خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » علائم بیماری هاری و اقدامات ضروری در زمان گاز گرفته شدن

علائم بیماری هاری و اقدامات ضروری در زمان گاز گرفته شدن

علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات

بیماری هاری چیست؟

بیماری هاری یک بیماری ویروسی بسیار کشنده است. این ویروس از طریق بزاق و معمولا توسط گازگرفتن از حیوان بیمار به حیوان یا انسان سالم منتقل می‌شود. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود.

بیماری هاری بیشتر در حیوانات وحشی و عمدتا در اسکانک‌ها، راکون، خفاش، کایوت و روباه رایج است. از میان حیوانات خانگی، گربه‌ها بیشترین آلودگی را به ویروس هاری داشته‌اند که دلیل آن عدم واکسیناسیون در برابر بیماری هاری بوده است. پس از گربه‌ها، سگ‌ها و گاوهای شیری در صدر آمار قرار دارند. شیوع در سایر حیوانات شامل اسب، بز، گوسفند، خوک و راسو کمتر است.

تنها پستانداران به بیماری هاری مبتلا می‌شوند. پرندگان، ماهی‌ها، خزندگان و دوزیستان مبتلا نخواهند شد.

باید بدانید:

مهمترین راه انتقال هاری به انسان گاز گرفته شدن توسط حیوان هار است. بنابراین لمس و نوازش، ضربه زدن، لیس زدن پوست سالم، بوسیدن و یا هر روش دیگر، امکان انتقال هاری وجود نخواهد داشت.

علائم بیماری هاری در انسان

علائم بیماری هاری در انسان شامل موارد زیر است:

 • پرخاشگری و حساسیت بیش از اندازه
 • حرکت زیاد و آشفتگی
 • گیجی و توهم
 • اسپاسم عضلانی و حرکات غیرارادی
 • تشنج
 • فلجی (کامل یا موضعی)

علائم هاری در حیوانات

هنگامی که ویروس وارد بدن می‌شود، از طریق اعصاب به مغز مهاجرت می‌کند. علائم بیماری هاری در سگ‌، گربه‌ و راسو ممکن است متفاوت باشد. این علائم عمدتا شامل حالت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج است.

علائم بیماری هاری در حیوانات وحشی ممکن است تنها شامل اختلالات رفتاری باشد. برای مثال حیوانی که به طور معمول فقط در شب‌ها فعال است به صورت سرگردان در طول روز دیده می‌شود. علاوه بر علائم ذکر شده در سگ و گربه، اسب، گاو، گوسفند و بز ممکن است گوشه گیری، خودزنی و ترس از نور مشاهده شود.

بیماری هاری از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

مهمترین راه‌های انتقال بیماری هاری به انسان گاز گرفته شدن و چنگ انداختن توسط حیوان هار است.

فرم انتقال دیگر که چندان شایع نیست ریخته شدن بزاق آلوده بر روی زخم باز، مخاط چشم، بینی و یا دهان است.

بنابراین لمس و نوازش، ضربه زدن، لیس زدن پوست سالم، بوسیدن و یا هر روش دیگر، امکان انتقال هاری وجود نخواهد داشت.

حتی اگر حیوانی شما را گاز گرفت، تنها در صورتی احتمال ابتلا به هاری وجود دارد که حیوان مبتلا به بیماری هاری باشد.

بنابراین هر گاز گرفتگی به معنی انتقال بیماری هاری نیست با اینحال اقدامات درمانی و پیشگیرانه پس از گاز گرفته شدن و یا تخریش عمیق ضروری است. (حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند.)

اگر سگ یا گربه ناشناس من را گاز گرفت چکار کنم؟

 • آرامش خود را حفظ کنید ولی گاز گرفتگی را نادیده نگیرید. زخم را با قدرت و با آب و صابون بشویید.
 • بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و مساله را با وی در میان بگذارید و به گفته‌های وی عمل کنید.
 • در صورت امکان حیوانی که شما را گازگرفته به دام اندازید. اگر این امکان وجود ندارد رنگ و اندازه و ظاهر و … او را به خاطر بسپارید تا شناسایی کنید.
 • اگر حیوان وحشی یا ولگرد است تنها سعی کنید بدون اینکه مجددا گازگرفته شوید آن را به دام اندازید. اگر نمی‌توانید و یا اگر مجبور به کشتن حیوان شدید، بدون به آسیب رساندن به سر، این کار را انجام دهید. زیرا برای تشخیص و آزمایشات به سر حیوان نیاز است.

مراحل درمان و واکسیناسیون هاری

درمان بیماری هاری پس از گازگرفته شدن توسط حیوان هار صورت می‌گیرد و شامل دوزهای گلوبولین ایمنی هاری انسانی (HRIG) می‌باشد که باید در اولین فرصت تزریق شود.

دز اول در همان لحظه و یا حداکثر در روز اول و دزهای بعدی در روزهای ۳، ۷ و ۱۴ نسبت به روز اول تزریق خواهند شد.

از آنجایی که حیوان هار حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند بنابراین اگر پس از ۱۰ روز حیوان زنده ماند نیازی به تزریق دوز چهارم واکسن برای فرد گزیده شده وجود ندارد و همان ۳ دز کفایت می‌کند. (زنده ماندن حیوان پس از ۱۰ روز به این معنی است که حیوان مبتلا به هاری نبوده است.)

افرادی که قبلا واکسن هاری را دریافت کرده‌اند در صورت گزیده شدن توسط حیوان هار باید دو نوبت واکسن بوستر (تقویتی) در فاصله ۳ روز بعد از گزیده شدن دریافت کنند. این افراد نیازی به تزریق HRIG نخواهند داشت.

توجه کنید

تا هنگامی که ویروس هاری وارد مغز و بزاق حیوان نشود قابلیت انتقال را نخواهد داشت. بنابراین این امکان وجود دارد که حتی گزیده شدن توسط حیوان هار منجر به هاری نشود.

پس از ورودِ ویروس به مغز و بزاق، حیوان حداکثر ۱۰ روز زنده خواهد ماند و به همین دلیل اگر حیوان پس از ۱۰ روز زنده ماند پس هار نبوده و دوز چهارم (روز ۱۴) لزومی ندارد.

ولی اگر حیوان پس از ۱۰ روز تلف شود دوز چهارم و بعضا در افراد با سیستم ایمنی ضعیف، دوز پنجم نیز ضروری است.

پاسخ به سوالات متداول در خصوص بیماری هاری

چه وقت لازم است واکسن هاری بزنم؟

هر زمان که توسط حیوان ولگردی که علائم مشکوک به بیماری هاری داشت مورد حمله قرار گرفتید لازم است واکسن بزنید.

حین بازی کردن یا غذا دادن به حیوان ناشناس‌/ولگرد دستم را چنگ زد. آیا باید واکسن بزنم؟

بله. هر چند برای انتقال بیماری هاری، حیوان باید علائم بیماری هاری را داشته باشد اما به دلیل ریسک بالا، بهتر است واکسن بزنید.

اگر حیوان خانگی‌ من را گاز گرفت یا چنگ انداخت چکار کنم؟

محل زخم را با آب فراوان بشویید و ضدعفونی کنید.

اگر حیوان خانگی‌ با حیوانات ولگرد در ارتباط نبوده و یا واکسن هاری به آن تزریق شده باشد، نیازی نیست شما واکسن بزنید.

ولی اگر ارتباطات حیوان محدود نشده، واکسینه نشده و تغییری در رفتار حیوان‌تان مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

فراموش کردم واکسن بزنم؟

بهتر است هرچه سریع‌تر برای دریافت واکسن به مراکز درمانی مراجعه کنید.

منابع برای مطالعه بیشتر:

219 دیدگاه دربارهٔ «علائم بیماری هاری و اقدامات ضروری در زمان گاز گرفته شدن»

 1. سلام روزتون بخیر من یه توله دوماه و نیمه به سرپرستی گرفتم که حین بازی گاز میگیره و گاهی هیجانی میشه شدت فشار گازش بیشتر هست مراحل واکسیناسیونش رو دارم انجام میدم که دوز اولش انجام شد و دوزهای بعدی در ماه بعد هست و بعد واکسن هاری . دیشب حین بازی یهو رفت سراق برادرم و گوشش رو گاز گرفت طوریکه خونی شد نیازی هست که واکسن هاری بزنه برادرم ؟ نژادش شیتزو هست و روی بدنش هیچ جای زخمی نیست که نشان دهنده گزش حیوان دیگری باشه

 2. سلام خوبین من امروز داشتن یه توله سگ ولگرد میبردمش خونه تو دستم بود که یکدفعه منو گاز گرفت من یه آب زدم دستمو و رفتم سری واکسن هاری زدم امکان داره هاری داشته باشه یا فقط میخواست خودشو نجات بده

 3. سلام وقتتون به خیر
  یه گربه هست که سه تا بچه گربه داره به دنیا آورده تو خونه بچه هاش الان راه می رن یکیشون هست که یه گوشه کز می کنه نمی تونه سریع بدوه و چشمهاش خیلی ریزه و از گوشه یکی از چشمهاش که کاملا بسته است ترشحات شفاف شیری رنگ می یاد بیرون غذا هم کم می خوره تمام مدت یه گوشه می شینه یا می خوابه هیچ حرکتی نداره سرش هم پایینه مثله افسرده ها ممکنه هاری داشته باشه از اونجایی که نمی دونم با گربه های دیگه در تماس بوده یا مادرش مریض هست یا خیر یا اینکه به خاطر چشمش اینطوری هست چون دست خودم رو خراشیده خیلی سطحی واسه این نگرانم ولی فردا بچه گربه رو می برم دامپزشکی فقط آیا می تونن اونا تشخیص بدن این گربه کزاز یا هاری رو منتقل کرده یا خیر؟متشکرم اگر که لطف کنید و پاسخ دهید رفتار گربه خییییییلی مشکوکه کاملا افسرده است و کم اشتها

  1. سلام
   افسردگی و کم اشتهایی در خیلی از بیماری‌ها مشاهده میشه، برای موردی که شما گفتید بیماری هاری جزو گزینه‌های مطرح نیست.

   1. سلام متشکرم از پاسختون این بچه گربه کمبود محبت داره از وقتی که من نازش می کنم یه کم بهتر شده ولی هنوز از چشماش مایع شفافی می زنه بیرون که با گوش پاک کن تمیزش می کنم و فقط یکی دو بار همون صبح ها می زنه بیرون بعضی وقتا هم که داره غذا می خوره یه صدایی در می یاره آب دهنش می ریزه بیرون یا حالا شاید از بینیش چشماش هم همیشه اون مایع ازشون می زنه بیرون صبح ها بعد امروز هم مدفوع کرده بود نتونسته بود تمیز مدفوع کنه یه مقداریش روی پاش بود دیدم رنگ زرد و شل داشت که تمیزش کردم ولی رفتم راجع بهش خوندم گفته بود این اسهال گربه ای هستش ممکنه دچار مشکل گوارشی باشه یا انگل داشته باشه من یه تا یکم نمی تونم ببرمش دامپزشکی چون مامانم می فهمه دعوام می کنه واسه این می شه زودتر جوابم رو بدین که اگه واسش خطری هست خب منم برام مهم نباشه زودتر ببرمش و همینطور حالش مقداری بهتر از روز اولش هست فقط نگرانشم هنوز مثله گربه های همسنش تواناییش نیست متشکرم پاسخ بدید

    1. سلام
     تو بچه‌ گربه‌ها بیماری‌های ویروسی با علائمی که شما میگید داریم (به عنوان مثال کلسی ویروس و هرپس ویروس و سایر بیماری‌ها) که میتونه برای گربه خطرناک باشه و البته خطری برای انسان ندارند.
     اگر امکانش رو داشته باشید که زودتر دامپزشکی از نزدیک معاینه کنه خیلی بهتره (برای تشخیص دقیق نیاز به معاینه و تست‌های تشخیصی هست).
     احساس مسئولیت شما قابل ستایشه.

     1. خیلی متشکرم چشم حتما چون الان منو دیگه مامان خودش می دونه اینقدر حساسه به محبت متشکرم

 4. سلام آقای دکتر وقت بخیر ، من یک گربه آوردم و باهاش مشغول بازی بودم دو سه تا خراش سطحی بدون خون ریزی روی دست و پام بوجود آورد و دو روز بعد از این خراش های سطحی بدون خون ریزی ، گربه رو داشتم باهاش بازی میکردم بخاطر اینکه دستش رو گذاشت روی صورتم حواسم نبود کشیدمش و خون ریزی کرد در حد کمی من صابون زدم سریع و الکل و حدود ۱۲ ساعت بعدش که صبح شد رفتم واکسن هاری زدم سه دوز دو بازویی به همراه سرم هاری در صورت و گفتن در دست و اینات نیازی نیست
  در کل الان ۲۶ روز هست از واکسن زدن من میگذره
  و نمی‌دونم سر اون گربه هم چی اومده مال شخص دیگه ای بود و واکسن نخورده بود و دو سه ماهه ، با گربه های دیگه هم در ارتباط بوده یا نه نمی‌دونم و اینکه زندس یا نه
  اما سوال من اینه
  الان دیگه خطری منو تهدید نمیکنه ؟
  من با دوتا متخصص عفونی هم حرف زدم گفتن خطری نیست حتی با وجود اینکه از خراش های حتی سطحیت هم دو سه روز گذشته بود خطری وجود نداره
  اما بازم خواستم بیام تو این سایت از شما هم بپرسم
  حتی یک متخصص گفت همین که ۲۱ روز از واکسنتون گذشته و سالم هستید یعنی هیچ خطری دیگه نیست و کاملا آنتی بادی هم دارید الان و خطری قرار نیست شما رو تهدید کنه

 5. با سلام آقای دکتر
  اگر حیوانی با فرض حتی هار بودن شخصی رو چنگ بزنه یا گاز بگیره ، با تزریق واکسن تا حداقل یک روز بعد آن فرد از بیماری نجات پیدا می‌کنه درسته ؟ و دیگه خطری تهدیدش نمیکنه چون واکسن زده و بقول خودتون در دوره کمون بوده نه علایم

  1. سلام
   هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰٪ ایجاد نمیکنه ولی احتمال تهدید رو به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش میده و طبیعتا شانس بهبودی رو افزایش.
   نکته‌ی بعدی سرعت عمل در شستشوی محل زخم و پس از اون تزریق واکسن هست، هرچه این فاصله‌ها بیشتر باشه (زمان ایجاد زخم و اقدامات درمانی) شانس بهبود ممکنه کمتر بشه.

 6. سلام آقای دکتر وقت بخیر من یک گربه یک خراش روی صورتم انداخت گربه دو ماهه هم بود و از بچگی توی خونه بزرگ شده بود و من اونو برگردوندم به صاحبش ، رفتم فردای خراش هم سرم هاری زد هم روش اینترادرمال سه دوز رو زدم ، فقط اینکه ، من حتی اگر از تاریخ اومدن گربه به خونم هم حساب نکنم ، از تاریخ واکسن زدنم الان ۲۱ روزه میگذره و حیوان زندس فقط از صاحبش پرسیدم گفت یک روز اسهال و استفراغ داشته و روز های قبلش هم اسهال اما خب طبق گفته سایت های علمی حتی اگر بزاق به مغز هم وارد بشه نهایت ده روز زندس یا با ارفاق ۲۰ روز ( هم دوره بزاق هم دوره بالینی ) اما این گربه هنوز زندس ، پس یعنی هار نبوده یا حداقل زمانی که حتی پیش من بوده هنوز هاری به سیستمش وارد نشده بوده ، درسته ؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای حیوانات خانگی که داخل منزل نگهداری شدن و با حیوانات دیگه در ارتباط نبودن بیماری هاری اصلا مطرح نیست.
   با توضیحاتی که دادید امکان هار بودن برای این گربه وجود نداره و جای نگرانی نیست.

   1. چون که صاحبش با اینکه از بچگی پیشش بوده با گربه های دیگه تو خونش بوده من بازم رفتم واکسن رو زدم با اینکه چند روز پیشم بود فقط ، اما در کل از تاریخی که واکسن زدم ۲۲ روز هست میگذره و این گربه هنوز زندس فقط یکم اسهال استفراغ از صاحبش پرسیدم گرفته بود دیروز که رفته دارو داده خوب شده حیوون
    در کل فقط خواستم مطمئن بشم چون ۲۲ روز گذشته و هنوز زندس هار نبوده پس
    اگر بخوام از زمانی هم که آوردم حساب کنم بین ۲۳ تا ۲۶ روز هست که زنده هست همچنان
    من به شدت افکار وسواس گونه دارم و حتی فکر میکردم با وجود واکسن هاری هم که زدم خطر بازم تهدیدم می‌کنه

    1. اگر گربه‌های دیگه که داخل منزل بودن هم خونگی باشن مشکلی وجود نداره و احتمال بیماری هاری وجود نداره. (احتمال هاری برای حیواناتی مطرحه که تاریخچه‌ای ازش در اختیار نداریم و یا تحت نظارت نبودن و یا تاریخچه‌ای که وجود داره نشون دهنده درگیری و زخمی شدن توسط حیوان وحشی‌/غیرخانگی است.)
     دومین مساله اینه که در بیماری هاری مرگ بعد از ۱۰ روز قطعیه (بیشتر نمیشه).
     گربه‌ای که دارید در موردش اطلاعات میدید مشخصا به بیماری هاری مبتلا نبوده.

     1. کلا چون میگن گربه چند روز قبل علایم بالینی بزاق هاری رو داره ، من فکر کردم بیشتر از ده روز زنده باشه هم ممکنه باز هار باشه اما با فرمایش شما که الان ۲۲ روزه زندس ، قطعا هار نیست
      چون من نگران بوسه هایی بودم که به سر و بدنش میزدم
      درسته آقای دکتر ؟
      ببخشید آخرین سوالی هست که برای اطمینان میپرسم

 7. سلام اقای دکتر وقت بخیر.میخواستم راهنمایی کنید منو.دو روز پیش گربه خونگی من من وبه سدت گاز گرفت ودست وپاهام زخمی شد.نمیدونک چرا یهویی اینکارو کرد.امگان داره این یهویی حمله کردنش به من نتیجه داشتن هاری باشه.درحالیکه کاملا خونگی وبا گربه بیرون وهیچ حیوون غریبه ارتباط نداشته.
  میتونم امیدوار باشم که مریضی اازگازگرفتگی و…منو تهدید نمیکنه یانه .؟!

 8. سلام لطفا میشه جوابموبدیییین🙏امشب ی سنجاب کوچولو دست شوهرموگازگرفت درحدی که پوست دستش کند ویکم خون اومد باآبوصابون شوست
  احتیاجی هست واکسن بزنه من خیلی نگرانم

  1. سلام
   اگر سنجاب اهلی بوده و داخل خونه نگهداری میشده (با حیوانات دیگر در ارتباط نبوده) واکسن نیازی نیست. اگر غیر از این بوده بهتره برای واکسن اقدام کنید.

 9. سلام یک گربه ی سیاههست ک من و مادرم از بچهذگی بهش غذا میدیم ولی ولگرده برای ما نیست امروزه من امدم بهش غذا بدم ی دفعه یه گار میلی ریز گرفت ولی اصلا خون نیومد و به پوستمون هم نفوذ نکرده باید واکسن بزنم!?

 10. سلام من امروز یه توله سگ دیدم دستمو بردم که نازش کنم دستمو اندازه یه نوک سوزن سوراخ کرد کمی هم خون اومد.یک سال پیشم سه دوز واکسن هاری زدم کزازم زدم الان لازمه که واکسن بزنم.اون توله هم شیر بهش دادم خورد

 11. سلام آقای دکتر . اگه میشه لطفا به سوالم جواب بدین
  من رفته بودم ترکیه، چند تا سگ ولگرد بهم حمله کردن . و گازم گرفتن . البته خیلی عمیق نبود ولی درد داشت . من شبش بلیط داشتم بیام ایران . تا برگردم و برم دکتر و واکسن بزنم ۳۰ ساعت طول کشید . یعنی دقت کردم دیدم دقیقا سر ۳۰ ساعت واکسن دریافت کردم .‌تو همه سایتها نوشته باید زیر ۲۴ ساعت واکسن تزریق بشه . به نظرتون دیر شده ؟ و آیا خطری تهدیدم میکنه. لطفا جواب بدین ممنون

  1. سلام
   چندتا مساله مطرحه. اول اینکه چه مدت از این واقعه میگذره؟ آیا محل زخم‌ها شستشو داده شدن؟ ناحیه‌ی گزش هم مهمه، هرچه ناحیه گزش از سر و گردن دورتر باشه، مدت زمان بیشتری طول میکشه تا ویروس خود رو به مغز برسونه.
   حالت ایده‌آل دریافت واکسن در سریع‌ترین زمان ممکن هست ولی بین ۲۴ تا ۳۰ ساعت تفاوت معناداری وجود نداره.
   با شرایط فعلی شما، چیزی که مهم هست اینه که شما دوزهای بعدی واکسن رو به صورت مرتب و به موقع دریافت کنید.
   توجه داشته باشید که هر حمله و گازگرفته شدنی توسط حیوانات به معنی ابتلا به بیماری هاری نیست، ممکنه اون حیوان اصلا هار نبوده باشه ولی با توجه به اینکه ایران و ترکیه جزو کشورهایی پرخطر محسوب میشن در زمینه هاری، تمام دوره‌های واکسن رو انجام بدید ولی نگران نباشید.

   1. سلام خیلی ممنون از پاسخ تون
    راستش این اتفاق ۲ روز پیش تو یکشنبه افتاد و من واکسن رو دوشنبه دریافت کردم . دو تا واکسن مجزا بودن . یکی برای بازو و اون یکی رو به جاهایی که گاز گرفته شده بود تزریق کردن . ۳ تا نقطه توی پا و یه نقطه توی آرنج اندازه گزش بزرگ نیست . اندازه یه دونا عدس یا شاید کمی کوچیکتر. ولی قرار شده ۳ بار دیگه در زمان های مشخص شده برم و واکسن دریافت کنم . من این سگ ها رو از دور میدیدم که کنار مردم بودن و بهشون غذا هم دادن اما همینکه این سگها از کنار من رد شدن شروع کردن با پارس کردن و حمله ‌ واقعا نمیدونم چرا . من هیچ کاری نکردم و بی دلیل پارس کردن و با هم هی حمله میکردن . با این شرایطی که توصیف کردم و اینکه واکسن رو بعد از ۳۰ ساعت زدم ، شرایط من رو خطرناک نمیبینین ؟ خیلی نگرانم .

    1. ممکنه نسبت به یک محرکی (حتی مثل بوی عطر، یک نگاه و حتی لبخند یا هر چیز دیگه) واکنش نشون داده باشن. سگی که به بیماری هاری مبتلا باشه یا کلا گوشه گیر میشه یا به همه حمله می‌کنه و چندان تمایلی به غذا و آب نداره (چون یکی از علائم مهم هاری سختی در بلعیدن غذاست).
     در کل نگران نباشید. حتما دوره‌ی واکسیناسیون رو کامل طی کنید برای اطمینان خاطر.

 12. سلام
  من داشتم به سگم غذا میدادم بعد تیزی دندونش خورد به دستم دستم فقط یه چند ثانیه خون اومد و بعد قطع شد ایا مبتلا هستم ؟ سگمم توله نگهبان بود

 13. سلام امروز همستر دست داداشمو گاز گرفت و انگشتش خون اومد میخوام بدونم باید واکسن بزنه یا مشکلی نداره؟

 14. سلام. ممنون از مطلبتون.
  دو هفته پیش من یک توله رو در راه پیدا کردم، دلم براش سوخت بردمش باغ. تو این دو هفته یکی دو بار گاز گرفته و چنگ زده، ولی چون پوستم پاره نشده بود اهمیت ندادم؛ ولی بارها دست و پام رو لیس زده بود، و زخمهای ریز روی دست و پام بود. دیروز هم یه ذره گاز گرفت و پوستم کمی پاره شد (به اندازه یک قطره خون اومد)، برای همین رفتم پیش دکتر و یه واکسن هاری زدند. بعد از واکسن ناگهان اوضاعم به هم ریخت. سرماخوردگی یا آنفولانزای خفیفی داشتم (و این هم بگم که همیشه سرماخوردگی جدی من منجر به ذات الریه میشه) و الان خیلی بدتر شد. مشکل اینجاست که اینا عوارض هاری هم هستند و من خیلی می ترسم: بی اشتهایی، خستگی، احساس ضعف، سرگیجه، احساس تشنگی زیاد، بی قراری، و اینطور علایم. لطفا بهم بگید چطوری میشه مطمئن بود که اینا نشانه های هاری هستند یا نشانه های تشدید سرماخوردگی به خاطر تزریق واکسن.
  ممنون میشم اگه سریع جواب بدید و به ایمیل هم بفرستید.

  1. تا اونجا که من می دونم توله ها هاری ندارن اما بازم از دکتر بپرسید مطمئنم تره ان شا… که اون توله رو بیرون نکرده باشید

  2. سلام
   بیایید چند تا مساله رو قدم به قدم پیش بریم تا به نتیجه‌گیری برسیم. شاید برای دیگران هم مفید باشه:

   ۱) هاری یک بیماری عصبی است پس دارای علائم عصبی است. (چه علائم عصبی‌ای داره؟‌ دیوانه شدن حیوان، حمله‌ی بدون دلیل، عدم کنترل رفتار و یا برعکس افسردگی و فاز هاری خاموش و گوشه گیری و غذا نخوردن و این مدل علائم)

   ۲) حیوانی که مبتلا به بیماری هاری باشد حتما حتما و حتما طی ۱۰ روز می‌میرد. پس اگر بیشتر از ۱۰ روز زنده ماند قطعا هار نبوده است.

   با وضعیتی که شما توصیف کردید اینطور به نظر میرسه که اون سگ از نظر رفتاری کاملا نرمال بوده، غذا میخورده با شما بازی میکرده و دست و پاتون رو لیس میزده و هیچ رفتار مشکوکی نداشته.
   مساله بعدی اینکه اون توله برای بیشتر از ۱۰ روز پیش شما بوده و زنده مونده.

   نتیجه گیری: حیوان مبتلا به بیماری هاری نبوده و اگر چنگ بندازه یا گاز بگیره هم شما به بیماری هاری مبتلا نخواهید شد.

   اما برای واکسن، هر واکسنی در بدن واکنش‌هایی رو ایجاد میکنه مثل علائمی که گفتید و این کاملا طبیعیه و بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت علائم بر طرف خواهند شد. اگر بعد از این مدت زمان هنوز واکنش‌های ایمنی در بدن شما با شدت ادامه دارن حتما به پزشک مراجعه کنید.

 15. سلام چند ماهی هست به یه بچه گربه با احتیاط غذا میدم امشب موقع غذا دادن متوجه شدم تیزی دندونش باعث خراش سطحی کوچک رو انگشتم شد که خون اومد بالافاصله با ابو صابون شستم و بعد چندین بار با الکل ضد عفونی کردم و چسب زخم زدم
  ایا نیازی به واکسن زدن هست؟

 16. سلام . مطمئن نیستم حدود دو هفته پیش یا یک هفته پبش گربه مرا چنگ زده ۴بار خون امده البته وقت بازی! گربه حالش یکم خوب نیس غذا نمیخوره ایا باید واکسن بزنم؟!لطفاسریعا جواب بدین .ممکنه مبتلا شده باشم؟!

 17. سلام من سگم حدودا ۳ ماه و ۱۰ یا ۱۵ روزشه من ماهه قبل که سگم داشت غذا میخورد رفتم طرفش یهو پام رو گاز گرفت و توی یه هفته ۳ نوبت واکسن هاری زدم و همچنین یه کزاز و دکتر گفت که هاری ندارم و سگم هنوزم زنده هست و امروز هم سگم فقط این دندون نیشش به اندازه ی خییلی کمی خراش برداشت روی زانوی پام و من سریعا با آب و صابون شستمش و ۲ تا مک زدم که رفع بشه الان باید باز واکسن هاری بزنم یا نه ؟بعد در ضمن سگمم واکسینیاسون شده هست و شناسنامه داره ممنون از شما.

 18. سلام آقای دکتر لطفا جواب بدین من وقتی بچه بودم سگ پام رو گاز گرفت که چون داخل روستا بودم نتونستم واکسن هاری بزنم و فقط پام رو با آب و صابون شستم الان خیلی ساله گذشته آیا ممکنه مشکلی پیش بیاد

 19. سلام اقای دکتر خسته نباشید اگه امکانش هست سریع جواب بدین ممنون میشم حدود نیم ساعت پیش دو تا سن بهم حمله کردن هردو رو زدم ولی یکیش موقعی ک داشتم با مشت میزدم تو سرش انگار انگشت اشاره ام بگی نگی گیر کرده به دندانش یه خراش خیلی کوچیک یعنی به اندازه نوک سوزن زخم شده ایا احتیاج به مراجعه به پزشک دارم یانه اون سگی که من دیدم هیچ علائمی که فرمودید رو نداشت خیلی تیز و بز بود

  1. سلام
   اگر سگ ولگرد (ناشناس و بدون صاحب) به شما حمله کرده باشه و زخمی شده باشید باید به پزشک مراجعه کنید و واکسن دریافت کنید.
   اگر سگ برای خودتون بوده یا اینکه آشنا بوده و ارتباطش با سایر حیوانات زیر نظر بوده، واکسن دریافت کرده بوده و با حیوانات دیگه جنگ و جدل نداشته و علایم مشکوک به هاری هم نداشته نیازی نیست.

 20. سلام وققتون بخیر، ممنون از سایت خوبتون.
  من دیروز با یه بچه سگ ولگرد داشتم بازی میکردم
  که خیلی چنگ مینداخت و دندونش مثل اینکه می خوارید گاز میگرفت، می خواستم بدونم گاز گرفتگی از روی شلوار که باعث سوراخ شدن شلوار بشه ولی باعث زخم شدن پا نشه یا چنگ انداختن باز از روی شلوار باعث انتقال هاری میشه؟

  1. سلام
   نکته اصلی اینه که آیا اصلا اون سگ هار بوده یا مشکوک به هاری بوده یا نه!؟ یعنی رفتارها و علایمی که در بیماری هاری گفته شده رو داشته یا نداشته.
   اگر داشته باشه بعدش مساله‌ی انتقال بیماری پیش میاد.

 21. سلام خواهشا اقای جواب بدین خیلی نگرانم
  دیروز دخترم که ۲ سالشه به خرگوشمون تخمه میداده که خرگوش اشتباهی انگشت اونو گاز میگیره زخم خیلی سطحی هست و هیچ خونی ازش نیومد بیرون. فقط با آب خالی دستشو شستم. و خرگوشا همیشه تو قفسن بیرون نمیاریمشون . بچه مو باید واکسن بزنم؟ اطرافیان نگرانم کردن خرگوش هم علایمی نداره. خواهشا جواب بدین از نگرانی بیرون بیام

  1. سلام
   وقتی خرگوش شما با حیوان دیگه‌ای در تماس نبوده چجوری میخواد هاری گرفته باشه که شما نگرانی؟!
   نگرانی الکی و بی‌مورد به خودتون راه ندید.
   همه چیز در مورد هاری در این مطلب گفته شده اگه با دقت مطالعه بفرمایید اطلاعاتتون تکمیل میشه.

 22. سلام آقای دکتر من سه و ماه و ده روز پیش دقیقا دو دوز واکسن هاری زدم میخوام ببینم بدنم تا کی ایمنه الان اگه حیوان هار حمله کنه و من واکسن هاری نزنم بازم بدنم ایمنه؟ میتونین سریع جوابمو بدین ممنون قبلا کزاز و هاری کامل هم زدمشاید چند سال پیش

 23. تا چه مدت پس از زدن واکسن هاری بدن مابه گزش حیوانات ایمن هست؟آیا پس از هرگزش حتی در فاصله زمانی کمتر از یک ماه باز باید دوباره کامل واکسن زد؟

  1. سلام
   بستگی به نوع واکسن و بوستر داره، معمولا ایمنی طولانی مدت ایجاد میکنه (بین ۳ تا ۱۰ سال)
   برای هر گزشی نیاز به واکسن نیست. فقط برای مواردی که مشکوک باشید باید واکسن زده بشه.

 24. سلام توروخدازودجوابم بدی دارم دلنگرانی دیوونه میشم دخترم ۲سالشه امروزیه سگ خانگی همسایمون پشت سرش بوددخترم ترسیدجیغ زدکه حواسم شدولی هیچ جای خراشی آوردنش نیس چکارکنم

 25. سلام من سگ خونگی واکسینه شده و عقیم شده دارم از وقتی مطلب شمارو خوندم همش میترسم و نگرانم. سگم همش میاد سمتم و گازم گرفته چند بار منم این روزا دائم محکم پاهاشو فشار میدم که سمتم نیاد که یوقت هاری نگیرم. به نظرتون رهاش کنم تو خیابون یا نگهش دارم.

 26. سلام خسته نباشید
  دکتر ما یه سگی داریم که از خیابون گرفتیم مدتی ۳ ۴ ماهه که با ماست نژادشم ژرمنه بعد این سگ هر بار که میارم بیرون با یه سگ ولگرد که اونطرفا میگرده نزدیکی میکنه ولی فقط نزدیک میشن ارتباطی بینشون نیست حالا دیروز داشتم با سگ بازی میکردم که اب دهنش روی لبام پاشید و منم با اب صابون شستم الان واکسنی چیزیم هم نزدم میخوام بدونم لازمه سگم علائم هاری فعلا نداره
  با تشکر فراوان

 27. اگر مرغ خانگی را از دست سگ بگیریم وببنیم دو خراش سطحی در بدن مرغ است ایا گوشت ان یا تخم مرغ ان هاری گرفته است در ضمن مرغ حالت عادی دارد

 28. سلام. ممنون میشم راهنماییم کنید. من یه خوکچه هندی دارم سه ماهه که دارمش. دو بار هم واسه چکاپ پیش دکتر دامپزشک بردم که ضد انگل بهش دادن و گفتن واکسن نداره و مشکلی هم نداره. وقتی باهاش بازی می کنم ناخناش رو پوستم گاهی خراش سطحی ایجاد می کنه. باید نگران بیماری هاری درموردش باشم؟

 29. سلام بچه گربه پیدا کردم چند هفته هست پیشمه یه گربه دیگه اومده پاشو گاز گرفته عفونت کرده الان یکم بهتر شوده تو این چند هفته گازم گرفته چنگم زده بوزاقش به بدنم خورده واکسنم نزدمش هنوز میخواستم ببینم لازم هست من برم واکسنهارابزنم یابچه گربه راببرم واکسن بزنه

 30. با سلام وخسته نباشد خدمت اقای دکتر اگه امکانش هست سریع جواب منو بدین ممنون میشم.من دقیقا ۵۵ روز پیش یه بچه گربه تنابی افتاده بود گردنش داشت خفه میشد من میخواستم نجاتش بدم که انگشت شصت دستم گاز گرفت دوتا زخم خیلی کوچیک افتاد روی دستم خون زیادی هم از دستم امد من بلافاصله با اب صابون شستشو کردم وبعد بتادین زدم اما به پزشک مراجع نکردم و هیچ واکسنی نزدم گربه ای هم که منو گاز گرفته بود بعد از یک ما دیگه تو خونمون دیدم زنده بود من الان هیچ الام بیماری هاری ندارم فقط نوک انگشه شصتم که گربه گاز گرفته یه خورده میخاره ایا من مریض شدم جای نگرانی هست.ممنون میشم جوابم بدین تشکر.

  1. سلام
   حیوانی که مبتلا به هاری باشه قطعا و بدون شک حداکثر پس از ۱۰ روز خواهد مرد. اگر گربه‌ای که دست شما رو گاز گرفته بعد از یکماه هنوز زنده است پس مبتلا به هاری نبوده و امکان انتقال بیماری به شما رو هم نداشته. پس جای نگرانی نیست.

 31. دیروز یه گربه همسرمو گاز گرفته امروز واسه تزریق واکسن هاری اقدام کرد ک همه مراکز بهداشت بسته ن کجا میتونه بره لطفا حواب بدین فردا هم جمعه س خیلی نگرانیم

 32. چند روز پیش یه بچه گربه انگشتمو چنگ زده..ی مقدار خیلی کم خون ازش چکید ولی خشک شد..الان جای زخمش خوب نشده ولی بنظرتون برم واکسن بزنم واسه خودم یا برم دکتر؟البته قبلا واکست زدم

 33. سلام من سگ دیتمو گاز گرفت و زخم شده سگ مال خودمه وتا حالا مشکل نداشته ولی چند وقت پیش با سگای ولگرد درگیر شد و زخمی شده
  واکسن اول رو زدم ولی واکسن روز سوم رو نزدم الان دو روز از واکسن روز سوم گذشته
  دیشب حالت سرگیجه با تب و لرز شدید داشتم
  چیکار کنم میتریم الان برم امپول بزنم فایده داره؟؟؟.

 34. سلام سگ دوستم رانی مو لیس زد بعد من رانی خوردم امکانش هست هاری گرفته باشم دو ماه نیمش هست واکسن هاری نزده

 35. سلام.۵سال پیش بچه بودم کلاس چهارم ابتدایی بودم یه سگ گازم گرفت سگ ماده ارام بود چون که اذیتش کردم گازم گرفت.و خون امد زخم عمیق نبود سر پوست بود و من هیچ اقدامی نکردم نه دستم را با اب صابون شستم نه واکسن زدم هیچ اقدامی نکردم ولی الان نگرام ایا احتمالی دارد برای اینده مشکلی پیدا بشه حتما جواب بدید ممنون

 36. باسلام پدرمن راشانزده روز پیش سگ گاز گرفت سرواطراف چشم و دستش را سریع واکسن زدن وپیش چشم پزشکی رفتن پلکش پار ه شده و خیلی هم خونریزی داشت همه زخم هاش الان بهتر شده ولی سر گیجه گرفته و چشماش تار میشه یک دفعه یه لحظه هم عصبی میشه صاحب سگ میگه سگ مشکلی نداره به نظر شما پدرم مشکلی پیدا کرده یا کم خونی داره لطف کنین پاسخ بدین

 37. باسلام…من حدود ۱هفته پیش توسط توله گربه ای ازناحیه شصت دستم بصورت شدید مورد گازگرفتگی قرار گرفتم…زخم بعد از گزش خوب شده و هیچ نوع واکسنی رو دریافت نکردم…درحال حاضر از ناحیه گزش هم احساس خارش و هم درد دارم…توله گربه هم رام شده الان پیش خودم نگهداری میکنم…

 38. سلام وقت بخیر
  سگ دوستم وقتی داشتم نازش میکردم گازم گرفت اما خون نیومد من سریع دستمو شستم بعد از یک ساعت جای دندوناش قرمز شده اگه واکسن زده باشه لازمه به پزشک مراجعه کنم؟ممنون

 39. با عرض سلام و آرزوی سلامتی و خدمات انسان دوستانه بیشتر برای شما
  بنده دیروز با پس ۱۷ ماهه ام رفتم پارک. پسرم یک سگ خانگی که با یک زن و مرد بود رو دید و دوید طرفش و باهاش گرم گرفت. انگار سگه ترسید و وقتی رسیدیم خونه دیدم پسرم به سرش دست میکشه و خوب که نگاه کردم یک خراش کوچک روی سرش بود که فکر کنم از پنجه ی همون سگ ایجاد شده. خراش رو بتادین زدم . آیا جای نگرانی هست؟ مظطرب شدم. خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم.

 40. سلام من یه بلجیکین مالینیوز دارم تقریبا ۶ ماهه پیشمه اخلاق غبر عادی نداره، یشب یه سگ ولگرد بهش حمله اینم به اون حمله کرد و من بین هردوتاشون بودم تا نزارم آسیب ببینن پام بقل گردن سگ ولگرد بود که یهو اشتباهی سگه من از رون پام گاز گرفت و نا دید پای منه سریعول کرد ولی جای گازش زخم شد و خون اومد، همون شب واکسن چهارتا. اکسن زدم و پنج دوره دیگه دکتر گفت بزنیم دکتره گفت ما لابراتوار نداریم تشخیص بدیم هاری گرفتین یانه و لیشتر سگ ها هار نیستن حالا میل خودتون واکسن میزنید یا نه ما هم واکسن اواسو که چهارتا لود زدیم، و تاحالا تغییری در خودمو سگم پیدا نشده جایه زخمم داره خوب میشه الان چهار روز هم از زنان واکسن بعدی میگزره آیا واکسن نزنم دیگه با بزنم و تاخییرش ظرر نداره حالا بزنم با تاخیرر ۴ روزه.

 41. خشید لطف کنین سوال منو جواب بدین همه مطلبو خوندم ولی چیزی دست گیرم نشد .من یه سگ حدود ۳ماه دارم که اصلا واکسن چیزی نخوردی امروز داشتم باهاش بازی میکردم و داشت دستمو لیس میزد بعد متوجه شدم که دستم توسط چقو بریده بوده و داشته همونجارو لیس میزده ولی خیلی خیلی عمقی نبود در حد یه خط.لطفا هرچه سریعتر راهنماییم کنین نگرانم باید چیکار کنم

 42. سلام ببخشیدمن داشتم به سگ ولگرد غذا میدادم غذا از دهنش افتاد ومن اونو دوباره انداختم جلوش بعدا متوجه شدم دستم زخمی بوده ولی خراش سطحی بودوخونی هم نبود میترسم حیوان هاری داشته باشه چیکار کنم

 43. سلام
  من ماه پیش در ییلاق دماوندداشتم به چند سگ غذا میدادم یک مقدار غذا داخل دستم بود یکی از اون ها که از همه کوچکتر به نظر میرسید پرید تا غذا را از دست من بگیرد انگشت من هم گاز گرفت که زخم کوچک بود اما خون آمد من بلافاصله واکسن هاری روز صفر را که دو واکسن بود و واکسن روز هفتم را هم زدم ولی واکسن روز ۲۱ را با ۱۰ روز تاخیر زدم… آیا امکانش هست که مبتلا به ویروس شوم؟ از سگ هم خبری ندارم…
  لطفا جواب دهیددد بسیار نگران هستم

 44. سلام ببخشىد امروز ىک سگ ولگرد من را گاز گرفت و من بلافاصله به بىمارستان رفتم و واکسن هارى و کزاز تزرىق کردم و بعد با اب و صابون شستم و گاز گرفتگى در ناحىه ى ساق پاست .
  اىا امکان دارد من به هارى مبتلا شوممم؟؟؟
  لطفا جواب بدىد بسىار.نگرانم?

  1. سلام
   شرط ابتلا به هاری اینه که اون حیوان هار بوده باشه، سگ ها که به طور پیشفرض هار نیستن!
   با اقداماتی که انجام دادید نگران نباشید و دوره‌ی واکسیناسیون را تکمیل کنید.

 45. سلام ی توله سگ تمیز ولی حیابونی رو داشتم ناز میکردم و اونم استخونوشو میجوید ناگهان دستم رو گاز گرفت ولی بعدش بلافاصله دستم رو با لبایم خشک کردم و بعد از خسک کرونش از دستم مقداری بسیار کم خون اومد میخواستم ببینم آیا ممکن است من مبتلا شده باشم ، زخم سوزش ندارد و بعد از ۱۰ دقیقه ضدعفونی شده ، سگ نیز بعد از گزش به خوردن غذا ادامه داد

 46. سلام خسته نباشید دست من توسط جوجه تیغی خانگی گاز گرفته شد و بغل انگشت اشاره زخم شد سریع با مایع و اب شستشو دادم و بعد از ان با بتادین ضد عفونی کردم ایا ممکن هست دچار هاری بشوم؟اگ اره چکار باید بکنم لطفا سریعا جواب بدین ممنونم

 47. سلام چند روز پیش یه بچه گربه انگشتمو گاز گرفت ولی دستم دستکش بود میگفتن برو واکسن بزن وقتی منو گاز گرفت زود دستمو شستم واقعا واکسن لازمه؟

 48. سلام ، عذر میخوام بابت این سوال ، ما حدود ۶ ماه هستش که یک سگ نژاد دوبرمن رو نگهداری میکنیم ، حدودا هفته پیش سگ به من حمله کرد و ناحیه واژن من رو شدیدا گاز گرفت ، فورا به بیمارستان رفتم اما روم نشد که جریان رو با پزشک در میون بگذارم … آیا ممکن هستش که در اون ناحیه باعث بشه که هاری بگیرم ؟

 49. سلام تورو خدا جواب منو سریع بدین من سگم دستمو گاز گرفت خیلی خیلی کم ب حدی ک خودم متوجه نشدم بعد ک دستمو شستم دیدم میسوزه و بعد با بتادین شستم و سگم هم علائم هاری نداشت و داشت بازی میکرد ک گاز گرفت روی زخمم یکم قرمز شده ک حس میکنم قرمزیش دارع کمتر میشه ایا نیاز داره ک برم واکسن بزنم؟

 50. سلام ،یک روز پیش دستم رو یه گربه ولگرد چنگ زد ،محل خراش رو با بتادین و اب و صابون شستم و واکسن کزاز هم تزریق کردم
  آیا لازم واکسن هاری هم بزنم ؟؟؟

  1. سلام
   بله بیماری هاری در تمام پستانداران امکان رخدادش وجود دارد، فقط توجه داشته باشید که الاغ حتما باید توسط یک حیوان هار گازگرفته شده باشد تا به بیماری هاری مبتلا شود.

 51. سلام وقت بخیر گاوی توسط سگ هار گاز گرفته شده بود و ما نمیدونیستیم ک سگ هار بود و الان بعد دو ماه اون گاو هار شد و ما هم شیر اون گاو رو میخوردیم . خیلی نگرانیم چیگار باید بکنیم ؟

 52. سلام مایه گربه توپخونه داریم که هاری نداری ولی واکسن هاری رونیز نزدیم گربه دیروز بایه گربه نر ناشناس تماس جنسی داشته میخواهم بدانم
  ز این طریق میتونه هاری بگیره آخه گربه ی خودمون دست برادرم رو گاز گرفته الان ممکنه برادرم هاری بگیره تورو خدا جواب بدید

 53. سلام
  اگه بچه ای موقع بازی کردن در کوچه که سگ و گربه هم اونجا ها هست به زمین بخوره و دستش زخمی بشه ممکنه بیماری هاری بگیره؟

 54. باعرض سلام وخسته نباشید
  بنده یه توله سگ تقریبا دوماهه دارم حدودایک هفته پیش رفتم بهش غذابدم به دستم گرفتم یهوازدستم گرفت تنهااندازه دومیلیمتر خراش برداشت که اول خون نیومدبعدش خون اومدمنم جدی نگرفتم…توله هم هیچ کدوم ازعلائمونداره به نظرشمابایدواکسن میزدم؟؟؟؟؟الان استرس گرفت وقتی مطالبوخوندم

 55. سلام وقت بخیر من یه سگ خریدم که واکسناشو زده ولی واکسن هاریشو باید چند روز دیگه بزنه هنوز سه ماهش نشده امروز زمان بازی و تمرین یه گاز گرفت که خون اومدو من بلا فاصله با صابون شستم و با الکل ضدعفونی کردم علایمی هم که گفته شدسگ من نداره آیا باید نگران هاری باشم ؟ و به دکتر مراجعه کنم یااصولا سگها قبل از سه ماهگی هاری میگیرن ؟

 56. سلام دکتر ببخشید من ۶ روز پیش سگم گازم گرفت اما واکسن هاری نزدم الان میتونم واسه واکسناسیون اقدام کنم . اثری داره؟

 57. سلام یکس از سگ هام یکی دیگه از سگهام رو گاز گرفت و بعد از چند روز مرد
  سگی که گاز گرفته شد واکسن نخورده بوده
  امکان دارد سگی که گاز گرفته از هاری مرده باشه؟

 58. با سلام و تشکر ار شما
  چنگ زدن گربه در حد گزش آیا باعث بیمارى هارى میشود
  و من یک سال قبل توسط یک سگ گاز گرفته شدم و به علت اینکه سگ بعد از ١٠ روز دیده نشده مجبور به زدن پنج دوز واکسن شدم آیا اگر باز توسط حیوانى دیگر دوچار گاز گرفتگى بشم آیا بدن من به ویروس هارى ایمن هست یا خیر
  من چون هر روز به این حیوانات غذا میدم جواب این سوأل برام مهم هست ممنون

 59. سلام
  ببخشید مدت زمانی ک ویروس میتونه روی لباس یا وسایل قابل انتقال باشه رو میشه بگید هرجا میگردم پیدا نمیکنم اینجا هم نگفتید عمر ویروس خارج از دهان چقدره ؟ میشه لطفا بگید??

  1. سلام
   اطلاعات زیادی در مورد بقای ویروس هاری خارج از بدن موجود زنده در دست نیست و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام نشده است. اما چیزی که مشخص شده است عمر کم ویروس هاری در خارج از بدن میزبان است (به طور متوسط ۷۲ساعت).
   البته توجه داشته باشید که ویروس هاری یک ویروس پوشش دار (enveloped virus) است و به همین دلیل ویروسی حساس محسوب می‌شود. از طرفی عمر ویروس هاری خارج از بدن میزبان بستگی به عوامل مختلفی مثل دمای محیط، جنس محیط و سطح (فلز، شیشه، خاک و…)، میزان رطوبت، در معرض نور آفتاب بودن و… دارد که می‌تواند مدت زمان ماندگاری ویروس را تغییر دهید.
   با این تفاسیر عبارت “ویروس هاری عمر کمی خارج از بدن میزبان دارد” منطقی‌ترین پاسخ به سوال شما خواهد بود.
   موفق باشید.

 60. جواب منو ندادید میشه لطفا بگید بزاقی ک روی لباس ریخته شده اگر گربه هار باشه بعد از چهار ماه بدون شستن اون لباس هارو بپوشیم امکان اینکه ویروس بعد از این مدت زنده باشه هست؟؟؟

 61. سلام روز بخیر
  به پسر من تنها واکسین هاری را تذریق کردن و (گلوبولین) را تذریق نکردن پس آیا واکسین هاری بدون (گلوبولین) مفید است یا خیر ؟
  لطفآ جواب بدهید چون خیلی نگران هستم .
  تشکر.

 62. سلام
  چند ماه پیش ی بچه گربه ک مریض بود رو آوردم و دکتر بردمش و گذاشتمش تو اتاقی ک کمتر میریم ولی کمد لباسامون اونجا بود این گربه وقتی نبودم رفته بود تو کمد و ما هم چون نمیدونستیم بزاقش ممکنه آلوده باشه و ب لباس ها خورره باشه دو سه ماه بعدش لباس هارو نشسته پوشیدیم میخام بدونم امکان انتقال هاری بعد از چند ماه امر ب لباسا باشه وجود داره . ویروس تو فضای داخل کمد زنده میمونه؟؟
  میشه خوااااهش کنم جواب بدید واقعا نگرانم

 63. سلام مایه توله گربه که ازناحیه باش مصدوم بود رو برای مداوا اوردیم خونه من دستکش دستم بود حدودا روزدویاسه شنبه دست منو چنگ زد من دستم روحدود ۱دقیقه شستم وواکسن هاری رو روز بنجشنبه تزریق کردم ودوز بعدیش روروزیکشنبه من مطمین نیستم از دستم خون امده باشه الان این واکسنی که زدم برای من ضررنداره توروخدا جواب بدید من چند روزه زنگی ندارم

 64. سلام وقت بخیر .
  آیا واکسین ربیس بدون (هیمونوگلوبیولین) مفید است یا خیر؟ چو به پسرم (هیمونوگلوبیولین) تزریق نکردن تنها برایش واکسین ربیس را تزریق کردن و من خیلی نگرانش هستم اگر پاسخ بدهید ممنون میشم .

 65. سلام تورو خدا کمکم کنید سگم ۶۰ روزشه دیروز با دندونش یه خراش انداخت که خون نیومد واکسنم هنوز نشده الان یعنی هاری گرفتم

 66. سلام. ی جا خوندم وابستگی شدید گربه ب انسان از علایم هاریه .ایا صحت داره و اینکه گربه ای تقریبا تمام روزو مشغول بازیه میتونه هار باشه ؟

 67. سلام من یک سگ ولگرد تازه بدنیا امده رو که مادرش اون رو رها کرده جلو منزلم دیدم و اوردمش خونه و با شیشه شیر بچه بهش شیر میدم ولی موقه شیر خوردن بطور خیلی شدید دستو پا میزنه و حرکاتش زیاده تا موقعی که سیر میشه و ایندفه کاملا اروم دور خودش میپیچه و میره یه گوشه خر خر میکنه و اینکه هنوز چشمهاشم باز نکرده میخوام بدون این شدت عماش ربط به هار بودنش داره یا عادیه ممنون که بهم جواب بدین

 68. سلام خسته نباشید
  من امروز دستم خراش با چاقو برداشت بعد هم پشت گوش سگم رو خاروندم ولی زخم من لخته کرده بود و اب دهن سگم بهش نخورد میگم امکانش هست ویروس هاری منتقل بشه
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. سلام
   به فاصله‌ی زمانی که انسان یا حیوان در معرض ویروس قرار می‌گیرد تا زمانی که علائم بیماری ظاهر شود، دوره‌ی کمون گفته می‌شود.
   برای بیماری هاری، دوره‌ی کمون بسیار متغیر است و می‌تواند از ۲ هفته تا چند سال تغییر کند. اما به طور متوسط بین ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند.

   حتما توجه داشته باشید که امکان انتقال بیماری در دوره‌ی کمون و قبل از ظاهر شدن علائم آن وجود ندارد.

 69. اگه فردی مورد گزش سگ قرار بگیرد و۴دوره ی واکسیناسون را گذرانده باشد ایا ممکن است به هاری مبتلا باشد؟فرد به ار ۲۰ روز بر اثر درد شدید در ناحیه گزش فوت شده.

 70. محمد نجاری کارشناس هاری دانشگاه علوم پزشگی کناباد

  با سلام و احترام خدمت خوانندگان عزیز:
  لازم به توضیح است که هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار نیاز به گزارش فوری تلفنی به مراکز هاری شهرستانها یا مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت دارد وبایستی ابتدا با آب و صابون به طور کامل شستشو داده شود وبا الکل ۷۰درجه ضد عفونی گردد ودر صورتی که حیوان پس از ۱۰ روز از گاز گرفتگی زنده بود نیاز به ادامه واکسیناسیون نمیباشد

  1. با سلام
   جسارتا در تکمیل فرمایشات شما، هرگونه گازگرفتگی توسط کلیه حیوانات خونگرم پستاندار واکسینه نشده و غیراهلی که بدون دلیل مشخص جهت گاز گرفتن حمله می‌کنند (رفتار مشکوک) نیاز به واکسیناسیون جهت هاری دارد و گاز گرفتگی توسط حیوانات خانگی که واکسینه شده اند و یا در تماس با دیگر حیوانات نیستند تقریبا نیازی به واکسن هاری نیست.

 71. سلام. من سگم امرور با یه سگگه دیگه ایدفوا کرده است و زیر گوشش خونی شده است و رخورده دور لبهاش فک کنم خون دور لبهاش را خورد ایا این سگ هار میشود؟/:؛

 72. سلام.بچه گربه رو داشتم غذا میدادم اشتباهی همراه غذا دشتم رو ی .از کوچک گرفت ومن سریع جای گاز گرفتگی که به اندازه نوک سوزن بود را محکم فشار دادم وخونشرا شستم بعد دستم دا با مایع شستم.ایا نیاز به واکسن دارم.

 73. سلام بچه گربه ای دستم را گاز گرفت اندازه نوک سوزن هم خون امد.ولی گربه حرکات مشکوک به هاری رو نداره.واقعا نیاز هست که واکسن بزنم.

 74. سلام .شبتون بخیر.من در ۴ روز پیش بچه گربه ای دستم راو گاز گرفت .و بعد از اون رفتم واکسنه نوبت اولم را زدم
  ولی برای نوبته دومم که دیروز بود رفتم واکسن را نداشتند و تموم شده بود.و امروزهم نزدم و برای واکسن دومم ٢ روز تاخیر افتاده خواستم بدونم برای بدنم خطری داره یا نه .؟؟
  درضمن این گربه وقتی که گرفتمش و خواستم از اون جایی که هست بیرونش کنم به ناچار دسته منو گاز گرفت .این گربه هار هست یا خیر ،؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر .

  1. سلام
   زمانی که گربه‌ای را بگیرید طبیعی است که برای دفاع از خودش گاز بگیرد و یا چنگ بیاندازد. در صورتی که رفتار حیوان مشکوک باشد باید واکسن زده شود.

 75. سلام شفیق هستم از افغانستان لطفآ به سوال من جواب بدهید چون خیلی نگران هستم .
  سگ من سر پسرم را ۳۸ روز قبل خیلی کم خراش کرد و خون نیامد و بعد از ۱۰ روز همسایه من را گزید که همان شب به او واکسین زدیم ولی بعد از ۱۰ روز به پسرم واکسین زدم ولی ۵ روز بعد متوجیح شدم که از دهن سگ من بزاق خیلی کم میریزد و بعد از دوروز کف خیلی کم را در دور دهن سگ مشاده کردم ولی یک هفته میشه که کف وجود ندارد و سگ هنوز زنده است اما قابل یاد آوری است که پسرم سرماخوردگی خیل شدید پیداکرده است آیا جای نگرانی است یا خیر لطفآ من را رهنمایی کنید.
  یا داشت : سگ هار انسان را در چند روز از بین میبرد .

 76. سلام
  شیش روزی هست گربه محله انگشته دستم رو گاز گرفته و خراشه کوچیک برداشته… روزه چهارم گاز گرفتگی دوتا آمپول زدم در این رابطه مراحله بعد که گویا پنج مرحله است رو به تاریخی دیگه انداخت د‌کتر … الان بعد از اون گاز گرفتگی شبا بدنم زیاد عرق میکنه و دچاره یه خارشه گلو شدم که بی سابقه بوده…ترسِ ناگهانی و پریشونی و بی حوصلگی ام همراهش هست آیا میتونه از علائم این بیماری باشه !؟

 77. سلام دکتر
  خسته نباشید
  من یه چند وقتی هست همستر گرفتم و روزای اول خوب و اروم بود و باهاش بازی میکردم الان تازگیا انگشتمو جلوش میبرم میخواد گاز بگیره و امروز گاز گرفت و خون اومد
  دو سری اینطوری شده در صورتی ک قبلا اینطوری نبود
  نیاز هست واکسن بزنم؟

 78. همستر منو گاز‌گرفته انگشتمو‌خون‌اومدبا‌بتادین شوستم۶دقیقهی‌بعدش . الان۸ ساعته میگزره ‌چیکار‌کنم‌‌میترسم‌

 79. با سلام ، بنده یک توله سگ تقریبا دو ماهه دارم ، میخاستم بدونم آیا امکان داره یه توله قبل از سه ماهگی که زمان واکسن هاری هست مبتلا به بیماری هاری بشه ؟ با توجه به اینکه حیوان در محیط خانه و به دور از حیوانات دیگه ای قرار داره ، با تشکر

 80. سلام
  من هشت ماه پیش ک یک گربه ک بیمار بود بردم دکتر موقعی ک داشت آمپول میزدش دستم رو گاز گرفت و من پنج نوبت واکسن رو خودم زدم و دقیقا یک ماه پیش ی گربه دیگه چنگم زد و دو نوبت واکسن زدم دو روز پیش ک انزلی بودم یک سگ اونجا میخاست بیاد طرف سگ من ک منم سگم رو بغل کردم و اون اومد پشت پام و چنگش رفت تو پام اومدم خونه نگاه کردم ولی نمیدونم این زخمی ک پشت پام هست واسه اونه یا نه الان ک یک ماه پیش دو دوز واکسن زدم باز احتیاج هست بزنم؟ و اینکه ناخون سم هم مثل گربه ممکن هست آلوده باشه؟

 81. واقعا یه سری انگار عقل ندارن ، این مطلالب رو میزارین که حیوانات رو ترسناک نشون بدین ، همینحوریش مردم ما حیوان ستیز هستن ، شما هم بیشترش کنین ،ما صبح تا شب داریم سگ های بیابون و گربه های بیرونو غذا میدیم و درمان میکنیم ، بیشتر از هزار بار هم گازمون گرفتن هم چنگ زدن ، تا حالا توی این پونزده سال حتی یک مورد هم برای هیچ کدوممون پیش نیومده که هاری بگیریم نه چیزی ،نه واکسن میزنیم نه حتی توی اون لحظه میتونیم استریل کنیم ،مردمم که یه سری واقعا نمیدونم واقعا مغز دارن یا نه سوالای مسخره و اراجیف

  1. با سلام و تقدیم احترام
   دوست عزیز، این مطلب برای ترسناک نشان دادن حیوانات نیست و حیوان ستیزی جامعه هم ارتباطی به این مطلب ندارد.
   شرط نخست خدمت کردن به خلق (اعم از انسان و حیوانات) حفظ سلامتی خود فرد خدمت کننده است. اینکه شما ۱۵ سال در دسته‌ی High Risks قرار داشته اید و اقدامی پیشگیرانه نکردید دلیل بر شجاعت و یا عمق خدمت رسانی و یا دوست داشتن حیوانات نیست، بلکه تنها نشان دهنده‌ی این است که چقدر برای خودتان و سلامتی خود اهمیت و ارزش قائل هستید.
   ایمنی شرطی است که تحت هیچ شرایطی نباید نادیده گرفته شود و این مساله منافاتی با کمک به حیوانات و محترم شمردن حقوق آن‌ها نداشته و نخواهد داشت.
   یکی از دلایل حیوان ستیز بودن جامعه‌ی ما، عدم اطلاعات و آگاهی مردم در خصوص حیوانات و بیماری‌های مشترک است. راه حل نیز آگاهی رسانی است. اگر مردم اطلاعات کافی در خصوص بیماری‌ها و راه‌های انتقال و پیشگیری از آن‌ها داشته باشند راحت تر و دقیق‌تر امنیت خودشان را تضمین می‌کنند و لذا لزومی نخواهند دید برای حفظ سلامتی خود حیوانات را به مخاطره بیندازند.
   این سوالاتی که از نظر شما بسیار پیش پا افتاده هستند خود حاکی از این دارد که جامعه سواد کافی در این خصوص ندارد. لذا بجای مسخره و اراجیف نامیدن آن‌ها بهتر است فعالان این عرصه به صورت دقیق و صحیح اطلاع رسانی انجام دهند نه اینکه با به خطر انداختن جان خود و اقدامات نابخردانه سعی در بی‌اهمیت جلوه دادن موضوع نمایند. بهتر است نخست خود فعالان اصول اولیه را رعایت نموده و سپس راه درست را برای سایر افراد جامعه تشریح نمایند.
   به یاد داشته باشیم که برگزیدن مسیر تعادل و دوری کردن از افراط و تفریط شرط داشتن جامعه‌ای سالم است.
   ارادتمند

 82. سلام،
  پسرم حدود سه هفته پیش توی پارک داشت با یه گربه بازی میکرد، ظاهرا داشته با چوب زیر گردنش رو قلقلک میداده که گربه یه خراش روی دستش میندازه، خراش خیلی سطحی بود، و طی دو سه روز کاملا خوب شد، خیلی جدی نگرفتیم، و به حساب عادت و اخلاق گربه‌ها گذاشتیم، البته حدود یک هفته بعد هم به دکترش نشون دادیم ولی چیز خاصی نگفت، آیا ممکنه واقعا در معرض بیماری هاری باشه؟ با خوندن این مطالب نگران شدم 🙁 بعد از سه هفته من باید چکار کنم؟! 🙁

  1. سلام
   خراش‌های سطحی نگران کننده نیستند.
   همانطور که در مقاله ذکر شده است، هر حیوانی که گاز بگیرد یا تخریش ایجاد کند هار نیست. هاری علائمی دارد و باید از رفتار نرمال حیوانات تفریق داده شود.

 83. داداش من امروز یه سگ می خواست دستمو گاز بگیره دستمو کشیدم ولی یه خط کوچیک افتاد اندازه یه جوش خون اومد من الان باید چیکار کنم الان ۱ساعت از ماجرا گذشته
  بعدش علائم بعد چند روز نشون داده میشه

 84. سپاس از پاسخ هاتون.من بدون مطرح کردن سوالم جوابم رو گرفتم
  اینکه هر حیوان آلوده ب هاری پس از ده روز حتما میمیره
  باز هم ممنون
  ایام به کامتون

 85. سلام ی گربه دسته منو ی خراش خیلی کوچیک زد دو ساعت بعدش هاری و کزاز زدم و فردا باید نوبت سوم هاری رو بزنم ، ولی ی روزه ک ترشح بزاقم زیاد شده ربطی داره ؟

 86. سلام من خودم سگ دارم ،امروز دوستم با سگش خانه ما بودن که سگش منو گاز گرفت، واکسناشو مرتب نزده ولی علائم هاری هم نداره حیوان، من دستم خون مردگی شده و کمی خون اومد آیا لازمه واکسن بزنم؟

 87. سلام
  چند روز پیش سگای گله به یکی از اشنایان حمله کردن و باعث خراشیده شدن پوستش شدن ولی شواهد نشون میداد که گاز نگرفتن و بیشتر چنگ انداختن
  وقتی که می خواستیم به بیمارستان انتقال بدیم قسمت زخم دستم به به لباس برخورد کرد ایا نیازی به واکسن هست یا نه

 88. سلام پسرم رو۳روز پیش سگی محلی ونگهبان گاز گرفته وجای یه دندونش عمیق بود وبلافاصله به پزشک مراجعه شد و واکسن تزریق شد و با آب صابون چندین بارشستیم وظاهرا زخمش طبیعیه وامروز نوبت دومش رو زدیم آیاباز نیاز به شستو شو باصابون هست ممنون میشم توصیه ای باشه راهنمایی کنید

 89. سلام
  گربه من تا دیشب سالم بود ولی از خانه خارج شد و صبح بی رمق بود و توانایی بلع نداره و تا الان که هجده ساعت گذشته نه بدتر شده نه بهتر
  بخاطر سختی بلع هیچی نخورده
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 90. مایه سگ چهارماهه توخونه داریم واکسنشم زدیم دیروزدخترمو گاز گرفت ولی زخمش عمیق نیست روپوستیه نیاز هست که ببرم دکترو واکسن هاری روبزنم

  1. سلام
   حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند، در صورتی که با حیوانات [وحشی یا واکسینه نشده‌ی] دیگری در ارتباط نباشند و واکسن دریافت کرده باشند معمولا جزو عوامل خطر محسوب نمی‌شوند.

 91. یکی از دوستان مارا یک سگ از قسمت جمجمه گاز گرفته و پوست سرش چند جا باز شده و الان در حال بسته شدن است دوم فروردین ایا نیازی هست که روزی چندین با محل گاز گرفتگی شستشو داده شود.

 92. سلام
  سگ خواهرزاده م دوروز پیش از روى لباس منو گاز گرفت گفتن حدود دو ماه پیش واکسناشو زدن رفتم دکتر گفت چون خونگى بوده آمپول کزاز کافیه و چرک خشک کن قوى داد ولى زخمم خونى شده بود
  من الان خیلى نگرانم آیا درصد مبتلا به هارى وجود دارد

 93. سلام اگه گربه موهاشو لیس زده باشه ،دستمون زخمی باشه و لمس کنیم ممکنه هاری بگیریم ؟
  اگه زخم دست خوب شده باشه و فقط یه خراشیدگی یا اثر بریده شدن از باشه و گربه رو لمس کنیم که حالا خودش رو لیس زده باشه یا ن ممکنه هاری بگیریم؟
  واینکه اگه بدن گربه زخم باشه دست بهش بزنیم چی ممکنه؟ دست یه خراش داشته باشه که البته زخم نیس فقط اثر و جاشه

 94. سلام ممنون میشم اگه جواب سوال منو بدین
  تو پرسشایی ک ازتون شده جواب دادید امکان هاری داشتن نوزاد گربه تنها در صورتیه که مادرش لیسش زده باشه
  میشه خواهش کنم بگید امکان اینکه خونش هم ب ویروس آلوده باشه هست یا خیر

 95. سلام شش ماه پیش ی بچه گربه تقریبا سه روزه که تنها بود مجبور شدم بیارم خونه متاسفانه وقتی داشتم بهش شیر میدادم سگم پاشو گاز گرفت و خونریزی کرد و مرد .
  من اون زمان نمیدونستم وقتی خونش رو پاک میکنم و خونش ب بدنم خورده باید واکسن هاری بزنم .
  هاری فقط از راه بزاق منتقل میشه یا از خون هم هست ب انیسیتو زنگ زدم گفتن اگه دستم زخم بوده باید میزدم یادم نیست دستم زخم داشت یا نه الان دیگه هیچ پیشگیری نمیشه کرد و من خیلی ترسیدم اگه لطف کنید ممنون میشم جواب بدید

 96. سلام ببخشید همسر بنده رو گربه گاز گرفت دیروز
  وانروز رفت و همه ی واکسن ها رو زد ولی بعدش باهم بودیم امکان داره به من هم منتقل بشه؟ هنوز ١٢ساعت از زدن واکسنش نمیگذشت

 97. سلام.
  حدود چهار یا پنج ماه پیش دوتا بچه گربه ک حدود یک یا دو هفتشون بود رو آوردم تو تراس ک هیچ راهی هم برای تماس با بیرون نداشتن نگه داشتم.
  یک ماه پیش یکیشون مریض شد بردم دکتر وقتی داشت آمپول میزد دستمو گاز گرفت و من واکسن هاری رو پنج دوره کامل زدم .
  میخام بدونم این پنج دوره واکسن ک زدم باز هم امکان ابتلا برام هست؟
  و این بچه گربه ها ک با بیرون اصلا تماس نداشتن امکان هاری گرفتنشون بوده؟

 98. سلام.سگ خانگی دوستم از روی لباس پامو گاز گرفت ولی زخمش سطحیه و کمی خون اومد.البته دوستم میگه ۶ماه پیش بهش واکسن زدن الان ۵روز میگذره گفتن نیاز به واکسن نیست منم نرفتم ولی خیلی نگرانم الانم که ۵روز شده حال سگه خوبه.سگ رو تو خونشون نگه میدارن نه بیرون.ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم که واکسن نزدم.

 99. سلام.سپاسگذارم از پیج خوبتون.هیچکجا اینطور کامل و اصولی راهنمایی نکرده بودن من رو…پس این درسته که اگر سگی ویروس به بزاقش راه یافته باشه ناقل هاری هست و اون هم بدون استثنا در مدت ۱۰ روز خواهد مرد؟یعنی همه سگها ناقل نیستند….

