خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » پتریازیس ورسیکالر (تینه آ ورسیکالر)

پتریازیس ورسیکالر (تینه آ ورسیکالر)

تعریف

عفونت لایه شاخی پوست به دلیل مخمرهای مالاسزیا که شایع و اغلب عود کننده می باشد .

توزیع جغرافیایی

انتشار جهانی دارد اما بیشتر در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری شایع است . از نظر نوع آب و هوا بیشتر در فصل تابستان شیوع دارد.

عامل و انتشار

گونه های مالاسزیا (فورفور، سیمیودیالیس ، گلوبوزا، ابتوزا، پاذکی درماتیس ، اسلوفیا، رستریکتا ، ژاپونیکوم و درماتیس ) عامل بیماری هستند.

گونه های مالاسزیا چربی دوست و دو شکلی غیر حرارتی بوده ، به صورت سلول های مخمری جوانه دار و هایف های کوتاه و ضخیم دیده می شوند.

آنچه قبلا پیتروسپوروم اوال نامیده می شد در حقیقت گونه های مالاسزیا ست .فلورنرمال پوست سر و تنه هستند و در بیشتر موارد عفونت اندوژنوس است و انتشار بین افراد غیر معمول است .

امکان انتقال از انسان به انسان می باشد . (تماس مستقیم و یا از طریق لباس و تختخواب آلوده)

فاکتورهای مستعد کننده بیماری شامل : بیماران پیوندی ، مصرف کورتیکواستروئیها، سوء تغذیه ، حاملگی ، و مصرف قرص های خوراکی ضدبارداری می باشد.

علایم بالینی :

* لکه های مشخص پوسته دار به صورت هایپو یا هایپر پیگمانته بر روی ناحیه فوقانی تنه، شانه ها، گردن ، بازو و شکم و… مشاهده می شود.

*در بیماران با پوست روشن ضایعات در ابتدا صورتی بوده سپس قهوه ای کمرنگ می شوند . در بیماران با پوست تیره ضایعات به صورت بی رنگ یا شفاف دیده می شود.

* در بیشتر موارد در اثر تاباندن چراغ وود (لامپ UV با طول موج nm 365) بر روی ضایعات فلورسانس زرد طلائی رنگ دیده می شود.

تشخیص افتراقی :

بیماری بایستی از بیماری هایی چون ویتیلیگو ، کلوآسما، درماتیت سبورئیک ، پیتریازیس روزه آ ، اریتراسما، سیفلیس ثانویه و پینتا افتراق داده شود.

تشخیص آزمایشگاهی :

الف- آزمایش مستقیم :

در آزمایش مستقیم میکروسکوپی از تراشه یا پوسته ضایعه بیمار با پتاس ۱۰% و یا رنگ آمیزی بلودومتلین ، مخمرهای جوانه دار کاملاٌ گرد به همراه هایف های ضخیم و کوتاه سوسیسی شکل و یا اسپاگتی شکل دیده می شود.

در آزمایش میکروسکوپی با نوار چسب اسکاچ از ضایعه بیمار تجمعی از سلول های مخمری کاملاً گرد به صورت منظره خوشه انگوری و یا لانه زنبوری دیده می شود.

در شتخیص بیماری توصیه می شود که تنها به آزمایش مستقیم با نوار چسب اسکاچ اکتفا ننموده و به همراه آن لازم است آزمایش با پتاس ۱۰% و یا رنگ آمیزی بلودومتلین نیز صورت گیرد.

ب- کشت :

محیط کشت می بایست واجد روغن زیتون استریل باشد . مخمر در این شرایط در دمای ۳۴-۳۳ درجه سانتی گراد پس از یک هفته کلنی های کوچک به رنگ زرد تا کرم ایجاد می کند.

گردآوری و ترجمه:دکتر نیما بختیاری(D.V.M)


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن