خانه » پزشکی و سلامت » ۵ عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

۵ عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

پوست یکی از مهمترین بخش های بدن هست و نقش حفاظتی ارزشمندی رو برای بدن ما ایفا می کنه . آمار نشان دهنده افزایش سریع سرطان پوست در جوامع انسانی است و تحقیقات نشان دهنده این هستند که نسبت به ۴۰ سال پیش ( سال ۱۹۷۰ ) تعداد مبتلایان ۸ برابر بیشتر شده است . ولی چه عواملی باعث سرطان پوست ( ملانوم ) میشوند ؟ در این مطلب ۵ عامل افزایش دهنده ریسک ابتلا به بیماری رو بررسی خواهیم کرد .

» اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری سرطان پوست

۱- تاریخچه خانوادگی

اگر مادر ، پدر ، برادران و یا خواهران شما به بیماری سرطان پوست یا ملانوم مبتلا شده باشند ، احتمال اینکه شما هم به این بیماری مبتلا بشید نسبت به سایرین ۵۰ درصد بیشتر خواهد بود . با بیشتر شدن این رابطه های خویشاوندی ( برای مثال پدربزرگ یا پسرعمو و … ) احتمال ابتلا کمتر خواهد شد . پس خویشاوندی و وراثت تاثیر بسیار مهمی در این بیماری دارد .

 

۲- تاول های آفتاب سوختگی

حتی یکی از این تاول ها در دوران کودکی و یا نوجوانی ، احتمال مبتلا شدن رو در دوره های بعدی زندگی فرد تا دوبرابر افزایش خواهد داد . حفاظت از پوست در برابر اشعه های مضر آفتاب امری ضروری است و سعی کنید تمام قسمت های بدن رو که پوست با نور مستقیم آفتاب در تماس هست با استفاده از کرم های ضد آفتاب محافظت کنید .

5 عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست

۳- تماس با پوست دباغی شده

پوست حیوانات به صورت دباغی شده به خصوص در رخت خواب ( تخت هایی که با چرم پوشانده میشوند ) میتونه تا ۷۴% احتمال ابتلا به ملانوم رو در افراد نسبت به کسانی که از این پوست ها استفاده نمی کنند افزایش بده . تحقیقات جدید حتی نشان دهنده این موضوع هستند که این پوست ها عامل ایجاد سایر سرطان ها نظیر کارسینوم سلولهای پایه ی بینی هم میشوند و تا ۶۹% عامل خطر محسوب میشوند .

 

۴- پوست سفید و بور و چشمان روشن

افرادی که پوست سفیدتر دارند و بورتر هستند ، ملانین ( رنگ دانه ) کمتری دارند . نقش ملانین حفاظت از پوست به صورت طبیعی در برابر نور و اشعه خورشید هست . همچنین افرادی که چشمان آبی و سبز دارند هم نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به سرطان پوست هستند ، به خصوص در نواحی اطراف چشم و پلک ها ، این بیماری در افرادی که چشم قهوه ای و تیره دارند بسیار کمتر دیده میشه .

 

۵- زندگی در مکانهای جغرافیایی با ارتفاع بالا و آفتاب تند و مستقیم

آب و هوای استوایی که آفتاب به صورت مستقیم به اون نواحی تابیده میشه ، باعث میشه تا اشعه فرابنفش بیشتری در تماس با بدن و پوست قرار بگیره . همچنین به ازای هر ۳۰۰ متر ارتفاع از سطح زمین ( سطح آبهای آزاد ) بین ۴ تا ۵ درصد بیشتر در معرض اشعه فرابنفش قرار خواهید گرفت و لزوم استفاده از لباسهای آستین بلند و کرم های ضد آفتاب و همچنین استفاده از عینک های آفتابی بیشتر خواهد شد .

 

در کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی ، درصد اشعه فرابنفش بسیار بیشتر از حد استاندارد هست ، حد استاندارد این اشعه حدود ۳ واحد هست که در ایران در برخی مناطق این میزان به ۱۲ واحد هم میرسه و برای همین مساله هم هست که درصد ابتلا به سرطان پوست در ایران چندین برابر متوسط آمار جهانی است .

1 دیدگاه دربارهٔ «۵ عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست»

  1. ممنون از مطالب خوبتون و چه خوب که آگاهمون کردین که ما ایرانی ها بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن