خانه » پزشکی و سلامت » بیماری‌ها » رابطه سندرم داون و سرطان

رابطه سندرم داون و سرطان

در افردا مبتلا به سندرم داون ( تریزومی ۲۱ )‌ اكثر سرطان ها نادر هستند و ميزان شيوع سرطان بسيار كمتر از كل جامعه است. درواقع مرگ و مير ناشي از سرطان در جمعيت افراد مبتلا به سندرم داون ، كمتر از ۱۰ درصد است . با توجه به اين كه افراد مبتلا به سندرم داون ، در سلول هاي بدني خود يك كروموزوم ۲۱ اضافي دارند،‌ حدس زده مي شد كه يك يا چند تا از ‍‍ژن هاي ضد سرطان (Cancer-protective genes) روي اين كروموزوم قرار دارند.

فرد مبتلا به سندرم داون

دكتر Judah Folkman يكي از پژوهشگران گروه پزشكي بيمارستان كودكان در بوستون، بر اين باور است كه علت اين امر فعاليت ژني است كه باعث جلوگيري از گسترش غير طبيعي عروق خوني مي شود. گسترش عروق خوني براي رشد سلول هاي سرطاني لازم است. در واقع در افراد مبتلا به سندرم داون ، شيوع بيماري زوال لكه زرد چشم يا “macular degeneration”نيز كه گسترش آن وابسته به گسترش غير طبيعي عروق خوني است كمتر از كل جامعه است.

درستي كامل اين نظريه بر روي موش ها و همچنين سلول هاي انساني در حال تحقيق و بررسي است و در صورت اثبات كامل، شايد راهي براي مقابله يا درمان برخي از انواع سرطان هاي مختلف باشد.

سرطان پس از بيماري هاي قلبي عروقي ، دومين قاتل نسل بشر است و شيوع سرطان لوله گوارش ( به خصوص معده) طي ساليان اخير در ايران بسيار زيادتر از قبل شده است.

برگردان به پارسي: دكتر عليرضا اكبر پور

منابع:

http://www.childrenshospital.org/newsroom

به بالای صفحه بردن