 100. سلام
  سگ من چند وقت( حدود یک ماه) است که حالت تهاحمی گرفته و مارو گاز میگرد. سه روز پیش دست منو گاز گرفت و دستم ورم کرد و به شدت درد میکنه.رفتم دکتر و ازم ازمایش گرفتن گفتن عفونت کرده . فمر نمیکنم سگم هاری داشته باشه چون واکسیناسیون شده.اما بهم گفتن باید برای عفونت کمی کع داره بستری بشم و قبلش آمپول کزاز بزنم.من هم کزاز رو زدم ولی بستری نشدم.ممکنه خطری داشته باشه؟

 101. سلام امروز گربه دست منو چنگ انداخت و از محل چنگ خون اومد آیا امکان مریضی وجود داره؟البته بلا فاصله با بتادین شستشو دادم

 102. سلام
  من چند روز پیش یه نوزاد گربه تو خیابون پیدا کردم خیلی نحیف و ضعیف بود. با قطره چکان بهش شیر می دادم ولی خیلی نمی خورد و ناله هم زیاد می کرد. فکر کنم هشت یا نه روزش بود. هنوز چشم باز نکرده بود بردمش دامپزش دیدش و یه سرم زیر پوستی بهش تزریق کرد و چندتا توصیه واسه زنده نگه داشتنش بهم کرد ولی همون شب تموم کرد. متاسفانه روز قبلش پسر نه ماهه من قطره چکان گربه رو کرد تو دهانش. می خواستم بپرسم آیا احتمال هار بودن نوزاد مزبور وجود داشته؟ آیا امکان انتقال آن به پسرم وجود دارد. الان ۴ روز از اون تاریخ می گذره خداروشکر پسرم علائم بیماری نداره. لطفاً راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. سلام
   امکان هاری برای نوزاد گربه تنها در صورتی ممکنه که مادرش به هاری مبتلا بوده باشه و بعد از زایمان در اثر لیس زدن نوزادش، ویروس را به بچه گربه منتقل کرده باشه. البته این احتمال چندان شایع نیست ولی چون اطلاعاتی در مورد این بچه گربه و مادرش در دست نیست لذا مراجعه به پزشک برای بررسی بیشتر و دقیقتر احتیاطی است که انجام آن توصیه میشود.

 103. سلام سگ من امروز قاطی کرده فقط دلش میخواد یچیزو گاز بگیره ۵. ۶ بار دستمو گاز گرفت ولی خون نیومد مشکلش چیه هاری نیست

  1. از دیدگاه من دامپزشک تا حدی که امکان داره از جوندگان و یا حیواناتی مثل سگ و نظایر آن دوری کنید در غیر این صورت باید واکسیناسیون شوند تا گاز گرفتگی آن نگران کننده نباشد

 104. سلام
  برادر من دو روز پیش توسط دو سگ مورد حمله قرار گرفت و آسیب خیلی جدی دید و تازه از بستری ولش کردن بهش واکسن و سرم ضد هاری زدن اما امروز بعد از پایان بستری بودنش خودش به یک درمانگاه رفت و شکستگی رو سرش رو بخیه زد از اونجا که بیشتر منابع میگن باید محل گاز گرفتگی باز باشه اگر برادرم واکسن هایش را کامل بزند به دلیل اینکه زخمش را بخیه کرده ممکن که هاری بگیره. ممنون میشم که جوابم رو بدید

 105. سلام من یک هفته گذشته مورد حمله سگ ولگرد قرار گرفتم، بعد از گاز گرفتن پوستم خراش برداشته ولى از روى لباس و لباسم پاره نشده ، الانم زخمم قرمزیش رفته ولى دورش کبود شده…
  نمیدونم چکار کنم! الان مبتلام یا نه؟

 106. سلام، گربه من چند هفته است که بسیار عصبی و کم اشتها است و چندین بار من را چنگ یا گاز گرفته که در حد خراشیدگی بوده و خون نیامده، گربه من عقیم شده وبا هیچ حیوانی هم در تماس نیست.
  متوجه شدم که واکسن هاری را که سالیانه میزند فراموش کردم و با ۱۵ روز تاخیر واکسن را برایش زدم، الان ۳روز از زدن واکسن میگذره و خیلی آرامتر شده، می خواستم بدونم اون حالتهای عصبی ربطی به هاری داره یا نه؟ لزومی داره که خودم هم واکسن بزنم یا نه؟

  1. سلام
   مساله هاری بیشتر برای حیوانات خارج از منزل مطرح است. اگر حیوانی مبتلا به هاری باشد قطعا! ظرف مدت ۱۰ روز خواهد مرد. عصبی بودن و کم اشتها بودن گربه ی شما دلیل دیگری داشته است.

 107. سلام دیروز دوست منو سگ گاز گرفت البته اون امپول هار تزریق کرد من که متوجه این موضوع نبودم با قاشق دهنی اون غذا خوردم الان چیکار کنم من هم امپول باید بزنم

 108. سلام
  یکی از دوستان من دستش زخم بود و یک گربه خیابانی را بغل کرد و گربه دست او را لیسید،خودش محض احتیاط واکسن هاری زد ولی من که قبل از واکسن زدن از دهنی دوستم خورده ام آیا ممکن است در صورت هار بودن آن گربه و انتقالش به دوستم، این بیماری به من نیز منتقل شده باشد؟آیا لازم است من هم تا ٢۴ ساعت نشده واکسن بزنم؟

 109. سلام با تشکراز شما اگه سوالمو جوتب بدبد ممنون میشم . یه سگ ولگرد پامو گاز گرفت و سریع هم فرار کرد و منم حدودا دوازده ساعت بعد واکسن تزریق کردم ایا اگر سگ دچار بیماری هاری باشد اون واکسنق که تزریق کردم تاثیری داره یا نه

 110. سلام. وزارت بهداشت میگه از راه چنگ انداختن و سایر راه هایی که باعث بشه ویروس به خون فرد برسه لنتقال داده میشه.
  مثل گربه که ویروس هاری در بزاقش وجود دارد و همیشه چنگولهاشو لیس میزنه .
  باتشکر

  1. سلام
   بله، انتقال از طریق تماس مستقیم ویروس با خون ممکن است ولی رخدادش احتمال خیلی کمی داره. در مورد چنگ انداختن (البته زخم عمیق) هم همینطوره و بیشتر برای انتقال از خفاش به انسان مطرحه و در برخی از منابع deep scratch ذکر شده و در برخی نشده. روش انتقال از طریق ذرات ریز هوایی (آئروسل) هم در خیلی از جاها مطرح شده ولی از لحاظ بالینی تابحال شواهدی براش پیدا نکردند و تنها به عنوان احتمال (در غارها) مطرح شده.

 111. سلام
  توی ویکی پدیاگفته ازراه پوست هم منتقل میشه
  ضمنا ازراه شیردام نیزکه جوشونده شده هم منتقل میشه وهمینطورازراه تنفس؟

  1. سلام
   لطفا لینک ویکی پدیا را ارسال کنید. اگر در ویکی پدیا چنین چیزی گفته شده باشد نیازمند ویرایش و اصلاح است.
   برای کسب اطلاعات باید به منابع معتبر و رفرانس مراجعه کنید نه به سایت ویکی پدیا که فاقد اعتبار علمی است و صرفا یک دانشنامه ی عمومی محسوب میشود که مطالب آن توسط هر فرد قابل ویرایش است.

 112. سلام
  من یه سگ ولگرد رو گرفتم و سعی کردم یه سیم رو که دور پاش پیچیده بود باز کنم پاش زخم و پاره شده بود دستم هم به قسمت زخمی و خونی پاش مالیده شد و همینطور بزاقش هم به دستم مالید اما دستم زخمی نبود و پوست دستم سالمه می شه راهنماییم کنید که آیا باید اقدامی می کردم

 113. سلام گربه پای مرا چنگ انداخت و من ۱.۵ روز بعد به مرکز واکسن رفتم و با دوز ۲ برابر به دست چپ و راستم واکسن زد . اگر حیوان ویروس هاری داشته بوده باشد و به من انتقال داده باشد واکسن اثری خواهد داشت و در عیر اینصورت چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ ممنون

  1. سلام خدمت آقا مسعود عزیز،
   ۲ نکته وجود داره که باید بهش توجه کنید:
   ۱) احتمال انتقال هاری از راه چنگ زدن بسیار پایین است و راه اصلی از طریق بزاق و به شرط هار بودن حیوان است.
   ۲) حتی اگر گاز هم میگرفت فقط در صورتی دچار بیماری میشدید که حیوان مبتلا به بیماری هاری بوده باشد. پس هر گاز گرفتنی منجر به هاری نخواهد شد. (حیوان هار حداکثر طی ۱۰ روز خواهد مرد) اگر مشکوک به هاری بوده باشد و گاز گرفته باشد نیاز به واکسن است در غیر اینصورت نیازی نیست.

 114. سلام خسته نباشید اگه زبون سگ به دهان انسان بخورد ابتلا به بیماری وجود دارد ۲ واگه با پنجه اش به دست یا پا انسان بخوره با عث هاری میشه

 115. سلام من ۱۸ خرداد یه همستر ماده خریدم از همون موقع عادت داشت گازم بگیره ولی هیچ وقت دستم خون نمی اومد یکی دو روز روزقبل زایمانش چند بارمحکم گازم گرفت دستم خون اومد ۸ شهریور بچه هاشو به دنیا آورد ۴ ،۵روز پیش باز گازم گرفت دستم یه کم خون اومد امایه کم طول کشید برم دستموبشورم حالا سه روزه سرما خوردگی دارم دارم بهتر میشم ولی میترسم دچار هاری شده باشم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  1. سلام
   هاری در همستر، موش، سنجاب و خوک گینه دیده نشده و در صورتی که همستر شما رفتار غیرعادی نشون نمیده ریسک ابتلا به هاری وجود نداره.
   گاز گرفتن همستر در زمان بارداری و بعد از زایمان کاملا طبیعی است و نباید به بچه همسترها دست بزنید. این کار باعث میشه تا مادر به بچه ها آسیب برسونه.
   سرماخوردگی شما هم ارتباطی با گاز گرفتگی نداره و جای هیچ گونه نگرانی وجود نداره.

   1. سلام من یک سگ ۶ماهه دارم از روز اول خودم نگهداریش کردم واکسن هاری نزده ولی با حیوانی هم در ارتباط نبوده دیروز اومدم بغلش کنم دستم گرفت به ناخنش و خراشید اون کاری نکرد تقصیر خودم بود احتیاج هست واکسن بزنم

 116. ممنون
  من از شیر آبی که سگ های اهلی پناهگاه کوهستانی درکه هم از آن آب می خورند آب نوشیدم و لحظه ای زبانم با شیر تماس پیدا کرد. دست کم تا یک دقیقه قبل از تماس هم سگی آن حوالی نبود که از شیر آب خورده باشد. آیا جای نگرانی وجود دارد؟

 117. خرگوشم پرید روی دستم و کمی دستم خراشیده شد البته خرگوشم هاری نداره. جای خراشیدگی هم متورم نیست فقط یک خط قرمز شده، امکان ابتلا به هاری هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن