خانه » پزشکی و سلامت » تغذیه » بررسی و رتبه بندی انرژی زاها و تقويت کننده های عضلات

بررسی و رتبه بندی انرژی زاها و تقويت کننده های عضلات

رتبه بندی:
۰ = بدرد نخور ( زائد )
*= بد و مضر
**= در مرز مطلوب
***= مطلوب ( ممکن است مفيد باشد )
****= خوب ( مفيد است )
*****= عالی ( مي بايد مصرف شود )
آمينو اسيدها :
آمينو اسيدها مواد پايه و زير ساخت پروتئينها بوده وآنها در بدن جهت ساخت بلوکهای پروتئينی ساخته می شوند . آمينو اسيدها يکی از فاکتورهای بسيار مهم در آنابوليسم بدن (درساخت بافتهای عضلانی ) می باشند.
آنها بسيار ضروری می باشند ,اما اگر شما قبلا در رژيم روزانه غذايي پروتئين زيادی داشته باشيد , در غير اين صورت انتخاب مناسبی است .
رتبه :***
بورون:
تعداد خيلی کمی از کمپانی های توليد مکمل ادعا می کنند که بورون می تواند تستوسترون را افزايش دهد. اما من می توانم به شما اطمينان بدهم که اين چنين نيست پولتان را برای اين مواد زايد حرام نکنيد .
رتبه :۰
چيتوسان:
اين ماده از خانواده بلک کنندههای چربی می باشد وخيلی از افراد که ان را استفاده نموده اند نشان داده اند که آن می تواند جلوی جذب چربی را در معده بگيرد, اما ممکن است اين ماده جلوی جذب ساير مواد ضروری را هم بگيرد .
رتبه :
ويتامين و املاح معدنی:
من اين مواد را برای زمان کاهش وزن توصيه می کنم نه برای افزايش عضله . ممکن است شما روی بعضی از محصولات تجاری ديده باشيد که نوشته اند ( با خيال راحت استفاده کنيد )که اين هم مانند چيتوسان فايده يا ضرر آن مشخص نباشد .
رتبه :**
کروميوم:
اين ماده احتمالا يکی از معروفترين چربی سوزها در ويترين فروشگاهها باشد . کروميوم يک ماده مفيد است, اين ماده ثابت کرده که می تواند شما را در کاهش چربی و افزايش عضله کمک نمايد . بهترين محصول کروميوم پيکولات می باشد .
رتبه :***
کيريسين:
اين ماده از يک گياه بدست می آيد, از فرايند تبديل تستسترون به استروژن جلو گيری می کند و ماده به صورت همزمان با مکملهايی که سطح تستسترون را افزايش می دهند استفاده مکی شوند و شما نمی خواهيد که استروژن افزايش يابد بنابراين اگر از مکملهاي افزايش دهنده تستسترون استفاده می کنيد خوب است که از کيريسين نيز استفاده کنيد .
رتبه :**
کلوسترام(شير ماک) :
اين ماده ادعا دارد که می تواند سطح IGF۱( انسولين فاکتور شده ) را افزايش دهد . اين ماده در شير مادران شيرده پيدا شده است , اما اين ماده نمی تواند چيز خوب و مناسبی به شما ارائه نمايد چرا که IGF۱ فقط برای کودکان شيرخوار مفيد است واين ماده برای من و شما مفيد نمی باشد .
رتبه :۰
کراتين:
کراتين يکی از مواد پايه و اصلی انرژی عضلانی می باشد , که در عضله ذخيره می گردد و ما آنرا در تغذيه روزانه به مصرف می رسانيم , کراتين را در اشکال مختلف غذايي می توان يافت , يکی از آن مواد گوشت قرمز می باشد , بنابراين اين ماده يک پيشنهاد خوب برای کسانی است که گياه خوار هستند , با استفاده از اين مکمل عضله آبگيری خواهد نمود .
هنگامی که عضله از کراتين انباشته گردد عضله می تواند حدود ۷۰% آبگيری بيشتر نمايد واين می تواند عضلات شما را بزرگتر وسخت تر نشان دهد .
هنگامی که شما کراتين را می خوريد آن انباشته می شود ودر حدود ۲۰ دقيقه بعد آن تبديل مي شود به ATP,ATP ( آدنوزين تری فسفات ) چيزی است که در هنگام تمرين به عضلات شما انرژي می بخشد .
با کراتين ممکن است که شما بتوانيد تعداد تکرار بيشتری را از حالات معمول انجام دهيد .
بهترين فرم کراتين , کراتين مونوهيدرات می باشد . خيلی از کمپانی ها می گويند شما میبايد کراتين را بارگيری نماييد به اين معنی که می بايد در هفته اول از کراتين چهار برابر بيشتر از حالت معمول استفاده شود . بارگيری اختياری است .
رتبه :*****
داندولين ( قاصدک ) :
اين ماده ديورتيک (مدر) می باشد که بسيار مفيد است .
خيلی از بدنسازان از داندولين قبل از مسابقات استفاده می کنند تا عضلانی تر ديده شوند . اين ماده در قسمت خلفي گل قاصدک يافت می شود .
من توصيه می کنم که مکمل حاوی دانولين را با ترکيبات خلفی گل قاصدک خريداری نماييد و به تنهايی استفاده نکنيد .
رتبه :***
DHEA: ( دی هيدرو اپی آندروسترون )
يکی ديگر از افزايش دهنده های تستوسترون مي باشد . اين ماده به تنهايي کار مفيدی در بدن انجام نمي دهد ، اما با ماده هايي مانند تريبولوس تراسيس و تونگکت علی بسيار مفيد ميباشد.
رتبه :***
اسيدهای چرب ضروری ( EFAS ):
يک زمان ممکن است گفته شده باشد که تمام چربيها بد هستند . اين مطلب صددرصد صحيح نمي باشد . هنوز ايده ای بدست نيامده است که شما نتوانيد به فست فود ( fast food ) دلخواهتان رفته و عضلاتتان را افزايش بدهيد. متاسفانه اين راه کارگر نخواهد بود. چربيهای مفيد لينولئيک اسيد ( امگا-۶ ) و لينوليک اسيد ( امگا-۳ ) هستند که در ماهيهای آبهای سرد يافت مي شود مانند کفشک ماهی و ماهی حلوا و … ، يا در روغنهای خاصی مانند روغن دانه سويا ميتوان آنها را يافت . حال اگر شما رژيم غذايي خيلی کم چرب داريد eafs ميتواند برای گرفتن انرژی مصرفی روزانه خيلی مفيد باشد.
رتبه :***
ژينکو بيلوبا( درخت شجرالمعبد يا چهل سکه ) :
اين گياه برای تمرکز کردن مفيد است و ممکن است به افرادی که نمي توانند در باشگاه تمرکز نمايند کمک نمايد . من هرگز ژينکو را شخصاً امتحان نکرده ام اما از افراد زيادی که تمرين مي کنند شنيده ام و از افرادی که آنرا برای سردردهای شديد استفاده نموده اند. اگر شما دچار عدم تمرکز در تمرينات باشگاه هستيد آنرا امتحان کنيد.
رتبه :**
جينسنگ:
جينسنگ يکی از گياهانی است که می تواند به شما در مقابل فشارها و استرس کمک نمايد . به نظر من نيمی از افرادی که جينسنگ واقعی استفاده نموده اند ، نتايج خيلی خوبی هم گرفته اند . اين ماده در اشکال مختلفی از جمله هندی ، آمريکايي ، کره ای ، سيبريه ای و چينی به بازار آمده است که آنها با هم تفاوت چندانی ندارند، اما فرم سيبريه ای آن بهتر است.
رتبه :**
گلوکوزامين:
اين ماده در بين داروهای آرتريت محبوبيت زيادی داردو می تواند به بافت غضروفی بدن شما کمک نمايد . خيلی از بدنسازان درد را در سرتاسر روزهای تمرين در آسيب ديده گي هايشان تحمل ميکنند.
رتبه :**
گلوتامين:
گلوتامين يک نوع آمينواسيد است . اين نوع آمينواسيد در بافت عضلانی انسان بيشتر يافت شده است . بنابراين اين ماده برای تمام بدنسازان ضروری ميباشد. همه ميدانند که پروتئين برای بزرگتر شدن شما نياز است و گلوتامين در بين پروتئينها ئی که شما برای رشد نياز داريد رتبه اول را دارد ، گلوتامين اگر بهترين مکمل در فروشگاههای امروزی نباشد ، يکی از بهترينها است .
رتبه :*****
گوارانا:
گوارانا ترجيحاً از خانواده گياهان کافئين دار می باشد . گوارانا در رده محصولات انرژي زا قرار دارد . اين ماده مي تواند انرژی شما را در طول زمان تمرين تامين نمايد . بهتراست اين ماده را با ماهوانگ ( گياه افدرا ) ترکيب نمائيد.
رتبه :***
۵-HTP ( ۵- هيدروکسی تريپتوفان ) :
در بدن شما به سروتونين تبديل ميشود. بنظر ميرسد که ۵-HTP ميتواند به مهار اشتها کمک نمايد . خيلی از مردم مدعی هستند که آن واقعاً کار ميکند . اگر شما مشکل تغذيه بی رويه داريد ، آنرا امتحان کنيد .
رتبه :***
هيدروکسی سيتريک اسيد ( HCA ):
يکی ديگر از مهار کننده های اشتها ميباشد . HCA از محبوبيت زيادی برخوردار نبوده و روی همه نتيجه يکسانی ندارد . احتمالاً اگر برای شما کارگر شود ، نبايد تاثير چندان بزرگی را داشته باشد.
رتبه :*
ليپوئيک اسيد:
اين ماده يکی از محرکهای انسولين ميباشد و ميتواند کاری مشابه آن را انجام دهد. اين ماده در خيلی از بسته های مکملی کراتين مانند : ( Cell Tech ) يافت مي شود ، ليپوئيک اسيد به همراه کراتين واقعاً تاثيرگذار است .
بدنسازانی که انسولين را با کراتين استفاده نموده اند ميتوانند از تاثيرات مشابه رشد اين ماده استفاده نمايند . اين تاثير در واقع با ليپوئيک اسيد رخ نخواهد داد، اما شما ميتوانيد رشد خوبی در عضلاتتان داشته باشيد.
رتبه :**** ( به همراه کراتین )
تری گليسريدهای زنجيره متوسط ( MCT ):
اينها شکلی از چربيها هستند که به نسبت چربيهای معمولی ، در سطح کمتری انباشته می شوند . به روزهايي برگرديد که افزايش دهنده های وزن و پودرهای مشابه بسيار بزرگ و محبوب بودند و بهترين چيزهايي که عموماً پيرامون MCT بودند از محبوبيت زيادی برخوردار بودند. امروزه محبوبترين افزايش دهنده وزنی که از MCT در آن استفاده شده است CNHG۹۰۰ ميباشد.
بنظر نميرسد که اين مواد بتوانند چربيها را کم کرده و عضلات را افزايش دهند. بنابراين MCT ها مهم نيستند ، اما از چربيهای معمولی بهتر بهتر هستند.
رتبه :
ملاتونين:
ملاتونين هورمونی است که در بدن شما موجود بوده و به شما فرمان ميدهد که چه هنگام بخواب برويد. اين ماده خواب آور طبيعی است و ممکن است خيلی قوی نباشد اما مانند ساير خواب آورها ، اعتياد آور نيست.
بدنسازان ملاتونين را استفاده ميکنند ، چرا که شما فقط هنگامی رشد ميکنيد که در خواب هستيد.
رتبه :**
يام ( شلغم شيرازی يا سيبزمينی ترشی ) :
بنظر مي رسد که اين ماده در بدن به DHEA تبديل مي شود . اما من ميگويم اگر شما به DHEA نياز داريد، DHEA بخريد.
رتبه :۰
به بالای صفحه بردن