، دور بار، مورد داشتیم آب هم میخورده میرفته مسواک میزده. مهم اینه که چطوری مسواک میزنی.

  2. من هرشب تصمیم میگیرم که یک سری کارها بکنم و صبح که بیدار میشم نمیدونم کدوم رو شروع کنم. عصر که میشه هیچ کاری نکردم و باز شب برنامه میریزم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن