عصرعلم

Search
Close this search box.

کاشت مو به چه روش هایی انجام می شود؟ مزایا و عوارض آن چیست؟

کاشت مو مزوتراپی رفع طاسی و مزایای کاشت مو و ابرو

هدف از کاشت مو، کمک به رشد مجدد مو در نقاطی است که با کاهش یا توقف رویش مو مواجه شده اند. اگرچه این روش برای درمان انواع مختلف ریزش مو موثر است، اما نمی تواند جلوی ریزش های آینده را بگیرد. افراد برای دستیابی به نتایج ماندگار باید طی جلسات دیگری هم تحت درمان قرار بگیرند. 

ریزش و نازک شدن مو بخشی طبیعی از فرایند پیری است، اما امکان ریزش ناشی از مشکلات پزشکی یا صدمات وارد بر پوست سر نیز وجود دارد. بعضی از کسانی که با ریزش مو درگیر هستند، از روش مزوتراپی مو برای درمان این مشکل استفاده می کنند تا بعدها مجبور به کاشت مو نشوند. با اینحال اگر به کمک روش‌های بدون جراحی به نتایج دلخواهتان دست پیدا نکردید، باید بدانید که کاشت مو یک راه حل دائمی برای ریزش مو است. 

انواع کاشت مو

روش‌ها و عوارض کاشت مو و ابرو برای رفع کچلی و طاسی سر و جلوگیری از ریزش مو

جراح برای کاشت مو، ابتدا فولیکل هایی را از بخش های متراکم مو مثل کنار و پشت سر که به آن بانک مو گفته می شود، بر میدارد. او این فولیکل ها را در سوراخ های کوچکی که در پوست سر ایجاد می شود، جاگذاری می کنند. 

دو روش اصلی کاشت مو عبارتند از:

  • جراحی نوار واحد فولیکلی (FUT): جراح در این روش، نواری از پوست حاوی فولیکل را از بانک مو جدا و محل برش را بخیه می زند. او سپس با استفاده از میکروسکوپ، این نوار را به واحدهای فولیکلی ریزی تقسیم می کند که هر یک شامل یک یا چند مو است و آن را به محل مورد نظر پیوند می زند. 
  • استخراج واحد فولیکلی (FUE): جراح در این روش از یک ابزار پانچ ریز برای بیرون کشیذت فولیکل ها از بانک مو استفاده می کند. اگرچه در این روش هم جای زخم در پوست سر باقی می ماند، اما در مقایسه با روش دیگر کمتر مشخص می شود. از این روش معمولا در کاشت ابرو طبیعی و ریش استفاده می شود که به تعداد گرافت های کمتری نیاز است.

هر دوی این روشها به کرات و با موفقیت اجرا شده اند، اما در مواردی با نشانه های مختلفی هم همراه بوده اند. نویسنده یک مقاله در سال ۲۰۱۹ گفت که جراحی کاشت مو به روش FUE به مهارت بیشتری نیاز دارد و فرایند اجرای آن هم از FUSS طولانی تر است. اما آنها همچنین گفتند که اگر بتوانید به یک متخصص مجرب و مسلط به روش FUE مراجعه کنید، به نتایج بهتری دست خواهید یافت. 

جراح زیبایی در اکثر موارد از موی کنار و پشت سر به عنوان بانک مو استفاده می کند. اما استفاده از پوست چانه، سینه و پشت هم کارایی خوبی در کاشت مو از خود نشان داده اند. استفاده از موی بدن، بیشتر برای کسانی در نظر گرفته می شود که موی ضخیم و سالمی در پشت و کناره های سرشان نداشته باشند. 

نتایج بعضی پژوهش ها حاکی از آنست که استفاده از موی بدن و ریس برای استفاده در سر، زمان بر تر است و به مهارت بیشتری هم نیاز دارد. اما در مطالعه دیگری هم آمده که موی بدن و ریش، “منابع عالی” موی مورد نیاز برای کاشت مو است. 

در این رابطه بخوانید:

» برای افزایش رشد مو و درخشندگی آن‌ها چکار کنیم؟

» بهترین داروی ضد ریزش مو و ابرو و ریش و سبیل

» خواص روغن نارگیل برای سلامت بدن، پوست و مو

» از بین بردن موهای زائد بدن به شیوه‌ی سنتی

مزایای کاشت مو

رفع طاسی

با کاشت مو می توانید از شر مشکلات مرتبط با طاسی و ریزش مو خلاص شوید و دیگر لازم نیست نگران بلند شدن پیشانی و ریزش موهایتان باشید. به کمک کاشت مو می توانید قسمتهایی که ریزش یا کاهش ضخامت مو داشت را ترمیم کنید و شکل دهی مجدد خط مویتان نیز ممکن می شود. اثرگذاری جراحی کاشت مو به حدی است که احتمال طاسی و کچلی مجدد تقریبا وجود ندارد. 

بهبود ظاهر و اعتماد به نفس

کسانی که در سنین پایین موهایشان ریخته باشد، بیشتر از ظاهر خود خجالت می کشند. ریزش مو به شما احساس کمبود، اعتماد به نفس و عزت نفس پایین می دهد، و می تواند به صورت عاطفی و هم جسمانی بر شغل و زندگی شخصیتان تاثیر بگذارد. با انجام جراحی کاشت مو می توانید یک بار دیگر اعتماد به نفس و ظاهر خودتان را به دست بیاورید. یک سر زیبا و پر از مو، می تواند ظاهری جدید، جوان تر و جذاب تر را به شما هدیه بدهد. 

خط رویش طبیعی

رفع طاسی روش‌های کاشت مو ابرو مزوتراپی مزایای کاشت مو

ترمیم مو نباید به شکلی باشد که همه متوجه آن بشوند، و نتایج جراحی کاشت مو باید ظاهری طبیعی داشته باشد. نتایج طولانی مدت و جذابیت سر پر از مو چیزی است که از آن لذت خواهید برد.

بدون نیاز به مراقبت زیاد

نگهداری از موی جدیدتان ساده است و در واقع فرقی بین موی کاشته شده و موی طبیعی وجود ندارد – لازم نیست که شامپو یا مواد شیمیایی بخصوصی برای حفظ شرایط ایجاد شده تهیه کنید. وقتی پزشک اجازه اش را بدهد، میتوانید از یک شامپوی ملایم برای شستن اطراف فولیکل مو و خشک کردن آن با یک حوله نرم استفاده کنید. 

یک جراحی مقرون به صرفه

شاید فکر کنید که جراحی کاشت مو خیلی گران است، اما اگر خوب به آن فکر کنید، درواقع در طولانی مدت خیلی هم مقرون به صرفه است. تنها لازم است برای مقایسه هزینه های جراحی با روشهای درمانی بدون جراحی، هزینه هر یک از آنها را یادداشت کنید. اگرچه شاید هر یک از آنها به تنهایی زیاد نباشد، اما مجموع آنها در تجدید درمان های مختلف شاید از جراحی هم بیشتر شود. 

عوارض جانبی کاشت مو

اگر جراحی کاشت مو توسط یک فرد متخصص و مجرب انجام شود، اصولا یک روش درمان زیبایی امن محسوب می شود. اما حتی جراحی کاشت موی موفق هم ممکن است با برخی عوارض جانبی همراه شود. 

عفونت یا خونریزی

برش پوست توسط جراح برای برداشتن فولیکل از بانک مو و همچنین برش هایی در فرق سر برای کاشت آنها در جراحی کاشت مو طبیعی است. احتمال بروز عفونت و خونریزی زیاد در هر برش ممکن است. 

جای زخم 

بعلاوه احتمال باقی ماندن جای زخم در محل بانک مو و همچنین محل کاشت مو وجود دارد. بیمار باید قبل از تصمیم گیری درباره انجام کاشت مو، درباره این خطرات با پزشکش صحبت کند. در روش FUT که یک نوار فولیکلی برداشته می‌شود، یک جای زخم نواری هم در این نقطه باقی می ماند، که البته با رشد مجدد موهای اطراف پوشیده می‌شود. اما ممکن است که در دوره ریکاوری، عریض تر شود و یا وقتی که موهایتان را کوتاه می کنید، این جای زخم مشخص شود. 

در روش FUE که جراح از روش پانچ برای برداشتن فولیکل استفاده می‌کند هم امکان باقی ماندن جای زخم وجود دارد، اما به اندازه جای زخم روش FUT نخواهد بود. 

گاهی اوقات قسمت کناری موی کاشته شده کمی برآمده می‌شود که این برآمدگی هم با رشد مو پوشیده می‌شود. 

درد و تورم 

بعضی افراد در روزهای بعد از جراحی با درد مواجه خواهند بود که پزشک برای کنترل آن، مصرف داروی مسکن را تجویز می کند. بعلاوه در این دوره امکان بروز تورم در سر یا صورت نیز وجود دارد. 

شاید با خواندن عوارض از کاشت مو پشیمان شوید و این فکر را در سر بپندارید که دیگر صاحب موهایی زیبا نخواهید شد؛ اما باید به شما بگوییم با مراقبت های لازم و ریکاوری بعد از کاشت مو می توانید تمامی عوارض بالا را به حداقل برسانید.

شفاف‌سازی

محتوای این پست و برخی از لینک‌های موجود در آن آگهی تبلیغاتی است و تحت سیاست‌های تبلیغاتی سایت عصرعلم در سایت منتشر شده است.

مطالب پیشنهادی برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *